Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak liczyć terminy wypowiedzenia

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671047 postów

Napisano 07 styczeń 2010 - 14:16

Komentarz do artykułu: Jak liczyć terminy wypowiedzenia

#2 Guest_JACEK

Guest_JACEK
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 14:16

To niedopuszczalne żeby domorośli "PRAWNICY" tacy jak posłanka KEMPA wypowiadali się publicznie.
Przepis art 112 kc nie ma zastosowania do w/w sprawy.
Terminy rozwiązania takich umów reguluje art 673 kc.

#3 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 29 marzec 2010 - 16:18

Bzdury. Artykuł 112 został prawidłowo zastosowany. Cieszyłbym się jeżeli tylko tacy - rzekomo - "domorośli prawnicy" prowadzili sprawy. Artykuł 673 KC odnosi się do sytuacji, w której strony nie oznaczyły terminu wypowiedzenia. Przedstawiony przez autora przykład nie traktuje o takim przypadku. Strony wyznaczyły termin - termin miesięczny. Autor artykułu powołuje art. 112 dla określenia dokładnego momentu zakończenia biegu terminu miesięcznego.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 luty 2012 - 20:42

W razie problemów proszę o kontakt, specjalizujemy się tym zagadnieniu - kryzysowyconsulting.pl, biuro@kryzysowyconsulting.pl

#5 Guest_ignis

Guest_ignis
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2012 - 23:05

Witam,
Powołując się na powyższy artykuł mam pytanie:
Dnia 14-tego danego miesiąca wypowiedzieliśmy z mężem mieszkanie (umowa była podpisana na rok z miesięcznym wypowiedzeniem). Czyli rozumiemy że z dniem 14 następnego miesiąca umowa wygasa.
Chcieliśmy zapłacić za połowę nastepnego miesiąca ale właściciel zażądał zapłaty za cały następny miesiąc i policzył na ten poczet zaliczkę w wysokości jednego czynszu.
Czy ma do tego prawo? Czy możemy zapłacić jedynie za połowę miesiąca czyli do 14-tego?

Prosimy o radę i dziękujemy

#6 Guest_Justyna Zyga

Guest_Justyna Zyga
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:17

Nie zgaszam się ze sposobem liczenia terminu w niniejszym artykule. Terminy tygodniowe, miesięczne i roczne oblicza się tak, że termin początkowy ma taką samą nazwę lub datę jak termin końcowy. Zatem jeżeli termin rozpoczął się w poniedziałek to zakończy się w poniedziałek. W przypadku wskazanym przez autora artykułu rozwiązanie jest następujące: "Jeżeli zatem wynajmujący wypowiedział najemcy umowę w dniu 13 czerwca, to termin wypowiedzenia liczy się od tego dnia i zakończy się w dniu 13 lipca (miesięczny termin wypowiedzenia).

Inaczej byłoby, gdyby termin wypowiedzenia oznaczony był w dniach, a jego rozpoczęcie zależałoby od jakiegoś zdarzenia prawnego (np. złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, doręczenia pisma procesowego). Tylko w tym przypadku nie wlicza się do terminu dnia określonego zdarzenia (dnia złożenia wypowiedzenia, dnia doręczenia pisma) - art. 111 par. 1 KC.

#7 Guest_andzia

Guest_andzia
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2014 - 14:21

Witam, mamy z mężem ten sam problem:
Dnia 14-tego danego miesiąca wypowiedzieliśmy z mężem mieszkanie (umowa była podpisana na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem). Czyli rozumiemy że z dniem 14 następnego miesiąca umowa wygasa.
Chcieliśmy zapłacić za połowę następnego miesiąca ale właściciel zażądał zapłaty za cały następny miesiąc i policzył na ten poczet zaliczkę w wysokości jednego czynszu.
Czy ma do tego prawo? Czy możemy zapłacić jedynie za połowę miesiąca czyli do 14-tego?

Prosimy o radę i dziękujemy

#8 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2014 - 00:47

Dzień dobry. Mam pytanie:mam podpisaną umowę z panią Zosią na najem mojego lokalu na czas określony (5lat) z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia, płatne za najem do 10-ego każdego miesiąca.Najemca wysłał mi 15.04 informację mailem, że niniejszym wypowiada umowę najmu i że w związku z tym, będzie mi płacił do połowy lipca.Dodam, że nie było to oficjalne pismo z jej podpisem tylko informacja.Czy ma rację?Czy jednak z dniem 31.07.14? I czy pani Zosi powinna podpisać własnoręcznie to wypowiedzenie?Z góry dziękuję za odpowiedź.

#9 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 26 marzec 2015 - 21:51

Popieram Panią Justynę, art. 111 par. 2 nie ma tutaj zastosowania (dotyczy tylko terminów liczonych w dniach)!

#10 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 28 październik 2016 - 09:13

Witam ja też chcem wypowiedzieć umowę najmu ale ja mam w umowie że do 30 dni a nie 30 dni więc jak to jest w tej sytuacji mój e-mail marcin.gluszko@wp.pl proszę o pomoc

#11 Guest_Gośka

Guest_Gośka
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2017 - 21:59

Witam. Czy najemca może wypowiedzieć umowę w środku miesiąca i od kiedy biegnie okres wypowiedzenia? Umowa na czas nieokreślony- każdej ze stron przysługuje prawo wypowiedzenia w terminie jednego miesiąca.

#12 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 wrzesień 2017 - 22:16

Jeżeli w umowie nie określono sposobu liczenia terminu wypowiedzenia, to należy zastosować ogólne przepisy prawa cywilnego: termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Czyli jeżeli wypowiedzenie zostanie złożone 15.09.2017, to termin wypowiedzenia liczy się od dnia następnego i zakończy się w dniu 16.09.2017.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#13 Guest_PioIwaArt

Guest_PioIwaArt
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2018 - 00:23

Witam serdecznie. Mam umowę najmu na czas określony. Podpisałem ją 11.01.2018 mam ją do kończ roku 2018. Jedna znalazłem inna lepsza ofertę. Chciałbym obecną umowę najmu zarwać / wypowiedzieć. Jak to wyglada według prawa i obliczenia okresu wypowiedzenia (płatność każdego 5 dnia miesiąca). Mam zapłacony czynsz za styczeń i luty oraz kaucja. Co mogę odzyskać? Proszę o pomoc pioiwaart@icloud.com lub tel. 790214787

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16076 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 styczeń 2018 - 08:37

Zajrzyj do swojej umowy

#15 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2018 - 16:51

Umowa zawarta na czas określony co do zasady jest niewypowiadalna, chyba...że masz w umowie jasno napisane, w jakich przypadkach możesz ją wypowiedzieć. Zostaje Ci dogadanie się z właścicielem...za porozumieniem stron można umowę zakończyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych