Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca za granicą a emerytura w Polsce

56 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670870 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 01:51

Komentarz do artykułu: Praca za granicą a emerytura w Polsce

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2009 - 01:51

witam mam dosc inne zapytanie niz wszyscy ale moze tutaj znajde jakas sensowna porade.pracuje od ponad roku w dubaju legalnie tylko ze moja kompania nie wplaca zadnych skladek emerytalnych na jakikolwiek fundusz (tutaj to powszechne) i wiem ze musze sie jaknajszybciej za to zabrac.czy jest na to jakies wyjscie?

#3 Guest_rysiek

Guest_rysiek
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2009 - 23:08

We wrześniu 2009r. będę miał 60 lat i przepracowanych 42 składkowych a 1 rok nieskładkowych.Pracowałem między innymi jako kierowca autobusów i sam.ciężarowych ponad 3,5T 18 lat w Polsce i Czeskiej Republice.Mieszkałem i pracowałem w Czechach od 1974r.-1998r.W tym 16 lat w czeskich firmach. Od 1999r.ponownie mieszkam i pracuję w Polsce ale jestem na częściowej rencie.Cz będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę lub pomostówkę ze względu na stan zdrowia? Pracy mam już serdecznie dość. (dziękuję za odpowiedż) R.W.

#4 Guest_Romek Sawicz

Guest_Romek Sawicz
  • Goście

Napisano 31 październik 2009 - 02:32

Mój wpis dotyczy Pani,która pracowała w Polsce i Czeskiej Republice i której ZUS naliczył emeryturę za okres pracy od 12 roku jej życia.Na podstawie tego absurdalnego przepisu ZUS nalicza wysokość emerytur od 1998 roku łamiąc przepisy Konstytucji Europejskiej.Jestem w trakcie składania odwołania od stosowania tego absurdalnego przepisu do Rzecznika Spraw Obywatelskich,MPiPS,Parlamentu Europejskiego.Proszę o kontakt:Romuald Sawicz,tel.68/3625024-jeśli nie odbiorę,proszę podać automatycznej sekretarce stacjonarny nr.telefonu-oddzwonię,skype:zytaioskar,GG:7285175.
Moderatora tej strony proszę o kontakt,by móc się skontaktować z tę Panią:E-mail.:romeksawicz47@wp.pl
Łączę pozdrowienia
Romuald Sawicz

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 16:36

Wczoraj przeczytałam pana prośbę o kontakt.
Pozdrawiam Jadwiga

#6 Guest_Kristina Dimitrova

Guest_Kristina Dimitrova
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2009 - 14:38

Jestem polka, no mieszkam v Bulgarii ponad 35 lat.Od dwoch lat jestem emerytka.Otrzymuje emeryture w Bulgarii za lata
przepracowane tutaj i niewielka czesc emerytury otrzymuje z Polski /za okres 6 lat i 6 mies./przepracowane tam.
W okresie przyjetym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury
udowodnilam fakt podlegania ubezpieczeniu spolecznemu, lecz
nie moglam udokumentowac wysokosci uzyskanego wynagrodzenia.
Od 1 stycznia 2009 r. weszla ustawa z dnia 4 wrzesnia 2008 r.o zmianie ustawy o emeryturach /Dz.U.Nr 192, poz.1180/
tj. mozliwosc przeliczenia emerytury przez przyjecie mojego wynagrodzenia w Polsce.
W tym celu wyslalam wniosek o przeliczenie emerytury
jak rowniez zaswiadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.
Wniosek, wyslalam do ZUSu I Odzial w WARSZAWIE - Wydzial
Realizacji Umow Miedzynarodowych, ul Kasprowicza 151.
Uplynelo ponad 4 mies. i niemam zadnej odpowiedzi.
Z powodu braku dokladnej informacji- niewiem czy moj wniosek jest wyslany prawidlowo i czy dotarl na odpowiednie miejsce?
Bardzo prosze o odpowiedz, czy mam czekac nadal?
Czy mam wyslac jeszcze raz wniosek no, na inny adres ?
/DZIEKUJE !/

#7 Guest_Marek w.

Guest_Marek w.
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 00:10

TRZEBA CZEKAC, NIEMA INNEJ RADY.
ONI SIE NIE SPIESZA!

#8 Guest_Stasia

Guest_Stasia
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 02:06

Nie czekac tylko dzwonic i pytac,ja czekalam pol roku i nigdy sie nie doczekalam pisemnej odpowiedzi.Kiedy zadzwonilam do ZUS-u Oddzial w Warszawie Kasprowicza 151(chodzilo o wczesniejsza emeryture Miedzynarodowa)Pani przez telefon powiedziala ,ze wyslali do mnie pisemko i mialam 30 dni na odwolanie.Zaznacze ze mieszkam w USA ,a adres do korenspondencji mieli mojej kuzynki,ktora mieszka w Warszawie i jest upowazniona do spraw zwiazanych z moja emerytura,niestety musze skladac papiery od poczatku Pozdrawiam

#9 Guest_jedno pytanie

Guest_jedno pytanie
  • Goście

Napisano 31 marzec 2010 - 19:45

Proszę o szybką odp. Czy jeżeli pracowałem za granicą a najpierw w Polsce ,i wróciłem do polski to czy odejmuje mi się z podatku? Wyczytałem że tak ale czy to prawda?

#10 Guest_Georg

Guest_Georg
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2010 - 22:31

Mam pytanie dotyczace emerytury. Pracowalem w Polsce od 1963 roku, do 1983 roku, ale brakuje mi 6 lat ktorych nie moge udowodnic. Firmy w ktorych pracowalem zostaly zlikwidowane, a archiwa rotacyjne twierdza ze nie otrzymaly wszystkich dokumentow. Na swiadkow nie mam co liczyc, bo albo nie zyja albo mieszkaja gdzies za granica, podobnie jak ja. W roku 1983 wyemigrowalem do Niemiec, no i moge udowodnic 5 lat pracy w Niemczech. Razem bedzie tylko 14 lat. Mysle ze brak jakichkolwiek szans na Emerture w Polsce.
Proszem bardzo prosze o porade, jak uzupelnic te 6 lat brakujacych. Moj E-Mail: germpol10@aol.com lub germpol11@wp.pl.
serdecznie pozdrawiam
Jerzy

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2010 - 22:36

Mam pytanie dotyczace emerytury. Pracowalem w Polsce od 1963 roku, do 1983 roku, ale brakuje mi 6 lat ktorych nie moge udowodnic. Firmy w ktorych pracowalem zostaly zlikwidowane, a archiwa rotacyjne twierdza ze nie otrzymaly wszystkich dokumentow. Na swiadkow nie mam co liczyc, bo albo nie zyja albo mieszkaja gdzies za granica, podobnie jak ja. W roku 1983 wyemigrowalem do Niemiec, no i moge udowodnic 5 lat pracy w Niemczech. Razem bedzie tylko 14 lat. Mysle ze brak jakichkolwiek szans na Emerture w Polsce.
Prosze bardzo prosze o porade, jak uzupelnic te 6 lat brakujacych. Moj E-Mail: germpol10@aol.com lub germpol11@wp.pl.
serdecznie pozdrawiam
Jerzy

#12 Guest_oskarek

Guest_oskarek
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2010 - 12:53

Czy chodzi o kontakt ze mna?

#13 Guest_marecki

Guest_marecki
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2010 - 19:10

Czy chodzi o kontakt ze mna?

Mam polska emeryture a pracuje za granica legalnie cz to jest zabronione

#14 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 03 październik 2010 - 16:05

ZUSnie chce uznać mężowi emerytury przyznanej za pracę w Niemczech przez odpowiednik ZUS-u tam. Co robić? wydaje się, że warszawski ZUS nie zna prawa unijnego odnośnie przyznawania emerytur? 8 lat pracy tam i przyznana kwota w euro a nie wypłacana przez ZUS - to dla nas olbrzymia strata i co najgorsze niemożność utrzymania się za tylko polską emeryturę!

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2010 - 16:22

sporo informacji na temat emerytur za pracę w innych krajach
znajduje się na serwisie na portalu emerytalnym

#16 Guest_MAŁGORZATA B.

Guest_MAŁGORZATA B.
  • Goście

Napisano 28 luty 2011 - 13:06

Pracowałam wraz z mężem w latach 1972-76r w NRD,ale ZUS nam policzył ten okres jako lata zerowe.Nadmieniam że posiadamy wszystki dokumenty wskazujące że były placone wszystkie świadczenia.Jesteśmy na wcześniejszej emeryturze,a mąż w marcu tego roku osiągnie wiek emerytalny.Pozdrawiamy.

#17 Guest_gosc kristina

Guest_gosc kristina
  • Goście

Napisano 21 marzec 2011 - 15:06

w polsce pracowalam 5 lat potem wyjechalam na stale do bulgari w bulgari pracuje mam 54 lat czy za te 5 lat dostane emeryture z polski i gdzie zlozyc papiery

#18 Guest_MAGDA

Guest_MAGDA
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2012 - 16:29

W związku orzeczeniem 02.07.2012r. TK.o niekorzystnym przeliczaniem emerytur przez ZUS tym którzy pracowali zagranicą do 1990r.to powinni składać wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego.

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2012 - 15:54

Mam polska emeryture a pracuje za granica legalnie cz to jest zabronione

nie jest zabronione, tylko wysokość przychodów z zagranicy może powodować zawieszenie emerytury w kraju. Wymiana informacji między ZUS a zagranicznymi odpowiednikami ZUS jest na biężąco.

#20 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2013 - 01:50

tomasz77

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych