Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy obowiązuje zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 672007 postów

Napisano 24 luty 2010 - 22:22Komentarz do artykułu: Kiedy obowiązuje zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

#2 Guest_Mirasek04

Guest_Mirasek04
 • Goście

Napisano 24 luty 2010 - 22:22

Mam pytanie: Jeśli przejde do firmy konkurencyjnej, ale nie będę działał na jej szkodę.. To czy mogę sie czegoś bać od strony pracodawcy??

#3 Guest_Magdalena Golińska

Guest_Magdalena Golińska
 • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 14:33

Niestety tak. Przy zakazie konkurencji nie jest ważne jak będzie Pan działał, ale że w ogóle będzie działał.

#4 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 02 marzec 2011 - 19:17

Jestem przedstawicielem handlowym. Przez kilka lat pracowałem w jednej firmie gdzie na umowie o prace miałem taki tekst:
Zobowiązanie do zachowania poufności
- Przez cały okres zatrudnienia, a także po jego rozwiązaniu, Pracownik zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji na temat Pracodawcy oraz jego kontrahentów, które pozyskał w związku z zatrudnieniem przez Pracodawcę.
Po rozwiązaniu umowy o prace (z zachowanie terminu wypowiedzenia, z mojej strony) podjąłem pracę w firmie, która jest bezpośrednią konkurencją.
Oczywiście w czasie tych kilku lat nawiązałem wiele relacji handlowych. Teraz chciałbym tym samym klientom zaproponować produkty swojej obecnej firmy.
Proszę o informację czy będzie to złamaniem zakazu konkurencji oraz czy były pracodawca może za moje zachowanie dochodzić jakiś roszczeń.
Dodam jeszcze iż proponowano mi podpisanie umowy o zakazie konkurencji lecz odmówiłem jej podpisania.
Z góry dziękuję za pomoc.

#5 Guest_Kasia

Guest_Kasia
 • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 23:34

Mam pytanie, proszę o ustosunkowanie się do tego.
Pracuję w firmie zajmującej się nieruchomościami. W umowie mam punkt o zakazie konkurencyjnej działalności. Myślę, o otwarciu własnego biura nieruchomości. Czy po bezpośrednim daniu wypowiedzenia otworzyć konkurencyjną firmę? proszę o odpowiedź, jak zadziałać by nie złamać zapisów tego punktu?

#6 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
 • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 00:18

nie da się powiedzieć nie widząc zapisu, LUDZIE PRAWNICY TO NIE WRÓŻBICI!!!

więcej tu:

www.twojeporady.pl

#7 Guest_amarylis

Guest_amarylis
 • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 08:07

a jeśli firma usiłuje wymusić podpis pod umowa ze zakazuje pracy w konkurencyjnych firmach przez 5 lat, a ma tym samym stanowisku bezterminowo.... - co wiąże się ściśle z moją specjalizacją?Czyli mam zostać bez środków do życia jak mnie zwolnią?

#8 Guest_Niki

Guest_Niki
 • Goście

Napisano 25 luty 2014 - 14:11

Witam,
chciałabym zacząć prace w firmie X, ale mam podpisany zakaz konkurencji w firmie Y po ustaniu stosunku pracy. Firma Y zajmuje się produkcją i dystrybucją zabawek dla dzieci. Nowa firma X ma w swojej ofercie kilka zabawek, ale nie stanowi to nawet 10% asortymentu, przychodów tej firmy. Czy wówczas podjęcie pracy w firmie X będzie łamało zakaz konkurencji?

#9 Guest_alb

Guest_alb
 • Goście

Napisano 25 luty 2014 - 15:45

Witam,
niestety, obawiam się że nie uzyska Pani tutaj poprawnej odpowiedzi, ponieważ konieczne jest przeanalizowanie treści umowy o zakazie konkurencji (ewentualnie też aktów wewnętrznych byłego pracodawcy, do których postanowienia umowy mogą się odwoływać). Dopiero wówczas można udzielić miarodajnej porady.
Jeśli Pani sama nie jest w stanie prawidło zinterpretować umowy to chyba warto skonsultować się z prawnikiem, bo naruszenie zakazu konkurencji może być dla Pani dotkliwe. Zachęcam do tego
pozdrawiam

#10 Guest_Gość_2

Guest_Gość_2
 • Goście

Napisano 02 marzec 2014 - 00:18

Witam
Do umowy na czas nie określony dostałem umowę o zakazie pracy u konkurencji w czasie, i przez okres 2 lat po ustaniu stosunku pracy (odpłatnie za 30% podstawy), nie ma nic o zgłaszaniu obecnemu pracodawcy gdzie będę pracował – to jest na słowo honoru czy pracodawca ma w takim przypadku wgląd, czy ja składam zaświadczenia pracy do niego (wtedy byłego p.)? Nie ma nic w umowie.
Z góry dziękuję pozdrawiam

#11 Guest_Renia

Guest_Renia
 • Goście

Napisano 09 marzec 2017 - 16:26

Witam.Podpidałam umowę o zakazie konkurencji,z firmą w której pracuję.Umowa ta ma obowiązywać 12 miesięcy po moim odejściu z tej firmy.Czy pracodawca ma obowiązek wypłacenia mi odszkodawania?

#12 Guest_Mw

Guest_Mw
 • Goście

Napisano 12 lipiec 2018 - 15:22

Witam, Bardzo proszę o informację na jakiej podstawie odszkodowanie przysługuje pracownikowi mimo zwolnienia z zakazu konkurencji poczynionego przez pracodawcę (pod warunkiem powstrzymywania się przez pracownika od działalności konkurencyjnej).

#13 Guest_AS

Guest_AS
 • Goście

Napisano 05 listopad 2019 - 15:54

Pracodawca dosuwa mi taką umowę o zakazie konkurencji, do podpisania. Wg. tej umowy, zakaz ma obowiązywać również przez 3 lata, po ustaniu stosunku pracy. Czy muszę się zgadzać na takie warunki oraz czy z tego tytułu pracodawca nie powinien wypłacać mi wynagrodzenia z tytułu zakazu konkurencji?#14 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 05 listopad 2019 - 19:04

Zakaz konkurencji powinien być stosowany w szczególnych przypadkach dla osób, które mają dostęp do całościowej wiedzy o organizacji - know-how, dostawcy, odbiorcy, technologia, bo wiąże się z wypłatą odszkodowania za cały okres obowiązywania zakazu po ustaniu zatrudnienia w kwocie minimum 25% dotychczasowego wynagrodzenia za okres równy okresowi zakazu. Czym innym jest tajemnica przedsiębiorstwa, bo zachowanie tej jest obowiązkowe i bezterminowe, również po zakończeniu zatrudnienia.#15 Guest_Zainteresowany

Guest_Zainteresowany
 • Goście

Napisano 19 styczeń 2020 - 09:36

Piszecie w artykule: Wysokość odszkodowania należnego pracownikowi za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej nie może być niższa niż 25 % wynagrodzenia pobieranego przez tego pracownika w chwili ustania stosunku pracy. Pragnę zwrócić uwagę,że obecnie (19.01.2020) w kodeksie pracy jest napisane, cytuję: Art, 101.2 § 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; ... Rozumiem zatem, że nie jest to 25% wynagrodzenia pobieranego przez pracownika w chwili ustania stosunku pracy, ale 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Jeśli zatem przykładowo zakaz konkurencji ma obowiązywać po ustaniu zatrudnienia przez 2 lata, to rozumiem, że odszkodowanie będzie wynosiło 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres 2 lat.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych