Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zaliczka czy zadatek

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671879 postów

Napisano 19 czerwiec 2009 - 13:02

Komentarz do artykułu: Zaliczka czy zadatek

#2 Guest_mario

Guest_mario
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 13:02

Witam,
A co w przypadku nie ma zapisu w umowie czy to zaliczka czy zadatek,
Nie zmojej winy musialem odstapic od umowy kupna.
Co w przypadku takiej wplaty.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 18:43

Jesli jesteś poszkodowany imasz wpisaną zaliczkę,to możesz chcie jej zwrotu!
Jeśli Zadatek to przepadło

#4 Guest_andrzej

Guest_andrzej
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 10:58

Witam.
jeżeli umówiłem sie ze znajomym że odkupi ode mnie skuter a wpłacił część pieniędzy a po jakimś czasie mu sie odwidzi i będzie chcial pieniądze odzyskać a umowa nie była spisana to czy muszę oddać mu te pieniądze ?

#5 elka2002

elka2002

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 641 postów

Napisano 22 lipiec 2017 - 22:22

Tutaj https://www.finai.pl...zym-sie-roznia/ jest wszystko bardzo jasno wytłumaczone. Wiele osób nie wie czy różni się zaliczka od zadatku. W przypadku zakupu mieszkania podpisujemy umowę przedwstępną. Warto znać różnice i wiedzieć co jest dla nas bardziej korzystne.

#6 Guest_Aśka

Guest_Aśka
  • Goście

Napisano 05 październik 2017 - 12:18

"W przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez konsumenta należy mu się zwrot wpłaconej zaliczki." Witam, który paragraf K.C mówi o tym, że jeśli jako konsument odstępuję od umowy, to zaliczka ma zostać mi zwrócona? art.494 mówi o zwrocie wpłaconej zaliczki, ale nie mówi, że jeśli wpłaciłam zaliczkę na poczet szycia sukni ślubnej i 13 dni później rozwiązuję umowę, to nie mam prawa do zwrotu zaliczki, bo zamówiłam szycie w salonie stacjonarnym. Art. 494. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Przepis ten ustanawia zasadę, że strony w wypadku gdy umowa nie dojdzie do skutki zwracają sobie wszystko to co świadczyły.

#7 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2017 - 13:25

Dałem zadatek na poczet kupna działki budowlanej a sprzedawca zwleka już 1 rok jak odzyskać pieniądze

#8 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:35

Wezwać do wykonania umowy, wyznaczyć termin, oddać do sądu.

#9 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2017 - 13:24

Witam, Czy jeśli w umowie przedwstępnej jest zapis, że zaliczka ulega zwrotowi w przypadku odmowy udzielenia kredytu przez bank, to faktycznie tylko wtedy zostanie zwrócona, czy zaliczka co do zasady jest zwracana w przypadku braku finalizacji?

#10 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 10 listopad 2019 - 13:11

Czy sprzedający w świetle prawa jest zobowiązany poinformować kupującego czym jest zadatek? Jak wiadomo w naszym chorym kraju nieznajomość prawa szkodzi, ale czy to oznacza, że prosta, niewyksztalcona osoba musi znać wszystkie przepisy prawne? Piszę to w kontekście oszustwa, bo moim zdaniem jeżeli zerwę umowę a sprzedawca nie informuje przed jej podpisaniem, że zadatek jest wplatą bezzwrotną to tak jakby celowo chciał mnie oszukać. Oczywiście sprawa wygląda zupełnie innaczej, jeżeli to sprzedawca nie jest w stanie dotrzymać warunków umowy. Wówczas nie chce oddać dwukrotnosci zadatku wpłaconego przez kupującego. Nawet strasznie sądem nie pomaga.

#11 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 10 listopad 2019 - 17:15

Czy sprzedający w świetle prawa jest zobowiązany poinformować kupującego czym jest zadatek? Jak wiadomo w naszym chorym kraju nieznajomość prawa szkodzi, ale czy to oznacza, że prosta, niewyksztalcona osoba musi znać wszystkie przepisy prawne? Piszę to w kontekście oszustwa, bo moim zdaniem jeżeli zerwę umowę a sprzedawca nie informuje przed jej podpisaniem, że zadatek jest wplatą bezzwrotną to tak jakby celowo chciał mnie oszukać. Oczywiście sprawa wygląda zupełnie innaczej, jeżeli to sprzedawca nie jest w stanie dotrzymać warunków umowy. Wówczas nie chce oddać dwukrotnosci zadatku wpłaconego przez kupującego. Nawet strasznie sądem nie pomaga.

W każdym kraju nieznajomość prawa szkodzi, więc nie opowiadaj bzdur. Nie trzeba znać wszystkich przepisów, ale jak się coś podpisuje to trzeba być świadomym pod czym się składa podpis. Nie rozumiesz? - pytasz, albo jak jesteś niewykształcona to bierzesz ze sobą osobę wykształconą. Jeśli umowa przedwstępna pisana jest jako akt notarialny to odzyskanie zadatku jest łatwiejsze sądownie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych