Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mieszkania spółdzielcze w spadku

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672328 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 15:30

Komentarz do artykułu: Mieszkania spółdzielcze w spadku

#2 Guest_Lajkonik53

Guest_Lajkonik53
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2010 - 15:30

Jeżeli moja córka umrze wcześniej to czy mąż ma prawo dziedziczenia po niej mieszkania własnościowego kupionego przeze mnie gdy była panna. Ma jedno dziecko.

#3 Guest_E.Jabłokow

Guest_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 22:50

Tak. Mąż dziedziczy po zonie. Dziedziczy wspólnie z córką.
Jedynie w razie rozwodu czy separacji, bądż powstania rozdzielności majątkowej umownie lub na drodze sądowej to takie mieszkanie jako majatek osobisty, żony nie wchodzi w skład majątku dorobkowego do podziału. Chyba, że już w trakcie trwania małżeństwa małzonkowie znacznie podwyższyli standard mieszkania, ale wówczas tylko nakłady (kwota w pieniadzu) podlega podziałowi.

#4 Guest_Wpisz, jak chcesz się przedstawić.

Guest_Wpisz, jak chcesz się przedstawić.
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2014 - 12:19

asia 25 Zmarł mój brat, który byŁ właścielem spółdzielczego wlasnosciowego w 5,6 po rodzicach. Ja miałam 1,6. Czy teraz mam prawno złożyć wnisoek do sądu o nabycie po bracie 5,6. TERAZ W TYM MIESZKANIU MIESZKAJĄ OBCY MI JEGO ŻONA I SYN.

#5 Guest_25

Guest_25
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2014 - 12:56

asia 25 Zmarł mój brat, który byŁ właścielem spółdzielczego wlasnosciowego w 5,6 po rodzicach. Ja miałam 1,6. Czy teraz mam prawno złożyć wnisoek do sądu o nabycie po bracie 5,6. TERAZ W TYM MIESZKANIU MIESZKAJĄ OBCY MI JEGO ŻONA I SYN.

Jeśli zmarły miał żonę i dziecko, to tylko oni dziedziczą, siostra nie. Tak więc nic już z tego mieszkania po bracie nie należy się Pani.Może Pani jedynie dochodzić spłaty tej swojej odziedziczonej części po rodzicach.

#6 Guest_Marek47

Guest_Marek47
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 12:36

Witam, Problem: Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Osoby - żona, mąż, ich wspólny syn oraz syn męża z pierwszego małżeństwa, który nie wyraża zainteresowania ojcem. Wkład mieszkaniowy wpłacili na długo przed ślubem rodzice żony. Pytanie: Co i ile dziedziczy syn z pierwszego małżenstwa i czy można zrobić coś aby nie mógł rościć sobie praw do tego mieszkania lub jego części? pozdrawiam A.

#7 Guest_kamil 34

Guest_kamil 34
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 22:32

Witam.Mieszkam w spoldzielczym lokatorskim mieszkaniu po moich zmarlych rodzicach,byli po rozwodzie.Mam tez siostre,ktora nie mieszka tu od ok.15 lat i nie jest tu zameldowana.Co mam zrobic,aby zostac glownym najemca,a siostra chce roscic praw do mieszkania.Mieszkania rodzice nie wykupili.Jakie mam mozliwosci prawne...Pozdrawiam.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 15:03

Witam.Mieszkam w spoldzielczym lokatorskim mieszkaniu po moich zmarlych rodzicach,byli po rozwodzie.Mam tez siostre,ktora nie mieszka tu od ok.15 lat i nie jest tu zameldowana.Co mam zrobic,aby zostac glownym najemca,a siostra chce roscic praw do mieszkania.Mieszkania rodzice nie wykupili.Jakie mam mozliwosci prawne...Pozdrawiam.

Mieszkań spółdzielczych lokatorskich nie dziedziczy się. Ty jako osoba zamieszkująca w lokalu masz prawo wystąpić z wnioskiem do spółdzielni o przyjęcie w poczet jej członków. Takie samo prawo ma Twoja siostra. Niestety, tylko jedna osoba może mieć przyznane mieszkanie po rodzicach i musicie to ze sobą uzgodnić, tzn, Ty z siostrą, kto wejdzie w poczet członków. Jeśli nie porozumiecie się, musicie spór załatwić w sądzie. Wszystko to masz opisane w powyższym artykule, wystarczy przeczytać.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2016 - 23:49

​Witam. 
Michal Malecki.
Zarys sytuacji. Najpierw zmarła mama, później tata. Teraz jest nas czwórka rodzeństwa.
1. Czy jest taka możliwości by wszyscy przystąpili do spółdzielni i wskazali jedna osobę "zaczadza" I pozostała trojka mia dalej takie same prawa do zamieszkania w lokalu.
2. Jeśli nie, to czy jest jakiś określony maksymalny czas na wybranie osoby zaczadzaj? I czy spółdzielnia ma prawo wyzuci nas z mieszkanie jeśli nie wyznaczymy zadziwiającego?

3. Czy jak zdecydujemy przekażą zaczadzanie lokalem siostrze, to czy będzie nas mogła wyzuci z mieszkania? trzyunascie 

#10 Guest_Wojciech44

Guest_Wojciech44
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2020 - 14:26

Witam serdecznie, w jaki sposób oszacować wartość wkładu mieszkaniowego po zmarłym w 1994 roku ojcu. Mieszkanie dziś jest przekształcone w spółdzielcze własnościowe, ma uregulowaną sytuację prawną. Chodzi tylko o sposób oszacowania wkładu do dokonania zaległego rozliczenia pomiędzy rodzeństwem.

#11 Guest_Pola

Guest_Pola
  • Goście

Napisano 08 październik 2020 - 22:28

Witam. Mieszkałam z tatą i synem w mieszkaniu spółdzielczym bez prawa własności. Tato chciał wykupić mieszkanie i przepisać je na mnie i syna. Jednak nagle zmarł. Dodam, że mam 10 rodzeństwa. W mieszkaniu zameldowanych jest dwóch braci i jaz jednym z synów. Obecnie mam trójkę dzieci w tym dziecko z autyzmem. Brak wyrzucił mnie z mieszkania i mieszkam u obcych ludzi. Proszę mi powiedzieć czy istnieje możliwość bym jako jedyna zamieszkała w tym mieszkaniu z dziećmi. Brat obecnie tam mieszka z żoną nie mają dzieci i ich sytuacja materialna jest bardzo dobra.

#12 Guest_Pola

Guest_Pola
  • Goście

Witam. Mieszkałam z tatą i synem w mieszkaniu spółdzielczym bez prawa własności. Tato chciał wykupić mieszkanie i przepisać je na mnie i syna. Jednak nagle zmarł. Dodam, że mam 10 rodzeństwa. W mieszkaniu zameldowanych jest dwóch braci i jaz jednym z synów. Obecnie mam trójkę dzieci w tym dziecko z autyzmem. Brak wyrzucił mnie z mieszkania i mieszkam u obcych ludzi. Proszę mi powiedzieć czy istnieje możliwość bym jako jedyna zamieszkała w tym mieszkaniu z dziećmi. Brat obecnie tam mieszka z żoną nie mają dzieci i ich sytuacja materialna jest bardzo dobra.

#13 Guest_Pola

Guest_Pola
  • Goście

#14 aniolek

aniolek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 677 postów

Napisano 27 październik 2020 - 15:40

Bardzo się cieszę, że natrafiłam na taki wątek. Czasami naprawdę trzeba podłapać jakieś informacje z zewnątrz ;)

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 październik 2020 - 21:58

Polskie piekiełko, dać ludziom złotówkę do podziału:)))

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych