Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spłata długów po spadkodawcy

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671391 postów

Napisano 18 listopad 2009 - 12:29

Komentarz do artykułu: Spłata długów po spadkodawcy

#2 Guest_rolnik

Guest_rolnik
  • Goście

Napisano 18 listopad 2009 - 12:29

Syn spadkodawcy "odrzucił spadek" po 2 latach. (ma orzeczenie Sądu). Ale długi te pozostają na dzieciach "spadkobiorcy" - syna -"obdarowanego majątkiem". Dzieci są już (teraz) powyżej 18 lat i wierzyciele ścigają wnuczków zmarłego. !!!!

#3 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 18 listopad 2009 - 14:58

Witam,

niestety sa plusy i minusy przyjecia spadku. Plusem jest jakas nieruchomosc, np. ziemia, a minusem sa dlugi. Jezeli syn odrzucil spadek, to przypada on jego dzieciom, dlatego tez one sa powolane do uiszczenia zobowiazan zmarlego. Mogą rowniez odrzucic spadek.

Pozdrawiam

#4 Guest_beataru

Guest_beataru
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2009 - 23:34

Moi rodzice rozwiedli sie w tym roku, sad orzekl rozwod calkowicie z winy ojca. Nie zostal przeprowadzony podzial majatku. Rodzice mieli dom, w ktorym przed smiercia mieszkal tylko tato. Tata zmarl, nie zdazyl zrobic darowizny na mnie i moja siostre. Mial sporo dlugow, dokladnie nie wiemy ile. Sa to dlugi wynikajace np z utrzymania domu (np dlug z tytulu niezaplaconych rachunkow za gaz, podatek od nieruchomosci itp) oraz kilka kredytow pozaciaganych w roznych bankach. Zastanawiamy sie z siostra jak wyglada dziedziczenie. Czy mama bedac po rozwodzie przejmuje jego dlugi za dom ( byla caly czas zameldowana w tym domu na pobyt staly ale od kilku lat tam nie mieszkala). Czy cale dlugi przechodza na mnie i siostre? Jaki w takiej sytuacji jest najkorzystniejszy sposob przyjecia spadku? Czy w sytuacji gdy ja nie mam stalego zrodla przychodu a moja siostra dobrze zarabia dlugi beda sciagane tylko od niej?

#5 Guest_beataru

Guest_beataru
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2009 - 23:37

Jeszcze jedno mnie nurtuje, a mianowicie, jak wyglada faktycznie proces sciagania wierzytelnosci od spadkobiercow? Czy banki np beda czekac na to az np sprzedamy dom czy moze po uplywie pol roku bedziemy musieli zaczac splacac te kredyty bez wzgledu na wszystko? Czy mozna w ogole zaczac sprzedawac ten dom juz teraz czy trzeba poczekac pol roku?

#6 Guest_Gabi

Guest_Gabi
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2009 - 08:45

Witam
Półtora roku po śmierci brata koleżanka dowiedziałam się, że zapożyczył się on w banku. Bank upomniał się o zadłużenie. Nie skadała żadnego wnioski o nieprzyjmowanie spadku. Czy może to zrobić teraz jak dowiedziała się o długach? Czy niestety należy spłacić pożyczki brata. Brat nie miał żadnej rodziny.
Z góry dziękuję za odpowiedź

#7 Guest_Kaka

Guest_Kaka
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 23:16

Jeżeli przed śmiercią ojciec darował mi nieruchomość, czy po jego śmierci wierzyciele mogą domagać się zwrotu tej nieruchomości lub spłaty długu z niej?
Bardzo proszę o odpowiedź, bo za niedługo może się okazać, że nie mam gdzie mieszkać.

#8 Guest_jumpir

Guest_jumpir
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2010 - 19:50

Jesli jest dwoch spadkobiercow ustawowych, i pierwszy spadkobierca wiedział o smierci spadkodawcy i w terminie 6 miesiecy nie przyjął ani nie odrzucił spadku (ale nie było jeszcze zadnego postępowania spadkowego w sądzie), a drugi spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy dopiero niedawno (gdyż przebywał za granicą), to czy jeśli ten drugi spadkobierca przyjmie teraz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uznaje się przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza dla pierwszego spadkobiercy ?
Bardzo proszę o pomoc

#9 Guest_kochaniemoje

Guest_kochaniemoje
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 18:49

Moja sprawa wyglada inaczej,jakis miesiac temu dowiedzialam sie przez telefon ze jestem spadkobierca dlugow po moim zmarlym ojcu,czy to jest mozliwe gdyz jak on zmarl ja bylam niepelnoletnia i nie mialam pojecia o jakims odrzuceniu spadku,ojciec nie zyje od pieciu lat a ja nawet nie dostalam zadnego pisma ze jestem jego spadkobierca i,ze musze splacic jego dawna pozyczke ktora bral jak sie dowiedzialam w 2002r. prosze pomozcie mi...

#10 Guest_marta52

Guest_marta52
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 17:58

W styczniu 2007r zmarł mój teść.Mąż nic o tym nie wiedział,ponieważ nie utrzymywał z nim kontaktów od drugiego roku życia(35 lat).Dowiedział się o tym fakcie pod koniec 2008r,przez zupełny przypadek(teściowa robiła wykup mieszkania).Nie złożył żadnego oświadczenia o przyjęciu czy też odrzuceniu spadku.W tym roku w marcu jest sprawa w sądzie o ustalenie spadkobierców,w związku z niezapłaconym kredytem(wystąpił bank).Proszę ,napiszcie czy fakt że ojciec w sumie nie był mu znany i nie było żadnych kontaktów przez tyle lat może być uznany w sądzie jako działanie w błędzie?Czy będzie można odrzucić jeszcze ten spadek?

#11 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 22:36

Witam Kaka,

jezeli przyjela Pani spadek po ojcu, to niestety i dlugi tez. Nie musi to byc ta nieruchomosc, moze ma Pani inne dochody pozwalajace na splate zobowiazan. Prosze sprobowac sie "dogadac", przeciez nikt nie moze Pani wyrzucic na bruk.

Pozdrawiam

#12 Guest_E.Jabłokow

Guest_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 22:48

Małoletni nabywaja spadek z dobrodziejstwem inwentarza, c oznacza tyle, ze jesli coś faktycznie odziedziczyły to tylko w ramach tej wartści musza splacac długi.

#13 Guest_E.Jabłokow

Guest_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 22:56

Mozna spróbować uchylić się przed sądem od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia woli w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Zwykle chodzi o błąd co do masy spadkowej, że gdyby spadkobierca oceniał sprawę rozsądnie, gdyby przypuszczał, że w majątku spadkowym pzostały długi, to odrzuciłby spadek w terminie 6 m-cy od śmierci tej osoby lub od daty dowiedzenia sie o tytule swego powołania do spadku, albo przyjąłby z dobrodziejstwem inwentarza.
Ale tego rodzaju sprawy należą do trudnych.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2012 - 16:23

Witam , prosze o wskazowke.Przed 4 lata zmarl moj brat.Przed smiercia wziol kredyt na zakup ziemi.Pod kredytem podpisala sie wowczas rowniez jego zona.Sad z mocy ustawy podzielil spadek po bracie : 1/2 bratowa , 1/2 ja (brat zmarlego).Bratowa przyjela spadek wprost ja z dobrodziejstwem inwentarza.Obecnie bratowa nie splaca dludo jako kredytobiorca a bank zada odemnie splaty.Jak postepowac ?

#15 Guest_magda_pajek

Guest_magda_pajek
  • Goście

Napisano 26 luty 2015 - 12:47

A jak to wygląda od tego roku? TO prawda, że już się nie dziedziczy? W jakimś komentarzu u qwas na stronie widziałam artykuł na ten temat, ale z kolei na forum prawnym pisali, że dotyczy to tylko bardzo wąskiej grupy ludzi. to jak jest? co to za zmiany w prawie?

#16 Guest_magda_pajek

Guest_magda_pajek
  • Goście

Napisano 26 luty 2015 - 12:48

a tu ten artykuł www.windykacja-dkow.pl/zmiana-przepisow-prawa-w-zakresie-dziedziczenia/ to jak?

#17 Guest_Tala

Guest_Tala
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2015 - 19:04

Witam! Moja teściowa zmarła w stanach. Była nie ubezpieczona i leczyła się tam w szpitalu nie płaciła za niego bo nie miała pieniędzy, rachunki rosły a ona nie płaciła , boje się że nie spłacone rachunki za szpital będą tam rosły i kiedyś wrócą do nas. Co robić pomocy!

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2015 - 20:04

Witam! Moja teściowa zmarła w stanach. Była nie ubezpieczona i leczyła się tam w szpitalu nie płaciła za niego bo nie miała pieniędzy, rachunki rosły a ona nie płaciła , boje się że nie spłacone rachunki za szpital będą tam rosły i kiedyś wrócą do nas. Co robić pomocy!

Jest wielce prawdopodobne, że wrócą do Polski w postaci spadku po zmarłej. Radziłabym rodzinie w takim wypadku odrzucić spadek po teściowej (spadek, czyli długi).

#19 Guest_Batłomiej

Guest_Batłomiej
  • Goście

Napisano 30 listopad 2015 - 09:58

Czasami zupełnie przypadkiem można popaść w długi. Dlatego też, jeżeli ktoś tkwi w spirali niewypłacalności, może wnioskować o upadłość konsumencką, gdyż takie rozwiązanie sprawia, że można pozbyć się kłopotów. www.upadlosckonsumencka.com.pl

#20 Guest_Hawoj

Guest_Hawoj
  • Goście

Napisano 30 marzec 2016 - 07:34

witam, zmarła mi ciocia ,otrzymałam w testamencie mieszkanie i nie zapłacone rachunki np, za opieke społeczną .Czy ja muszę ją uregulować

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych