Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 672151 postów

Napisano 06 czerwiec 2009 - 23:29Komentarz do artykułu: Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

#2 Guest_Wladdi

Guest_Wladdi
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2009 - 23:29

"Wyborca dokonuje [...] określa swoje preferencje personalne, poprzez wskazanie pierwszeństwa obranego kandydata do uzyskania mandatu. Dzięki temu szansę dostania się do Sejmu z danej listy mają wyłącznie kandydaci, którzy uzyskali największe poparcie w ramach swoich list."

A jak ma się to do ustalonej przez partię kolejności nazwisk na liście? Czy bycie jedynką listy nie gwarantuje pierwszeństwa przy podziale zdobytych przez partię mandatów? Znaczenie miejsca na liście ogranicza się tylko do łatwiejszego odnalezienia podczas głosowania i większej lub mniejszej rozpoznawalności?

"Duże znaczenie ma tutaj również system przeliczania głosów na mandaty."

Jak duże jest to znaczenie i jak bardzo wypacza to mój wybór przy urnie? Nawiązuję tu do progu wyborczego, który powoduje, że po przeliczeniu na mandaty wyniki głosowania do Sejmu stają się mnie reprezentatywne niż te do Senatu, i to raczej w wypadku tych pierwszych zwycięzca (partie polityczne, które ów próg przekroczą) bierze wszystko. Z mniejszości jedynie niemiecka ma szansę być reprezentowana w izbie niższej Parlamentu RP.

#3 Guest_kaatarzyna

Guest_kaatarzyna
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2009 - 23:13

Bycie jedynką na liście nie gwarantuje pierwszeństwa przy przy podzialemandatów. Zgodnie z art. 167 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu„mandaty przypadające danej liście okręgowej uzyskują kandydaci wkolejności otrzymanej liczby głosów”.
Zatem jeżeli osobamająca na liście nr 4 uzyskała więcej głosów niż osoba z nr 1,mandat otrzymuje kandydat startujący z posycji nr 4. Nie ma tutajznaczenia miejsce na liście okręgowej( wyjątkiem jest sytujacja gdykandydaci uzyskali taka samą ilość głosów).
Pierwsze miejsce naliście ma zatem jedynie charakter przyciągający.

Jeżelichodzi o system przeliczania głosów na mandaty to cięzko mi określić "jak duże ma to znaczenie". Próg wyborczy jest rozsądnym rozwiązaniemprzy rozdrobnionej polskiej scenie politycznej. Świadczy o tym chociażbyprzykład pierwszych wolnych wyborów do Sejmu, kiedy aż 29 komitetówwyborczych uzyskało mandaty i trudno było uzyskać większość przyokazji głosowania.
W wyborach do Senatu obowiązuje natomiastordynacja większościowa i tu liczy się już tylko zwycięzca. Ponieważw Polsce wprowdzono wielomandatowe okręgi wyborcze w większościokręgów wybieranych jest 2 senatorów ( zatem zwycięzców jest dwóch)Dlatego wydaje mi się że wybory do Sejmu są jednk bardziejreprezentatywne.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 maj 2017 - 15:28

Żal ta strona jest wgl njie do zrozumienias

#5 Guest_Bua

Guest_Bua
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2019 - 15:59

Wybory do sejmu to kpina, powinmo głosować się na kandydatów poszczególnych okręgów, a nie bezsensownie na partie polityczne, a potem jak się uda to może kandydat wraz z partią wejdzie do sejmu!Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych