Skocz do zawartości

Zdjęcie

W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów spadkowych

64 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671815 postów

Napisano 11 styczeń 2011 - 15:58

Komentarz do artykułu: W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 15:58

a co jeżeli przyjęło się spadek a o długach spadkobiorcy dowiedzieli się dużo póżniej.w jaki sposób można uniknąć spłaty długu?

#3 Guest_E.Jabłokow

Guest_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 23:13

Mozna spróbować uchylić się od skutków prawnych złożenia oświadczenia o przyjeciu spadku z powodu błędu lub groźby, ale wyłacznie przed sądem. To dość trudne do udowodnienia, niesty.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2011 - 11:27

Witam, Spadkodawca ma córkę z pierwszego małżeństwa. Ożenił się drugi raz i nie ma dzieci z drugą żoną. Czy jeżeli żona, z którą spadkodawca nie miał dzieci odrzuci spadek, to dziedziczą jej dzieci, czy tylko córka spadkodawcy?
Proszę pilną odpowiedź- Dziękuję.

#5 Guest_kam

Guest_kam
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2011 - 22:56

Dziedziczy tylko corka spadkodawcy w takim przypadku.

#6 Guest_Karolina M.

Guest_Karolina M.
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2012 - 15:36

Witam,

Mam pytanie, jesli chodzi o sporzadzenie spisu inwentarza w sprawie o przyjecie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, kto jest odpowiedzialny za to sporzadzenie?

i kolejne pytanie-jesli spadkowbierca sklada wniosek o dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jak dlugo trwa sporzadzania formalnesci,( pytam z punktu widzenia osoby nie mieszkajacej w kraju)

serdecznie dziekuje

#7 Guest_Piotr1978

Guest_Piotr1978
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2012 - 11:36

Witam Panią serdecznie mam pytanie- brat mój zmarł niedawno na zawał,miał polisę ubezpieczeniową na życie w zakładzie pracy do której była upoważniona nasza mama , rodzice oboje nie żyją a brat nie zmienił osoby uposażonej, brat nie miał dzieci , ani żony najbliższą jego rodziną jesteśmy my - rodzeństwo , czy aby uzyskać pieniądze z polisy trzeba robić postępowanie spadkowe i jak najlepiej przez Sąd czy u Notariusza ,brat również miał trochę kredytów niespłaconych co zrobić aby uniknąć problemów ze strony banków i i innych wierzycieli,brat nie posiadał żadnego majątku,czy ja jako rodzeństwo i moje dzieci też możemy być ciągane i czy również ich dzieci , co zrobić aby uniknąć problemów i ostatnie pytanie czy z zakładu pracy należy się odprawa pośmiertna rodzeństwu czy też nie Pozdrawiam Piotr

#8 Guest_Wojtek82

Guest_Wojtek82
  • Goście

Napisano 14 marzec 2012 - 15:43

Witam Panią, też mam pytanie.

Poprzez otrzymanie listu z banku zawiadamiający o pozostałym długu (i związanych roszczeniach), dowiedziałem się o śmierci mojego ojca z którym nie utrzymywałem kontaktów od lat i którego już wcześniej wydziedziczyłem (na wszelki wypadek) z własnego spadku. Nie mam własnej rodziny i mieszkam w innym mieście. List otrzymałem w ubiegłym tygodniu, natomiast zgon nastąpił podobno w czerwcu, tak wiec jest to ponad 6 miesięcy temu. Z tego co jest mi wiadome nie było testamentu i nie odbyło się postępowanie spadkowe lub przynajmniej nie zostałem o takim postępowaniu powiadomiony.
Czy wniesienie "zwykłego" oświadczenia o odrzucenie spadku jest w tej sytuacji nadal stosowne, i czy może to być zwykle oświadczenie lub czy powinno to raczej zawierać bardziej szczegółowe treści? Nie za bardzo też wiem czy jest to kwestia dla adwokata czy notariusza. Podejrzewam że bardziej wskazany by był adwokat.

Serdecznie dziękuję za poradę.

#9 Guest_mfilipinka

Guest_mfilipinka
  • Goście

Napisano 20 marzec 2012 - 10:44

ja odrzucalam spadek po dziadku poniewaz pozostaly same dlugi i wszystko bylo zalatwiane u notariusza z tym ze na odrzucenie spadku jest 6 miesiecy od zgonu

#10 Guest_hunter2326

Guest_hunter2326
  • Goście

Napisano 20 luty 2013 - 14:33

Witam, mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku po zmarłym ojcu - obie z siostrą chcemy odrzucić spadek po ojcu, ponieważ z tego, co się orientujemy, są to głównie długi. Jesteśmy w swoim pokoleniu jedynymi osobami mającymi prawo dziedziczenia; mama zmarła wcześniej, niż ojciec, rodzice byli po rozwodzie, z orzeczoną rozdzielnością majątkową, nie mieli ze sobą nic wspólnego. Czy aby zrzez się spadku, musimy zakładać dwie sprawy (każda swoją), czy wystarczy jedna? Co się dzieje po odrzuceniu spadku? Mam nieletniego syna, w którego imieniu również chciałabym odrzucić spadek - gdzie powinnam się udać i jak rozwiązać problem? Dodam, że mieszkamy kilkadziesiąt km od miejsca stałego zameldowania (czy można załatwić sprawę dziecka w najbliższym sądzie?), oraz, że nie mam ślubu z ojcem dziecka, chociaż mieszkamy razem i stanowimy rodzinę. Czy wystarczy złożyć wniosek - jaki? - w imieniu dziecka, czy należy zwrócić się do sądu rodzinnego? Jak to zrobić?
Ojciec zmarł we wrześniu ubiegłego roku, więc muszę sprawę rozwiązać praktycznie na dniach, mija bowiem niedługo okres pół roku od śmierci. Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc i radę. Pozdrawiam.

#11 Guest_Przeprowadzki Wrocław

Guest_Przeprowadzki Wrocław
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2013 - 18:16

Czy można odrzucić spadek "z góry" - tzn. przed śmiercią osoby, od której możemy uzyskać spadek? Chodzi o ojca, który ma ogromne długi, natomiast żadnego majątku.

#12 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 15:08

Witam,dowiedzialam sie niedawno že moja babcia ulozyla przedwojna dla swojich dzieci zloto w zlotcie jest ksiega wieczysta.Dzieci umarly ale zostaly wnuki.Dziedzimy te pieniadze? Jest to juz95 lat.Do kogo mamy napisac? Czy jest tez procent z takiego dziedzictwa?

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 22:39

Jeśli chce Pani odpowiedzi na pytanie, trzeba je zadać tak, żeby było wiadomo o co chodzi. Złoto w złocie, złota księga wieczysta?

#14 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 08:34

przed wojna byly pieniadze- zlotowki w zlocie a jakas suma zostala ulozona dla dzieci jako spadek,dzieci umarly zostaly wnuki w ksiedze wieczystej sa zapisane dzieci , chodzi o to czy my mamy jakas mozliwosc dostac pieniadze po babci i gdzie mamy sie zapytac,dziekuje za odpowiedz.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 10:47

Pani Danuto, nadal nie wiemy o co Pani chodzi. Księgę wieczystą zakłada się dla nieruchomości. Domyślam się, że chodzi o to, że Pani Babcia zdeponowała gdzieś pewną sumę pieniędzy. W jaki sposób dotarła Pani do tej wiadomości, czy są jakieś dokumenty? Spadek po Babci stanowi nie tylko kwota tego depozytu, ale całość pozostawionego przez Nią majątku.
Jeżeli dzieci Pani Babci nie żyją, dziedziczą wnuki.

#16 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 08:09

Jest to skomplikowane ale siostra jedzie do sadu tak mam nadzieje ze wszystko wyjasni.Chcialam bardzo podziekowac za szybkoa odpowiedz na moje pytanie.Poniewaz nie miaszkam w Polsce 40 lat tak niebardzo sie orientuje w prawach spadkowych.Jeszcze raz dziekuje i zycze milego dnia .Danka

#17 Guest_zofia

Guest_zofia
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 09:07

ciekawy artykuł

#18 Guest_zofia

Guest_zofia
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 09:07

ciekawy artykuł

#19 Guest_Grażyna

Guest_Grażyna
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2013 - 21:29

Mój ojciec prawdopodobnie jeszcze żyje z tego co wiem ma ogromne długi .Czy mogę się jakoś zabezpieczyć ,do kogo mam się zwrócić ,czy mogę teraz złożyć rezygnację ze spadku .Z ojcem nie mam kontaktu od 18 lat ,nie wiem gdzie mieszka. Proszę o pomoc co mam w takiej sytuacji zrobić, do kogo się zwrócić.

#20 Guest_mirek

Guest_mirek
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 01:42

dla pani Grażyny
http://www.infor.pl/...edziczenia.html

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych