Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku.


90 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 670972 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 16:38



Komentarz do artykułu: Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

#2 Guest_waga

Guest_waga
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 16:38

na zgłoszenie mamy 6 mcy-proszę o poprawienie artykułu.Pozdrawiam

#3 Guest_Z80

Guest_Z80
  • Goście

Napisano 21 marzec 2009 - 16:44

na zgłoszenie mamy jeden miesiąc! , waga mylisz sie.

#4 Guest_Z80

Guest_Z80
  • Goście

Napisano 21 marzec 2009 - 17:30

Miesiąc..na podstawie art. 4a Ustawy z dnia 26 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2004.142.1514 z późn.zm.) liczony od dnia powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 6 ust.1 pkt 2-8 i ust.2 w.w. Ustawy.

#5 Guest_ODWAŻNIK

Guest_ODWAŻNIK
  • Goście

Napisano 22 marzec 2009 - 13:34

I co waga? Łyso? Po co się mądrzyć na forum i wprowadzać innych w błąd? Uwagę tę kieruję także do innych "mędrców" którym się tylko wydaje! A nie biorą pod uwagę ewentualnych skutków swego mędrkowania. Przecież ktoś może przyjąć ich informację w dobrej wierze i ponieść z tego tytułu określone straty!
MYŚLEĆ! A dopiero potem pisać!

#6 Guest_witek7205

Guest_witek7205
  • Goście

Napisano 22 marzec 2009 - 13:45

ODWAŻNIK, ZBO
Proponuję wrócic i przeprosić.
Poniżej aktualne przmienie art 4a obowiązujące od 1 stycznia 2009.

...zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4....

#7 Guest_witek7205

Guest_witek7205
  • Goście

Napisano 22 marzec 2009 - 13:49

Uwaga.
Jeszcze jedna poprawka.
Nieprawdą jest, że zawsze darowiznę zgłaszamy w swoim urzędzie skarbowym.
Reguluje to rozporządzeniw Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych
i tam już nie jest takie oczywiste gdzie zgłasza się darowiznę.
Moim zdaniem autor artykułu się nie przyłożył, a odwalił kichę bo coś musiał napisać.

#8 Guest_Z80

Guest_Z80
  • Goście

Napisano 23 marzec 2009 - 23:29

Racja, zgadza się, od STYCZNiA 2009r weszła zmiana ustawy!!
po pierwszym stycznia 2009 teraz mamy 6 miesięcy na zgłoszenie

Art. 4a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Nr 203, poz. 1267). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

ale jeżeli ktoś otrzymał darowizne przed tą datą (01.01.2009), to obowiązują go poprzednie przepisy, a więc wtedy ma jeden miesiąc!

#9 Guest_Z80

Guest_Z80
  • Goście

Napisano 23 marzec 2009 - 23:39

..chyba, ze sprawa była wszczęta przed datą 01.01.2009 i nie została zakończona decyzją ostateczną.
(wówczas do tej sprawy także bedzie obowiązywał termin sześć miesiący)

#10 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 17:27

Proszę o pomoc. Rodzice chcą mi podarować pewną kwotę ich wspólnych pieniędzy. Spisując umowę musimy w takim razie wpisać dwoje darczyńców. Jak to uwzględnić w składanym w Urzędzie Skarbowym formularzu SD-Z2? Należy złożyć 2 takie zgłoszenia (od ojca i matki oddzielnie)? Proszę o odpowiedź.

#11 Guest_ijjs

Guest_ijjs
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 23:14

Czy obowiązek zgłoszenia darowizny mają też rodzice, którzy obdarowali swoje dziecko ?
Czy zgłaszają ten fakt w swoich "rocznych PIT-a za 2008"
- dot. darowizny pieniążnej przekazanej w 2008.

#12 Guest_kiler

Guest_kiler
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2009 - 08:51

Z80- to TY się mylisz od 1 stycznia 2009 mamy 6 miesięcy.Pozdrawiam.

#13 Guest_KM

Guest_KM
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2009 - 00:30

"Proszę o pomoc. Rodzice chcą mi podarować pewną kwotę ich wspólnych pieniędzy. Spisując umowę musimy w takim razie wpisać dwoje darczyńców. Jak to uwzględnić w składanym w Urzędzie Skarbowym formularzu SD-Z2? Należy złożyć 2 takie zgłoszenia (od ojca i matki oddzielnie)? Proszę o odpowiedź. "

podłączam się do pytania: rodzice ze wspólnego konta przelali mi pieniądze tytułem darowizny, jak mam to zgłosić do US? w SD-Z2 jest przewidziany tylko jeden darczyńca. Wpisać jedno z rodziców czy złozyć dwa formularze?

#14 Guest_tad40

Guest_tad40
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 15:28

wpłaciłem deweloperowi zaliczkę na zakup mieszkania dla siebie i wpłaciłem również zaliczkę 25.000,- na drugie mieszkanie ze swojego konta dla córki. czy możemy skorzystać ze zwolnienia. jeśli nie to jaki podatek zapłacę od tej kwoty.

#15 Guest_upiór

Guest_upiór
  • Goście

Napisano 25 maj 2009 - 12:23

waga ma rację, od 1 stycznia 2009 r. przepis się zmienił i na zgłoszenie do US mamy 6 miesięcy.

#16 Guest_AM_33

Guest_AM_33
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2009 - 15:07

podłączam się do pytania: rodzice ze wspólnego konta przekazali mi pieniądze tytułem darowizny, jak mam to zgłosić do US? w SD-Z2 jest przewidziany tylko jeden darczyńca. Wpisać jedno z rodziców czy złozyć dwa formularze?

#17 Guest_zielona

Guest_zielona
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2009 - 22:13

Kwota darowizny do 9 600.00 zł nie podlega zgłoszeniu do US. Przy niezgłoszeniu do 6 mieś., od nadwyżki od w/w kwoty można zapłacić 20%podatku, jeżeli podczas kontroli skarbowej nie będzie można udowodnićpochodzenia pieniędzy zainwestowanych w zakup. Na marginesie dodam, żebank nie ma obowiązku powiadamiania US o wpływie znacznej gotówki nakonto ich klienta. Wypełnienie formularza SD-Z2 chroni nas w chwili kupnaaktem notarialnym czy umową, od której płacimy podatek do US np. kupnosamochodu. Do 5 lat od zakupu US może zapytać, skąd pieniądze albo czynie za mało zapłacono, wtedy narzuca swoją cenę "rynkową" i odróżnicy też pobierze podatek.

#18 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2009 - 22:55

"Proszę o pomoc. Rodzice chcą mi podarować pewną kwotę ich wspólnych pieniędzy. Spisując umowę musimy w takim razie wpisać dwoje darczyńców. Jak to uwzględnić w składanym w Urzędzie Skarbowym formularzu SD-Z2? Należy złożyć 2 takie zgłoszenia (od ojca i matki oddzielnie)? Proszę o odpowiedź. "

Zgodnie z informacją uzyskaną w Krajowej Informacji Podatkowej (www.kip.gov.pl) należy złożyć dwa formularze (dla każdego z rodziców osobno) - kwota również ma być podzielona na dwie równe części

#19 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2009 - 23:46

moze mi ktos odpowie dowiedzialam sie nie dawno , ze moja siostra ze swoim mezem w 1994 roku darowali mi pewna kwote pieniedzy , ktorej nigdy nie widzialam na oczy ,wtedy uczylam sie w liceum prywatnym i bylam zwolniona z polowy czesnego ,dlaczego mogli zrobic taki przekrent ze nikt ich nie sprawdzil, przeciez w umowie poswiadczyli nieprawde, teraz jak sie o tym dowiedzialam to boli mnie serce ze wlasna siostra tak postapila, wiedziala ze ojciec zmarl nawet mi nie pomogla prosze o odpowiedz

#20 Guest_radca

Guest_radca
  • Goście

Napisano 18 październik 2009 - 15:55

waga nie myli się - 6 m-cy



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych