Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy roszczenia się przedawniają

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671452 postów

Napisano 10 maj 2009 - 22:49

Komentarz do artykułu: Kiedy roszczenia się przedawniają

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 maj 2009 - 22:49

raty leasingowe nie sa swiadczeniem okresowym tylko jednorazowym - decyduje fakt, ze cala kwota swiadczenia (z tytulu wszystkich rat) jest z gory znana, a nie to, ze placi sie np. co miesiac!!!!

#3 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 14 maj 2009 - 00:58

Kwestia ta w kontekście przedawnienia roszczeń o zapłatę rat leasingowych ma znaczenie zazwyczaj wyłącznie teoretyczne. Skoro leasingodawcą jest podmiot zawierający umowę leasingu w ramach działalności gospodarczej to to i tak zgodnie z art. 118 k.c. in fine to okres przedawnienia tych roszczeń wynosi i tak 3 lata.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2009 - 00:04

pobrane nieprawnie rekopensata z tytułu niepodwyższenia płac w swerze budrzetowe Dz. U, z 2000 r . Kwotę pobrano w 2003 r .Kiedy następuje przedawnienie zwrotu pobranej rekompensaty.

#5 Guest_legeo pl

Guest_legeo pl
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 12:51

Tu jest ujednolicony Kodeks Cywilny - http://www.legeo.pl/.../16/93/#art:117 wszystkie przepisy o przedawnieniu

#6 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 23:51

Jak wygląda temat z przedawnieniem reklamacji?
Chodzi o uznaną przez Sklep reklamację, gdzie sprzedawca potwierdza zwrot gotówki, a kupujący nie jest w stanie przez okres powiedzmy 2 lat owej gotówki odebrać.

#7 Guest_ailin

Guest_ailin
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 19:23

Dostałam od windykatora 2 wezwania do zapłaty nie spłaconych pożyczek z 2005r.Wiem że trzeba wnieść do Sądu o Przedawnienie Długu,ale problem polega na tym ze dłużnik nie jest informowany kiedy i gdzie takie sprawy się odbywają [sprawy są zaoczne] dłużnik dowiaduje się gdy przychodzi pisemko od komornika o zajęciu np.ręnty.Moje pytanie:kiedy co robić aby uznano za dług przedawniony.Dziękuje

#8 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 06 luty 2014 - 21:11

5lutego 2001roku zapadl wyrok o podzial majatku.mialam splacic bylego meza.nie zrobilam tego ,bo nie wiedzialam gdzie mam wysylac pieniadze dlatego,ze byl osoba bezdomna.teraz po 13stu latach domaga sie odemnie splaty wraz z odsetkami calego zaleglego dlugu.sad zaproponowal mi zawrzec ugode lub od nowa ma byc proces o podzial majatku ,czy ma do tego prawoo.ja wnioslam do sadu pismo odnosnie przedawnienia.na spotkaniu pojednawczym odnioslam wrazenie ,ze sad nawet nie czytal tego,bo nie znal podstawowych szczegulow tego pisma.

#9 Guest_Janusz

Guest_Janusz
  • Goście

Napisano 03 luty 2017 - 14:54

Jak wygląda termin przedawnienia w związku z odzyskaniem odszkodowania od gminy z powodu zajęcia mojej nieruchomości, za którą nie otrzymałam ekwiwalentu. Chcę dochodzić swoich praw ale minęło już ponad 10 lat. Czy mam jakiekolwiek szanse ????

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 październik 2017 - 17:59

Kupiłem telefon na targujemy_pl są nagrania prezydenta dużego miasta z 2006r gdzie ten defrauduje środki. Czy sprawa się przedawniłą?

#11 Guest_Ben 32

Guest_Ben 32
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 18:31

Dziś otrzymałem wezwanie do zapłaty za Poradnik zdrowia wysłany w 2000r,Czy sprawa uległa przedawnieniu?Nie pamiętam abym taką przesyłkę otrzymał.

#12 Guest_bogdan 67

Guest_bogdan 67
  • Goście

Napisano 03 marzec 2018 - 15:01

Ja takze otrzymalem wezwanie do zaplaty za atlas zwierzat wyslany w 2001r. czy sprawa ulega przedawnieniu? Nie pamietam o takim zkupi!

#13 Guest_Jakubow

Guest_Jakubow
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2018 - 14:59

Nie do końca wyjaśniliście Państwo czynność podniesienia zarzutu przedawnienia roszczenia (termin, w jakim można złożyć pismem procesowym zastrzeżenie o upływie czasu do skutecznego egzekwowania danego rodzaju roszczenia i tym o uchyleniu się od zaspokojenia wierzycielowi długu. A, jak z tym jest - w dowolnym momencie proces można złożyć pismo procesowe o uchyleniu się od obowiązku pokrycia straty swemu wierzycielowi.

#14 Guest_samsung2

Guest_samsung2
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2018 - 23:13

pożyczka na portalu społecznościowym z osoba fizyczna , jest umowa jest potwierdzenie i potwierdzenie przelewu, termin oddania np 16 lipiec2016 kiedy przedawni sie roszczenie ?

#15 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 21 listopad 2018 - 18:06

nie wyplascano mi wynagrodzenia takiego jak mialam przyznaenw angazach pracy i przez gto zanizono mi znacznie emeryturę. dokonano tego fałszując dokumenty w perfidny sposob po prostu nie ujmowano w kartotekach podwyzek płac nastepnie wpisywano fikcyjnie ze dokonywano wyrównań po czym po sprawdzeniu kwoty te nie były ujete w Rp7 ,,albo były wieksze od zanizonych pensji.kłamstwo na kłamstwie.''a dodatkowe wypłaty przyznane nie uwzgledniono w kartotekach i w Rp7 ,nie ma tez list plac/były to premie na koniec roku i doliczenie 10% do wynagrodzenia ,którego nie ma nigdzie wpisanego W zwiazku z ustawą emerytalna 2015r mozna sobie podwyzszyc wysokosć emerytury jezeli przedłoży sie zaswiadczenia Z OKRESU PRZED NALICZENIEM EMERYTURY/czyli w tym wypadku nie ma przedawnień co do wyrownania emerytury,to dlaczego mowi sie ,ze sprawa roszczeń z powodu upływu lat jest przedawniona.jak w drugim przypadku mozna odnieś sie do tych starych zaswiadczen,prosze o pomoc,czytałam ,że są dwie furtki,aby sad uznał roszczenia .oczekuje porady.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 listopad 2018 - 12:04

nie wyplascano mi wynagrodzenia takiego jak mialam przyznaenw angazach pracy i przez gto zanizono mi znacznie emeryturę. dokonano tego fałszując dokumenty w perfidny sposob po prostu nie ujmowano w kartotekach podwyzek płac nastepnie wpisywano fikcyjnie ze dokonywano wyrównań po czym po sprawdzeniu kwoty te nie były ujete w Rp7 ,,albo były wieksze od zanizonych pensji.kłamstwo na kłamstwie.''a dodatkowe wypłaty przyznane nie uwzgledniono w kartotekach i w Rp7 ,nie ma tez list plac/były to premie na koniec roku i doliczenie 10% do wynagrodzenia ,którego nie ma nigdzie wpisanego W zwiazku z ustawą emerytalna 2015r mozna sobie podwyzszyc wysokosć emerytury jezeli przedłoży sie zaswiadczenia Z OKRESU PRZED NALICZENIEM EMERYTURY/czyli w tym wypadku nie ma przedawnień co do wyrownania emerytury,to dlaczego mowi sie ,ze sprawa roszczeń z powodu upływu lat jest przedawniona.jak w drugim przypadku mozna odnieś sie do tych starych zaswiadczen,prosze o pomoc,czytałam ,że są dwie furtki,aby sad uznał roszczenia .oczekuje porady.

Roszczenia z tyt. pracy przedawniają się po 3 latach.Jeśli miałaś jakieś nieścisłości w listach płac lub innych dokumentach powinnaś na bieżąco wyjaśniać to z pracodawcą. Jeśli nie stosował się do zaleceń lub wystawiał fikcyjne i zaniżone zaświadczenia, masz prawo wystąpić do sądu pracy. Twój wpis jest mało zrozumiały i chaotyczny,trudno go zrozumieć.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2018 - 15:46

A taka sytuacja: Przedsiębiorca wykonał dla osoby fizycznej ułożenie kostki brukowej, otrzymał część zapłaty, reszta miała byc po wyjasnieniu wątpliwych pozycji z wyceny prac, wyjaśnienie nie nastapiło, odzywa się po 40 miesiącach domagając się reszty kwoty. Umowa była ustna , nazwałbym ją umową o dzieło.

#18 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2018 - 18:17

Jest tego tak dużo ,że trudno wbrać najważniesze sprawy ,ale spróbuję,1/Kartoteki idealnie wyprowadzone pokrywają się z Rp7,a Rp7 z wyplatą emerytury .wątpliwość budziła dopisana kwota do spisu kartotek czy dokonano w Zusie korekty,zapewniano,że dokonano więc nie było powodu do wszczęcia dochodzenia.Dopiero Ustawa Emerytalna 2015 r umozliwiła mi ,sprawdzenie szukanie co jest przyczyną niskiej emerytury/obecnie poniżej najniższego wynagrodzenia.Poprosilam o ponowne sprawdzenie dokumentacji finansowej,mysląc ,że nowa kadra uczciwie sprawdzi kartoteki angaże Rp7 tutaj rozpoczyna się horror w zdobyciu przeze mnie kartotek,nie chciano ich udostępniić a jak udostępniono kopie to były tak odbite ,że nie można było odczytać cyferek.Dziwne to było i zabrałam się do szukania dokumentacji z pasją .Zostalam osaczona,przez osoby X które wmawiały mi i podawały na pismie ,że Rp7 jest obliczone zgodnie z prawem.wiedziałam juz ze gdy dokonano korekty kwoty pózniej wpisanej do spisu kasrtotek/kartoteki były owiane tajemnicą/moja emerytura zamiast się zwiększyć ode tej kwoty,zaniżyła się..Po otrzymaniu tajemniczego Rp7 nr 2 widziałam ,ze wpisano cześć brakującej kwoty ,ale skreslono inne wynagrodzenia,tak ,że emerytura się zanizyła. Okazało się po 9 miesiacych ciągłych przeliczań ,że kartoteki były prowadzone niezgodnie z angażami.Podane podwyzki były zaniżane przez 2-3 miesiące, a prawdziwe wynagrodzenie było wpisywane przez nastepne 2 miesiące i tak powtarzano to samo, przez lata.Nie wpisano do Rp7 13 tej pensji potrącano zawyżone podatki.lub potracano od tych samych poborów różnej wysokości ,albo nie odprowadzano wcale. Dziwny proceder uprawiano wpisując do rubryki Inne zamiast moje premie i inne wynagrodzenia , kwotę przy której wpisywano ,że dotyczy wyrównywania zaniżonych poborów.Po sprawdzeniu kwota ta była fikcyjnie wpisana i nie wliczona do wyższego wynagrodzenia/tak zwanej nadpłaty/ Dziwnym zjawiskiem jest to ,że nadpłaty zaniżonych poborów wynosiły zawsze w poszczególnym roku 550.,530 ,800.nikt nie wypłacał mi pensji razem z nadpłatami /czyli dwóch pensji/a inne zaniżenia nie wyrównywano.Bywało ,że miesięcznie odbierano mi od skromnej pensji ponad 200 zl,standartowo 170.zł-240.zł Czy to oszustwo ba przestępstwo może ujść bezkarnie?a roszczenie o zwrot wynagrodzenia którego nie wypłacono i zaniżyło emeryturę przez 20 lat ma prawo być przedawnione?Kodeks cywilny wyrażnie mówi ,kiedy roszczenie może nie być przedawnione.czekam odpowiedzi

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych