Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

66 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671336 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 17:26

Komentarz do artykułu: Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 marzec 2009 - 17:26

Mam 40 lat pracy. Jestem Inwalidą wojskowym w związku ze słóżbą wojskowa - III grupy.Mam 56 lat. Czy mam możliwość przejścia na emeryturę, i jakie akty prawne po nowelizacji odnosza się do mojego przypadku. Prosze o odpowiedz.

#3 Guest_Janina

Guest_Janina
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 14:40

Jestem calkowice niezdolna do pracy i nieuleczalnie chora ,mam tylko zasilek opiekunczy na corke.W czerwcu koncze 55 lat i mam skladkowych i nieskladkowych 20 lat,na co moge liczyc na zus,czy wczesniejsza emeryture, bo renty nie moge dostac bo brakuje mi.od 1997 jestem na zasilku do obecnej chwili.

#4 Guest_Katarzyna Wiśniewska

Guest_Katarzyna Wiśniewska
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 14:53

Z uwagi na to, że nie określił Pan podstawy prawnej przyznania renty wojskowej – mogę jedynie udzielić ogólnych wyjaśnień w sprawie przyszłej emerytury.
Jeżeli ma Pan ustalone prawo do renty inwalidy wojskowego w związku z czynną służbą wojskową, czyli na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych i ich rodzin – wówczas nie może Pan skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę, gdyż taka możliwość przysługuje wyłącznie osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. Będzie Pan mógł przejść na emeryturę na ogólnych zasadach, czyli w związku ukończeniu wieku 65 lat . Jeżeli jest Pan inwalidą wojskowym w związku z pełnieniem zawodowej służby wojskowej i z tego tytułu otrzymuje wojskową rentę inwalidzką i oprócz okresów służby posiada także okresy pracownicze – wówczas również będzie Pan mógł przejść na powszechną emeryturę pracowniczą, czyli nie wcześniej niż w wieku 65 lat. Emerytura ta zostanie przyznana – jeżeli nie spełnia Pan warunków do emerytury wojskowej na podstawie przepisów służb mundurowych, czyli ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Podstawa prawna: art. 2 i 30 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

#5 Guest_tymek

Guest_tymek
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 22:13

Niezbyt dokładnie określono w punkcie 3 i 4 warunki jakie należy spełnić aby otrzymać świadczenie. Oba punkty mówią o przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w jednym przypadku wymagany jest wiek a w drugim już nie.Więc jak to jest.Czy przypadkiem nie jest tak, że pkt. 3 Tabeli mówi o zakładach pracy zatrudniających do 20 osób a pkt.4 Tabeli o zakładach zatrudniających powyżej 20 osób ? Proszę o odpowiedź.

#6 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 10:39

Jestem z rocznika 54 z pazdziernika.
W tej chwili jestem na zasiłku dla bezrobotnych który mi sie konczy.Na zasiłek ten przeszłam po swiadczeniu rechabilitacyjnych.Posiadam 35 letni staz pracy.Moim kłopotem jest niemozliwośc podjecia pracy bo jej nie ma.Po zakończeniu zasiłku zostane bez środków do zycia.Nie jestem bierna staram sie jak mogę.Czy długoletni staż nie kwalifikuje do świadczenia.Pozdrawiam Basia.

#7 Guest_wacek5353

Guest_wacek5353
  • Goście

Napisano 08 październik 2009 - 10:27

Mam pytanie,do kiedy obowiązuje, Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych ? Wydaje mi sie ze obowiazywała ona tylko do końca 2008 roku.Żona moja ma 38 lat pracy(w handlu czyli warunki nieszkodliwe i nie uciązliwe,choć dorobiła się potężnych zylaków)i 54 lata życia. Jej zakład pracy likwiduje kilka etatow i przewidziana jest do zwolnienia z winy pracodawcy.Czy moze żona skorzystac z dobrodziejstwa tej Ustawy i otrzymać swiadczenia przedemerytalne ?
Proszę o info w tej sprawie.Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

#8 Guest_mikibona

Guest_mikibona
  • Goście

Napisano 13 październik 2009 - 20:02

Jeżeli zwolnienie żony nastąpi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, kobieta-bez względu na wiek, jeżeli posiada co najmniej 35 letni okres zatrudnienia może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, po upływie 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. To znaczy : po zwolnieniu musi zarejestrować się w Urzędzie Pracy ,pobierać zasiłek dla bezrobotnych minimum 6 miesięcy przy czym w tym okresie nie może odmówić propozycji przyjęcia pracy -oczywiście jeśli taką otrzyma. Po tym okresie należy zgłosić się do ZUS.

#9 Guest_martusia1199@wp.pl

Guest_martusia1199@wp.pl
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 11:28

Czy jak należę do II filaru to mogę przejść na świadczenie przedemerytalne

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 15:14

Mam 32 lata pracy w Banku i 5 lat z rolnictwa razem 37 lat pracy.Zwonienie z pracy otrzymałam z przyczyn ekonomicznych(likwidacja stanowiska pracy).Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych .Mam skończone 53 lata. Czy po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych mogę skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego? Proszę o odpowiedź.
Grażyna

#11 Guest_Stasiu z Konina

Guest_Stasiu z Konina
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 18:33

B) bezrobotni powyżej 50 roku życia ( zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) po upływie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, mogą ubiegać się o przyznanie prawa doświadczenia przedemerytalnego, jeśli spełnią warunki do nabycia tego świadczenia wskazane w odrębnych przepisach Jakie to są "odrębne przepisy" Pozdrawiam

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 październik 2010 - 21:03

B) bezrobotni powyżej 50 roku życia ( zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) po upływie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, mogą ubiegać się o przyznanie prawa doświadczenia przedemerytalnego, jeśli spełnią warunki do nabycia tego świadczenia wskazane w odrębnych przepisach Jakie to są "odrębne przepisy" Pozdrawiam

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2010 - 10:56

W tej chwili jestem na zasiłku dla bezrobotnych który mi sie konczy.Na zasiłek ten przeszłam po swiadczeniu rechabilitacyjnych.Posiadam 35 letni staz pracy.Moim kłopotem jest niemozliwośc podjecia pracy bo jej nie ma.Po zakończeniu zasiłku zostane bez środków do zycia.Nie jestem bierna staram sie jak mogę.Czy długoletni staż nie kwalifikuje do świadczenia.Pozdrawiam Basia.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2010 - 11:11

Skonczylem 60lat,przepracowalem32lata na rencie chorobowej bylem 10lat wczoraj po komisji lekarskiej lekarz zus stwierdzil ze moge wrucic do pracy ktura wykonywalem przed rentom tylko ze zaklad nie istnieje od 8 lal ikto przyjmie do pracy niwykfalifikowanego robotnika . Pozdrawiam Jozef.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2010 - 11:19

Skonczylem 60lat,przepracowalem32lata na rencie chorobowej bylem 10lat wczoraj po komisji lekarskiej lekarz zus stwierdzil ze moge wrucic do pracy ktura wykonywalem przed rentom tylko ze zaklad nie istnieje od 8 lal ikto przyjmie do pracy niwykfalifikowanego robotnika . Pozdrawiam Jozef.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2012 - 12:19

Mam 53 lat i 38 stażu pracy w tym 28 lat w szczególnych warunkach. W mojej firmie szykują się grupowe zwolnienia . Czy mogę skorzystać z jakiegoś zasiłku ?

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2012 - 14:17

Mam 53 lat i 38 stażu pracy w tym 28 lat w szczególnych warunkach. W mojej firmie szykują się grupowe zwolnienia . Czy mogę skorzystać z jakiegoś zasiłku ?

na pewno z zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli prze ostanie 365 dni zatrudnienia miałeś opłacone składki na FP.

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2012 - 16:12

mmmmmmmmmmmmmmm

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 luty 2013 - 19:48

Mam 52 lata, 20 lat i 4m-ce przepracowałam w zakładzie pracy. Jestem zwolniona z przyczyn ekonomicznych zakładu. Z dniem 28.02.br. Od 16. roku życia mieszkałam wraz z rodzicami, pomagając im w gospodarstwie rolnym. Udokumentowane ubezpieczenie rodziców datuje się na 1979r do 1982r. Od 1982 do 1992r posiadam ubezpieczenie rolnicze z własnego gospodarstwa rolnego. W październiku 1992r podjęłam pracę zawodową.
Czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne?
Proszę o szybką odpowiedź

#20 Guest_Ewka

Guest_Ewka
  • Goście

Napisano 05 maj 2013 - 22:42

mam 55 lat i 37 lat stażu pracy jesli zredukują mój etat czy otrzymam świadczenie emeryt?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych