Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zapłacić podatek od spadku

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670936 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 19:41

Komentarz do artykułu: Jak zapłacić podatek od spadku otwartego przed 1 stycznia 2007r.?

#2 Guest_hania40

Guest_hania40
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 19:41

Proszę o pomoc w sprawie zwolnienia z podatku od spadku po zmarłym ojcu.Mój tato wraz z mamą posiadają dom wraz z działką(wspólnota majątkowa).Tato zmarł w 1997roku.Została mama i dwie córki zamężne.Dopiero w roku 2008 zrobiłyśmy podział w sądzie,każda ma po 1/3 części (zgodnie).Urząd Skarbowy naliczył nam podatek z którym ja do końca nie potrafię się zgodzić.Otóż moja mama wraz z siostrą mają podatek mniejszy z tytułu zamieszkania,a i tak jest kwotowo dla nich za wysoki.Mama ma małą emeryturę, siostra jest w separacji i sama wychowuje 2 dzieci.Wiem że spadek liczy się w Polsce z dniem śmierci spadkodawcy i że zwolnienie całkowite z podatku obowiązuje od 2007 roku(nas nie obejmie),ale nie mogę zrozumieć dlaczego dokonuje się wyceny domu i ziemi po obecnych cenach a nie sprzed 12 lat(kiedy było taniej) tak jak miała miejsce śmierć mojego taty.I dlaczego moja mama ma drugi raz zapłacić podatek???Przecież kupując dom wraz z tatą ze wspólnych pieniędzy zapłacili podatek a teraz żeby zrobić w papierach porządek mama za swoją 1/3 musi drugi raz płacić z czego? i dlaczego,bo takie są przepisy?Czy nie ma innego wyjścia do kogo się odwołać pomóżcie...zdesperowana

#3 Guest_Tomeczek_999

Guest_Tomeczek_999
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2009 - 14:59

Wyceny dokonuje się po cenach obowiązujących w momencie uprawomocnienia się wyroku sądu o dziedziczeniu spadku. Jeśli sprawa sądowa była w 2008 to ceny będą brane z 2008.

#4 Guest_rob

Guest_rob
  • Goście

Napisano 06 marzec 2010 - 22:42

Witam a o jakich kwotach mowimy jeśli można wiedzieć bo miałem taką samą sytuację i ja też zapłaciłemm więcej od brata i mamy gdyż oni w tym domu miszkają.

#5 Guest_majka

Guest_majka
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2017 - 10:51

dostalam spadek po czlowieku ktorym sie opiekowalam az do jego smierci napodstawie testamentu w calosci testament byl spozadzony w 1991 roku a spadkodawca zmarl w 1998 roku testament byl przechowywany w gminie az do 2012 roku po otrzymaniu testamentu zlozylam wniosek do sadu o postanowienie nabycia spadku wtedy jeszcze jak otrzymalam spadek nieczabylo zglaszac do urzedu skarbowego o otrzymaniu spadku nagle przychodzi mi po 19 latach po smierci spadkodawcy ze mam placic podatek od spadku mimo to ze ustawa weszla w zycie w 2007 roku czy ta sprawa niepowinna byc umozona wedlug mnie to po trzech latach po smierci sprawy zwiazane ze zmarlym sie umaza

#6 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 19:56

Moja matka zmarła w 1999r. W 2017r /.styczeń/ dowiedziałem się, że matka pozostawiła nieruchomość gruntową 1,8 ha. Sprawa trafiła do sądu, który postanowił, żę uprawnionymi do spadku jest brat /zmarły w 2012r./ i ja. W następnym postanowieniu, za moją zgodą spadek przypadł córce brata. Czy muszę dokonać zgłoszenia podatkowego? Będę wdzięczny za odpowiedż

#7 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 21:06

dostalam spadek po czlowieku ktorym sie opiekowalam az do jego smierci napodstawie testamentu w calosci testament byl spozadzony w 1991 roku a spadkodawca zmarl w 1998 roku testament byl przechowywany w gminie az do 2012 roku po otrzymaniu testamentu zlozylam wniosek do sadu o postanowienie nabycia spadku wtedy jeszcze jak otrzymalam spadek nieczabylo zglaszac do urzedu skarbowego o otrzymaniu spadku nagle przychodzi mi po 19 latach po smierci spadkodawcy ze mam placic podatek od spadku mimo to ze ustawa weszla w zycie w 2007 roku czy ta sprawa niepowinna byc umozona wedlug mnie to po trzech latach po smierci sprawy zwiazane ze zmarlym sie umaza

a dlaczego liczysz od dnia śmierci a nie od dnia otrzymania spadku???

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych