Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa darowizny a umowa dożywocia

33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671393 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 15:49

Komentarz do artykułu: Umowa darowizny a umowa dożywocia

#2 Guest_Agnieszka K.

Guest_Agnieszka K.
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 15:49

Czy mam w takim razie rozumieć, że skoro moja Teściowa, chce przekazać dom z ogrodem swojemu Synowi (mojemu Mężowi) i jednocześnie nie chce sie wyprowadzić z domu, a my nie widzimy takiej konieczności (darowizna owa ma zapewnić nam brak możliwości roszczeń do tej nieruchomości Sióstr mojego Męża po śmierci Mamy), to czy konieczna jest umowa dożywocia, czy wystarczy aby była to darowizna?

#3 Guest_joko

Guest_joko
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2009 - 14:53

oszczędzaj polaku, buduj się a jak to będziesz chciał dzieciom zostawić to niech z twojej krwawicy płacą podatek do państwa - bo się wzbogacili. Śmieszy mnie to prawo w szczególności takiego typu podatki. Mój teść emeryt uskładał 2000zł na auto. Kupił CC i co skarbówka wyciąga rękę po pieniądze. To się dziadek dorobił faktycznie i od tych wielkich oszczędności niech płaci. Albo młodzi ludzie którzy na kredyt kupują nieruchomości - działka 1000m2, kredyt 80 000zł do spłaty przez najbliższe 10lat 120 000zł i podatek od wzbogacenia 2000zł. Proszę mi powiedzieć gdzie jest haczyk!

#4 Guest_jewka

Guest_jewka
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2009 - 21:14

Mówi się o tym co trzeba zapewnić dożywotnikowi,ale co się ma do tego jeżeli taką umowę zawiera się po to by kogoś tylko pozbawić majątku i jakiegokolwiek do niego prawa.Wiem że od takiej umowy nie ma żadnego odwołania.Jeżeli taka umowa jest całkowicie fikcyjna to jak się ma do tego prawo.

#5 Guest_Wioletta

Guest_Wioletta
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 22:45

Moi teście chcą przekazać mojemu mężowi mieszkanie w formie darowizny w zamian za opiekę,problem w tym,że mąż ma ośmioro rodzeństwa i słyszałam że w chwili przepisu mieszkania będą starać się o zachówek czy mają do tego prawo?

#6 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2009 - 09:48

Mój dziadek przekazał swojemu synowi dom!w zamian za dożywocie!2 lata temu zmarła babcia!dziadek wyszedł za mąż drugi raz !Gmina zameldowała tą panią na okres 3 lat na pobyt tymczasowy!bez zgody właściciela mieszkania!czy po śmierci dziadka ta pani może ubiegać się o część mieszkania? skoro ono wcześniej było już oddane na tatę!

#7 Guest_wieslawc

Guest_wieslawc
  • Goście

Napisano 12 maj 2009 - 13:23

Znajomy chce mi przekazać mieszkanie w zamian za to, iż będzie mógł w nim zamieszkiwać / tylko zamieszkiwać / do końca życia. Media w postaci prądu i gazy będzie opłacał sam i sam się będzie utrzymywał.Nie posiada żadnej rodziny. Jaką najlepiej umowę sporządzić : darowizny czy sprzedaży mieszkania z zaznaczeniem w obu przypadkach o zapewnieniu mu nieodpłatniego zamieszkania w tym mieszkaniu.

#8 Guest_danka

Guest_danka
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2009 - 14:09

chcę zapytać czy jeżeli ja chcę zamienić swoją nieruchomość na nieruchomość obciążoną umową dożywocia to czy zamieniający może przenieść dożywotnika(za zgodą dożywotnika )na nowy adres nie obciążając nowego nabywcy.

#9 Guest_iwona

Guest_iwona
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2009 - 06:46

pytanie ? chcemy z mezem przepisac dom i ziemie na dwoch synow .co jest potrzebne do notariusza .? sa zgodni. jakie dokumenty ?

#10 Guest_betju

Guest_betju
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2009 - 21:04

były mąż zamierza przakazać dziaciom w darowiźnie dom będący jego własnością, czy obecna żona i ich dzieci bedą mieli prawo do zachowku? Jeżeli tak, to jak sformułować umowę darowizny.

#11 Guest_Viaromi

Guest_Viaromi
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 10:39

Jestem także ciekawy jak postąpić....mam taki sam dylemat...proszę o podpowiedż

#12 Guest_Viaromi

Guest_Viaromi
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 10:45

Trochę nie wyszedł poprzedni post jak miało być więc zakładam nowy:

Pytanie :

Znajomy chce mi przekazać ziemię i dom drewniany na wsi w zamian za to, iż będzie mógł w nim zamieszkiwać / tylko zamieszkiwać / do końca życia. Media w postaci prądu będzie opłacał sam i sam się będzie utrzymywał. Nie posiada żadnej rodziny. Jaką najlepiej umowę sporządzić : darowizny czy sprzedaży mieszkania z zaznaczeniem w obu przypadkach o zapewnieniu mu nieodpłatnego zamieszkania w tym mieszkaniu.

Proszę o podpowiedż na forum lub email: viaroma@za.pl

#13 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 26 listopad 2009 - 22:26

Witam,

najlepiej i taniej bylo by sporzadzic umowe darowizny z wpisem, ze darujacy ma prawo zamieszkiwac dozywotnio. Jezeli nie ma rodziny, to nikt nie bedzie sie ubiegal o zachowek.

pozdrawiam

#14 Guest_JAN

Guest_JAN
  • Goście

Napisano 03 luty 2010 - 22:35

JEŻELI MAM SŁUŻEBNOŚĆ POKOJU I PRZEZ TEN POKÓJ POD PODŁOGĄ DREWNIANĄ PRZECHODZI RURA OD KANALIZACJI I WODY, KTÓRA ZAKŁUCA MI SPOKÓJ CZY MAM PRAWO ŻĄDAĆ JEJ USUNIĘCIA
PROSZĘ MI ODPISAĆ DZIĘKUJE POZDRAWIAM

#15 Guest_ziuta

Guest_ziuta
  • Goście

Napisano 14 październik 2012 - 18:06

Witam.
Mam dylemat.Rodzice podarowali mi mieszkanie aktem darowizny.Juz oboje nie żyją.Jest sprawa o zachowek.Pytanie-co z majątkiem ruchomym z tego podarowanego mi mieszkania- meble z lat 60,sprzęt agd i rtv.Czy tym muszę się dzielić z rodzeństwem czy mogę?
Proszę o odpowiedź na forum lub na maila ziutaaa29@wp.pl
Serdecznie pozdrawiam Ziuta

#16 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 23:16

Witam. Babcia podarowała mi mieszkanie ale zostawiła sobie służebność.Babcia zmarła ale przed śmiercią pod wpływem nacisku wójka chciała mi odebrać darowiznę i odbyła się I rozprawa sądowa przed śmiercią o odebranie darowizny.W testamencie wydziedziczyła mnie.Czy mogę sprzedać to mieszkanie.Wójek chce nadal walczyć o odebranie darowizny.

#17 Guest_Grześ

Guest_Grześ
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 18:46

czy można darowiznę zamienić na dożywocie?

#18 Guest_jj

Guest_jj
  • Goście

Napisano 11 maj 2013 - 02:40

moi rodzice chcą przekazać mi mieszkanie za dożywocie Jest nas troje rodzeństwa Ale rodzice chcą być tylko przy mnie Problem jest w tym że ja boję się problemów z rodzeństwem

#19 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 11 maj 2013 - 11:24

Do jj
Odpowiedź na problem jest w powyższym artykule, wystarczyło go dokładnie przeczytać.

Jeśli własność nieruchomości zostanie przekazana w drodze dożywocia – przeciwnie niż w przypadku darowizny – nigdy nie spowoduje możliwości dochodzenia roszczeń z zachowku.

Jakie problemy można mieć z rodzeństwem?

#20 Guest_fago

Guest_fago
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 22:11

rodzice przepisali mi dom aktem darowizny z wpisaną służebnością i zapisem że nie wlicza się do schedy spadkowej.Jestem właścicielem od 11 lat,rodzice mieszkają ze mną,mam dwie pazerne siostry i obawiam się że w przyszłości wystąpią o zachowek.Czy w takiej sytuacji aby uniknąć tych zachowków jest teraz możliwość zamiany tej darowizny ze służebnością na dożywocie?Jeśli tak to jakie trzeba poczynić kroki i jakie są koszty?Z góry dziękuję za podpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy