Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671214 postów

Napisano 15 listopad 2010 - 20:45



Komentarz do artykułu: Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 listopad 2010 - 20:45

dorosłe dziecko Czerwiński-Żółkiewski żeni się z panną Zasada-Potęga.Ich dziecko przyjmie nazwisko Czerwiński-Zasada więc nazwisko ojca zanika.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2011 - 11:24

Oczywiście, że zanika. Tak samo było we wcześniejszym przypadku, gdy nadawano nazwisko temu dziecku. To rodzice decydują o tym jakie nazwisko ma mieć ich dziecko, chociaż w związku nieformalnym to matka ma decydujące zdanie. Hmm, większość dzieci jednak dziedziczy nazwisko po ojcu, nie wiem w czym problem? Osobiście uważam, że dwuczłonowe nazwisko dla dziecka to nie do końca szczęśliwy wybór. Przypadek gdy Panny mające dzieci ze związków nieformalnych i tak naprawdę kiedy nie żyją z ojcem dziecka, a dają mu nazwisko ojca też nie jest specjalnie szczęśliwe. Oczywiście to tylko moja opinia i każdy ma prawo się z nią nie zgodzić. Większość z nas przyzwyczaiła się że dziecko otrzymuje nazwisko ojca, że ono przechodzi z pokolenia na pokolenie. Co się stanie jeśli będzie inaczej i przejdzie nazwisko matki? Nic, to kwestia wyboru i fajnie, że go mamy.

#4 Guest_niewidoczny

Guest_niewidoczny
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2013 - 13:04

dziecko kture ma rodziców bez ślubu ma prawidłowo nazwizko ojca . zasadowo ojca a nie morze matki.

#5 Guest_mama85

Guest_mama85
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 23:42

a jak jestem po rozwodzie ale mam podwójne nazwisko, to czy dziecku mogę dać tylko swoje panieńskie - pierwszy człon?

#6 Guest_mama85

Guest_mama85
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 23:43

dodam, ze dziecko nie jest byłego męża i nie będzie kwestii domniemania ojcostwa, ojciec dziecka zgadza się na to, by dziecko miało moje panieńskie nazwisko

#7 Guest_kuba

Guest_kuba
  • Goście

Napisano 26 marzec 2014 - 20:52

W artykułach dotyczących uznania ojcostwa dostrzegam zasadniczy błąd. Autorzy w rubryce WAŻNE podkreślają, iż kierownik USC nie ma umocowania do odmowy przyjęcia oświadczeń o uznaniu dziecka, co jest w sprzeczności o obowiązującym ustawodawstwem : KRO art.73 § kierownik urzędu stanu cywilnego ODMAWIA przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeśli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.
Proszę o sprostowanie.

#8 Guest_Bartex

Guest_Bartex
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2014 - 02:36

Witam . Moja była dziewczyna urodziła dziecko i w USC wpisała tylko moje imię . Dziecko ma jej nazwisko , co robić ?? Wiem ze to moje dziecko i musze walczyć o nie i nazwisko

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2014 - 12:25

Witam . Moja była dziewczyna urodziła dziecko i w USC wpisała tylko moje imię . Dziecko ma jej nazwisko , co robić ?? Wiem ze to moje dziecko i musze walczyć o nie i nazwisko

Wystąpić o uznanie dziecka i wtedy można mu nadać swoje nazwisko.



#10 Guest_Gość 2

Guest_Gość 2
  • Goście

Napisano 06 maj 2015 - 06:46

co w sytuacji jak nie żyję z żona od 1,5 roku teraz jest w ciąży z innym facetem . Bardzo prawdopodobne że nie zdążymy z rozwodem. Jak to wyglada w takiej sytuacji , jak nie zdąrzymy się rozwieść oraz w sytuacji w której dojdzie do rozwodu miesiąc po porodzie..... ??

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 maj 2015 - 13:48

co w sytuacji jak nie żyję z żona od 1,5 roku teraz jest w ciąży z innym facetem . Bardzo prawdopodobne że nie zdążymy z rozwodem. Jak to wyglada w takiej sytuacji , jak nie zdąrzymy się rozwieść oraz w sytuacji w której dojdzie do rozwodu miesiąc po porodzie..... ??

Dziecko będzie nosiło Twoje nazwisko. Musisz po urodzeniu dziecka wystąpić do sądu z zaprzeczeniem ojcostwa.



#12 Guest_Mia

Guest_Mia
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2015 - 16:54

Witam. Jestem w ciąży, a z chłopakiem nie jesteśmy małżeństwem. Mam takie pytanie, czy jakbym dziecku nadała dwuczłonowe nazwisko po urodzeniu, to mogę je później zmienić tylko na nazwisko ojca jak weźmiemy ślub? Czy później już się nie da nic z tym zrobić i jak ja zmienię nazwisko, to dziecko zostanie z dwuczłonowym?

#13 Guest_ANITA

Guest_ANITA
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2016 - 07:35

jak wygląda to w kwesti nazwiska... chce wziąść ślub cywilny ze swoim partnerem...ale mam dzieci z poprzednich związków... chciała bym nadać dzieciom nazwisko mojego przyszłego męża gdzie wyraził zgodę czy można tak zrobic?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2016 - 13:38

jak wygląda to w kwesti nazwiska... chce wziąść ślub cywilny ze swoim partnerem...ale mam dzieci z poprzednich związków... chciała bym nadać dzieciom nazwisko mojego przyszłego męża gdzie wyraził zgodę czy można tak zrobic?

Zgodę musi wyrazić biologiczny ojciec dzieci. Chyba, że jest pozbawiony praw rodzicielskich, wtedy nie musi.



#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2016 - 06:41

@Mia Wiem ze dosyc pozno odpowiadam ale pewnie ktos inny bedzie mial to samo pytanie . Moj brat urodzil sie przed malzenstwem moich rodzicow posiadajac nazwisko matki . Po zawarciu slubu jego nazwisko zostalo zmienione na ojca . Dzis smiejemy sie patrzac na jego paszport z nazwiskiem mamy ^^

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 maj 2018 - 12:57

Po rozwodzie matka nie zmieniła nazwiska zachowując nazwisko męża.Teraz jest w ciąży z nowym partnerem.Były mąż nie chce żeby dziecko z nowego związku nosiło jego nazwisko tylko nazwisko jej partnera albo panieńskie matki.Czy może tego wymagać?

#17 gosia kadry

gosia kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 82 postów

Napisano 24 maj 2018 - 13:49

Po rozwodzie matka nie zmieniła nazwiska zachowując nazwisko męża.Teraz jest w ciąży z nowym partnerem.Były mąż nie chce żeby dziecko z nowego związku nosiło jego nazwisko tylko nazwisko jej partnera albo panieńskie matki.Czy może tego wymagać?

 

Nie ma prawa tego wymagać, bo to nie jest jego nazwisko tylko twoje. Nie "wypożyczył" ci go, tylko ty sama takie przyjęłaś. Dziecko będzie nosiło Twoje nazwisko, a nie jego. Więc byłemu nic do tego.



#18 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17719 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 maj 2018 - 14:27

Po rozwodzie matka nie zmieniła nazwiska zachowując nazwisko męża.Teraz jest w ciąży z nowym partnerem.Były mąż nie chce żeby dziecko z nowego związku nosiło jego nazwisko tylko nazwisko jej partnera albo panieńskie matki.Czy może tego wymagać?

Jaki czas minął od rozwodu?



#19 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17719 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 maj 2018 - 14:37

Bo, należy pamiętać, że: "domniemanie ojcostwa  działa jeszcze po rozwodzie, a dokładnie przez 300 dni od daty ustania małżeństwa."





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych