Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wylicza się zachowek

30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671340 postów

Napisano 10 kwiecień 2009 - 15:38

Komentarz do artykułu: Jak wylicza się zachowek

#2 Guest_onyx

Guest_onyx
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 15:38

o wyliczeniu zachowku: spadkodawca zostawił wszystko 1 z dwóch córek,za życia utrzymywał ja i jej dzieci,miał rente i pracował na pół etatu,czy w zachuwek będzie coś z tego wliczone?na jej utrzymanie lub kształcenie jej dzieci?

#3 Guest_pixiana

Guest_pixiana
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2009 - 01:59

o wyliczeniu zachowku:
jestem prawowitą córką spadkodawczyni. Matka wswoim czasie wyszła za mąż za człowieka z dwojgiem dzieci. Wychowałaje, wykształciła, ale nigdy nie adoptowała. W testamencie zapisała midom, ale temu człowiekowi pozwoliła korzystać dożywotnio z jednegopokoju. Teraz on, który przez całe życie żył na jej koszt, wytoczyłsprawę o zachowek.
Czy wychowanie jego dzieci można zaliczyć w poczetjego zachowku?
Proszę o odpowiedź.

#4 Guest_E.Jabłokow

Guest_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2009 - 16:48

Przykro mi, ale wydaje mi sie, że nie.

#5 Guest_janek

Guest_janek
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2009 - 09:44

W 1980 roku rodzice przepisali gospodarstwo rolne jednemu z moich braci , który zmarł 5 lat temu. Moi rodzice zmarli w bierzacym roku. ja i dwójka mojego rodzeństwa nie otrzymaliśmy po rodzicach nic ,Czy nam równiez należy się nam zachowek.

#6 Guest_- kg

Guest_- kg
  • Goście

Napisano 10 listopad 2009 - 11:01

Ma Pan prawo do zachowku w wysokości 1/2 udziału, który przypadałby ustawowo.
Gdyby nie było testamentu w razie śmierci rodziców wszystkie dzieci dziedziczą równo.
Skoro jest Państwa czworo to gdyby nie było testamentu Panu przysługiwałaby 1/4 majątku - skoro jednak rodzice przepisali majątek Pana bratu - może Pan i Pana rodzeństwo żądać 1/8 majątku.(1/4x1/2)
jeśli któreś z rodzeństwa jest małoletnie albo niezdolne do pracy dziedziczy więcej 2/3 udziału ustawowego czyli 1/6 majątku. resztę dzieli się wówczas między rodzeństwo.
oto co trzeba zrobic żeby dochodzic zachowku :http://spadki.wieszj...c-zachowku.html

#7 Guest_aschim

Guest_aschim
  • Goście

Napisano 04 luty 2010 - 21:41

ok wszystko jasne ale jak rozumieć ten zapiś "W sytuacji , w której zstępni spadkodawcy są uprawnieni do zachowku do wartości spadku nie zalicza się darowizn dokonanych zanim spadkobierca miał dzieci."?

#8 Guest_marekrum1

Guest_marekrum1
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2010 - 08:14

Mam takie zapytanie moj ojciec zmarl poł roku temu ja otrzymalem caly spadek po ojcu to jest dom wartosc domu 400.000,moj brat otrzymal wczesniej darowizne w postacji przylegajacej dzialki budowlanej o powierzechni 500m teraz moja matka ktora mieszka ze mna w tym domu domaga sie tylko odemnie zachowku w wysokosci 200.000 czy zasadzona kwota jej przysluguje.

#9 Guest_Matematyk

Guest_Matematyk
  • Goście

Napisano 06 maj 2010 - 18:10

Ojciec miał 2 córki i syna. Córkom nie dał nic, a synowi za życia zapisał dom, przy czym darowizna ta została wyłączona ze schedy spadkowej odrębnym aktem notarialnym. Po śmierci ojca nie zostało w zasadzie nic, a obdarowany syn zrzekł się / nie przyjął spadku.
Pytanie: Czy córkom w tej sytuacji należy się zachowek ?

#10 Guest_zachowek

Guest_zachowek
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2010 - 23:25

mam pytanie ja dostałam dom po babci polowe a dziadek nie zapisał nikomu czy ja musze placic jakis zachuwek po babci

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2010 - 14:52

Próbowałam na różnych forach i nie otrzymałam jasnej odpowiedzi, więc spróbuję tutaj.
Dziadek zmarł w 1984,nie pozostawiając żadnych testamentów,w księgach wieczystych widniał jako właściciel gosp.rolnego (wraz z zabudowaniami). Babcia zmarła w 2002 pozostawiła testament, w którym ustanowiła spadkobiercą swojego wnuka wydziedziczając jednocześnie 2 wnuczki (córki 2-go syna). Sąd uznał po 1/3 dla babci i 2-ch ich synów (1 z nich, tzn mój ojciec nie żyje-1998).
Moje pytanie brzmi: jak liczyć zachowek należny moim dzieciom (ja zostałam wydziedziczona), gdzieś wyczytałam że 1/16 dla pełnoletniego i 1/12 małoletniego.
Bardzo proszę o radę.
Ola

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 październik 2011 - 16:36

Mam takie zapytanie moj ojciec zmarl poł roku temu ja otrzymalem caly spadek po ojcu to jest dom wartosc domu 400.000,moj brat otrzymal wczesniej darowizne w postacji przylegajacej dzialki budowlanej o powierzechni 500m teraz moja matka ktora mieszka ze mna w tym domu domaga sie tylko odemnie zachowku w wysokosci 200.000 czy zasadzona kwota jej przysluguje.

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2011 - 21:51

Mam takie zapytanie,moj brat dostal w darowiznie mieszkanie z dzialka,w zeszlym roku minelo 10 lat od podpisania darowizny.Mama zmarla w tym roku,czy ja moge dochodzic zachuwku od brata

#14 Guest_littulka

Guest_littulka
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2012 - 23:16

witam ja mam pytanie. Mój dziadek zmarł w tamtym roku. (Babcia zmarła wczęsniej). Miał dwoje dzieci- dwie córki i trójkę wnuków. Dziadek w testamencie zapisał mieszkanie swojemu jedynemu wnukowi- mojemu bratu ciotecznemu. Biorąc pod uwagę że mieszkanie jest warte 350 tysięcy o jaki zachowek mogę się domagać z moją nieletnią siostrą- córka dziadka a nasza mama zmarła kilka lat temu, więc chyba to co by się jej należał my powinnyśmy dostać? Jak wyliczyć zachowe o który możemy się ubiegać?

#15 Guest_Janos

Guest_Janos
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2012 - 13:23

To po diabła testament, gdy i tak z powodu zachowku wszystko dzielone jest po równo?

#16 Guest_CENIAF

Guest_CENIAF
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 16:15

jestem synową zmarłej,która zostawiła testament. Moj mąz a syn zmarłej nie żyje. nie wiem w dalszym ciągu czy przysługuje mi zachówek.

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 16:18

nie

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 październik 2012 - 18:26

zachowek jest po to by stuknięty (z różnych powodów) rodzic nie pozbawił swoich dzieci i współmałżonka schedy

#19 Guest_kk

Guest_kk
  • Goście

Napisano 30 listopad 2012 - 11:34

do CENIAF- Tobie nie przysługuje,ale Waszym dzieciom tak.

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2013 - 22:45

Babcia nie żyje 7 lat a córka z zięciem domagają sie zachówku. Czy im sie cos należy? Pnadto dwa tyg temu zmarł brat jedej z osoby domagającej sie zachówek. czy po bracie im sie coś należy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych