Skocz do zawartości

Zdjęcie

Darowizny a spadek

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672190 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 12:39

Komentarz do artykułu: Darowizny a spadek

#2 Guest_Maria Kolasa

Guest_Maria Kolasa
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 12:39

Bardzo proszę o pomoc. Opiekuję się ojcem w zamian za przeniesienie własności nieruchomości rolnej(umowa dożywocia). Tata chciałby przekazać mi pieniądze które posiada ale obawia się, że pozostałe dzieci(córka i syn) będą zgłaszali roszczenia do tych pieniędzy a on nie chce im NIC więcej przekazać bo od lat się nim nie interesują mimo, że dostali 2 lata temu darowiznę ziemi i pieniędzy ale wypowiadają się ,że będą zgłaszali dalsze roszczenia do pozostałego majątku po jego śmierci.Czy Tata może przekazać mi pieniądze w umowie darowizny i wtedy pozostałe dzieci nie będą mogli zgłosić roszczeń do tych pieniędzy w postępowaniu spadkowym czy też tą darowiznę trzeba będzie po śmierci Taty zaliczyć na zachowek i wtedy oni dostaną pieniądze wbrew jego woli.Czy może Tata musi wydziedziczyć w testamencie te osoby żeby nic nie dostali. Generalnie chodzi o to jak przekazać środki pieniężne, żeby pozostali zstępni nie mogli zgłosić roszczeń do nich po śmierci taty.Z góry bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam za lekki chaos w treści.

#3 Guest_Adam Kret

Guest_Adam Kret
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 12:51

Jeśli rodzeństwo otrzymało już darowizny- których wysokość przekracza wartość ewentualnego zachowku- ich roszczeniami nie trzeba się przejmować. Darowizny udzielone za życia przez spadkodawcę jego spadkobiercom ustawowym ulegają zaliczeniu na poczet zachowku.

#4 Guest_Maria Kolasa

Guest_Maria Kolasa
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 13:40

Dziękuję za odpowiedź. Czy jeżeli wartośc otrzymanych darowizm nie przekracza wartości ewentualnego zachowku będą mogli domagać się uzupełnienia zachowku z pozostałego majątku spadkowego(w tym z tej ewentualnej darowizny pieniężnej którą zrobi dla mnie ojciec)? Zaznaczam,ze Tata sporządził testament w którym tylko ja jestem spadkobiercą ale chyba nie ma to wpływu na zachowek.Czy jest może jakiś sposób,żeby nie dostali już nic więcej z majątku mojego Taty?

#5 Guest_hypnotice

Guest_hypnotice
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2009 - 04:15

Teść ma "córkę" na którą od lat ma zasądzone alimenty, i ich nie płaci ze względu na brak dochodów (jedynie teściowa ma skromna emeryturę i nie chce z niej płacić na obce i dziecko - i nie płaci..) Posiadają oni we wspólności majątkowej dom. Teść on ojczymem mojego męża. Obecnie ciężko choruje i czeka go operacja,może nie przeżyć :(, i boi się że po jego śmierci o cześć majątku upomni się "córka", której nie chce nic zapisać (długa historia - nie jest to jego dziecko, które uznał wprowadzony w błąd, kiedy dowiedział się ze to nieprawda - bo jest niepłodny,minął już czas na cofniecie ojcostwa. NIGDY go nie odwiedzała i nie interesowała się nim a jedynie jego majątkiem..) Mój mąż jest dla niego jak syn, i to dla niego chce przekazać swoja cześć domu. JAK TO ZROBIĆ WG PRAWA zęby ta dziewczyna nie miała prawa nawet do części domu w formie zachowku? Czy zapisać na męża w zamian za dożywotnią opiekę? Czy jak najszybciej, za jego życia, powinien przepisać dom w formie darowizny na mojego męża? Czy mając długi (alimenty) i odwiedzającego komornika na głowie może oddać posiadany dom w formie darowizny? (komornik nie zajął domu jeszcze). BŁAGAM O POMOC bo nie wiemy jak to rozwiązać. Jeśli musielibyśmy spłacić te "córkę" jego, to dom trzeba będzie sprzedać bo nie będziemy w stanie tego zrobić -jest położony ok 200m od morza wiec chyba sama lokalizacja ma zbyt dużą wartość :(. Prosiłabym o przesłanie odp. na maila bo zależy mi na czasie, a opisałam swoja sytuacje na kliku serwisach - Hypnotice@buntownik.pl

#6 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2009 - 09:29

proszę o odpowiedż czy po śmierci rodziców mój brat może ubiegać się o zachowek. Rodzice już za życia wykupili mieszkanie na mnie i mieszkają ze mną . Brat z rodziną jest zameldowany ale nie mieszka . Wynajmuje mieszkanie. Czy istnieje jakiś przepis czy to tylko moja dobra wola jeżeli Bratu dam jakiejieniądze. Dziękuje pozdrawiam

#7 Guest_oskar

Guest_oskar
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 18:38

Witam!
Mam następujące pytanie: tata przepisuje darowizną swoją część domu (1/4)swojej siostrze, która w tym samym akcie notarialnym przekazuje ją następnie swojej córce. Czy w takiej sytuacji będzie przysługiwał mi zachowek i od kogo? Bardzo zalęży mi na szybkiej odpowiedzi, z góry serdecznie dziękuję.

#8 Guest_katowiczanka

Guest_katowiczanka
  • Goście

Napisano 28 maj 2009 - 00:18

Posiadam wspólnie z moim rodzeństwem spadek po naszych rodzicach. Spadek ten tzn dom z działką rolną jest podzielony na trzy części miedzy mną,bratem i siostrą. Siostra chce spłacić mnie i brata płacąc należność tylko za dom. A działkę rolną chcielibyśmy przekształcić na budowlaną i dokonać podziału w późniejszym terminie. Proszę o poradę jak najszybciej i najprościej dokonać formalności.

#9 Guest_jolek

Guest_jolek
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 14:41

Bardzo proszę opomoc.
12 lat temu rodzice przekazali aktem darowizny najmlodszej córce gospodarstwo z domem.
6 lat temu zmarł ojciec żadne sprawy spadkowe nie były przeprowadzone. Wtym roku sistra aktem darowizny przekazała gospodarstwo mnie , a mama ma służebność w postacji pokoju aż do śmierci .
Czy po śmierci matki pozostale rodzeństwo (4siostry) mogą domagać się odemnie splaty tytulem zachowku.

#10 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2010 - 11:41

A ja mam pytanie. Proszę o pomoc, ponieważ nigdzie nie zalazłam odpowiedzi na pytanie, czy spadkobierca niedawno oddziedziczonej nieruchomości po śmierci rodziców może od razu przekazać ją swojemu dziecku jako darowiznę i czy z tego tytyłu nie zapłaci podatku lub straci ulgi. I czy tutaj nie musi zachować terminu 5 -cio letniego na zbycie nieruchomości?

#11 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2012 - 17:04

Mam pytanie.
Jeżeli mój mąż dostał mieszkanie przed ślubem (umowa darowizny) od ojca z jesgo służebnoscią w tym mieszkaniu. To czy po jego śmierci mieszkanie dostanie w spadku w całości jego ojciec? Dodam że nie mamy dzieci. Czy również mi jako małozonce równiez się nalezy część mieszkania. Czy służebność przechodzi na spadkobierców?

#12 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2012 - 20:47

Mam pytanie.
Jeżeli mój mąż dostał mieszkanie przed ślubem (umowa darowizny) od ojca z jesgo służebnoscią w tym mieszkaniu. To czy po jego śmierci mieszkanie dostanie w spadku w całości jego ojciec?

nie. Chyba, że tak postanowi mąż w testamencie, albo osoby z pierwszeństwem wyższym przy dziedziczeniu ustawowym spadek odrzucą, bądź nie dożyją otwarcia spadku.

Czy również mi jako małozonce równiez się nalezy część mieszkania.

Jeżeli darowizna została dokonana tylko na rzecz Pani małżonka, Pani nie przysługuje prawo współwłasności mieszkania, ale zgodnie z KRiO:
Art. 281. Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

Więc ma prawo Pani z mieszkania korzystać, ale nic poza tym.

Czy służebność przechodzi na spadkobierców?

Art. 299. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Art. 301. § 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.
§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

#13 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2012 - 15:12

Jeżeli darowizna została dokonana tylko na rzecz Pani małżonka, Pani nie przysługuje prawo współwłasności mieszkania, ale zgodnie z KRiO:
Art. 281. Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

Więc ma prawo Pani z mieszkania korzystać, ale nic poza tym
.

Czy tzn, że mieszkanie nie należy mie się w spadku w przypadku smierci męża?
Kto w takim razie w całości dziedziczy mieszkanie? I czy jeżeli mąż sporządzi testament pozostawiając mi w spadku mieszkanie, to czy wtedy będę w całości właścicielką mieszkania?

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2012 - 15:22

Więc ma prawo Pani z mieszkania korzystać, ale nic poza tym
.

Czy tzn, że mieszkanie nie należy mie się w spadku w przypadku smierci męża?
Kto w takim razie w całości dziedziczy mieszkanie? I czy jeżeli mąż sporządzi testament pozostawiając mi w spadku mieszkanie, to czy wtedy będę w całości właścicielką mieszkania?

jeżeli dojdzie do dziedziczenia ustawowego, a Pani w chwili śmierci będzie jego żoną, wówczas powinna Pani po mężu dziedziczyć.
Ale spadek otwiera się dopiero z chwilą śmierci męża. Do tego czasu może Pani z nieruchomości korzystać na zasadach wyżej wskazanych.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2012 - 00:12

Mam problem.
W 2007r moja zona pozyczyła mojemu ojcu 20tys.zł za krotki okres ok 2m-cy.Ojciec zwrociłjeji pieniądze wpłacajac na konto mojej żony i w tytule napisał ,,spłata majatku,,Bardzo się pogniewałem na ojca ,ze tak nazwał ten zwrot pieniedzy.W tym roku zmarł ojciec i moja macocha stwierdziła ,ze odliczy mi te spłatę majątku od spadku.Jest juz po sprawie o nabyciu spadku,teraz macocha ma nas spłacić.Nadmieniam ,ze sa swiadkowie ,ktorzy składali się na te 20tys zł dla ojca bo ja nie mialem takiej gotowki i przy ktorych te pieniądze mu dawaliśmy.
Jakie mam mozliwości ,aby zaprzeczyc i udowodnic ,ze to nie byla zadna spłata majatku tylko zwrot pozyczonej kwoty?
Proszę o pomoc.

#16 Guest_bizon01

Guest_bizon01
  • Goście

Napisano 26 marzec 2012 - 21:25

Ja i Mój brat dzielimy się gospodarstwem rolnym ..
Brat dostał wcześbiej darowiznę od Taty ..
.. ale! akt darowizny przypada na brata i Jego żonę ..
i teraz pytanie :
Czy darowizna przekazana wcześniej jest zaliczana do schedy
w całości ?? ..
Czy zaliczeniem jest połowa !??!
proszę o poradę
pozdrawiam..
bizon01

#17 Guest_tomasz

Guest_tomasz
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:09

co za bzdury!!!!!! ludzie nie sluchajcie ich i sie nie stresujcie. warttosc darowizn odlicza sie przy wyliczaniu zachowku a nie dolicza sie do podzialu. " prawniku za dyche " poczytaj troche

#18 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:49

co za bzdury!!!!!! ludzie nie sluchajcie ich i sie nie stresujcie. warttosc darowizn odlicza sie przy wyliczaniu zachowku a nie dolicza sie do podzialu. " prawniku za dyche " poczytaj troche

A jaka to różnica? Może Ty się zastanów co piszesz. Kto komu odlicza ...a kto komu dodaje ?

#19 Guest_nowa wieś """

Guest_nowa wieś """
  • Goście

Napisano 08 październik 2012 - 10:52

ok a jak np: mój mąż przepisał (podarował )? mieszkanie swojemu bratu((i zrobili mi eksmisję sądową za 1300 dł w niepłaceniu czynszu )) a co z naszymi dziećmi

#20 Guest_Sara

Guest_Sara
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 18:47

Wartosc darowizny dolicza sie do zachowku i do masy spadkowej.Pojecia nie masz o prawie spadkowym.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy