Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komu przysługują tzw. "wczasy pod gruszą"


39 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671815 postów

Napisano 06 listopad 2010 - 14:31



Komentarz do artykułu: Komu przysługują tzw. "wczasy pod gruszą"

#2 Guest_pracownik

Guest_pracownik
  • Goście

Napisano 06 listopad 2010 - 14:31

dlaczego prywatni pracodawcy bez karnie oszukują na pracowników odnośnie finduszu socjalnego?

#3 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 22:41

uwaga do artykułu - pracodawcy tworzący ZFŚS nie wypłacają świadczeń urlopowych, tylko dofinansowanie do wypoczynku
to są różne świadczenia

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 00:23

jestem pracownikiem POLOmarket. przez ostatnie 5 lat pracy zakład ani razu nie wypłacił pracownikom wczasów pod gruszą,(nie wiem jak wcześniej), z tego względu, że nie dostajemy ciągłości urlopu. przeważnie jest to 9 dni urlopu plus dzień wolnego z grafiku, nie licząc weekendów. czy pracodawca jest w porządku wobec pracowników?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 13:43

jestem pracownikiem POLOmarket. przez ostatnie 5 lat pracy zakład ani razu nie wypłacił pracownikom wczasów pod gruszą,(nie wiem jak wcześniej), z tego względu, że nie dostajemy ciągłości urlopu. przeważnie jest to 9 dni urlopu plus dzień wolnego z grafiku, nie licząc weekendów. czy pracodawca jest w porządku wobec pracowników?

zakład pracy może odstąpić od tworzenia ZFŚŚ i wypłaty świadczeń urlopowych.


USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych


3a. Pracodawcy, o których mowa w ust. 3, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

3b. U pracodawców, o których mowa w ust. 3, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i nie wypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania; art. 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2012 - 13:08

Co jeśli pracodawca korzysta z funduszu socjalnego a nie wypłaca pracownikom WCZASÓW POD GRUSZĄ

#7 Guest_marlena

Guest_marlena
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2012 - 15:05

Jestem przewodniczącą FS. Na koniec czerwca, przed urlopami, komisja przyznaje pracownikom świadczenie nazywane: wczasy pod gruszą. Zgodnie z podziałem środków funduszu, część przeznaczona na "gruszę" została podzielona na wszystkich pracowników mających prawo do 14 dni urlopu wypoczynkowego w w momencie przyznawania tego świadczenia. W sierpniu pracownica, która zatrudniona jest od 1 kwietnia 2012 r. składa podanie z żądaniem pieniędzy na wczasy pod gruszą. Czy komisja może odmówić, uzasadniając odmowę tym, że w chwili przyznawania świadczenia pracownik nie miał prawa (zgodnie z regulaminem) do 14 dni urlopu wypoczynkowego? Część funduszu przeznaczona na ten cel została wypłacona pracownikom w całości. Działając w ten sposób, każdy nowo zatrudniony pracownik, który zostanie zatrudniony po terminie przyznawania środków na ten cel, w momencie nabycia prawa do 14 dni urlopu, będzie składał podanie o wczasy pod gruszą do końca roku. Skąd wtedy brać na to pieniądze? Naruszać część przeznaczoną na zapomogi? Pomóżcie podjąć decyzję! M.

#8 Guest_nina

Guest_nina
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2012 - 22:56

jak to jest przez 8 lat nie dostawalam wczasów pod grusza..póżniej przez 2 lata dyrekcja miala kaprys i oczywiscie dostalam,,terza znów mi nie przysługują bo oczywiście tylko nauczyciele mają zagarantowane to w karcie nauczyciela,,,podkreslam ze jestem tylko wożna..

#9 Guest_nina

Guest_nina
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2012 - 22:59

czy z takiego FS korzystają też pracownicy obslugi ...gdzie?

#10 Guest_leszek

Guest_leszek
  • Goście

Napisano 02 marzec 2014 - 17:14

W takim kraju żyjemy że za przysłowiowe wczasy pod gruszą faktycznie możesz pojechać tylko pod gruszę i to góra na dwa dni. A europejczycy z zachodu się rozbijają po całym świecie w All inclusive za takie świadczenie pracownicze. Cały nasz kraj przepiękny.Pozdrawiam tych którzy nawet tych kilkuset zł nie dostaną

#11 Guest_alcybiades

Guest_alcybiades
  • Goście

Napisano 16 marzec 2014 - 22:11

Przeciętny Kowalski tak, ale trzeba pamiętać o tym, że podobno z roku na rok przybywa w naszym kraju bogaczy, których stać na wakacje w innym kraju. Z drugiej strony wszystko zależy od kierunku wyjazdu bo na przykład w itace możesz teraz zarezerwować wczasy w Tunezji za niecałe 1100 zeta.

#12 Guest_MAX

Guest_MAX
  • Goście

Napisano 19 listopad 2014 - 22:41

Mój pracodawca stwierdził iż wczasy pod gruszą należą się raz na 3 lata, a co lepsze że w jego firmie pracuje 55 osób a pracowników fizycznych jest większość nazywa . Jak przychodzą z kontroli to tylko słychać Cześć co tam słychać. To jest żenujące.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2015 - 19:23

pracuje w zakładzie robot publiczny i nie mam wczasów pod grusza tylko maja biurowe 2015

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2015 - 16:07

jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika,czy przysługująmi się wczasy pod gruszą?Nadmieniam iż pracuję juz pół roku.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2015 - 20:13

jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo na czas nieobecności pracownika,czy przysługująmi się wczasy pod gruszą?Nadmieniam iż pracuję juz pół roku.

Raczej nie, ale sprawdź to w regulaminie przyznawania świadczeń socjalnych w Twoim zakładzie.



#16 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 sierpień 2015 - 21:13

A dlaczego nie ?

Staż pracy nie jest warunkiem do nabycia prawa do dofinansowania wypoczynku.



#17 Guest_maryla

Guest_maryla
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2015 - 15:17

Jestem zatrudniona od 10 lat w urzędzie, od poczatku stycznia do stycznia 2016 jestem na urlopie macierzyński, czy mogę otrzymać wczasy pod grusza?

#18 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 sierpień 2015 - 20:52

Tzw. wczasy pod gruszą to jest dofinansowanie wypoczynku urlopowego. Skoro jesteś na urlopie macierzyńskim, to przecież nie masz w tym okresie urlopu wypoczynkowego.

Ale najlepiej zapytaj w zakładzie pracy, być może masz prawo wystąpić o jakieś inne świadczenie /pieniężne/.



#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2015 - 17:39

JESTEM PO ROZWODZIE I SĄD PRZYDZIELIŁ DZIECI MATCCE, ALE JA MAM WSZYSTKIE PRAWA RODZICIELSKIE. TAK SAMO JAK MATKA DBAM O ZDROWIE, NAUKĘ, ZABAWKI, CZY UBRANIA. CZY JA W SWOJEJ PRACY DOSTANĘ PIENIĄDZE Z FUNDUSZU WCZASÓW POD GRUSZĄ.

#20 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18915 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 listopad 2015 - 19:53

Musisz sprawdzić w waszym Regulaminie przyznawania świadczeń



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych