Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak można podarować mieszkanie bez podatku

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670968 postów

Napisano 09 marzec 2009 - 22:39

Komentarz do artykułu: Jak można podarować mieszkanie bez podatku?

#2 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 09 marzec 2009 - 22:39

Czy mogę przekazać darowizna wkład budowlany w Spółdzielni Mieszkaniowej, czy taka darowizna musi nastąpić w formie aktu notarialnego czy wystarczy że akt notarialny przeniesiesienia własności lokalnu zostanie podpisany przez obdarowanego. Dokładnie chodszi mi o to czy będę musiała placić 2 razy opłatę notarialną czy wystarczy raz. Renata

#3 Guest_iwona8

Guest_iwona8
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 13:55

Witam!Mam pytanie oboje z mężem jesteśmy właścicielami domku jednorodzinnego.Moi rodzice, którzy są na emyreturze prawie od 10-u lat chcą nam kupić mieszkanie w bloku i przekazać jako darowizna.Czy będziemy wtedy zwolnieni z podatku,czy też jest możliwość, że mogą to przekazać naszej 12-letniej córce?Nie mamy najmniejszego pojęcia o tym?!Prosimy o podpowiedź.Dziękuję z góry i pozdrawiam.

#4 Guest_beabap

Guest_beabap
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 12:34

Witam! Mam takie pytanie. W czerwcu 2007 roku rodzice darowali mi nieruchomość - dom jednorodzinny. We wrześniu 2008 roku wyszłam za mąż i chciałabym aby mój mąż był współwłaścicielem tej nieruchomości. Wiem, że nie mogę rozszerzyć wspólności majątkowej i pozostaje mi jedynie darować mu udział w tej nieruchomości, jednak nie wiem kiedy mogę tego dokonać, aby nie stracić ulgi, z której skorzystałam przy poprzedniej darowiźnie. Dodam, że stały meldunek pod adresem przedmiotowej nieruchomości mam od października 2008 roku. Bardzo proszę o odpowiedź, za co z góry dziękuję.

#5 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2012 - 17:54

Błąd w treści:

Teść otrzymał od zięcia dom o powierzchni 150 m2. Jego wartość wyceniono na 30000 zł. Stąd cenę jednego metra można ustalić na 2.000 zł. Podstawą opodatkowania będzie więc kwota 80.000 zł - (150- 110)x 2000 = 80.000 zł.

Jeśli się nie mylę to 30.000/150= 200 a nie 2000 chyba, że dom wyceniono na 300.000.

#6 Guest_koleś zbloku

Guest_koleś zbloku
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2012 - 18:35

Leszczu- wiadomo że chodzi o 3 bańki -a nie 30.000 pln, gdzie widziałeś leszczu dom 150m2 za 30 patyków???
nie pisz mi tu głupot.

#7 Guest_Magda B.

Guest_Magda B.
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2016 - 12:58

Witam. Babka przepisała na dwoje niepełnoletnich jeszcze wnucząt mieszkanie w bloku (48m) około 10 lat temu.Wnuczki są rodzeństwem ciotecznym. Babka jeszcze żyje. Dziś wnuczki są pełnoletnie. Teraz jedno z tych wnuczków chce się pozbyć swojej połówki, a drugie jest gotowe mu spłacić. Jednak wnuczki są jeszcze na utrzymaniu rodziców, a to drugie ma tylko rentę socjalną (sześćset pare zł na niepełnosprawność), więc wiadomo, że rodzice wyłoża te pieniądze na połowę mieszkania. Kto płaci podatki i jakie? Czy ktoś wie, gdzie mogę się doinformować na ten temat?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2016 - 14:14

Witam. Babka przepisała na dwoje niepełnoletnich jeszcze wnucząt mieszkanie w bloku (48m) około 10 lat temu.Wnuczki są rodzeństwem ciotecznym. Babka jeszcze żyje. Dziś wnuczki są pełnoletnie. Teraz jedno z tych wnuczków chce się pozbyć swojej połówki, a drugie jest gotowe mu spłacić. Jednak wnuczki są jeszcze na utrzymaniu rodziców, a to drugie ma tylko rentę socjalną (sześćset pare zł na niepełnosprawność), więc wiadomo, że rodzice wyłoża te pieniądze na połowę mieszkania. Kto płaci podatki i jakie? Czy ktoś wie, gdzie mogę się doinformować na ten temat?

Najlepiej w urzędzie skarbowym. Rodzice muszą zrobić darowiznę na rzecz dziecka, zgłosić ten fakt w urzędzie, wypełnić odpowiedni PiT i nie zapłacą podatku.

#9 Guest_ALA

Guest_ALA
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2016 - 22:01

WITAM , 10 lat temu zaplacilam z mojego konta za mieszkanie matki , po roku dostalam je w formie darowizny bo tylko tak moglam je nabyc a teraz mam zwrocic mieszkanie mamie bo siostra z bratem tak chca ! .Gdzie moge otrzymac informacje co z moimi pieniedzmi i jaka to jest darowizna za wlasne pieniadze

#10 Guest_Sylwia W.

Guest_Sylwia W.
  • Goście

Napisano 14 listopad 2016 - 14:00

witam, ciocia kiedyś wykupiła mieszkanie w spółdzielni moim rodzicom. otrzymali prawo do lokalu własnościowo - lokatorskie.Po jakimś czasie przestali płacić czynsz. Zadłużyli mieszkanie. Tata został wykluczony jako członek ze spółdzielni. otrzymali eksmisję z mieszkania z możliwością starania się o lokal socjalny. nie starali się o taki lokal. pomału spłacali zadłużenie aż w końcu ja spłaciłam wszystko i tam mieszkam ze swoją rodziną.(rodzice już tu nie mieszkają). teraz tata chce przepisać mi mieszkanie jako darowiznę lecz sółdzielnia robi problemy ponieważ nie jest członkiem spółdzielni i pozbawiony był praw do lokalu. czy jak by był członkiem to prawnie może przepisać mieszkanie czy trzeba będzie ponownie wykupić lokal gdyż nie mają do niego prawa??

#11 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 07 luty 2017 - 12:36

Mąż w 2012 r. otrzymał w darowiźnie mieszkanie po matce. W październiku 2017 r. mija dokładnie 5 lat od sporządzenia aktu notarialnego. Nigdy nie mieszkał w tym mieszkaniu oraz nie był zameldowany. Czy przepisując mieszkanie na żonę trzeba będzie zapłacić podatek.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 15:00

witam kupiłem mieszkanie niecały rok temu czy moge je podarowac bez płacenia zbogacenia synowi

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych