Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy za pracę w wolną sobotę należy się dzień wolny

55 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670913 postów

Napisano 05 sierpień 2009 - 10:48

Komentarz do artykułu: Czy za pracę w wolną sobotę należy się dzień wolny

#2 Guest_Miebur

Guest_Miebur
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2009 - 10:48

Uważam,że w ww. artykule pominięto uprawnienie członków korpusu służby cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. Dz.U. 227 poz. 1505), którzy sa inaczej traktowani. Art.97 .

#3 Guest_Szymon

Guest_Szymon
  • Goście

Napisano 13 luty 2010 - 23:38

Proszę o wyjaśnienie kilku kwestii, bo do końca nie rozumiem. Mianowicie ...
- Jeżeli pracownik wykonujący normalnie pracę od pn-pt po 8 godzin dziennie czyli 40 tygodniowo, np w środę będzie pracował zamiast od 8-16 to od 8-19 więc wyrobi 3 godziny ponad dobową normę to niby ma dostać 100% + 50% wynagrodzenia (gdzie jednocześnie w tygodniu wyrobił 43 godziny) to jak to ma sie do drugiego twierdzenia, gdzie:
- z tytułu nadliczbowej pracy przekraczającej średniotygodniową normę czasu pracy (co wynikło jak opisane wyżej 43 godz/tydz) pracownikowi przysługuje: normalne wynagrodzenie czyli 100% + 100% dodatku.
Więc jak to rozróżnić...
Ponadto nie wiem czy dobrze rozumuję, że jeśli praca w dodatku była wykonywana w sobotę, a w tygodniu - czyli od pon-pt pracownik wyrobił normę 40 godzin to za sobotę przysługuje mu dzien wolny + 200% za każdą, przepracowaną w ten dzień normalnie dla niego wolny, godzinę.I to samo tyczy się niedzieli.
Jeśli się mylę proszę mnie poprawić..

#4 Guest_K.

Guest_K.
  • Goście

Napisano 08 marzec 2010 - 18:07

jeśli pracował Pan od 8-19 zamiast od 8 do 16 to przysługuje Panu 8 godzin zwykłych plus 3 x 50% dodatek. w dniu w którym miał Pan być w pracy i występują nadgodziny ma Pan dodatek 50%.
W dniu w któym miał Pan wolne np. niedzielna a pracował Pan w ramach nadgodzin ma Pan 8 godz. zwykłych plus 8 x 100%.
Sobota zawsze powinna być rekompensowana innym dniem wolnym a w szczególnych przypadkach kiedy udzielenie dnia wolnego za sb nie było możliwe np. sobota była ostatnim dniem okresu rozliczeniowego otrzymuje Pan dodatek w wysokości 100% .

Mam nadzieje, że pomogłam

#5 Guest_SS

Guest_SS
  • Goście

Napisano 22 maj 2012 - 17:11

Czy pracodawca moze sam wyznaczyć mi dzień wolny za to, że pracowałam w dniu harmonogramowo wolnym? Co jeśli pracowałam w niedziele, kiedy mialam miec wolne, a pracodawca sam mi wyznaczyl dzien za to w zamian wolny, a ja nie wiedzac, ze to akurat za to, skorzystałam z niego. Mam teraz w planie pracy dni wolne z litera N czyli za niedzile. Ale nie wiem czy to za jakas poprzednia niedziele kiedy bylam w pracy (praca w sklepie, a wiec w soboty i niedziele) czy to za ta kiedy mialam miec wolne. I pytanie glowne brzmi czy jesli nie wiedzac, ze to za ta niedziele, skorzystam z tego dnia wolnego to moge jeszcze miec jakies roszczenia do pracodawcy, ze sam mi wyznaczyl ten dzien wolny i nie poinformowal, ze to za dzien wolny? Być moze gdybym wiedziala, ze ta N to za ten dzien wolny, to chcialambym wykorzystac wolne w innym dniu.
Proszę o rady czy moge cos zrobic aby pracodawca w koncu przestal robic co tylko mu sie podoba wykorzystujac niewiedze pracownikow. Dziękuję.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 10:12

Proszę o rady czy moge cos zrobic aby pracodawca w koncu przestal robic co tylko mu sie podoba wykorzystujac niewiedze pracownikow. Dziękuję.

tak napisać do PIP o sprawdzenie prawidłowości systemu czasu pracy i udzielania dni wolnych.w piśmie napisz prośbę o zachowanie anonimowości.

http://www.pip.gov.p...akt/kontakt.php

#7 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2013 - 16:25

A czy szczególne potrzeby pracodawcy, to promowanie swojej osoby? Mamy taka sytuację, gdzie kierownik bibliotesi nie na widzi rodziny i ogólnie rzecz biorąc uwielbia prace.
Z tego powodu pracownicy mają, ja to za komuny bywało obowiązek przychodzenia do pracy w soboty, oraz uczestniczeniu w różnych dziwnych imprezach kulturalnych, które to są w gestii trzech istniejących domów kultury. na imprezy te jesteśmy zganiani jako kibice z braku kworum. Czy to jest szczególna potrzeba?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 maj 2013 - 23:53

Ja juz ósmy rok pracuje w kazdą sobote za darmo i nigdy nie zamieniono mi tego na inny dzien wolny w tygodniu:-( Takie czasy, że praca to luxus za 1200zl i to wcale nie dlatego że uczyć sie nie chcialo

#9 Guest_pola33

Guest_pola33
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 00:39

jak to za darmo? to skandal, nie możecie się postawić pracodawcy? wiem, że takie czasy że każdy boi się walczyć o swoje prawa,bo nie chce stracić pracy, ale na tym właśnie pracodawcy jadą...taki pracodawca łamie prawo i jak komuś chciałby sie udać z tym o sądu pracy to byłby na wygranej pozycji!

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 22:58

Niestety tak jest i nie jestem tu wyjatkiem. Na listach obecnosci nie wolno mi pisac, ze bylam w sobote w pracy i malo tego- musze na wlasny koszt przyjechac w sobote i wrocic. Brakuje slow ale pisze to zeby ludzie wiedzieli, ze takie rzeczy faktycznie sie dzieja

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2013 - 21:18

witam ja pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin i co drugą sobotę po 4 godz.najczesciej są to dwie soboty po 4 godz. Proszę o informacje czy za dwie soboty należą mi sie dwa dni czy może jeden bo pracuje po 4 a nie po 8 godz.pozdrawiam

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 09:19

przepracowalam wolna sobote ,mialam za to dostac dzien wolnego ale w tym czasie kiedy mialam dostac wolne zachorowalam podobno juz to wolne mi przedada czy to jest zgodne z prawem

#13 Guest_wiola

Guest_wiola
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2014 - 18:40

Nie ma nic głupszego niż przepisy o wolnym za święto przypadajace w sobote. Jesli sobota i tak jest dniem wolnym, a pracownik dostaje wynagrodzenie za 40 h tygodniowo, to z jakiej racji ma dostać dzien wolny za to swięto. W takim razie niech pracownicy odpracowują pracodawcom dni wolne wypadające w tygodniu, za które otrzymują wynagrodzenie, albo poprostu będziemy o te dni wolne pomniejszać wypłatę.ciekawe czy wtedy będą zadowoleni. Wszystko w tym kraju jest kosztem pracodawcy, a to przecież są duže straty finansowe.

#14 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2015 - 10:33

Odpowiedź do pytania z dnia: 2013-06-24 22:18 - Niezależnie czy praca w dzień wolny trwała 1h czy 8h - zawsze za ten dzień pracy, należy się cały dzień wolny. W tym wypadku pracowałaś przez dwa dni i za każdy z nich należy Ci się dzień wolny - czyli łącznie dwa dni wolnego. Odpowiedź do pytania z dnia: 2013-07-3 10:19 - Jeśli upłynął okres rozliczeniowy, to niestety przepada dzień wolny, ale za to za pracę wykonaną w dzień wolna należy się normalne wynagrodzenie za ten czas + dodatek 100%.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 luty 2015 - 10:08

Czy za przepracowaną sobotę - praca w sklepie - należy się dzień wolny, czy pracodawca może mi bez mojej zgody ten dzień oddać po pare godz. przez cały tydzień?

#16 Guest_krol

Guest_krol
  • Goście

Napisano 20 luty 2015 - 07:42

Mam pytanie,Mam dwa tygodnie urlopu. Pracuję co drugą sobotę,w czasie urlopu jest sobota tzw. pracująca. Dlaczego muszę wypisać dodatkowy dzień urlopu za tą sobotę.Dodam jeszcze że nie odbieramy wolnego za soboty w tygodniu. Czy jest to zgodne z prawem pracy.

#17 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2015 - 08:37

Czy jeśli w tygodniu od pon do soboty pracuję 3 dni po 8 h i noc 11h a po nocy mam wstawione wolne za sobotę ? czy jest to prawidłowe że za sobotę mam oddane wolnym po nocy? Czy powinien być to dzień dodatkowy wolny czy może być to ten sam dzień wolny który jest po pracy w nocy?

#18 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2016 - 20:41

to zwykłe niewolnictwo i podmiotowe wykorzystywanie pracownikow czy o to gineli robotnicy czy o to walczyła Solidarnosc????

#19 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 styczeń 2016 - 21:38

Czy jeśli w tygodniu od pon do soboty pracuję 3 dni po 8 h i noc 11h a po nocy mam wstawione wolne za sobotę ? czy jest to prawidłowe że za sobotę mam oddane wolnym po nocy? Czy powinien być to dzień dodatkowy wolny czy może być to ten sam dzień wolny który jest po pracy w nocy?

Trzy dni i jedna noc daje 4 dni pracy, a tydzień ma 7 dni, więc wychodzi, że masz 3 dni wolnego w tygodniu.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#20 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 31 marzec 2016 - 20:17

A jak to wygąda na dzień dzisiejszy (2016?). Bo znalazłam już kilka opcji a KP do mnie nie przemawia ;-). Szefowa próbuje mi wmówić, że jest coś takiego jak sobota pracująca i pracując 5 dni po 8h, mam obowiązek odpracować jeszcze jedną sobotę (3h) za którą nie dostanę wynagrodzenia ani dnia wolnego. Doczytałam się, że przysługuje mi dzień wolny, i w niektórych artykułach 200 % wynagrodzenia. Chciała bym jednak mieć pewność czego mogę się domagać (i jakim artykułem KP to podeprzeć).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych