Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca za granicą a emerytura w Polsce

42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671965 postów

Napisano 18 czerwiec 2009 - 17:04

Komentarz do artykułu: Praca za granicą a emerytura w Polsce

#2 Guest_obywatel

Guest_obywatel
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 17:04

Jest to zupełnie niezrozumiałe.Pracownik dostał płatny urlop po powrocie z kontraktu oraz dni wolne za przepracowane godziny i dni platne na wykonanie badań lekarskich i od tych wypłaconych kwot oraz za przepracowany dodatkowy czas pracy zostały odprowadzone składki do ZUS-u.Dlaczego przysługujący urlop platny nie jest wliczony do czasu pracy a jeszcze czas na obowiązkowe badania lekarskie i dodatkowy czas przepracowany jako ponadnormatywny to jest to zupełnie niezrozumiałe.Wyglada na to,że ZUS robi wszystko aby ograniczać emerytury pod byle pretekstem.Powszechne bylo nie udzielanie jak naimniejszego urlopu podczas kontraktów i Polska na tym zarabiala a teraz Państwo mimo,że miało korzyści ludziom tego nie zalicza.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2009 - 08:28

W zupełności się z Tobą zgadzam. Mój ojciec również ma ten sam problem i jak się o tym dowiedzielismy, to bardzo nas to zdziwiło. To paranoja :-(

#4 Guest_'Polish staff'

Guest_'Polish staff'
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 14:05

Polska w 1984r. zaciągnęła dług, kupowała w Libii ropę płacąc towarami i usługami (pracą kontraktowych pracowników Polservice, Budimex i.t.d.).Milionowy dług w 2006r. został spłacony ale pracownicy, którzy dostawali tylko część wypłacanego przez kontrahenta uposażenia (bo część szła na spłatę długu) mimo płaconych w tym czasie, w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (zagwarantowanych umową z dnia 2 grudnia 1985r. między Polską a Libią (Dz.U.1987 nr 13,poz.78)teraz przy nabyciu praw emerytalnych mają problemy w ZUS z zaliczeniem tego okresu do okresu składkowego, bądź mają naliczane w/g najniższych zarobków w tym czasie w Polsce, bądź ZUS rząda zarobków zastępczych mimo posiadanych zarobków z Libii przeliczonych w/g kursu NBP. W Sądzie Pracy domagają się wskazania podstawy prawnej do zmuszenia ZUS do korzystnego dla pracownika przeliczenia i zaliczenia okresów pracy w Libii. A co na to nasza KONSTYTUCJA?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2011 - 19:21

Polska w 1984r. zaciągnęła dług, kupowała w Libii ropę płacąc towarami i usługami (pracą kontraktowych pracowników Polservice, Budimex i.t.d.).Milionowy dług w 2006r. został spłacony ale pracownicy, którzy dostawali tylko część wypłacanego przez kontrahenta uposażenia (bo część szła na spłatę długu) mimo płaconych w tym czasie, w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (zagwarantowanych umową z dnia 2 grudnia 1985r. między Polską a Libią (Dz.U.1987 nr 13,poz.78)teraz przy nabyciu praw emerytalnych mają problemy w ZUS z zaliczeniem tego okresu do okresu składkowego, bądź mają naliczane w/g najniższych zarobków w tym czasie w Polsce, bądź ZUS rząda zarobków zastępczych mimo posiadanych zarobków z Libii przeliczonych w/g kursu NBP. W Sądzie Pracy domagają się wskazania podstawy prawnej do zmuszenia ZUS do korzystnego dla pracownika przeliczenia i zaliczenia okresów pracy w Libii. A co na to nasza KONSTYTUCJA?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2012 - 15:55

W LATACH 1978 1984 PRACOWAŁEM ZA GRANICĄ A TERAZ ZUS NALICZYŁ NAJNIŻSZE ZAROBKI ZASTĘPCZE IDLATEGO SZUKAM TAKICH JAK JA OSZUKANYCH PRZEZ ZUS A ŻEBY ODDAĆ SPRAWE DO TK W POLSCE A POŻNIEJ TE ZA GRANICĄ .UWAŻAM ŻE JEST NAS WIĘCEJ I MAMY SZANSE WYGRAĆ ZTYM BUBLEM PRAWNYM. POZDRAWIAM

#7 Guest_sumy ukraina

Guest_sumy ukraina
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 20:39

Jako były pracownik budowy eksportowej w Sumach na Ukrainie byłym ZSRR w 1986-87 pobierałem wynagrodzenie w rublach i bonach dolarowych,a w Polsce do druku rpm7 żąda się wynagrodzenie zastępcze /z innej firmy-lub jakby się pracowało na podobnym stanowisku w kraju dalej lub innej osoby/ skoro byłem na urlopie bezpłatnym i pracowałem w tym czasie w innej firmie to siłą rzeczy nie mogłem pracować w tej firmie,która dała mi roczny urlop bezpłatny/.Wynagrodzenie miałem płacone jak wyżej/,więć jak można naliczyć wynagodzenie do rpm7 w złotówkach i jeszcze składki na ZUS były odprowadzane od najniższego wynagrodzenia,a przecież wiadomo było ,że praca eksportowa była intratna.Przecież po takiej pracy eksportowej każdy z nas liczył,że ta praca w przyszłości będzie miała swój wymiar w wyższej wysokości emerytury.Jest jednak inaczej.Państwo nasze jest oparte o literę prawa ,którego się nie stosuje.A teraz smaczek [przy naliczaniu kapitału początkowego przyjęto wkażnik 87,67% a po dostarczeniu świadectwa pracy za granicą wskażnik mi obniżono do 34%] .Sentencja gdybym nie dostarczył świadectwa pracy w Sumach to wskażnik kapitału pozostałby jak wyżej,inczej reasumując zatajenie pracy jest bardziej opłacalne/.TO PARANOJA CHORE PAŃSTWO.Szukam podobnie oszukanych ludzi,większość z nas może spowodować ciśnienie na zmianę tego stanu rzeczy .janbog05@wp.pl

#8 Guest_Libia -Homs

Guest_Libia -Homs
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2012 - 13:23

Też pracowałem w Libii w latach 1988-1989.. Teraz przeszłem na emerytutę i ZUS zaliczył tylko prace a przedłużający urlop bezpłatny nie. Panstwo Polskie wywiozlo nas do pracy jak niewolników zaliczając tylko dla celów emerytalnych pracę - 10 godz dziennie przez 18 miesięcy ... Kto tam był to wie jak wyglądała praca maszynisty walca drogowego przy zageszczaniu mas bitumicznych... Znam jeszcze kilku z którymi tak postąpiono...meloch@op.pl

#9 Guest_Libia Homs

Guest_Libia Homs
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2012 - 11:48

DO gosc..
Pracownicy zatrudnieni na budowach eksportowych w byłych krajach demoludów mają problemy z uzyskaniem emerytury za ten okres, bo nie mają zaświadczeń o wysokości zarobków. Jak jest liczone świadczenie za ten czas?

Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru, pracownik był zatrudniony za granicą, to do ustalenia podstawy wymiaru emerytury przyjmuje się tzw. wynagrodzenie zastępcze. Czyli takie, jakie przysługiwało w tym okresie innemu pracownikowi zatrudnionemu w Polsce, ale na tym samym stanowisku lub w podobnym charakterze co osoba przed wyjazdem za granicę. Zaświadczenie wystawia ówczesny zakład pracy. Jeżeli nie posiada on dokumentacji płacowej lub jeżeli już nie istnieje, zainteresowany może zwrócić się do innego zakładu pracy z tej samej lub podobnej branży o wydanie zaświadczenia stwierdzającego wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w podobnym charakterze.

#10 Guest_sumy ukraina

Guest_sumy ukraina
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2012 - 13:06

Proszę mi wyjaśnić,dlaczego tę informację wstawia się do czytania ? czy to jest celowe? czy to ma celu ukierunkowaniu tylko takiej drogi dochodzenia do prawdy?.
Prawda jest jedna i oczywista: jeśli pracowało się za granicą na budowie eksportowej , i żeby tam pracować uzyskało się urlop bezpłatny,to logicznie rzecz ujmując ;pracę wykonywało się w innym miejscu dla innej firmy a nie w swojej macierzystej firmie na terenie Polski.
A zatem sentencja 1: wynagrodzenie wydawała firma eksportowa płacąc w walucie obcej.
A zatem sentencja 2:będąc urlopowanym z macierzystej firmy , firma nie wypłacała wynagrodzenia.
A zatem sentencja 3:dlaczego należy przedstawić wynagrodzenie zastępcze z macierzystego zakładu pracy lub innego skoro nie pracowało się w tym czasie w tym zakładzie lub innym?.
A zatem sentencja 4: nie ma podstaw do wydania zaświadczenia o zarobkach ponieważ nie było się biorcą wynagrodzenia -brak podpisu o odbiorze wynagrodzenia i brak świadczenia pracy w tym okresie.
A zatem podstawą do do wydania zarobków za świadczoną pracę na budowie eksportowej: jest swiadectwo pracy oraz wszystkie dokumenty płacowe z działalności tego przedsiębiorstwa.
A zatem sentencja 6:zaświadczenie o wynagrodzeniu powinno być wydane o dokumentację płacową natomiast pobory w walucie obcej powinny być obliczone do kursu tej waluty.

KONKLUZJA: Nie może dochodzić do takie sytuacji,że rzeczy lub informacje nieprawdziwe a w tym przypadku [wynagrodzenie zastępcze] jest wyznacznikiem prawdy ! takie postępowanie do dochodzenia rozwiązania jest przestępstwem .
Okres miniony dwudziestokilkuletni nie jest okresem jakiegoś kataklizmu,mówiącego ,że wszystkie zapisy zostały zniszczone.
Proszę o komentarze janbog05@wp.pl

#11 Guest_Libia -Homs

Guest_Libia -Homs
  • Goście

Napisano 01 luty 2012 - 13:39

Bardzo przepraszam ale to jest wypowiedz głównnego specjalisty w departamencie świadczeń emerytalno-rentowych Centrali ZUS.Ja natomiast od 2 lat sądzę się z ZUSem gdzie sąd okręgowy zaliczył mi do kresu składkowego tylko okres pracy w libii a urlop bezpłatny przedłuzony przez ustawodawcę nie,i do okresów składkowych zaliczono wynagrodzenie zastępcze.Złożyłem apelację od tego wyroku gdzie sad apelacyjny odrzucił moją apelacje Nie posiadam jeszcze odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem - rozprawa odbyła sie 26.01

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 luty 2012 - 13:59

Witam!
Mamy w domu taki sam problem .proszę o podanie wyniku działań i drogę postępowania: as_z@wp.pl

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 luty 2012 - 14:25

Gdzie szukać pomocy w tej sprawie?

#14 Guest_sumy ukraina

Guest_sumy ukraina
  • Goście

Napisano 08 luty 2012 - 11:42

Witam.Jak na razie na rozwiązanie tego problemu jest tylko jeden warunek.Co prawda jest to bardzo niewygodne ale skuteczne.Musi nastąpić zbiorowy odzew tak zwanych pokrzywdzonych. Tylko zrzeszenie jest skuteczne .podam przykłady [grupa właścicieli i ich spadkobierców z nacjonalizacji 1945 -1947 ,dalej tak zwani zaburzańcy,sfera kościelna,gmina żydowska oraz ludzie internowani ze skutkiem stanu wojennego].To właśnie skarb państwa polskiego wypłacił wysokie odszkodowania z naszych podatków.

Chciałbym zawiązać takie zrzeszenie.Proszę o potwierdzenie zasadności tego zamierzenia.janbog05@wp.pl

#15 Guest_sumy ukraina

Guest_sumy ukraina
  • Goście

Napisano 08 luty 2012 - 11:44

proszę przeczytać moją odpowiedż na post powyżej.

#16 Guest_Libia Homs

Guest_Libia Homs
  • Goście

Napisano 11 luty 2012 - 20:25

Cyt..Natomiast brak jest podstaw aby wymienione okresy mogły być wliczone do stażu emerytalnego jako okresy składkowe.
Autor: Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent................
Mysle że jest podstawa wliczenia jako okresy składkowe na podstawi (Dz. U. z 1990r. Nr 44, poz. 259 ze zm.) – gdzie par.10 pkt 4 ustawodawca przedłużył urlop bezpłatny(nakazał wyzej wymienioną ustawą) w macierzystym zakładzie o dni nie udzielonego czasu wolnego poza normatywny czas pracy A par.15 pkt7 ustawodawca przedluzyl urlop bezpłatny o dni wypłaconego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.Ani ZUS ani polskie sądy nie uwzględnia w swoich decyzjach czy wyrokach tych przepisow.Na dodatek mam zaswiadczenie w którym firma kierujaca mnie na kontrakt informuje ZUS ze składki na dobro ZUS były odprowadzone za okres pracy i rozliczeń pokontraktowych zgodnie z obowiazującymi przepisami- na deklaracjach bezimiennych nr konta NKP-(podany nr konta)Warszawa ul. (podana ulica).Czasami zadaje sobie pytanie w jakim kraju ja żyję....

#17 Guest_Libia -Homs

Guest_Libia -Homs
  • Goście

Napisano 12 luty 2012 - 18:00

Nie zrozumiałe jest także to,ze to my wystepilismy na pismie o udzielenie urlopu bezplatnego do pracodawcy na podstawie (art. 1741 par. 2 k.p.)i tylko na czas pracy a ustawodawca przedłuzyl nam urlop bezpłatny bez naszej wiedzy i nie zaliczajac nam tego do okresow składkowych pozbawiając nas prawa do wypracowania wyzszej emerytury

#18 Guest_Libia -Homs

Guest_Libia -Homs
  • Goście

Napisano 17 luty 2012 - 10:11

Pani ekspert nie dodała co jest okresem składkowym-

Niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy na podstawie przepisów Kodeksu pracy zostało wypłacone wynagrodzenie lub odszkodowanie..

o

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2012 - 09:03

W LATACH 1978 1984 PRACOWAŁEM ZA GRANICĄ A TERAZ ZUS NALICZYŁ NAJNIŻSZE ZAROBKI ZASTĘPCZE IDLATEGO SZUKAM TAKICH JAK JA OSZUKANYCH PRZEZ ZUS A ŻEBY ODDAĆ SPRAWE DO TK W POLSCE A POŻNIEJ TE ZA GRANICĄ .UWAŻAM ŻE JEST NAS WIĘCEJ I MAMY SZANSE WYGRAĆ ZTYM BUBLEM PRAWNYM. POZDRAWIAM

#20 Guest_Vic

Guest_Vic
  • Goście

Napisano 27 maj 2012 - 00:12

Mam identyczny problem. W latach 1979-1981 byłem na kontrakcie w Libii. Po powrocie wykorzystałem urlop wypoczynkowy, i pozostałe dni wolne łącznie z dniami na badania lekarski. Teraz jeszcze okazało się, ze nie otrzymałem części złotowej wygrodzenia za UW, a w całości dni po powrocie z kontraktu nie zostały uwzględnione wolne soboty. Z tym, że ja wnoszę teraz do BUDIMEXu, spadkobiercy DROMEXu o korektę świadectwa pracy w zakresie całego urlopu bezpłatnego udzielonego w związku z wyjazdem na budowę eksportową.
Tj., żądam korekty świadectwa pracy od daty rozpoczęcia w/w urlopu bezpłatnego wymienionego w piśmie DROMEXu informującego mnie, że mam sie zgłosić (z walizką na ul.Trojańską w celu wyjazdu) do zakończenia urlopu bezpłatnego po wykorzystaniu wszystkich należnych mi wolnych dni (UW, wolne soboty, bad. lekarskie itp.)
Na razie sprawa jest w fazie korespondencji i rozmów telefoniczny z pracownicą kadr BUDIMEXu która w żaden merytoryczny sposób nie potrafi mi udowodnić, że nie mam w swoim żądaniu racji.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy