Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

61 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672131 postów

Napisano 11 kwiecień 2009 - 13:50

Komentarz do artykułu: Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

#2 Guest_ania36

Guest_ania36
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2009 - 13:50

Jeżeli wracam z urlopu macierzyńskiego w połowie kwietnia 2009r. - wykorzystuję zaległy z zeszłego roku urlop do połowy maja - to ile urlopu mogę wziąć za 2009r.? 26 dni (tyle mi przysługuje rocznie) czy przeliczone od początku roku 10 dni?

#3 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 09:51

bezpośrednio po urlopie macierzyńskim możesz wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i CAŁY PRZYSŁUGUJĄCY w 2009r. wymiar urlopu wypoczynkowego, jeszcze przed ew. wychowawczym,
po wypoczynkowym, jeżeli masz zamiar iść na wychowawczy możesz również wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym

#4 Guest_ania36

Guest_ania36
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 14:50

Czy pracodawca może wręczyć mi - bezpośrednio w pierwszym dniu po przyjściu do pracy po urlopie macierzyńskim - wypowiedzenie z klauzulą wybrania należnych urlopów w czasie wypowiedzenia - zanim ja dam wniosek o urlop?

#5 Guest_anita.p

Guest_anita.p
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 08:30

do ania36

Niestety tak. Prawo chroni pracownika przed wypowiedzeniem tylko w okresie usprawiedliwionej nieobecności (art. 41 kp), a w przypadku urlopu wychowawczego od momentu złożenia wniosku o zamiarze korzystania z niego (art. 186.1 kp). A więc jeśli planujesz urlop wychowawczy to aby uchronić się przed wypowiedzeniem powinnaś złożyć wniosek będąc jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego.

W okresie wypowiedzenia pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy, który pracownik jest obowiązany wykorzystać (art. 167.1 kp)

#6 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:55

Ania, składaj wniosek o ten zaległy i bieżący wypoczynkowy, o 2 dni opieki i max. na 2 tyg, wcześniej przed o wychowawczy, wszystkie te wnioski musi pracodawca uwzględnić, wtedy nie będzie mógł Cie zwolnić, bo będziesz chroniona, nie musisz stawiać się w pracy, wystarczy wcześniej wysłać wnioski pocztą

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2009 - 16:46

pomóżcie;
MIAŁAM UMOWE NA CZAS OKREŚLONY OD 01,04,2008 DO 31,03,2009.
W TYM CZASIE KORZYSTAŁAM ZE ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO OD 26,06,2008 DO 28,10,2008 - CIĄŻĄ
URODZIŁM DZIECKO 29,10,2008 POSZŁAM NA ZASIŁEK MACIERZYŃSKI OD 29,10,2008 DO 17,03,2009
- ILE PRZYSŁUGUJE MI URLOPU ZA 2008 R
- ILE PRZYSŁUGUJE MI URLOPU ZA 2009 R
jeżeli nie mogłam wykorzystać to czy przysługuje mi ekwiwalent za urlop

#8 Guest_ania34

Guest_ania34
  • Goście

Napisano 12 maj 2009 - 22:12

Pani Ewo , czytam posty ani36 , mam podobny problem. Po urlopie macierzyńskim chciałabym wykorzystać urlop wypoczynkowy ,a potem przejść na wychowawczy. I z tego co przeczytałam to najpierw piszę wniosek o urlop wypoczynkowy , a w czasie jego trwania na 2 tyg. przed końcem składam o wychowawczy i jestem chroniona w ten sposób przed zwolnieniem z pracy.( w czasie urlopu wypoczynkowego nie można wypowiedzieć umowy o pracę?)Czy tak?

#9 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 13 maj 2009 - 11:11

do ani 34, tak, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie urlopu,
jeszcze zawnioskuj po wypoczynkowym o 2 dni zwolnienia na dziecko zdrowe z art. 188 KP, przed wychowawczym

#10 Guest_ania34

Guest_ania34
  • Goście

Napisano 14 maj 2009 - 11:24

Bardzo dziękuje.

#11 Guest_daga

Guest_daga
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2009 - 22:36

Witam
16.07.2009 konczy mi sie urlop macierzynski. Zaleglego urlopu z 2008 r mam 5 dni. Czy przysluguje mi 26 dni urlopu z roku 2009?? Moja Kadrowa poinformowala mnie ze nalezy mi sie tylko 16 dni czy aby sie nie myliła???? Zaznaczam , ze po ewentualnym urlopie planuje urlop wychowawczy.
serdecznie dziekuje za odpowiedz

#12 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2009 - 19:16

Złóż wniosek o zaległy urlop za 2008 - 5 dni i drugi wniosek na 25 dni za 2009. Wnioski te Pracodawca MUSI Ci przyjąć. Później złóż wniosek o 2 dni z art.188 Kp. wraz z oświadczeniem o niekorzystaniu przez męża, następnie wymyśl coś, żeby dostać zwolnienie lekarskie na dziecko (60 dni) (musisz go złożyć z drukiem Z-15, z którego wynika że nie ma kto się opiekować dzieckiem, następnie kombinuj do 30 grudnia zwolnienia lekarskie, na 31.12.2009 weź urlop na żądanie, i od 02.01.2010 kombinuj zwolnienia lekarskie przez 182 dnia oraz wykorzystaj przysługujące 60 dni na dziecko, następnie wykorzystaj 4 dni urlopu na żądanie oraz 2 dni na opiekę z art.188 k.p. (j.w.) następnie są dwie drogi, albo składasz wypowiedzenie z pracy wraz z wysokością przysługującego urlopu za 2010 lub wniosek o wychowawczy z prośbą o wyliczenie przysługującego urlopu, że chcesz go wykorzystać przed wychowawczym (proporcjonalny). Gdybyś chciała dalej kombinować to 16.5@interia.pl

#13 Guest_chicken201

Guest_chicken201
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2009 - 11:42

Witam!! Mam pytanie obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do dnia18
sierpnia 2009r. u mojego dziecka stwierdzono kręcz szyjny,asymetrie
położeniową oraz napięcie mięśniowe uczęszczam z niąna
rehabilitacje. Co trzeba zrobić aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjnydla
mojego dziecka i czy jest możliwość przedłużeniaurlopu
macierzyńskiego

#14 Guest_renia84

Guest_renia84
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2009 - 12:48

Witam!!!Obecnie jestem na rocznym stażu na który skierował mnie UrządPracy. Planowo mam go skończyć dopiero 15 kwietnia!!!! na styczeń mamwyznaczony termin porodu. Nie wiem czy przysługuje mi jakiś zasiłekmacierzyński i ile urlopu będę miała???? Jeśli ktoś się na tym znato proszę mi odpisać!!

#15 Guest_Kati31

Guest_Kati31
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 00:46

Witam:) Mam wielką prośbę o pomoc.

Moja sytuacja jest następująca:

1.Do 30.06.2008 pracowałam u poprzedniego pracodawcy w wymiarze 1/4 etatu. Na świadectwie pracy napisane jest,że dostałam ekwiwalent za 3 dni (24 godz) urlopu wypoczynkowego.
2.Od 1 lipca do 16 września 2008 nie byłam nigdzie zatrudniona.
3.Od 17 września 2008 jestem zatrudniona na pełny etat u obecnego pracodawcy.Tu nie wykorzystałam ani jednego dnia urlopu.
4.Od 20 lutego 2009 do jutra (10 lipca) jestem na urlopie macierzyńskim.

Teraz moje pytania:

1. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje mi za zeszły rok (mam ponad 10 lat pracy) i czy ma na to wpływ wymiar czasu pracy u poprzedniego pracodawcy (1/4 etatu)?
2. Ile dni przysługuje mi za ten rok?
3. Planuję iść na urlop wychowawczy i wolałabym najpierw wziąć wychowawczy a potem wypoczynkowy - czy jest w ogóle taka możliwość? Czy muszę po macierzyńskim wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy?Ewentualnie do kiedy muszę wykorzystać te urlopy?

Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź:)
2

#16 Guest_ewelina27

Guest_ewelina27
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 00:48

witam 25 wrzesnia konczy mi sie urlop macierzynski po nim chce najpierw wykorzystac urlop wypoczynkowy a nastepnie wychowawczy,kiedy musze zlozyc wniosek u pracodawcy o poszczegolne urlopy prosze o opowiedz i z gory dziekuje

#17 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 00:47

Witam,nigdzie nie mogę znaleźć przepisu,który reguluje moją sytuację i tak naprawdę nie wiem co mam robić...Pomóżcie!!! byłam na urlopie macierzyńskim do 11.06.br,złożyłam wniosek o urlop zaległy za 2008 rok oraz bieżący 21 dni za 2009 rok. Zgodnie z tym do pracy powinnam wrócić 27.O7.2009,ale...niestety przebywałam na zwolnieniu 10 dni,no i właśnie. Byłam przekonana,że zwolnienie przedłuży mój pobyt z dzieckiem w domu i do pracy bym wróciła 10.08. Niestety,mój przełożony,nie uwzględnił zwolnienia i nie wyraził zgody,abym kontynuowała urlop wypoczynkowy,kazał wrócić do pracy 27.07. Teraz pytanie-czy jest to zgodne z przepisami?Czy miał takie prawo? niestety, postawił mnie w bardzo trudnej sytuacji,ponieważ,opiekę nad dzieckiem miałam zapewnioną od 10 sierpnia,a teraz został mi tydzień na znalezienie opieki,co jak wiadomo jest niemożliwe.Muszę nadmienić,że obowiązują mnie przepisy z Ustawy o Policji i aktów wykonawczych do niej....Bardzo proszę o pomoc!!!

#18 Guest_kala

Guest_kala
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 22:27

umowe mialam do30 wrzesnia urlop macierzynski mam do 20 pazdziernika umowy mi nie przedlurzono urlopu nie wykorzystanego mam 28 dni 20 z tego roku a 8 z ubieglego czy podlegam jakiejs ochronie co mam dalej robic

#19 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 02 październik 2009 - 09:59

do 20 października nie masz urlopu macierzyńskiego, tylko pobierasz zasiłek macierzyński, za wypoczynkowy, którego nie zdążyłaś wykorzystać pracodawca powinien wypłacić Ci ekwiwalent,
nie wiem o jaka ochronę Ci chodzi,
w każdym bądź razie po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego możesz zarejestrować się jako bezrobotna, jeżeli będziesz gotowa do podjęcia pracy

#20 Guest_ania83

Guest_ania83
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 00:14

Witam. Czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim jeśli przez prawie cały okres ciąży przebywałam na zwolnieniu lekarskim? Docierają do mnie sprzeczne opinie, księgowa w mojej firmie uważa, ze urlop za bieżący rok mi sie nie należy, natomiast moge wykorzystac 5 dni urlopu zaleglego za rok 2008 choc od pazdziernika tego roku byłam na zwolnieniu lekarskim. Innej informacji udzieliła mi inna księgowa, stwierdziła, ze urlop wypoczynkowy w mojej sytuacji mi sie należy. Bardzo prosze o rade a najlepiej przepis prawny na który mogłabym sie powołać. Z góry dziękuje.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych