Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawomocnienie się wyroku i wykonanie kary

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672005 postów

Napisano 12 listopad 2010 - 00:51

Komentarz do artykułu: Uprawomocnienie się wyroku i wykonanie kary

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 listopad 2010 - 00:51

Witam, mam pytanie. Mój były partner (a Ojciec mojego dziecka) przebywa w areszcie śledczym, został oskarżony o rozbój. Zbliża się termin rozprawy, czy zatem po zapadnięciu wyroku On będzie na wolności dopóki wyrok się nie uprawomocni?

#3 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 21:00

Proszę Pani,

Niestety nie mam dla Pani gotowej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności sprawy tego rozboju i tego jaki wyrok wyda sąd, oraz decyzji sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania (jego utrzymania lub nie)

Skrótowo rzecz ujmując: Sąd nie ma obowiązku zwolnienia oskarżonego, ale może to zrobić.

Życzę pomyślnego dla Pani rozwiązania

z poważaniem

R.S

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2010 - 20:05

Dziękuję za odpowiedź, mam jednak ponownie pytanie. Dzisiaj ogłoszono wyrok - 3 lata pozbawienia wolności, sąd uchylił jednak areszt i jutro ojciec mojego dziecka wychodzi na wolność do czasu uprawomocnienia wyroku, z tego co udało mi się dowiedzieć, będzie się odwoływał od wyroku. Czy zatem jest możlwiość, że wyrok zostane zmieniony? jak długo może potrwać Jego pobyt na wolności? Moja sprawa o pozbawienie Go władzy rodzicielskiej nadal nie ruszyła z miejsca, wniosek ciągle tkwi w sądzie, a ja strasznie się boję, bo skoro nadal ma prawa do dziecka, to nie wiem co nam grozi, ma prawo w każdej chwili zabrać dziecko?...

Bardzo proszę o odpowiedź.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2010 - 11:53

Proszę Pani,

Zasadniczo jeżeli mąż się odwoła od wyroku to istnieje szansa jego zmiany, to będzie zależało do tego czy zarzuty męża pod adresem wyroku sądu pierwszej instancji zostaną przez sąd drugiej instancji uznane za trafne. Nie ma tutaj gotowych reguł, to zależy od okoliczności tej indywidualnej sprawy.

Z pewnością da się powiedzieć to, że jeżeli Prokurator się od tego wyroku nie odwoła, to sąd rozpoznając apelację oskarżonego nie będzie już mógł pogorszyć jego sytuacji (czyli zaostrzyć wyroku)

W Warszawie niestety na rozpoznanie sprawy przez sąd odwoławczy czeka się kilka-kilkanaście tygodni (przeważnie 3-5 miesięcy) co oznacza, iż Pani mąż będzie cały ten czas na wolności.

Co do dziecka, to kryterium decydującym jakoby o tym co się z nim dzieje jest tzw. "interes dziecka" oraz jego dobro. W tej sytuacji przesłanki te nie pozwalają na to aby ojciec zabrał gdzieś te dzieci (i tutaj ma pani prawo nawet dzwonić na Policję), w ogóle nie powininen z nimi przebywać sam na sam.Natomiast nie można wykluczyć, iż będzie on domagał się widzenia z dziećmi, do czego w Pani obecności może dojść.

na koniec życzę pomyślnych dla Pani rozwiązań

z poważaniem,

R.S

#6 Guest_Roland Szymczykiewicz

• Goście

Napisano 13 grudzień 2010 - 11:00

Autoryzuje swoją powyższą wypowiedź.

z poważaniem,

R.S

#7 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2012 - 10:18

Chciałbym spytać czy istnieje jakiś określony czas od uprawomocnienia się wyroku do czasu wezwania do zakładu karnego? Wyrok uprawomocnił się miesiąc temu, a ja siedze w domu i czekam na wezwanie, nie mogąc podjąć żadnej pracy ani w ogóle się nigdzie ruszyć bo nie wiem kiedy dostanę to wezwanie. Czy jest jakiś sposób żeby się dowiedzieć kiedy ono może przyjść? Z góry dziękuję za odpowiedź, z poważaniem, Adrian

#8 Guest_Roland Szymczykiewicz

• Goście

Napisano 05 styczeń 2012 - 14:39

Witam,

niestety nie ma takiego czasu ustawowo określonego. W naszym kraju niestety jest cała "kolejka" ludzi czekających na odbycie kary (podobno to w skali kraju ok. 40.000 osób!)

Wezwania przychodzą w raz z zwalnianiem się miejsc w celach.

To może potrwać nawet kilka miesięcy lub więcej. Dlatego proponuję Panu się nie przejmować, tylko normalnie szukać pracy. Naturalnie nie ujawniając tam, że któregoś dnia Pan odejdzie i z jakich powodów..

z poważaniem,

Roland Szymczykiewicz

#9 Guest_zainteresowany1

Guest_zainteresowany1
  • Goście

Napisano 28 luty 2012 - 18:16

Witaj!
Miałem wyrok pozbawienia wolności na 8 miesięcy w sprawie II K 239/09. Pisałem o odroczenie i dostałem warunek spłaty 2000zł na rzecz poszkodowanego. Spłaciłem tą kwotę w czasie wyznaczonym przez sąd,jednak sąd odmówił odroczenia kary. Napisałem zażalenie i w ciągu 5 dni przyjechała policja i zabrała mnie do zakładu karnego.Czy to jest zgodne z prawem? Proszę o pilną odpowiedź.

#10 Guest_ojciec

Guest_ojciec
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2012 - 01:40

syn obecnie przebywa w areszcie sledczym
czy po sprawie wyjdzie na wolnosc do czasu uprawomocnienia sie wyroku? jak to bywa w praktyce?

#11 Guest_NETI652

Guest_NETI652
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2012 - 14:56

nalezy sie stawic pod rygorem doprowadzenia przez policje to oznacza ze na badania mam sie stawic z policja?

#12 Guest_Laik prawny

Guest_Laik prawny
  • Goście

Napisano 05 listopad 2012 - 16:19

dokładnie 4 listopada mija rok od uprawomocnienia się zobowiązał podpalaczy miojej altanki na naprawienie szkody.
Otrzymali on i wyrok jednego roku więzienia z zawieszeniem na 3 lata oraz, jak wyżej, na wypłacenie mi po kilka tysięcy złotych. Do dnia dzisiejszego nie, nie wykonali wyroku. Do kogo powinienem się zwrócić, ewentualnie jak powinno brzmieć podanie itp. od razu napiszę,ze tylko jeden raz byłem w sądzie,a wiec nieznane mi są zawiłości prawne, a sąd mieści się poza moim miejscem zamieszkania. Chciałbym aby przy sprawie było dla mnie jak najmniej kłopotów. Proszę o pomoc

#13 Guest_Laik prawny

Guest_Laik prawny
  • Goście

Napisano 05 listopad 2012 - 16:22

Errata do postu poniżej:
Dokładnie 4 listopada mija rok czasu od uprawomocnienia się wyroku sądowego w którym sąd zobowiązał podpalaczy mojej działki do naprawienia szkody. dalej jak w poniższym poście.

#14 Guest_baska

Guest_baska
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2014 - 13:55

ja mam pytanie.czy jest przewidywany jakis czas dla sadu od uprawomocnienia sie wyroku a wydanie nakazu odbycia kary?np.czy dopuszczalne jest aby dopiero po 7lat od wyroku skazujacego sad wzywal do odbycia kary pozbawienia wolnosci?

#15 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2014 - 19:38

Mam pytanie. Odbywam obecnie karę pozbawienia wolności w SDE. Niebawem mam sprawę z art 278&1. Grozi mi kara bezwzględnego pozbawienia wolności. Czy w takim przypadku będąc na sde ze sprawy trafiam odrazu do ZK czy też mam jakiś czas na odwołanie się?

#16 Guest_pele931

Guest_pele931
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 13:38

mam pytanie mam niedlugo rozprawe za grzyne koszt 1500 zl od roku zwlekam z placenie ,bo naprawde mi ciezko za granica ,wrazie nieprzychylnej mi decyzji sadu I odwieszenia 1.5 roku gdzie I ile mam czasu na odwolanie.z gory dziekuje

#17 Guest_pele931

Guest_pele931
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 13:38

mam pytanie mam niedlugo rozprawe za grzyne koszt 1500 zl od roku zwlekam z placenie ,bo naprawde mi ciezko za granica ,wrazie nieprzychylnej mi decyzji sadu I odwieszenia 1.5 roku gdzie I ile mam czasu na odwolanie.z gory dziekuje

#18 Guest_Millo

Guest_Millo
  • Goście

Napisano 16 listopad 2014 - 12:30

Czy w przypadku zasądzenia zwrotu kosztów zastępstwa procesowego pełnomocnik ma obowiązek wezwania skazanego do zapłaty tych kosztów ? Czy ma również obowiązek wyznaczenia terminu ich zapłaty i wskazania czy na konto pełnomocnika czy na konto powoda? Ewentualnie czy pędzi po klauzule wykonalności i do komornika i egzekucja. Postanowienie o zasądzeniu kosztów tytułem zwrotu wydatków pełnomocnika uprawomocniło się w dniu 27.08.2014r. dzień oddalenia zażalenia. Postanowienie z dnia 27.08.2014r. otrzymałem w dniu 29.09.2014r. w dniu 02.10.2014r. Sąd nadaje klauzulę wykonalności . 22.10.2014r. Komornik wszczyna egzekucję. Nawet nie zdążyłem się ogarnąć, a mam dodatkowe koszty.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 marzec 2015 - 18:56

Mam pytanie dostaam z sadu kare do zaplacenia wplacam przelewemczy czekam na pismo potwierdzajace kare

#20 Guest_froike

Guest_froike
  • Goście

Napisano 30 listopad 2017 - 19:34

Mam pytanie zostałem skazany na wyrok w zawieszeniu i grzywne w wysokosci 3000 zl rozlozono mi na raty wplacilem 900 zl reszt nie. Dostalem niedawno wezwanie na posiedzenie w zamiany kary grzywny. Pare dni temu wplacilem pozostala kwote. Co mam zrobic dalej i co mi grozi. Wezwanie jest na miesiac styczen

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych