Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czym jest zachowek ?

79 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671874 postów

Napisano 04 marzec 2009 - 14:56

Komentarz do artykułu: Czym jest zachowek

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 14:56

Moi rodzice przepisali mieszkanie na jedno dziecko.pozbawili sześcioro dzieci bez spadku.Po śmierci ojca ,matka swoja część odzyskała.Teraz chcą oboje sprzedac i się podzielić na pół.Jeżeli w testamencie pozostałe rodzeństwo nie zostało wydziedziczone czy im należe się zachowek i jaki procent.

#3 Guest_mariolka

Guest_mariolka
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 19:47

moj maz misiac przed smiercia spisal testament caly majatek podzielil po polowie n a dwoje dzieci mi jako zomie nic nieprzepisal czy mam jakies prawa do majatku po mezu

#4 Guest_Garion

Guest_Garion
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 14:36

W obu przypadkach wskazane osoby są uprawnione do zachowku- odpowiedź co do wysokości świadczenia i sposobu jego obliczania znajdują się w komentowanym tekście.

#5 Guest_anonim310

Guest_anonim310
  • Goście

Napisano 12 maj 2009 - 22:52

moi rodzice przepisali mieszkanie na jednego wnuka
pozbawiając spadku mnie i moją siostrę (wnuk to syn siostry)
zmarli w ubiegłym roku
darowizna na wnuka zrobiona była 1990r.
czy mam prawo do zachowku
czy zachowku mogę dochodzić od wnuka który dostał darowiznę.

#6 Guest_Ania28

Guest_Ania28
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2009 - 14:18

Bylam mezatka. Moj maz zmarl i mamy dwoje dzieci. Obecnie czeka mnie sprawa w sadzie o podzial majatku ktory miala matka mojego meza. Tesciowa nie dawno zmarla nie zostawiajac testamentu. W wezwaniu sa ujete moje maloletnie dzieci a ja jako ich opiekun. Czy mi sie nalezy rowniez jako synowe zachowek?

#7 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 26 listopad 2009 - 22:12

witam anonim310,

nie moze sie Pan, ani Pana siostra domagac zachowku.

Pozdrawiam

#8 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 26 listopad 2009 - 22:13

Witaj Ania28,

nie nalezy sie Pani zachowek.

Pozdrawiam

#9 Guest_Anna12

Guest_Anna12
  • Goście

Napisano 26 listopad 2009 - 23:49

Moi rodzice przepisali połowę domu na jednego z moich braci,wyłaczając pięcioro rodzeństwa ze spadku.20 lat temu mój mąż,kiedy był jeszcze kawalerem kupił stary dom od mojego ojca.Po jakimś czasie pobraliśmy się.Po dwóch latach od naszego ślubu ojciec mój, ten sam dom(który, był kupiony wcześnie, a nie przepisany)przepisał nam jako darowisko.Czy ja będę mogła starać się o zachowek? Skoro mój mąż, wcześniej to kupił,a nieuregulowanie przepisania własności, nie było z winy męża, tylko mojego ojca, który zwlekał cały czas,wymawiając się brakiem pieniędzy.

#10 Guest_moje sprawy

Guest_moje sprawy
  • Goście

Napisano 27 listopad 2009 - 08:43

moja babcia przepisała cały majątek na jednego syna (pozostawiając dwójkę dzieci bez żadnego przepisu) czy ja jako wnuczka mogę się domagać zachowku albo czegokolwiek jako rekompensaty???prosze o odpowiedz

#11 Guest_keram58

Guest_keram58
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2009 - 11:22

Teść mej znajomej zmarł niedawno.Miał syna i córkę z których każde ma dwoje dzieci. Teść przepisał mieszkanie 2 lata temu na jedno z wnuków. Czy i komu należy się zachowek?

#12 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 18:29

Witam, w roku 2000 moja babcia przepisala mi notarialnie mieszkanie. Czy syn babci z rodziną (mój wujek, zonaty, dwójka dzieci) może dochodzic prawa do zachowku?

#13 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:11

Witam moje sprawy,

jezeli Pani rodzic, a babci dziecko nie zyje, to bedzie Pani mogla dochodzic zachowku, jezeli zyje Pani rodzic, to nie ma Pani takiego prawa.

Pozdrawiam

#14 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:11

Witam,

zachowek nalezy sie dzieciom znarlego.

Pozdrawiam

#15 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:13

Witam Joanna,

jezeli babcia bedzie zyla co najmniej 10 lat od momentu darowizny, to zachowek nie bedzie sie nalezal.

Pozdrawiam

#16 Guest_Urszula.T.

Guest_Urszula.T.
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2009 - 13:41

Zostałam oszukana,to miało wyglądać inaczej...ja miałam się zrzec swojej części po Mamie i siostra również,jednak tego nie zrobiła.Ja tylko się zrzekłam,ona nie.Potem po kryjomu ojciec przepisał całą swoją część na siostrę,o czym dowiedziałam się dopiero po Jego śmierci.Wiem jednak że należy mi się zachówek,siostra woli tą sprawę przeprowadzić sądownie,ile powinna mi wypłacić jeśli zrzekłam się swojej części po Mamie a ojciec swoją część przepisał na nią?Pomóżcie proszę!URSZULA

#17 Guest_lucyna1968

Guest_lucyna1968
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2009 - 14:47

Proszę o pomoc. W lutym 2000 r. rodzice przepisali dom wraz z działkami na mojego brata. Otóż zmarł mój tata, a mój brat wzbrania się od przepisania mi części działki. Przepiszę najistotniejsze punkty z umowy notarialnej. Jest wpis iż jest to nieodpłatna dożywotnia służebność osobista polegająca na prawie korzystania z całego domu mieszkalnego oraz zabudowań gospodarczych.
Od umowy przypadają następujące opłaty
- taksa notarialna na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia 1991 roku (DZ.U.Nr 33,poz.146 z póź. zmian.) z $ 9pkt 1 i & 1 ust 3 - 500 złotych, z $ 16 - 100 złotych, z $ 12 za 5 wypisów aktu notarialnego 125 złotych.
Strona obdarowana należy do pierwszej grupy podatkowej. Podatku od umów darowizn nie pobrano na podstawie art. 4 ust 1 pkt 14 i art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 roku (DZ.U.Nr 16, poz 89 z 1997 roku) Razem do zapłaty 725 zł.
Czynności zwolnione są od podatku od towarów i usług na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 roku (DZ.U.Nr 109,poz..1245)

Jak to wygląda odnośnie zachówku (dziedziczenie z ustawy).

Czy mogę się w jakiś sposób o niego starać?

Ja nic od rodziców nie dostałam.

#18 Guest_krystyna

Guest_krystyna
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 12:43

witam mama przed smiercia przepisala notarialnie mi mieszkanie mojemu bratu dala drugie mieszkanie i samochod jednak po smierci okazalo sie ze to mieszkanie co bylo na mnie zapisane zostalo rowniez dane memu bratu /matka sporzadzila nowy akt notarialny/ czy w takiej sytuacji mi sie tez cos nalezy ???

#19 Guest_andrzej453

Guest_andrzej453
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 18:36

Gdy małżeństwo jest bezdzietne i nie żyją ich rodzice,to czy ktoś z rodziny zmarłego małżonka może ubiegać się o zachowek?

#20 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 22:44

Witam,

Pani Krystyno, czy to byla darowina mieszkania na Pania? Czy bylo rowniez cofniecie tej darowizny?

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych