Skocz do zawartości

Zdjęcie

Po rencie emerytura z urzędu

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672189 postów

Napisano 19 maj 2009 - 01:45

Komentarz do artykułu: Po rencie emerytura z urzędu

#2 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 19 maj 2009 - 01:45

A co z emeryturami pomostowymi dla rencistow
Mam 13 lat pracy i 22lata jestem na rencie W tym roku skonczylam 55lat

#3 Guest_Rysiek

Guest_Rysiek
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2009 - 18:45

Ja też jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądało z moją emeryturą - jakoś się nigdzie nie mogę doczytać.Mam przepracowane 43 lata w tym 42 składkowe a 1 rok nie składkowy.Ponad 18 lat jako kierowca autobusów i sam.ciężarowych ponad 3.5T.Jestem na rencie(częściowej niezdolności do pracy)We wrześniu 2009r.będę miał 60kę.Czy mogę liczyć na wcześniejszą emeryturę?Gdzie mogę coś się o tym dowiedzieć i poczytać.Czy renciści to naprawdę zdrowi ludzie?To po co wtedy renta,kiedy musimy pracować jak zdrowi do 65lat.

#4 Guest_STASIA

Guest_STASIA
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2009 - 12:23

jezeli masz tente to nie powinienes pracowac jezeli pracujesz to znaczy ze nie jest tak zle t twoim zdrowiem

#5 Guest_femina

Guest_femina
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2009 - 08:19

Jestem kobietą 54l.Otrzymuję rentę z tytułu wypadku w drodze do pracy.Posiadam wymagany okres składkowy.Mam zaliczone 15 lat w warunkach szkodliwych.
1.Kiedy i na jakich zasadach moge przejść na emeryturę ?
2. Czy będzie to przejście z tzw. urzędu?
3.Czy przysługuje mi emerytura powiekszona o 1/2 renty?
4.Czy musze składać wniosek o przyznanie świdczenia emerytalnego osobiście?

#6 Guest_z

Guest_z
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2012 - 10:28

......

#7 Guest_irena

Guest_irena
  • Goście

Napisano 06 październik 2013 - 14:15

mam 54lat zabrano mi rente , przpracowałam w warunkach szkodliwych 15 lat, do roku 1999r/i pracuje , czy dostane emeruture z urzedu i czy bede mogla pracowac nie zwalniając się

#8 Guest_wiki

Guest_wiki
  • Goście

Napisano 14 marzec 2014 - 14:14

Dlaczego nie piszecie, że taka emerytura z urzędu jest za zwyczj dużo niższa niż na wniosek

#9 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 16 maj 2014 - 14:07

Witam, Co zrobić w sytuacji, gdy renta kończy się na 23 dni przed uzyskaniem prawa do emerytury, a chciałabym przejść na emeryturę z urzędu? Proszę o pomoc.

#10 Guest_nina

Guest_nina
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2014 - 16:19

A co z kapitałem poczatkowym który ta osoba ma na koncie uzbierane ????????????bo osoba która przechodzi na EMERYTURĘ USTAWOWĄ od wysokosci kapitału ma przyznaną emeryturę która jest duzo wyzsza niz osoba na rencie która dostanie emeryture z urzedu .KOLEJNA GRUPA SROGO UKARANYCH PRZEZ RZAD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#11 Guest_krystyna co zrobic jesli rete mam do marca a60 lat koncze w lipcu czy otrzymam emeryture zurzedu

Guest_krystyna co zrobic jesli rete mam do marca a60 lat koncze w lipcu czy otrzymam emeryture zurzedu
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2015 - 12:10

napisz komentarz ...

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2015 - 14:44

wszystko zusowskie opisy na jedno kopyto ja pytam bylem 10 lat na rencie teraz lapie roboty publiczne mamponad 60 lat jak mi wlicza te lata skladkowe czy nie skladkowe

#13 Guest_Rafi

Guest_Rafi
  • Goście

Napisano 30 październik 2016 - 04:48

"Po przejściu z renty z tytułu niezdolności do pracy... ...mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń" - to ostatni akapit - jak ma dorabiać osoba niezdolna do pracy? Czy ktoś ma pomysł co autorka miała na myśli?

#14 Guest_bMall

Guest_bMall
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2017 - 18:33

Artykuł wprowadza w błąd.

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20271 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 wrzesień 2017 - 18:38

Artykuł czytać należy ze zrozumieniem, a jak się go kwestionuje wypada podać czym to wprowadza w błąd.

#16 Guest_bMall

Guest_bMall
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2017 - 18:40

Wyjasniam: Obniżenie powszechnego wieku emerytalnego nie oznacza automatycznego przejścia na emeryturę przez osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy. Z dniem 1 października 2017 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38), dalej ustawa zmieniająca. Powołany akt prawny obniża wiek emerytalny, który wyniesie dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Zgodnie z art. 17 ustawy zmieniającej, osobom, które w dniu 1 października 2017 r. będą miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia: na okres do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, na okres przypadający po dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, na trwałe, ZUS z urzędu przyzna prawo do emerytury z dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Od 1 października 2017 r. nie ulegają zmianom zasady przyznawania z urzędu prawa do emerytury zamiast dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 24a ustawy emerytalnej, emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (do 30 września br. - podwyższony) oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. ZUS nie przyzna jednak emerytury z urzędu, ale na wniosek osoby pobierającej rentę z tytułu niezdolności, jeśli przed 1 października 2017 r. spełni ona warunki do uzyskania prawa do emerytury w obniżonym wieku (odpowiednio 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni).

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20271 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 wrzesień 2017 - 18:48

Brawo ty :)
Tyle, że próżna dyskusja nad artykułem z 2009 roku.
Szkoda energii było :)

#18 Guest_Jasio

Guest_Jasio
  • Goście

Napisano 17 luty 2018 - 12:45

Nie wiem, co się dzieje? Niczego nie czaję. Czy emerytura może być niższa od renty inwalidzkiej? Zakładamy, że 65=60, bowiem male=female w 'te zakichane klocki', albowiem dalej nie musimy operować dwoma liczbami 65 i 60 z wymiarów wielkości 65 lat i 60 lat. Zakładamy, że kandydat do parku sztywnych ma zusowską rentę inwalidzką na stałe i w dalszej części będziemy go określać słowem UŁOMNY=U. Ponadto przyjmujemy, że wysokość emerytury U < wysokość renty U. Zgodnie z naszymi warunkami, jeżeli U ma 65 przed 01.10.2017, to musi on złożyć wniosek do ZUS o zamianę swojego statusu z rencisty na emeryta, gdyż ZUS nie dokona tego automatycznie, tj. nie uczyni tego z urzędu. Efekt jest taki, że wysokość emerytury U < wysokość renty U. Wtedy U wycofuje swój wniosek o emeryturę i wnosi o przywrócenie renty. U jeszcze żyje i w celu uniknięcia wylewu do klepicha w przewodzie sądowym, powraca grzecznie do statusu rencisty. Analogicznie i tym bardziej niezgodnie z prawem jest w sytuacji, gdy U ukończył 65 w grudniu 2017 i nie otrzymał emerytury z urzędu. Wtedy U składa wniosek do ZUS o zamianę swojego statusu z rencisty na emeryta, gdyż ZUS nie dokonał tego automatycznie, tj. z urzędu. Efekt jest taki, że wysokość emerytury U < wysokość renty U. Wtedy U wycofuje swój wniosek o emeryturę i wnosi o przywrócenie renty. U jeszcze żyje i w celu uniknięcia wylewu do klepicha w przewodzie sądowym, powraca grzecznie do statusu rencisty. Nie ma srania po krzakach. Krew mnie zalewa na te klocki. To nie są żarty. Mogę to udowodnić, o ile Andrzej S. i inni mnie do tego upoważnią. Ostatecznie emerytura może być niższa od renty, nie tylko dla ludzi urodzonych przed rokiem 1950.

#19 Guest_rencistka

Guest_rencistka
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2019 - 10:19

A jeżeli ktoś się nie zgadza na przejście z renty na emeryturę to co wtedy na siłę przeniesiecie, czy to nie jest łamanie prawa przez urząd

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2019 - 12:33

A jeżeli ktoś się nie zgadza na przejście z renty na emeryturę to co wtedy na siłę przeniesiecie, czy to nie jest łamanie prawa przez urząd

Nie musisz wyrażać zgody, żebyś otrzymała emeryturę z urzędu i nie ma tu absolutnie żadnego łamania prawa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych