Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakiej darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672131 postów

Napisano 16 marzec 2010 - 03:01

Komentarz do artykułu: Jakiej darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

#2 Guest_Bożena C.

Guest_Bożena C.
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 03:01

Istnieje taki stan faktyczny,że dorosły syn przebywający za granicą przesyła dobrowolnie pieniądze matce na utrzymanie.Czy jest to darowizna?Czy należy to podać do urzędu skarbowego?Czyni tak wiele osób.Jak to traktować.Prawo rodzinne daje taką podstawę.

#3 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2012 - 20:15

Witam, posiadam z bratem po 1/4 nieruchomości a pozostała 1/2 nieruchomości należy do mamy. Mama chciałaby się zrzec swojej części na mają rzecz w formie darowizny, gdyż bratu wykupiła mieszkanie. Proszę napisać czy w takim przypadku trzeba u notariusza zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% i jakie byłyby łączne koszty takiej darowizny? Będę wdzięczna za pomoc.

#4 Guest_malvita

Guest_malvita
  • Goście

Napisano 10 luty 2012 - 17:45

Witam. Po przeczytaniu artykulu jestem troche w kropce, gdyz nie wiem, czy moge nazwac darowizna pieniadze przeslane na konto urzedu miasta za wykup mieszkania mamy, tj. 25 000 zl. mama nigdy pieniedzy nie miala do swojej dyspozycji i co teraz nalezy zrobic w tej sytuacji, rozliczac sie z urzedem skarbowym? Prosze o pomoc, to pilne
Malvita

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2012 - 15:15

Jestem jedynym właścicielem mieszkania (akt notarialny , , hipoteka ,własność gruntu ). Mieszkam z jedynym dzieckiem obecnie już pełnoletnim . Jeżeli przekażę córce w formie darowizny mieszkanie- od mojej śmierci - czy będzie ono w masie spadkowej ? . Mam długi (kredyty) dziecko musi odrzucić spadek aby żyć . Wychowywałam ją sama . nie mamy innych krewnych.

#6 Guest_Firm Pożyczka Edmond

Guest_Firm Pożyczka Edmond
  • Goście

Napisano 24 listopad 2012 - 04:09

Firm Pożyczka Edmonds jest firmą, która jest tutaj, aby pomóc Ci powstrzymać swoich problemów finansowych. I rozdawać pożyczek o niskim oprocentowaniu do finansowych osób niepełnosprawnych, osób prywatnych, firm, branż, firm i ludzi w społeczeństwie, a także sponsoruje do unlish swój talent i acheive Twój goals.We podać zakresy kwotę od $ 2,000.00 USD do $ 50.000.000,00 USD i re-płatności okres 1 roku do 30 lat w czasie trwania 2% odsetek bez jakiejkolwiek przedpłaty.
Zadowolenie klienta jest NASZ PRIDE.To zastosowania skontaktuj się ze mną poprzez e-mail edmondsloanfirm1@gmail.com

#7 Guest_mariusz

Guest_mariusz
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 21:03

mam pytanie 1.5 roku temu zostalem obdarowany przez brata darowizna na 6000 tys zlotych wraz z mama ona rowniez otrzymala rownowartosct tej kwoty.przedmiotem darowizny bylo auto o lacznej wartosci 12000 tys.teraz chcialem przekazac polowe auta mamie na sume 20000 tys czy bede placil od tego podatek?

#8 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2013 - 15:20

Dostalam darowizne od taty w wysok 2 razy w ciągu roku po 20 tys zł. czy tutaj zaplace podatek? czy wystarczy złozyc do US druk SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy i wtedy nie płace podatku ?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2013 - 10:02

Istnieje taki stan faktyczny,że dorosły syn przebywający za granicą przesyła dobrowolnie pieniądze matce na utrzymanie.Czy jest to darowizna?Czy należy to podać do urzędu skarbowego?Czyni tak wiele osób.Jak to traktować.Prawo rodzinne daje taką podstawę.

#10 Guest_zięciu

Guest_zięciu
  • Goście

Napisano 22 marzec 2014 - 13:13

Ponad 5 lat temu otrzymaliśmy z żona darowiznę 2 pokojowe mieszkanie własnościowe w blokach od teścia przepisane aktem notarialnym . Teraz chce nam podarować 200 metrowy dom który kupił 4 lata temu . Czy ja jako zięciu będę musiał odprowadzić jakiś (jaki) podatek do US.

#11 Guest_Kalina

Guest_Kalina
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2014 - 10:49

Mam w Niemczech starszego wujka, daleka rodzina. Ma konto, do którego mnie parę lat temu upoważnił. Nie orientuję się ila ma tam pieniędzy. Teraz czuje, że zdrowie mu nie dopisuje i prosi abym przyjechała. Być może chce te pieniądze mi przekazać. Jak należałoby to zrobić, aby było korzystnie dla obu stron i zapłacić jak najmniej podatku.Proszę o poradę

#12 Guest_Balon

Guest_Balon
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2014 - 17:38

A poco zgłaszać.Przecież tej szlachcie jerozolimskiej,zawsze będzie mało.A ich przedstawiciele kręcą jak mogą w biznesie,od podatków się migają,albo płacą mniejsze za granicą.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2015 - 15:55

Czy pożyczkę od znajomego w wysokości 3000zł należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym, mimo zwolnienia z opodatkowania?

#14 Guest_nn

Guest_nn
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2015 - 12:44

Czy kredyt gotówkowy z banku trzeba zglaszac?dzięki za odp:)

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2016 - 17:07

otrzymałam darowiznę od jednego syna w wysokości 8000 zł , a od drugiego 3000 zł , czy powinnam to zgłosić do Urzędu Skarbowego.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 11:55

obliczenia od podatku

#17 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 10 luty 2017 - 06:48

Dostałam od mamy 8000 zlotych czy mam zglosic do US

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2017 - 13:30

A niby to skąd US ma wiedzieć że otrzymaliście darowiznę 10 000 , 30 000 czy 200 000 zł, czy więcej. Nie ma w żadnych dokumentach, przelewach to nie ma sprawy. Dopiero jak dostaniecie samochód, mieszkanie,, działkę z poświadczeniem notarialnym to musicie zapłacić podatek .

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 maj 2017 - 01:27

Z tym zgłoszeniem  darowizny pieniężnej do US jest istny cyrk,a do tego w każdym innym US żądają innych dokumentów,np. w jednym US wystarczy wypełnić otrzymany tam druk i załączyć wydruk z k-ta bankowego o wpłacie kwoty /a tam jest przecież wymieniona os,wpłacająca, jej adres i z jakiego k-ta,oraz kwota i na czyje k-to/.W innym US /chociaż zawsze w identyczny sposób przekazano darowiznę pieniężną/chcą dodatkowo nr pesel osoby wpłacającej - to jeszcze można wytrzymać.Ale jeszcze w innym US żądają oświadczenia darczyńcy,a ponadto zaczynają robić dalsze problemy,że jeżeli tj matka dla syna,to ta matka jeżeli ma wspólność majątkową z mężem to powinni tą kwotę po połowie oboje wpłącić!Typowe biurwy niedouczone,które nie czytając przepisów,same tworzą udręczenie dla petentów! Mieszkamy w różnych miejscowościach,US właściwy dla syna jest w odległości 20 km.Człowiek chce być w porządku z przepisami,a potem żałuje,że nie dał synowi do ręki i on sam sobie nie wpłacił na k-to ,wtedy "pies z kulawą łapą by nie wiedział".

#20 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2017 - 20:19

Co w momencie, jeśli dostanę darowiznę do maksymalnej kwoty 4900 zł od np.100 osób przelewem na konto? Czy muszę to zgłosić w urzędzie skarbowym?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych