Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak kogoś wydziedziczyć

46 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671392 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 21:48

Komentarz do artykułu: Jak kogoś wydziedziczyć

#2 Guest_danusia

Guest_danusia
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 21:48

mój mąż został wydziedziczony przez swojego ojca czy ja jako matka niepełnoletnich dzieci mogę wystąpić o zachowek Czy można wydziedziczyć niepełnoletniego wnuka

#3 Guest_Ilona Ferens

Guest_Ilona Ferens
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 22:48

Jako matka nieletnich dzieci moze Pani wystapic do sadu o zachowek po zmarłym dziadku, wydziedziczenie syna nie obejmuje jego dzieci.
Wydziedziczyc mozna tylko w scisle okreslinych wypadkach i nie zalezy to od stopnia niepelnosprawnosci wydziedziczonej osoby.

#4 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2009 - 17:04

moja mama nie została w ogóle ujęta w testamencie jako jedna z dwóch córem, w testamencie ujęto tylko jedną córkę...., czy może się starać mimo to o swoją częć spadku ?

#5 Guest_TENIA

Guest_TENIA
  • Goście

Napisano 17 maj 2009 - 13:02

MOJA TESCIOWA WYDZIEDZICZYLA WSZYSTKIE WNUKI,JAKO JEDYNA W TESTAMECIE UJETA JEST JEJ JEDNA CORKA (BO SYN NIE ZYJE-A MOJ MAZ).CZY JA I MOJE DZIECI MAMY PRAWO DO SPADKU?

#6 Guest_Adam Kret

Guest_Adam Kret
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2009 - 14:31

Do ani
Nie, mama nie ma prawa do spadku jako takiego, może jednakdochodzić zachowku od pozostałych spadkobierców.
Porównaj:Jak dochodzić zachowku

#7 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 21 październik 2009 - 17:00

dlaczego w Polsce nadal istnieje najwyższa wartość dziedziczenia ustawowego a nie jak w innych krajach - moja wola w testamencie oraz intercyza?? kiedy się to wreszcie zmieni? kiedy wreszcie niechciane osoby przestaną czyhać na moją krwawicę na którą haruję całe życie????? i dlaczego moja wola komu co chce dac ma być obalana w sądzie przez osoby nigdy mi nieprzychylne tyle ze mające prawo póki co do dziedziczenia ustawowego????????? bardzo prosze o kategoryczne zmienienie prawa bo żyć mi się odechciewa [i pracować na nierobów.....]

#8 Guest_AGA

Guest_AGA
  • Goście

Napisano 13 listopad 2009 - 00:20

Komisja kodyfikacyjna pracuje nad nowym KC, w którym, dzięki Bogu, ma nie być tego przeklętego zachowku. Jestem prawnikiem a serce mi krwawi, bo mój mąż został 3 lata temu pozwany o zachowek. Kilka dni temu nastąpiło ogłoszenie wyroku. Mąż przegrał sprawę, bo zdaniem sądu, biedna powódka w dniu sporządzenia testamentu była niepełnoletnia (miała 16 lat). Nieważne, że testatorka wydziedziczając wnuczkę i podając powody żyła jeszcze dalsze 4 lata, w którym mogła zmienić testament. Nie zrobiła tego, bo wnuczka nie chciała cały czas, bez zmian, znać babci. Nie ma przepisu, który by stanowił o pełnoletniości lub niepełnoletności w aspekcie skuteczności/bezskuteczności wydziedziczenia. Istnieje uchwała SN, w którym jak wół stoi: 1)testament ma być ważny;2) przyczyna wydziedziczenia musi być podana w testamencie;3) testator nie przebaczył wydziedziczonemu. Co ma do tego niepełnoletniość? Biedactwo 14-15-16 letnie nie chciało babci znać, ani jej oglądać na oczy, choć biedna schorowana kobieta łaknęła kontaktu z jedyną wnuczką. Więc babcia mając poczucie krzywdy wydziedziczyła ją notarialnie.Mogła zmienić testament, ale wnuczka była jak z kamienia. Testament więc pozostał bez zmian. A teraz sąd mówi: w dacie sporządzenia testamentu biedactwo było niepełnoletnie. A co to ma do rzeczy? Czy brak więzi rodzinnej to jest czynność prawna, od której uzależnia się skuteczność działań? Ludzie. W jakim my kraju żyjemy. I o tym orzekał doświadczony, sędzia z Sądu Okręgowego.Napisałam, jaki jest wyrok sądu. Jeśli jest taka powaga sądu (powaga rzeczy osądzonej), to ja chrzanię takie prawo.

#9 Guest_mateusz

Guest_mateusz
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 16:00

wujek zapisał mi cały majątek ,jednak dom i ziemia ,którą użytkował i obrabiał formalnie istniała jeszcze na jego zmarłych rodziców ,czy to też będzie mi się należało ?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:29

jeszcze jedno ,czy ja i moi bracia -jedyni spadkobiercy ,prawnie jesteśmy ustawowymi spadkobiercami ?

#11 Guest_mateusz

Guest_mateusz
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:31

jeszcze jedno ,czy ja i moi bracia -jedyni spadkobiercy ,prawnie jesteśmy ustawowymi spadkobiercami ?

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 19:16

Ja mam takie pytanie mój brat z żoną dostali od dziadków dom jako darowizna, natomiast wszyscy uważają ze ten dom się im nie należny czy jest możliwość cofnięcia darowizny?

#13 Guest_E.Jabłokow

Guest_E.Jabłokow
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 22:37

Tylko darczyńcy (czyli dziadkowie) mogą cofnąć darowiznę obdarowanym, jedynie z powodu rażacej niewdzięczności obdarowanych. Przy darowiźnie nie można mówić, że coś się komuś należy. Dziadkowie chcieli darować nieruchomość okreslonym osobom i tylko od nich zależała ta decyzja.

#14 Guest_maciejka

Guest_maciejka
  • Goście

Napisano 27 maj 2011 - 09:09

Mam bardzo wazne pytanie, moj brat ma ogromne dlugi, nie pracuje, mial tez konflikty z prawem, ma rowniez dziecko,ale nie zyje w malzenstwie. o jego dlugi zaczal upominac sie komornik. Ja i moi rodzice obawiamy sie, ze bedziemy musieli splacac jego dlugi i placic alimenty na dziecko, poniewaz on nie zyje z ta kobieta. co nalezy zrobic aby jego dlugi nie mialy wplywu na nasze zycie? czy rodzice moga go wydziedziczyc a ja zrzec sie jako brata? dodam, ze brat nie zyje z nami w dobrych relacjach, czesto obrazal nas slownie.
prosze o odpowiedz.

#15 Guest_Maaaja

Guest_Maaaja
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2011 - 15:43

Witam. Czy jest możliwe aby moje przybrane siostry(z innej matki) mogły wydziedziczyć mnie? Moja mama jest w związku małżeńskim z moim ojcem i nie mają rozdzielności majątkowej.
Siostry za wszelką cenę chcą pozbawić nas majątku twierdząc że nas wydziedziczą. Chociaż dostały już wcześniej od ojca działki. Chcę wiedzieć czy mamy się czego obawiać czy też one same nie mogą nic zrobić. Przecież mama może swoją połowę przepisać na mnie. Co robić?

#16 Guest_artur.kaminczyk@gmail.com

Guest_artur.kaminczyk@gmail.com
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 10:22

WITAM mam pytanie czy matka moja zmarla 10 05 2011r zostawila spadek dla siostry a mnie wydziedziczyla miala obowiazek alimentacyjny gdyz 15 08 2010r stracilem wzrok na prawe oko wylew posiadam stpopien niepelnosprawnosci umiarkowany na stale korzystam z opieki spolecznej 351zl miesiecznie jestem trzy lata zarejstrowany jako bezrobotny bez prawa do zasilku czy moge obalic spadek i mi sie cos prawnie nalezy

#17 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2012 - 14:50

Witam, mam pytanie. Może ktoś mi pomoże. Mój Dziadek kilka lat temu sporządził testament w którym wszystko (dom i mieszkanie) zostawił mnie i mojej siostrze (wnuczkom). Nikogo więcej w testamencie nie ujął. Dziadek zmarł kilka miesięcy temu. Postanowiłyśmy niedawno aby dopełnić formalności dotyczących spadku. Sprawę zgłosiliśmy do sądu tak jak polecił prawnik. Złożyliśmy wszystkie dokumenty w raz z testamentem. Były dwie sprawy (druga bo brakowało czyjegoś aktu ur czyli niekompletne papiery) Na pierwszej sprawie sędzina powiedziała że ta sprawa to tylko formalność bo jest testament jasny i zrozumiały. Kilka dni temu przyszły papiery do mego taty i ciotek (jako do spadkobierców ustawowych) że muszą się zrzec swojej części do zachuwku na rzecz moją i siostry i w tym celu muszą udać się do urzędu miasta. Dzisiaj przyszedł wyrok z sądu że spadkobiercami są mój tata i ciotki (czyli spadkobiercy ustawowi)każdy ma prawo do 1/4 całości. Mnie i siostry nie uwzględniono w wyroku, tak jakby w ogóle było testamentu. Dodam że nikt inny z rodziny nie zakładał żadnej innej sprawy dotyczącej tego spadku tym bardziej sprawy o wydziedziczenie ( bo chyba dostałabym z siostrą jakieś pismo) Czy taka sytuacja jest możliwa czy na którymś etapie postępowania został popełniony jakiś błąd ze strony sądu? Dodam że babcia nie żyje kilkanaście lat i cały majątek przeszedł na dziadka, żadne z dzieci dziadka nie miało w nim żadnego udziału. Niby prosta sprawa a jednak. Będę wdzięczna za każdą pomoc. Pozdrawiam.

#18 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2012 - 17:43

Witam, mam pytanie. Może ktoś mi pomoże. Mój Dziadek kilka lat temu sporządził testament w którym wszystko (dom i mieszkanie) zostawił mnie i mojej siostrze (wnuczkom). Nikogo więcej w testamencie nie ujął. Dziadek zmarł kilka miesięcy temu. Postanowiłyśmy niedawno aby dopełnić formalności dotyczących spadku. Sprawę zgłosiliśmy do sądu tak jak polecił prawnik. Złożyliśmy wszystkie dokumenty w raz z testamentem. Były dwie sprawy (druga bo brakowało czyjegoś aktu ur czyli niekompletne papiery) Na pierwszej sprawie sędzina powiedziała że ta sprawa to tylko formalność bo jest testament jasny i zrozumiały. Kilka dni temu przyszły papiery do mego taty i ciotek (jako do spadkobierców ustawowych) że muszą się zrzec swojej części do zachuwku na rzecz moją i siostry i w tym celu muszą udać się do urzędu miasta. Dzisiaj przyszedł wyrok z sądu że spadkobiercami są mój tata i ciotki (czyli spadkobiercy ustawowi)każdy ma prawo do 1/4 całości. Mnie i siostry nie uwzględniono w wyroku, tak jakby w ogóle było testamentu. Dodam że nikt inny z rodziny nie zakładał żadnej innej sprawy dotyczącej tego spadku tym bardziej sprawy o wydziedziczenie ( bo chyba dostałabym z siostrą jakieś pismo) Czy taka sytuacja jest możliwa czy na którymś etapie postępowania został popełniony jakiś błąd ze strony sądu? Dodam że babcia nie żyje kilkanaście lat i cały majątek przeszedł na dziadka, żadne z dzieci dziadka nie miało w nim żadnego udziału. Niby prosta sprawa a jednak. Będę wdzięczna za każdą pomoc. Pozdrawiam.

"""Witam, mam pytanie. Może ktoś mi pomoże. Mój Dziadek kilka lat temu sporządził testament w którym wszystko (dom i mieszkanie) zostawił mnie i mojej siostrze (wnuczkom)"""

I tak powinien brzmieć wyrok sądu.

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2012 - 00:01

Komisja kodyfikacyjna pracuje nad nowym KC, w którym, dzięki Bogu, ma nie być tego przeklętego zachowku. Jestem prawnikiem a serce mi krwawi, bo mój mąż został 3 lata temu pozwany o zachowek. Kilka dni temu nastąpiło ogłoszenie wyroku. Mąż przegrał sprawę, bo zdaniem sądu, biedna powódka w dniu sporządzenia testamentu była niepełnoletnia (miała 16 lat). Nieważne, że testatorka wydziedziczając wnuczkę i podając powody żyła jeszcze dalsze 4 lata, w którym mogła zmienić testament. Nie zrobiła tego, bo wnuczka nie chciała cały czas, bez zmian, znać babci. Nie ma przepisu, który by stanowił o pełnoletniości lub niepełnoletności w aspekcie skuteczności/bezskuteczności wydziedziczenia. Istnieje uchwała SN, w którym jak wół stoi: 1)testament ma być ważny;2) przyczyna wydziedziczenia musi być podana w testamencie;3) testator nie przebaczył wydziedziczonemu. Co ma do tego niepełnoletniość? Biedactwo 14-15-16 letnie nie chciało babci znać, ani jej oglądać na oczy, choć biedna schorowana kobieta łaknęła kontaktu z jedyną wnuczką. Więc babcia mając poczucie krzywdy wydziedziczyła ją notarialnie.Mogła zmienić testament, ale wnuczka była jak z kamienia. Testament więc pozostał bez zmian. A teraz sąd mówi: w dacie sporządzenia testamentu biedactwo było niepełnoletnie. A co to ma do rzeczy? Czy brak więzi rodzinnej to jest czynność prawna, od której uzależnia się skuteczność działań? Ludzie. W jakim my kraju żyjemy. I o tym orzekał doświadczony, sędzia z Sądu Okręgowego.Napisałam, jaki jest wyrok sądu. Jeśli jest taka powaga sądu (powaga rzeczy osądzonej), to ja chrzanię takie prawo.

#20 Guest_edyta

Guest_edyta
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2012 - 19:19

Mam dlugi u komornika , ktory odwiedzil moja mame w domu i zagrozil zajecia mojej czesci mieszkania.Moja mama pomimo dobrego usytuowania finansowego postanowila mnie wydziedziczyc by uchronic sie przed egzekucja komornicza.Ja obecnie nie mam pracy i nie mieszkam z mama.Nie jestem przestepca i nie uprawiam prostytucji itp. nie mam poprostu pieniedzy.Moje pytanie czy moja mama ma prawo w takim przypadku mnie wydziedziczyc?( ja oczywiscie udam sie do komornika i jakos sama splace ten dlug).
Proszę o odpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych