Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

47 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672216 postów

Napisano 25 maj 2009 - 23:40

Komentarz do artykułu: Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

#2 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 25 maj 2009 - 23:40

W 2006 roku postanowieniem Sądu otrzymałam w spadku mieszkanie po zmarłym ojcu od którego, odprowadziłam podatek od spadków i darowizn. Mieszkanie to sprzedałam tego roku i chciałabym zapytać czy powtórnie muszę odprowadzić podatek?

Proszę o rzetelną odpowiedź.

#3 Guest_Adam Kret

Guest_Adam Kret
  • Goście

Napisano 26 maj 2009 - 10:14

Nie- podatek od spadków i darowizn naliczany jest raz i raz jest płacony (tak jak... każdy inny podatek). Co więcej - z uwagi na stare brzmienie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (obowiązuje nadal dla nieruchomości nabytych przed 01.01.2007r.) sprzedaż nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny jest zwolniona z PIT- nie musi być nawet zgłaszana do US.

#4 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 26 maj 2009 - 17:12

Dziękuję bardzo za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam Anita :)

#5 Guest_gość*

Guest_gość*
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 01:45

Witam
W 2004 roku podarowałam synowi mieszkanie. Syn w międzyczasie wyjechał na stałe do innego państwa i tego mieszkania nie chce.
Czy mogę cofnąć przyznaną mu dorowiznę i darować mu pewną sumę pieniędzy. Czy wtedy ktokolwiek zapłaci podatek dochodowy?

Bardzo proszę o odpowiedź

#6 Guest_sylwanka.ss

Guest_sylwanka.ss
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 13:36

Witam serdecznie. We wrześnieu 2008 roku otrzymałam od męża (z którymmam rozdzielnośc majątkową) darowiznę (działkę ze starym domem). Wdomu tym mieszkamy od 5 lat, ale ja nie meldowałam się w nim. Dom jest wfatalnym stanie (pleśń na ścianach, pękające mury). Postanowiłam gosprzedać, aby mieć pieniądze na rozpoczęcie budowy nowego domu jeszczew tym roku. Moje pytanie jest takie, czy jest jakaś szansa aby uniknączapłacenia podatku od sprzedaży?

#7 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2009 - 21:16

Witam we wrześniu 2008r dostaliśmy z mężem działkę w darowiźnie od mojego ojca. Mąż jako obdarowany zapłacił należny podatek. Sytuacja zmusiła nas do zakupu mieszkania i sprzedaży tejże działki. Czy ktos wie czy w tym momencie możemy jakoś ominąć podatek dochodowy, który w naszym przepadku wynosi prawie 10.000 zł ? Nadmieniam, że byłam zameldowana od urodzenie na tej działce (przed podziałem) Proszę o odpowiedź..

#8 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2009 - 21:17

widzę, że nie tylko ja borykam się z takim problemem :)

#9 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 14:00

W 2009 roku otrzymalam w formie darowizny dzialke budowlana, w tym roku mysle o jej sprzedazy, jak uniknac 5 letniego okresu karencji i podatku??

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 19:59

Witam serdecznie. We wrześnieu 2008 roku otrzymałam od męża (z którymmam rozdzielnośc majątkową) darowiznę (działkę ze starym domem). Wdomu tym mieszkamy od 5 lat, ale ja nie meldowałam się w nim. Dom jest wfatalnym stanie (pleśń na ścianach, pękające mury). Postanowiłam gosprzedać, aby mieć pieniądze na rozpoczęcie budowy nowego domu jeszczew tym roku. Moje pytanie jest takie, czy jest jakaś szansa aby uniknączapłacenia podatku od sprzedaży?

#11 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2012 - 12:42

dostalam spadek po bracie taty dom i pieniadze zaplacilam podatek od tego nie minelo 5 lat i sprzedalam dom ile mam zaplacic podatku

#12 Guest_kaszjo

Guest_kaszjo
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2012 - 10:00

Mam taką sytuację, że otrzymałem mieszkanie (ja i żona) od mojej mamy. Ja jestem zwolniony z podatku na podstawie art. 4a, natomiast moja żona na podstawie art. 16, gdyż oświadczyła, że będzie zamieszkiwać przez 5 lat w tym mieszkaniu. Ale po roku od tego czasu zaczęliśmy budowę domu i sprzedajemy mieszkanie. I tu pojawia się problem. Czy na podstawie Art. 16, pkt 7, zakładając, że po ok. rocznej przerwie, będziemy wraz z żoną zameldowani w nowym domu, zwolnienie będzie obowiązywało dalej? Ja tak to zrozumiałem, ale czy dobrze? Proszę praktyków o radę. Pozdrawiam. Aha i co to znaczy konieczność budowy domu - jak to uzasadnić? Dziecko mamy jedno, od 2006 roku, mieszkamy w dwupokojowym mieszkaniu 53m2, a dom budujemy w pobliżu. Da się to jakoś uzasadnić, jako konieczność zmiany warunków lokalowych? Może tym, że w chwili rozpoczęcia budowy żona była drugi raz w ciąży, niestety, po dwóch miesiącach poroniła, ale budowa się rozpoczęła. Czy US to zrozumie jako "konieczność"? Proszę o pomoc.

#13 Guest_daniel

Guest_daniel
  • Goście

Napisano 02 listopad 2012 - 15:43

witam w tym roku brat przekazal mi w formie darowizny swoja czesc domu dokladnie 1/2 polowy blizniaka czyli w tym momencie polowa blizniaka nalezy do mnie druga polowa jest zamieszkana przez innych lokatorow mam pytanie czy gdybym chcial sprzedac swoja czesc blizniaka musialbym zaplacic jakis podatek jesli tak to ile bym musial zaplacic tego podatku

#14 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 02 listopad 2012 - 21:17

witam w tym roku brat przekazal mi w formie darowizny swoja czesc domu dokladnie 1/2 polowy blizniaka czyli w tym momencie polowa blizniaka nalezy do mnie druga polowa jest zamieszkana przez innych lokatorow mam pytanie czy gdybym chcial sprzedac swoja czesc blizniaka musialbym zaplacic jakis podatek jesli tak to ile bym musial zaplacic tego podatku

witam,

co do zasady trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy. Można jednak skorzystać z tzw ulgi mieszkaniowej. W skrócie polega to na tym, że środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczy Pan w terminie 2 lat np. na zakup innej nieruchomości.
O uldze tej było już wiele wątków na forum, więc nie ma sensu ich powielać. Warto skorzystać z wyszukiwarki forum.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#15 Guest_Gracek

Guest_Gracek
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2012 - 20:10

Witam,

Mam dla ciebie radę, jeżeli chcesz sprzedać swoją nieruchomość bez żadnych wątpliwości w kwestii prawnej, to warto byłoby poświęcić chwilę na kontakt z ekspertami, którzy doradzą ci co i jak:

http://jartom.pl/

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2012 - 20:29

Witam,

Mam dla ciebie radę, jeżeli chcesz sprzedać swoją nieruchomość bez żadnych wątpliwości w kwestii prawnej, to warto byłoby poświęcić chwilę na kontakt z ekspertami, którzy doradzą ci co i jak:

http://jartom.pl/

Mam dla ciebie radę, zapoznaj się z regulaminem forum.

#17 Guest_daniel

Guest_daniel
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2012 - 17:52

witam pisalem juz do was jakis czas temu z pytaniem o wysokosc podatku ktory bede musial zaplacic od sprzedazy darowizny otrzymalem od was odpowiedz za co dziekuje obecnie jestem juz po sprzedazy domu ktory w polowie otrzymalem od brata w formie darowizny i teraz mam pytania poszedlem do urzedu skarbowego zglosic sprzedaz domu moje zdziwienie wzbudzilo to ze pani stwierdzila ze nie musze tego zglaszac ale ja powiedzialem pani ze polowa domu byla w formie darowizny i ze slyszalem ze musze napisac jakies oswiadczenie ze pieniadze uzyskane ze sprzedazy darowizny przeznacze na zakup mieszkania i jego remont bo nie uplynalo 5 lat od darowania mi polowy domu na co pani stwierdzila tylko ze nie musze pisac takiego oswiadczenia musze tylko zlozyc pit39 do konca kwietnia gdzie wlasnie napisze w nim ze pieniadze przeznacze na zakup mieszknia druga kwestia pytam sie pani ze jesli zakupie mieszkanie za kwote w wysokosci 115tys ile bede musial zaplacic podatku bo dom sprzedalem za 230tys wiec darowizna w tym momencie oczywiscie wynosi 115tys wiec pani stwierdzila ze wtedy nie place podatku bo zainwestowalem cala wartosc darowzny w mieszkanie bylem pewny ze urzad rozlozy sobie wartosc nowego mieszkania po polowie wiec wezmie polowe wartosci 115 tys z kwoty darowizny a druga polowe z reszty pieniedzy otrzymanej ze sprzedazy domu troszke mnie to zdziwiilo ze calosc kwoty w pierwszym rzedzie bedzie pokryte z pieniedzy ze sprzedazy darowizny wiec poszedlem do drugiego urzedu sklarbowego i tam uslyszlaem mniej wiecej ta sama odpowiedz wiec mam pytanie czy obie panie sie nie myla i naprawde wystarczy zlozyc pit39 nie piszac wczesniej zadnego oswiadczenia o zakupie mieszkania i czy to prawda ze wystarczy w tym momencie zakup mieszkania na kwote 115tys zebym nie placil podatku od sprzedazy darowizny????????

#18 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2013 - 15:40

Witam! Rodzice przekazali mi darowiznę w postaci działek jakieś dwa miesiące temu i pojawiła się teraz okazja, aby sprzedać te działki. Obecnie się uczę i czy będę musiała zapłacić podatek sprzedając działki prędzej niż 5 lat po otrzymaniu darowizny? I ile ten podatek wynosi?

#19 Guest_max46

Guest_max46
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2013 - 11:18

Witam wszystkich! Rodzice obydwoje przekazali mi w formie darowizny dom wraz z działką w 2012 roku myślę o sprzedaży prosze mi odpowiedziec w akcie notarialnym jest napisane ze wartosc tego jest 200000 tys wiem ze podatek 19% trzeba zapłacic ile to jest podatku czytam rózne fora przy sprzdazy raz pisze o róznicy raz od całosci jak to jest czy pozyczka hipoteczna mozna tez odliczyc z góry dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam.

#20 Guest_grześ

Guest_grześ
  • Goście

Napisano 29 maj 2013 - 23:35

Chcę kupić dom od pana który nabył niruchomośc rolna zabudowaną w drodze darowizny w 2008 r. urząd twierdzi ,że musi zapłacić podatek dochodowy.Dostał w darowiżnie stary dom który został rozebrany i odbudował go na nowo. Mieszkamy na wschodniej granicy a własciciel ma dzieci pracę i nażeczoną w szczecinie gdzie musi kupić mieszkanie bo dziadkowie jego dzieci niedawno umarli. czy to jest ten wyjatkowy przypadek by uniknąc płacenia podatku? Inaczej będzie trzeba czekac na sprzedarz jeszcze pół roku do konca 5 lat od darowizny.pomóżcie Proszę

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych