Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671920 postów

Napisano 23 marzec 2009 - 17:58

Komentarz do artykułu: Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

#2 Guest_załamana

Guest_załamana
  • Goście

Napisano 23 marzec 2009 - 17:58

Mąż jest graczem.Przez dwa lata zaciągnął kilka kredytów.Obecnie stracił pracę i okazało się iż nie ma z czego spłacać długów.Zaczęły przychodzić wezwania do spłaty i stąd dowiedziałam się o długach. Mieszkanie jest własnością mojego ojca z którym mieszkamy.Małżonek nie posiada nic.NIC.To co miał to wyniósł z domu i sprzedał a potem przegrał.Nie mamy rozdzielczości majątkowej.Prawnik polecił mi złożenie sprawy o rozdzielność majątkową.Jak mam jeszcze się uchronić wraz z dziećmi przed przyszłymi wierzycielami męża.

#3 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 03 maj 2009 - 12:55

Jestem po rozwodzie 3 lata.w trakcie trwania zwiazku maz zaciagal kredyty,ja bylam zyrantem. czy istnieje mozliwosc podzielenia dlugow sadownie na polowe?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:56

mam wazne pytanie...własnie toczy sie sprawa przeciwko mnie o zapłatę długu męza za samochód.Powiem ze nie jestesmy małżeństwem juz od 9 lat.ale samochód brał jeszcze jak byliśmy małżeństem,nie byłam żyrantem i nie podpisywałam żadnego veksla.Zezwoliłam jemu tylko na pobranie kredytu.Sprawa sie toczy przeciw mnie tylko dlatego ze mój mąż zmienił adres zamieszkania i nie nie mozna go znalesć.Na ostatniej sprawie dowiedziałam sie ze znaleziono mojego ex a on nie odbiera poczty.Sędzia powiedział że teraz jego kolej na sprawe a ja mam teraz tylko obserwować jak sprawa sie toczy.I tu jest pytanie jak ta sprawa moze sie skończyć dla mnie?

#5 Guest_Gabriela

Guest_Gabriela
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2010 - 19:06

Witam mam ogromny problem.Ojciec zaciągnął kilka kredytów bez wiedzy mamy a teraz poszedł odsiadywać wyrok za znęcanie się nad rodziną i teraz mama obawia się czy będzie miała niespodziewane wizyty komorników za długi ojca??Czy rzeczy mamy moe zajac komornik prosze o odpowiedz

#6 Guest_nata

Guest_nata
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2010 - 14:45

mam męża hazardzistę czy odpowiadam za jego długi zaciągnięte bez mojej wiedzy i zgody w trakcie trwanai małżeństwa

#7 Guest_Żaneta Urawska

Guest_Żaneta Urawska
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2010 - 16:52

Zgodnie z art. 41 KRO:
"§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9."

Natomiast małżonkowie ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa czyli z datą wsteczną ( przyczyną może być, np. hazard małżonka, zaciąganie długów ).
Aby znieść wspólność majatkową należy skierować do właściwego sądu pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Opłata sądowa wynosi 200 zł.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2012 - 11:22

Jestem po rozwodzie 3 lata.w trakcie trwania zwiazku maz zaciagal kredyty,ja bylam zyrantem. czy istnieje mozliwosc podzielenia dlugow sadownie na polowe?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2012 - 11:23

#10 Guest_diana

Guest_diana
  • Goście

Napisano 01 październik 2012 - 17:25

Jestem w separacji od 1999r i od 2003 po rozwodzie.W trakcie
trwania zwiazku maz ze wspolnikiem prowadzil dzialalnosc gospodarcza i okolo 2001 roku splajtowali.Ja nie bylam ani wspolwlascicielem ich dzialalnosci ani nie wiedzialam z kim i jakie ineresy prowadzili.Jeden raz zostalam zaproszona do ich firmy i psychicznie zmuszona do podpisania weksla inblanco.W 2006 roku dowiedzial sie,ze komornik wszedl na moja rente inwalidzka i potracaja mi co miesiac 180zl na rzecz podpisanego wczesniej weksla,poniewaz moj byly maz i jego wspolnik sa niesciagalni i nieosiagalni./dlug ten bede splacala okolo 80 lat a mam obecnie 59 lat/.Tego jeszcze zamalo,obecnie dowiedzialam sie ze wplynal do ZUS nastepny nakaz do potracen za niezaplacone faktury ich dostawcow.Obecnie otrzymuje 460zl renty i jestem u kresu wytrzymalosci psychicznej,finansowe.. Czy moge cos zrobic w mojej sprawie,gdzie sie odwolac ,kogo prosic o litosc itp.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 listopad 2013 - 23:10

Witam mam ogromny problem.Ojciec zaciągnął kilka kredytów bez wiedzy mamy a teraz poszedł odsiadywać wyrok za znęcanie się nad rodziną i teraz mama obawia się czy będzie miała niespodziewane wizyty komorników za długi ojca??Czy rzeczy mamy moe zajac komornik prosze o odpowiedz

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2014 - 09:58

Chcę się rozwieść ,mam z "mężem "wspólny majątek a przede wszystkim dom,on nie pracuje, nawet jeżeli bym mu go zostawiła to on nie ma z czego mnie spłacić,oczywiście co gdzieś dorywczo zarobi to przepija lub za pracę ma płacone alkoholem.Co mam zrobić ?Już mam dosyć chcę z tego domu odejść(mamm pełnoletnią córkę i nieletniego syna)BŁAGAM O POMOC

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2014 - 12:36

jlk;lj''jb n,

#14 sylmen

sylmen

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 03 luty 2015 - 18:32

Wniosłam pozew o separację,mój mąż narobił długów o których dowiedziałam się niedawno jak zaczęły przychodzić listy polecone od komorników.Nie wiem co robić,czy mogę uniknąć spłacania długów męża?

#15 pomoc.mateusz24h

pomoc.mateusz24h

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów
  • LokalizacjaLubawka

Napisano 03 luty 2015 - 18:50

Mąż jest graczem.Przez dwa lata zaciągnął kilka kredytów.Obecnie stracił pracę i okazało się iż nie ma z czego spłacać długów.Zaczęły przychodzić wezwania do spłaty i stąd dowiedziałam się o długach. Mieszkanie jest własnością mojego ojca z którym mieszkamy.Małżonek nie posiada nic.NIC.To co miał to wyniósł z domu i sprzedał a potem przegrał.Nie mamy rozdzielczości majątkowej.Prawnik polecił mi złożenie sprawy o rozdzielność majątkową.Jak mam jeszcze się uchronić wraz z dziećmi przed przyszłymi wierzycielami męża.

Odpowiednie przygotowanie pism 

sygnatura &&&&&&

#16 pomoc.mateusz24h

pomoc.mateusz24h

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów
  • LokalizacjaLubawka

Napisano 03 luty 2015 - 18:55

mam męża hazardzistę czy odpowiadam za jego długi zaciągnięte bez mojej wiedzy i zgody w trakcie trwanai małżeństwa

nie

sygnatura &&&&&&

#17 Guest_.

Guest_.
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2016 - 00:17

n

#18 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 luty 2017 - 10:01

W sprawach o podział majątku polecam blog www.podziel.com

#19 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 08:55

Jak? Trzeba postarać się o rozdzielność majątkową i głowę możemy mieć spokojną. Jest to dość skomplikowany zabieg, dlatego należy skorzystać z pomocy doświadczonych prawników - mi, pomogli Ci, z kancelarii prawniczej Grzybkowski - Guzek w Poznaniu :-).

#20 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 09:15

Jak? Trzeba postarać się o rozdzielność majątkową i głowę możemy mieć spokojną. Jest to dość skomplikowany zabieg, dlatego należy skorzystać z pomocy doświadczonych prawników - mi, pomogli Ci, z kancelarii prawniczej Grzybkowski - Guzek w Poznaniu :-).

znowu reklama??? beznadzieja... kancelaria nie ma klientów czy jak???

To nie jest żadnej skomplikowany zabieg! Każdy notariusz zrobi to w try miga. Jeden dokument.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych