Skocz do zawartości

Zdjęcie

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński

54 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672251 postów

Napisano 24 wrzesień 2009 - 18:05

Komentarz do artykułu: W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński

#2 Guest_magda777

Guest_magda777
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 18:05

a jeśli przerwa od chorobowego do urodzenia jest dłuższa niż 3 miesiące?

#3 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 23:03

to ustala się podstawę zasiłku ponownie, średnia zarobków z 12 mies. sprzed m-ca urodzenia

#4 Guest_nauczycielka

Guest_nauczycielka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2009 - 14:40

Witam, Jestem nauczycielką. pensje otrzymuje w 2 przelewach. jako pobory - to moja podstawa i jako godziny - rozliczenie godzin nadliczbowych(ale sa to godziny tzw stałe, jestem zatrudniona na 20/18 etatu). Czy przy obliczaniu zasiłku macierzynskiego(rodze w czerwcu a umowe mam do konca wrzesnia) pieniadze z tzw godzin beda uwzgledniane do obliczenia wysokosci zasiłku?

Czy podczas urlopu macierzynskiego nalezy mi sie dodatek za wczasy pod gruszą czy on przepada?

Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie!

#5 Guest_nauczycielka

Guest_nauczycielka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2009 - 14:42

I jeszcze jedno pytanie: czy bedac na zasiłku macierzynskim powinnam sie wpisac do książeczki ubezpieczeniowej meża, czy podczas pobierania zasiłku bede z urzedu ubezpieczona?

#6 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2009 - 15:09

w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego jesteś objęta ubezpieczeniami emerytalnym rentowym i masz prawo do świadczeń zdrowotnych, po zakończeniu pobierania tego zasiłku, jesli już nie będziesz zatrudniona, powinien Ciebie i dziecko ubezpieczyc mąż, jeżeli nie zgłosisz się jako bezrobotna do UP,
jeśli od godzin nadliczbowych masz opłacane wszystkie składki ubezpieczeniowe(zakładam,że z pewnością masz), to powinny wejśc do podstawy wymiaru zasiłku,
co do wczasów pod gruszą - nie wiem jak to rozwiązane w Twojej szkole, może po prostu dopytaj - zazwyczaj trzeba wykorzystac 14 dni urlopu, ale u Ciebie może by inaczej

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2009 - 16:18

Witam, w styczniu 2009 urodziłam dziecko i w lipcu wróciłam do pracy na pół etatu. Obecnie staram się z mężem o kolejne. Czy jeżeli będąc w 4 m-cu ciaży pójdę na zwolnienie lekarskie (będzie to kwiecień 2010) to składka będzie liczona od przepracowanych na pół etatu 9 m-cy (lipiec 2009-marzec2010) czy obejmie również okres przed poprzednim porodem (październik-grudzień2008)żeby wyrównać do 12 m-cy? Dziekuję za pomoc. M.

#8 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2009 - 16:48

podstawa zasiłku będzie ustalana z przepracowanych miesięcy,
a skąd wiesz, że w kwietniu będziesz niezdolna do pracy???

#9 Guest_klaudi

Guest_klaudi
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2010 - 22:55

Witam chciałam zapytać czy jeżeli jestem na rencie socjalnej (z tytułu niezdolności do pracy) przysługuje mi jakieś macierzyńskie? A jeśli bede zatrudniona na umowe zlecenie to jaka suma zostanie wypłacona ?

#10 Guest_dominika1234

Guest_dominika1234
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 08:58

Witam,pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony od lipca 208r. Moje wynagrodzenie brutto to 1700zł, z tymże otrzymuje jeszcze umowy zlecenia od marca 2009r. na kwotę 350zł, a od listopada 2009 r. pracuję jeszcze dodatkowo na pół etatu i mam 1200zł. Teraz jestem w ciąży i tak się zastanawiam, czy te dodatkowe umowy będą sie liczyć do macierzyńskiego? Może ktoś wie? Na razie nie jestem na zwolnieniu i nie byłam w ogóle.

#11 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 14:06

czy te umowy są w jednym zakładzie, czy w różnych?z obu etatów dostaniesz macierzyński, ze zlecenia w innej firmie raczej nie, bo nie podlegasz pewnie z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym,
macierzyński będzie liczony ze średniej zarobków brutto z 12 mies. przed pójściem na zasiłek, po potrąceniu 13,71% i podatku,
jesli przed macierzyńskim pójdziesz na zwolnienie lekarskie, to podstawa macierzyńskiego będzie taka sama jak zasiłku chorobowego

#12 Guest_dominika1234

Guest_dominika1234
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 09:15

Te umowy są w jednym zakładzie pracy, więc od umów zlecenie mam potrącane wszystkie składki.

#13 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 10:07

więc potrącane są od wszystkiego składki na ubezp. społeczne, stąd wszystkie te przychody wejdą do podstawy zasiłku, tylko jeśli masz osobną umowę na te 1/2 etatu, to pewnie to będzie liczone osobno

#14 Guest_dominika1234

Guest_dominika1234
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 11:58

Tylko się zastanawiam, czy nie muszę pół roku przepracować na tym dodatkowym 1/2 etatu, żeby to wynagrodzenie liczyło sie do macierzyńskiego?

#15 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 14:17

dlaczego pół roku?nie znam przepisów, które by tego wymagały

#16 Guest_juli_81

Guest_juli_81
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 23:37

mam pytanie- jestem nauczycielką, obecnie przebywam na l4 (3 tyg), czy moje świadczenia wypłacane przez pracodawce mogą być pomniejszone o dodatki typu motywacyjny , wychowawczy i stażowy??
czy te dodatki będą wliczone do średnich pensji za ostanie 12 m-cy?? przy naliczaniu macierzyńskiego

#17 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 15:13

to wszystko zależy od regulaminu wynagradzania i przyznawania tych dodatków, musisz sprawdzic, czy sa pomniejszane za czas choroby

#18 Guest_dominika1234

Guest_dominika1234
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 14:31

ewkaz bardzo dziekuję za informacje.A wiesz może czy "13tka" i tzw "wczasowe" też się wlicza do zasiłku macierzyńskiego? A jakbym poszła na zwolnienie teraz, to jakbym dostała podwyżek na zwolnieniu, to już się nie będzie liczyć?

#19 Guest_Karolax

Guest_Karolax
  • Goście

Napisano 12 maj 2010 - 10:52

Witam!
jak będzie wyliczona wysokość zasiłku jeżeli będę prowadzić firmę, opłacać składki, ale nie będę miała żadnego dochodu. Zaznaczam jednak, że pracuję na umowę o dzieło. Czy może lepiej działać jako podwykonawca i wystawiać rachunek firmie w której teraz pracuje. Firma wykazywałaby dochód. Proszę o pomoc. Jestem w 12 tygodniu ciąży i chciałabym otrzymywać zasiłek macierzyński i pilnie potrzebuję informacji.
Dziękuję

#20 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 12 maj 2010 - 14:52

przychody z prowadzonej działalności nie mają znaczenia dla wysokości zasiłku,
ponieważ wysokośc zasiłku jest obliczana ze średniej podstawy na ubezpieczenie chorobowe z 12 mies. poprzedzających rozpoczęcie wypłaty zasiłku (oczywiście musisz przede wszystkim przystąpic do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacac terminowo składki przez min. 90 dni),
a więc w zależności od jakiej podstawy opłacasz składki z działalności - taki będziesz miała ew. zasiłek

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych