Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy spadkobierca jest niegodny dziedziczenia

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671854 postów

Napisano 10 kwiecień 2009 - 15:12

Komentarz do artykułu: Kiedy spadkobierca jest niegodny dziedziczenia

#2 Guest_onyx

Guest_onyx
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 15:12

Jak dowieść niegodności spadku jeżeli osoba zmarła za życia przepisała wszystko 1 z dwojga dzieci,które dostało wszystko.Dziecko to namawiało na to za życia spadkobierce i mówiło nie prawdziwe rzeczy (stawiało w złym świetle)swego bliżniego.Jakich dowodów można użyć w sprawie o niegodnego spadku i czy są jakieś szanse na wygraną?nie mam żadnych korespondencji tylko kilku świadków.Prosze o pomoc

#3 Guest_m

Guest_m
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2009 - 16:47

Z niekompletnego stanu faktycznego przytoczonego przez ciebie, uważam że możesz powołac się na art. 928 paragraf 1 pkt. 2. Skoro spadkobierca po przez nieprawdziwe informacje wpłynął na wolę spadkodawcy i masz na to świadków, to jest szansa. Musisz jednak przede wszystkim sprawdzic czy osoba, która chce wytoczyc powództwo o uznanie z niegodnego jest czynnie legitymowana.

#4 Guest_magdalena

Guest_magdalena
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2009 - 15:54

dostałam w darowiźnie od brata "X' i ojca dom i ziemie. oprocz brata mam 4 rodzeństwa. drugi brat "y" zapowiedział ze zarzada ode mnie splaty otrzymanej darowizny. na dzien dzisiejszy nie ma takiego prawa, a co bedzie po smierci moich rodziców??wygraza sie mi...:(; rodzice chca sporzadzic testament i wydziedziczyc brata "y". ale czy to w 100% wykluczy roszczenia brata?"Y'; czy bedzie mnie gnebił do końca zycia?

#5 Guest_andy

Guest_andy
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2009 - 13:17

cyt.
Oznacza to, że w określonych sytuacjach pozwala to na dziedziczenie przez jego zstępnych.

W jakich okreslonych sytuacjach pozwala a w jakich nie ?

#6 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2009 - 13:16

Należy sięgnąć do kodeksu cywilnego:

Art. 928. § 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
§ 2. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak by nie dożył otwarcia spadku.

Uregulowanie to jest dość jasne i nie budzi wątpliwości że osoba która np. dowiedziała się o tym, że będzie dziedziczyć po śmierci np. swojej babci, przyczynia się do jego śmierci, nakłania ją groźbą lub przemocą do zapisu na swoją korzyść czy też podrabia, czy przerabia testament. Jasne jest wówczas że taka osoba nie jest godna dziedziczenia.

Art. 929. Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.

Art. 930. § 1. Spadkobierca nie może być uznany za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.
§ 2. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Wybaczenie jest aktem o charakterze uczuciowym ale też wyraża wolę spadkodawcy. Najczęściej jest tak, że relacje pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą są bardzo bliskie, i spadkodawca podejmuję decyzję o "puszczeniu w niepamięć" doznanej krzywdy i odczutej urazy. Nie ma formy dzięki której następuje przebaczenie, jest to dowolny sposób wyrażenia w sposób nie budzący wątpliwości, że spadkodawca wybacza spadkobiercy.

#7 Guest_Ewelin

Guest_Ewelin
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2011 - 23:35

Moja babcia ma 2 dzieci. Mojego tatę i jeszcze córkę. Ta córka znęca się nad nią, grozi jej otruciem, straszy, wyzywa, wszczyna awantury, o czym pisałam w innym wątku. Moja babcia sporządziła testament u notariusza i wszystko co ma w tym testamencie przekazuje mojemu tacie. Wszystko byłoby ok, ale doczytalismy się w internecie, że osobie bliskiej zmarłemu, ktora nie dostała spadku należy się zachowek... i wychodzi na to, że po smierci mojej babci (co mam nadzieje nie stanie sie szybko), bedziemy musieli spłacać jeszcze jej córkę. Czy biorąc pod uwage jej zachowanie wobec babci, niejednokrotne interwencje policji, a także fakt, że babcia przeciwko niej zakłada sprawe karną można stwierdzić, że jest ona niegodną osobą zachowku? Co można w takiej sytuacji zrobić?
Ewelina, lat 20

#8 Guest_lidka38

Guest_lidka38
  • Goście

Napisano 11 marzec 2012 - 08:12

Moja mama zmarla 15.11.2005, zapisala dom i dzialkie wnuczce jako darowizne.Moja rodzina nie byla o tym fakcie poinformowana zrobiono to w tajemnicy.Moja mama byla w ty czasie bardzo chora miala ostatni stadium choroby raka.Od czasu przepisania wnucze spadku zyla jeszcze 1,5 roku, wnuczka miala sie nia opiekowac,opieka nie byla zadawalajaca , poniewaz bardzo czesto jezdzilam do mamy i pomagalam jej.W ty czasu opiekowala sie mama cala moja rodzina dwoch braci i cztery siostry.Mama mieszkala razem z moimi bracmi i to oni jej pomagali w wstac z lozka ugotowiac obiad czy podac sniadanie , a wnuczka przychodzila i podawala jej lekarstwa.Chcialabym sie dowiedziec czy mam teraz po takim uplywie czasu a jest juz 7 la tod smierci mojej mamy domagac sie od spadkobiercy -wnuczki zachowku?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2012 - 23:17

CZY JEZELI MOJA SIOSTRA ,ZA ZYCIA OJCA DOSTALA OD NIEGO DAROWIZNE , TO CZY MA PRAWO DO SPADKU ?

#10 Guest_lidka38

Guest_lidka38
  • Goście

Napisano 02 maj 2012 - 21:35

Moja mama zmarla 15.11.2005, zapisala dom i dzialkie wnuczce jako darowizne.Moja rodzina nie byla o tym fakcie poinformowana zrobiono to w tajemnicy.Moja mama byla w ty czasie bardzo chora miala ostatni stadium choroby raka.Od czasu przepisania wnucze spadku zyla jeszcze 1,5 roku, wnuczka miala sie nia opiekowac,opieka nie byla zadawalajaca , poniewaz bardzo czesto jezdzilam do mamy i pomagalam jej.W ty czasu opiekowala sie mama cala moja rodzina dwoch braci i cztery siostry.Mama mieszkala razem z moimi bracmi i to oni jej pomagali w wstac z lozka ugotowiac obiad czy podac sniadanie , a wnuczka przychodzila i podawala jej lekarstwa.Chcialabym sie dowiedziec czy mam teraz po takim uplywie czasu a jest juz 7 la tod smierci mojej mamy domagac sie od spadkobiercy -wnuczki zachowku?

#11 Guest_Zeto

Guest_Zeto
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2014 - 15:28

To typowy przykład stanu prawnego pokazujący jak ludzie nie znają prawa a nie idą po pomoc do prawnika. I niech nikt nie mówi, bo prawnik kosztuje a mnie nie stać. e-prawne można obecnie uzyskać już od 10 zł netto np. na http://www.darmoweporady.pl Jak kogoś stać na papierosy a nie stać na e-poradę to traci cały majątek. Gdzie tu sens?.

#12 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2015 - 21:54

Witam..

czy.jest szansa na udowodnienie (oczywiscie majac świadkow)  przed sadem.. niegodnego dziedziczenia osoby ,ktora nie interesowala sie od kilku lat dana juz zmarla osoba.

czy takie sprawy sie wygrywa????

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2015 - 12:44

Witam..

czy.jest szansa na udowodnienie (oczywiscie majac świadkow)  przed sadem.. niegodnego dziedziczenia osoby ,ktora nie interesowala sie od kilku lat dana juz zmarla osoba.

czy takie sprawy sie wygrywa????

Każda taka sprawa rozpatrywana jest w sądzie indywidualnie, a nie według jakiegoś schematu. Wszystko zależy od okoliczności sprawy, a także od tego, jak będzie tłumaczyła się osoba, którą chce się pozbawić dziedziczenia.Jak ktoś pyta o szanse, zwykle odsyłam do wróżki.

#14 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2015 - 19:28

Moje pytanie było skierowane do osób ,które wygrały takie sprawywink.png a do wrózki to sam mozesz sie przejsc

#15 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2015 - 12:35

Udowodnić to nie jest prosto. Raz spotkałem się z taką sprawą i wiem że może to długo trwać. Polecam poczytać o tym i popytać osób które się na tym znają... spadkopedia.pl/kto-jest-niegodny-dziedziczenia/

#16 Guest_zbyszek

Guest_zbyszek
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2016 - 11:22

co jeśli jeden ze spadkobierców przebaczył, a drugi nie w sytuacji gdy jest trzech spadkobierców i jeden z nich zachował się niegodnie?

#17 Guest_zbyszek

Guest_zbyszek
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2016 - 11:26

przepraszam, źle zrozumiałem to spadkodawca może tylko przebaczyć. Spadkobiorcy nie mają nic do rzeczy.

#18 Guest_Mariya

Guest_Mariya
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 02:02

Mieszkałam z partnerem od 2012 roku który był po rozwodzie.W 2014 roku w kwietniu kupiliśmy dom.Właścicielem był mój partner bo ja w maju wróciłam z Niemiec z pracy dałam jemu 24.600 euro.W 2016 w październiku mieliśmy wzionc szlub alie on w tym październiku zmarł.U niego jest 2 curki które nim się nie opiekowali bo był ciężko chory przez wszystkie liata jego choroby nigdy HO nie odwiedzili znajomi ze on poważnie chory.Testamen nie był napisany bo śmierć nastąpiła wsoigu 12 godzin.Co mam w tej sprawie robić.Prosze o pomoc.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 11:07

Mieszkałam z partnerem od 2012 roku który był po rozwodzie.W 2014 roku w kwietniu kupiliśmy dom.Właścicielem był mój partner bo ja w maju wróciłam z Niemiec z pracy dałam jemu 24.600 euro.W 2016 w październiku mieliśmy wzionc szlub alie on w tym październiku zmarł.U niego jest 2 curki które nim się nie opiekowali bo był ciężko chory przez wszystkie liata jego choroby nigdy HO nie odwiedzili znajomi ze on poważnie chory.Testamen nie był napisany bo śmierć nastąpiła wsoigu 12 godzin.Co mam w tej sprawie robić.Prosze o pomoc.

A co chcesz robić? Nic nie zrobisz, wszystko po ojcu dziedziczą jego córki. Chyba że przed sądem udowodnisz, że dałaś konkubentowi pieniądze, wtedy będziesz mogła rozpocząć wojnę o spadek z córkami zmarłego.

#20 bakarat

bakarat

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 640 postów

Napisano 21 marzec 2019 - 22:12

Fajnie ten temat opisany jest tutaj https://zachowek.biz...-dziedziczenia/ . Macie tam wszystko dokładnie wyjaśnione przez prawnika. Trzeba jednak liczyć się z tym, że każda sprawa jest inna. Poza tym wiadomo jak to jest w sądzie...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych