Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671338 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 00:24

Komentarz do artykułu: Mecenas, rejent, asesor czyli kto jest kim w świecie prawa

#2 Guest_Aplikant

Guest_Aplikant
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2009 - 00:24

Do radcy prawnego zwracamy się 'panie mecenasie', nie tylko 'panie radco'.

#3 Guest_robal40

Guest_robal40
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2009 - 13:09

Proszę o pomoc. Nie wiem jak można poprosić kogoś o pomoc, a mam poważny problem. Sąd przyznał byłej żonie nasze mieszkanie miała mnie spłacić i za spłate miałem kupić sobie jakieś mieszkanie ale pieniendzy nie zobaczyłem a ona naliczała mi czynsze z tytuł bezumownego zajmowania lokalu, siedemset złoty miesięcznie. Teraz odliczyła czynsze od spłaty i ma mieszkanie za darmo i dodatkowo osiem tysięcy za które ściga mnie komornik. Jestem inwalidą nie mam za co żyć a nikt za darmo nie pomoże. Czy jest jakaś możliwość odzyskania pieniendzy?. Czy moge się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów z tytułu niedotrzymania obietnicy spłaty albo jakiegoś zadość uczynienia. Sprawa miała miejsce w 2002r. Sąd przyznał byłej żonie mieszkanie ponieważ oświadczyła że spłaci mnie do siedmiu dni od uprawomocnienia się wyroku.
Prosze poradzcie co mam robić.

#4 Guest_kpkkpk

Guest_kpkkpk
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2009 - 18:54

zadaniem prokuratora (prokuratury) jest (...) CZUWANIE nad ściganiem przestępstw, a nie - jak w serwisie - "ściganiem przestępstw" (art. 2 ustawy o prokuraturze). TO ISTOTNA RÓŻNICA...

#5 Guest_Jarosz Jerzy

Guest_Jarosz Jerzy
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2011 - 23:56

Po tym pseudoautorstwie dalej nie wiem ,kto to jest mecenas.

#6 Guest_Ewa Karaś

Guest_Ewa Karaś
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2011 - 00:32

Mecenas to zwrot grzecznościowy. Mecenas to określenie adwokata lub rzadziej radcy prawnego.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2011 - 17:55

asesor obecnie występuje tylko w prokuraturze i notariacie.
Asesor to jest ktoś kto zdał egzamin zawodowy (prokuratorski albo notarialny) ale nie jest jeszcze prokuratorem czy notariuszem (musi jeszcze swoje odpracować). Nie wiem jak jest w prokuraturze, ale w notariacie jest mniej więcej tak (przykład warszawski):
1) asesor to zastępca notariusza z prawem do czytania i podpisywania aktów notarialnych oraz dokonywania innych czynności notarialnych,
2) w praktyce asesor zapier ....za rejenta (notariusza) - not. na urlopie, poza kancelarią, a asesor za niego zasuwa tzn czyta akty, czasem też je pisze i pilnuje interesu.
Obecnie asesor w warszawie dostaje na rękę od 1800 zł do 2.500 zł (czyli można zdechnąć z głodu), a w razie wpadki (popełnienia błędu) notariuszem może nigdy nie zostać.

Natomiast po apl. radcowskiej i adwokackiej i zdanym egzaminie od razu można wpisać się na listę r.pr/adw i zapier... nie za 1.800.00 zl, zle za ciężką kaskę.

p

#8 Guest_prawnik

Guest_prawnik
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2011 - 23:27

Nie rozsmieszaj mnie czlowieku. Asesor ma uprawnienia prawie jak notariusz, z tym sie zgodze. ALe zarabia 5 razy tyle co napisales mlody czlowieku, chyba ze serio zle trafil. Notariuszowi zalezy na takim asesorze bo odwala ciezka robote, placi mu gruba kase a on i tak wyjscia nie ma bo poki nie dostanie rejonu to sobie pracuje. 1800zl - 2500 zl zarabia mlodszy prawnik, swiezo albo rok dwa po studiach i aplikanci, to sa ich zarobki

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2011 - 23:30

nie w Warszawie!!!!! moja kuzynka jest asesorem. Wiem ile zarabia ona oraz jej koleżanki!!! Poza tym 1/3 w ogólne nie może znaleźć pracy!!!
Owszem jeszcze 2-3 lata temu zarabiali kokosy, teraz już nie!!!!

#10 Guest_antyforumowicz

Guest_antyforumowicz
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2011 - 14:23

Asesor ma uprawnienia prawie jak notariusz, z tym sie zgodze.

Bez ukończenia aplikacji ponoć mówią,że prawnik to d*pa (nie moje stwierdzenie) czyli "Dyplomowany Urzędnik Państwowej Administracji".Bez ukończonej asesury?Znasz reklamę gdzie "prawie robi wielką różnicę".

#11 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2011 - 14:31

totalne bzdury napisane jezykiem dla debila. Zarówno do radcy, adwokata jak i notariusza zwracamy sie PANIE MECENASIE. Jakiś inteligenty autor napisł ze do notoariusza sie zwracamy Panie Sędzio, dobre sobie!!!!

#12 Guest_temida

Guest_temida
  • Goście

Napisano 14 maj 2012 - 23:01

bzdury wierutne artykuł jest niezgodny z obowiązujacym stanem prawnym i napisany delikatnie rzecz ujmując zbyt laickim językiem

#13 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 31 październik 2012 - 11:31

Otóż do notariusza mówi się zarówno Panie Notariuszu, Panie Rejencie oraz Panie Sędzio (z uwagi na to, że kiedyś mówiło się na notariusza, że to sędzia bez sporu!).

#14 Guest_qwerty

Guest_qwerty
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2013 - 20:51

Dla mnie prawnikiem jest każdy urzędnik wydający decyzje administracyjne czy to ten w skarbówce czy w każdym innym urzędzie, oczywiście na odpowiednim stanowisku . Dla mnie prawnikiem jest księgowa, która pracuje na ustawach finansowych, rachunkowości itd. Dla mnie prawnikiem jest doradca podatkowy, który pracuje w i zna się na prawie podatkowym. Dla mnie prawnikiem jest policjant oficer naczelnik (komendant) (ABW, CBŚ, CBA), który pracuje na prawie karnym, wykroczeniach i innych. Oni znają określone prawo i mają w nim doświadczenie, bo muszą mieć, bo pracuje w nim i z nim po 15 lat! Chyba, że założymy, że, aby być prawnikiem należy skończyć tylko prawo i być mgr lub wyżej, tylko skończyć, nie trzeba więc siedzieć w tym, rozumieć prawa i nawet go znać, bo wystarczy pracować UK na zmywaku, ale ma się prawo skończone, więc się jest prawnikiem???, A ten, który zna się na jakiejś działce prawa ma w niej doświadczenie i ją rozumie, prawnikiem nie jest, bo niema papierka „mgr prawa”? Malarz, który ma mgr prawa jest prawnikiem? Urzędnik Izby celnej już nie jest? Ludzi oczywiście należy korzystać z usług prawnika, ale tym prawnikiem jest urzędnik, księgowa, policjant, doradca podatkowy itd. nie tylko radca prawny czy adwokat, jest nim każdy wasz znajomy, który się tym prawem co was interesuje zajmuje i w nim pracuje, ma doświadczenie i odpowiednia wiedzę, powie wam co i jak na czym się zna, za dramo albo za tzn. „flaszkę”.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2013 - 12:44

Do radcy prawnego zwraca się 'panie mecenasie'. Panie radco brzmi co najmniej śmiesznie.

#16 Guest_ika

Guest_ika
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 10:45

A do prokuratora jak? Panie prokuratorze? Pani pokurator? (trochę to długie i można sobie język złamać) Można jakoś inaczej?

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 19:34

A do prokuratora jak? Panie prokuratorze? Pani pokurator? (trochę to długie i można sobie język złamać) Można jakoś inaczej?

do prokuratora zwracamy się per "proroku" :)

#18 Guest_merket

Guest_merket
  • Goście

Napisano 19 marzec 2014 - 15:20

Do licencjonowanego radcy prawnego mówi się zwyczajowo "panie mecenasie".

#19 Guest_Carol

Guest_Carol
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2014 - 12:33

A jak się zwracamy (grzecznościowo) do komornika?

#20 Guest_meerkat

Guest_meerkat
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2014 - 14:08

@merket
a co rozumiesz pod pojęciem "licencjonowany radca prawny" nie ma czegoś takiego, jeżeli ktoś zdał egzamin zawodowy wpisał się na listę radców to jest radcą prawnym,

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych