Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlop wychowawczy w częściach

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671297 postów

Napisano 07 marzec 2009 - 12:04

Komentarz do artykułu: Urlop wychowawczy w częściach

#2 Guest_ata

Guest_ata
  • Goście

Napisano 07 marzec 2009 - 12:04

czy pracodawca może mi nie udzilić urlopu wychowawczego,czy MUSI mi go udzielić?

#3 Guest_Magdalena Golińska

Guest_Magdalena Golińska
  • Goście

Napisano 08 marzec 2009 - 10:43

Pracodawca ma obowiązek udzielić Pani urlopu wychowawczego jeżeli Pani złoży wniosek. Musi się Pani jednak liczyć z tym, że jeżeli pójdzie Pani na urlop wbrew woli pracodawcy i bez porozumienia z nim to po powrocie z urlopu pracodawca prawdopodobnie rozwiąże z Panią stosunek pracy.

#4 Guest_BB

Guest_BB
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 13:06

Mam pytanie. Czy istnieje jakieś minimum urlopu wychowawczego np 3 miesiące, czy też urlop może wynosić np 1 miesiąc?

#5 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 17:29

pracodawca udziela urlopu wychowawczego na taki okres, o jaki wnioskuje pracownik, który sam decyduje jaką część urlopu chce wykorzystać, maksymalnie 4 części

#6 Guest_kk

Guest_kk
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 23:12

Witam,
a czy mogę pójść na urlop wychowawczy po tym jak wróciłam do pracy - skończyłam macierzyński, wykorzystałam wypoczynkowy+3 tyg. bezpłatnego i wróciłam do pracy - aktualnie pracuję 4 miesiąc po powrocie. czy teraz mogę zacząć ten wychowawczy lub ewentualnie w każdej innej chwili np. za rok czy 2 lata? Dziecko ma w tej chwili skończone 9 miesięcy.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 październik 2009 - 00:02

Czy idąc na urlop wychowawczy muszę wykorzystać cały urlop wypoczynkowy przysługujący w danym roku kalendarzowym taka informacje usłyszałam od kadrowej w swoim zakładzie pracy?

#8 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 06 październik 2009 - 09:05

nie musisz, ale kadrowa ma rację, jeśli zaraz po macierzyńskim nie wykorzystasz urlopu wypoczynkowego(a możesz go wykorzystać w pełnym wymiarze), to skróci Ci się on proporcjonalnie do okresu wychowawczego w danym roku,
korzystniej więc jest wykorzystać cały wypoczynkowy przed pójściem na wychowawczy

#9 Guest_Bsaia

Guest_Bsaia
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 20:24

Jestem w 4miesiącu ciąży i przebywam na urlopie wychowawczym już od roku.Czy muszę zrezygnować z urlopu wychowawczego na obecne dziecko i przejść na chorobowe by po porodzie otrzymać pełen wymiar urlopu macierzyńskiego(słyszałam,że jeśli tego nie zrobię to urlop macierzyński ten będę mieć o 2tyg krótszy i że nie będzie mi przysługiwał urlop wychowawczy na kolejne dziecko).

#10 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:46

nie musisz przerywac urlopu wychowawczego, a na zwolnienie nie idzie się kiedy się chce, tylko kiedy jest się chorym, to żadne widzi mi się, jeżeli Twój macierzyński w całości przypadac będzie na okres wychowawczego, to zostanie skrócony o 2 tygodnie, ale masz jeszcze prawo wnioskowac o 2 tyg. dodatkowego, a wychowawczy na następne dziecko przysługuje Ci (jeżeli jeszcze Twoja umowa będzie trwała)i nie ma to związku z urodzeniem w trakcie tego wychowawczego

#11 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 16:37

od stycznia obowiązuje 20tyg urlopu macierzyńskiego i nie chce by był on skrócony o 2tyg. wnioskować o 2 kolejne tyg fakultetywnego i tak będę.Więc co ni radzisz bym zrobiła?

#12 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 12:29

Witam.Mam takie pytanie-jeżeli byłam zatrudniona u poprzedniego pracodawcy gdzie wykorzystałam 8 miesięcy urlopu wychowawczego czy w tej chwili pracując w innej firmie mogę skorzystać z dalszej jego części??dodam ,że dziecko ma 2,5 roku.Bardzo proszę o odpowiedz??

#13 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 15:10

możesz złożyc wniosek o udzielenie pozostałego wychowawczego, ale może on zostac udzielony max do ukończenia przez dziecko 4 roku życia

#14 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 13:42

Witam. Mam 5 letniego niepełnosprawnego syna i 6 miesięcznego zdrowego syna. Nie korzystałam do tej pory z urlopu wychowawczego. Wykorzystuję obecnie zaległe urlopy i z tego roku po macierzyńskim. Ze względu na niepełnosprawność starszego syna jestem zmuszona wziąć wychowawczy aby się nim zająć (dowóz do przedszkola z oddziałem specjalnym, rehabilitacja, lekarze itp.). Młodszym dzieckiem będzie się opiekować moja mama i ich ojciec po przyjściu z pracy. Mam następujące pytania:
1. Czy wychowawczy w wymiarze 3 lat przysługuje na każde dziecko, czy też bez względu na ilość dzieci jest tylko 3 lata?
2. Czy w moim przypadku mogę wnioskować o dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze 3 lat na starszego niepełnosprawnego syna. Albo też przysługuje mi na niego 3+3 lata?
3. Czy we wniosku do pracodawcy mogę napisać, że pierwsze 5 miesięcy chciałabym wykorzystać urlop na niepełnosprawne dziecko a 1 rok i 8 miesięcy na zdrowe dziecko? (planuję w 1 wniosku pobrać w sumie 2 lata urlopu.)
Pozdrawiam

#15 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 14:29

Chciałam jeszcze dodać, że starszy syn ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane, jak na razie, do momentu podjęcia obowiązku szkolnego, i dlatego chciałam wyszczególnić w podaniu na które dziecko jaki wymiar urlopu. Nie chciałabym, żeby w razie czego przepadło te 5 miesięcy.

#16 Guest_gosiadre

Guest_gosiadre
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2012 - 11:42

witam mam pytanie.12,01,2012r kończy mi sie macieżyński,lecz złożyłam u pracodawcy wniosek o przedłużenie go o okres 4 tygodni(nie mam jeszcze odpowiedzi czy został on mi udzielony)od jakiego okresu powinnam złożyć wmiosek o wychowawczy?i czy od razu mam wpisać że chce wykorzystać wychowawczy w wymiarze 3 lat czy moge w podaniu wpisać jeden rok i później w razie potrzeby wykorzystać pozostałą część urlopu?

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2012 - 16:30

Na urlop macierzyński dodatkowy pracodawca nie musi wyrażać zgody na udzielenie, ten urlop po prostu musi udzielić i nie ma wyjścia.Po macierzyńskim powinnaś wykorzystać urlop wypoczynkowy - zaległy i bieżący za 2012r. (złóż wniosek) a następnie złóż wniosek o urlop wychowawczy- najlepiej na 3 lata, jeżeli będziesz chciała wrócić do pracy wcześniej, to po prostu złożysz pismo informujące o powrocie z urlopu wychowawczego.

Kp Art. 186 3. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem
zamierzonego podjęcia pracy.

Ad. urlopu wypoczynkowego;
Kp Art. 163.
§ 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

#18 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 23 maj 2018 - 17:43

Chcę iść na 6 miesięcy urlopu wychowawczego, i czy w razie potrzeby mogę po zakonczeniu tych 6 miesięcy isc na kolejny okres urlopu wychowawczego np na 10 miesięcy

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych