Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele

118 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671022 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 14:37

Komentarz do artykułu: Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

#2 Guest_GB

Guest_GB
  • Goście

Napisano 02 marzec 2009 - 14:37

Czy mozna unieważnić zwiazek małżeński jeżeli ukryty został fakt choroby alkocholowej (alkocholik twierdzi, ze nie byl swiadomy tej choroby) pół roku po slubie uczęszczał na mitingi.

#3 Guest_minia

Guest_minia
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 12:28

myślę ze to jest powód unieważnienia małżeństwa

#4 Guest_dd

Guest_dd
  • Goście

Napisano 08 marzec 2009 - 20:07

czy mozna uniważnic zwiazek małżeński jesli przez 5 lat od momentu ślubu małżónek nie chciał miec dzieci a po urodzeniu sie syna uciekał z domu i w końcu nas zostawił jak synek miał 2 lata twierdząc że on nie dorósł do roli ojca. mam na jego słowa świadków co prawda moja rodzine ale to słyszeli.

#5 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 12:42

Uważam, że jest to jedna z przyczyn do unieważnienia małżeństwa. Rodzinę zakłada się to to, by mieć potomstwo. Nauka kościoła taka jest. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia w tym temacie, lepiej zwróć się o poradę do jakiegoś księdza, który w dodadtku pomoże Tobie napisać taką skargę, bo tak to się nazywa.

#6 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 22 marzec 2009 - 12:30

Mam pytanie ślub kościelny zawarła mając 22 lata mój mąż 20 posiadalismy już dziecko 2 letniego syn.Nie zawarliśmy ślubu cywilnego.Rok po ślubie mąż zostawił mnie i dzieko nigdy już go nie wiedzałam nie łoży na dziecko a znalezienie go graniczy z cudem (podobno jest zagranicą) od 10 lat jestem w nowym związku 4 lata temu wzięliśmy ślub cywilna,ale chciałabym żeby nasze małżeństwo było pełne przed Bogiem.czy mam szanse na unieważnienie pierwszego ślubu??

#7 Guest_nn

Guest_nn
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 12:07

czy można unieważnić ślub kościelny...jeżeli matka znęca się nad dziećmi ??

#8 Guest_cvhudy_59

Guest_cvhudy_59
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 19:28

a jeśli druga strona wyszła ponownie zamąz ślub cywilny to można uzyskać rozwód kościelny czy unieważnienie małżeństwa

#9 Guest_pinkiboy

Guest_pinkiboy
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2009 - 15:34

Oto możliwe przyczyny unieważnienia małżeństwa przez Kościół Katolicki:

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte z powodu jakieś przeszkody zrywającej kan. 1083 – 1094.
wiek młodociany (14 lat dla kobiety i 16 dla mężczyzny)
niezdolność płciowa (impotencja)
istniejący węzeł małżeński ( małżeństwo z inną osobą)
różność religii (ślub z osobą nieochrzczoną)
święcenia
śluby lub profesja zakonna
uprowadzenie
przeszkoda występku (małżonkobójstwa)
pokrewieństwo (w linii prostej i do 4 stopnia linii bocznej)
powinowactwo (w linii prostej)
przyzwoitości publicznej
pokrewieństwa prawnego (powstałego z adopcji)
Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej. Określone zostały przez prawodawcę w kan. 1095-1107.
brak minimum małżeńskiego poznania
pozbawienie używania rozumu
poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich
niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej
podstęp przy zawieraniu małżeństwa ( umyślne wprowadzenie w błąd)
symulacja
wykluczenie któregoś z istotnych przymiotów lub elementów małżeństwa (jedność, nierozerwalność ,zrodzenie i wychowanie potomstwa)
zawieranie małżeństwa pod warunkiem
przymus i bojaźń
Przyczyną nieważności małżeństwa mogą być braki dotyczące formy kanonicznej, a więc sposobu zawierania małżeństwa. Dotyczy w szczególności kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa (posiadanie przez niego odpowiedniego upoważnienia), oraz zobowiązanie do zawierania małżeństwa przez katolików według formy kanonicznej.

#10 Guest_kanonista

Guest_kanonista
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 02:50

1.Przeszkody

* wiek młodociany
* niezdolność małżeńska /płciowa/
* istniejący węzeł małżeński
* różność religii
* święcenia
* śluby lub profesja zakonna
* uprowadzenie
* przeszkoda występku
* pokrewieństwo
* powinowactwo
* przyzwoitości publicznej
* pokrewieństwa prawnego /adopcja

2.Brak formy kanonicznej

* brak jednoczesnego wyrażenia zgody małżeńskiej
* brak świadka kwalifikowanego lub niewłaściwa jego kompetencja
* brak świadka zwykłego
* małżeństwo mieszane bez zachowania przypisanej dyspensy i formy
* zawarcie małżeństwa we wspólnocie niekatolickiej bez wymaganych prawem pozwoleń (u prawosławnych zachowanie formy jest konieczne do godziwości a nie do ważności)
* nie zachowanie stosownej formy kanoniczno-liturgicznej (słowa przysięgi)
* pełnomocnik bez ważnego pełnomocnictwa

3.Wady zgody małżeńskiej

* wystarczający brak używania rozumu - habitualny (niedorozwój lub uszkodzenie mózgu) lub aktualny (odurzenie lub zamroczenie) - kan. 1095 p. 1.
* poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków psychicznych (zaburzenia osobowości, choroby psychiczne, niedojrzałość) - kan. 1095 p. 2.
* niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3.
* brak minimalnej wiedzy na temat małżeństwa - kan. 1096
* błąd co do osoby - błąd co do tożsamości fizycznej lub przymiotu rozciągniętego na osobę - kan. 1097
* błąd co do przymiotu osoby - bezpośrednio i zasadniczo zamierzonego przez zgodę.
* podstępne wprowadzenie w błąd co do zasadniczego przymiotu osoby - kan. 1098
* błąd co do przymiotów małżeństwa - jedności, nierozerwalności oraz sakramentalności determinujący wolę - kan. 1099
* symulacja - całkowita lub częściowa - kan. 1101
całkowita - obejmuje małżeństwo samo w sobie
częściowa - wykluczenie jakiegoś istotnego elementu lub przymiotu (wierność, nierozerwalność, jedności, trwałości, sakramentalności, równości osób, prawa do osoby, obowiązków małżeńskich, dobra potomstwa)
* zgoda warunkowa - nieważne jest małżeństwo pod warunkiem co do przyszłości - kan. 1102
* przymus i ciężka bojaźń - gdy jest zew. i nie można się od niej uwolnić jak tylko przez zawarcie małżeństwa - kan. 1103

podaję za:
http://prawokanoniczne.org

#11 Guest_taki test jeszcze

Guest_taki test jeszcze
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 02:52

Prawo Kanoniczne

#12 Guest_macias020380

Guest_macias020380
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2009 - 01:39

Witam..mam pytanie w 2004 zawarłem związek małżeński...w 2005 urodziłnam się syn...po 3 miesiącach żona nagle zachorowała...ale pogłębszym przejżeniu papierów okazało sie że w 2003 roku wiedziałaże jest chora na stwardnienie rozsiane i torbiel podpajęczynówkowy(mamna to dokumenty)..czyli zostałem oszukany a po drugie przy tej chorbie sąprzeciw skazania na dzieci(opinia lekarzy) czy jest to powód do rozwoducywilnego i kościelnego

#13 Guest_selena

Guest_selena
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2009 - 21:17

wyszłam młodziutko za mąż.. po 3 latach dowiedziałam się, ze cierpię na chorobę genetyczą, która wyklucza u mnie poczecie i urodzenie dziecka. Juz przed slubem musiałam brać hormony, ale nikt wcześniej tego nie wykrył, że jest aż tak zle.
Adoptowaliśmy dziecko, które bardzo kochamy, jednak mój mąż od jakiegos czasu ma inna kobietę, zdrową i śliczną i mlodą, jestem pewna, że mysli o tym, by sie z nia zwiazać na stałe, by mieć dzieci. Jest mi go zal, ze przeze mnie nie został biologicznym ojcem. Myślę, ze sytuacja go przerosła. w domu jest juz atmosfera rozwodu, zastanawiam się tylko jak to wszystko ogarnąć, serce mi sie kraje, ale na siłe go przecież nie zatrzymam. :( prosze o rade.. filomena@vp.pl

#14 Guest_karol2

Guest_karol2
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2009 - 20:12

macias, jeśli żona nie tylko wiedziała o chorobach, ale także nie mówiła tobie o tym bo chciałą zawrzeć małżeństwo, a bała się że jeśli się dowiesz się nie ożenisz, to małżeństwo jest nieważne. tyle że to ty musisz udowodnić że jej działanie (zachowanie informacji o chorobie w tajemnicy) miało właśnie taki cel, a nie było spowodowane np. wstydem.

#15 Guest_karol2

Guest_karol2
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2009 - 20:18

Ale jeśli żona choruje na SM to istnieje możliwość prowadzenia procesu o nieważność także z innych tytułów niż podstęp. Są one bardziej skomplikowane, ale jak chcesz to możesz się skontaktować karol_karol2@wp.pl

#16 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 05 październik 2009 - 18:20

ja korzystałam z kancelarii pogorzelscy.pl i się udało; dzięki tam pracującej pani agdze udało się bez problemu a teraz przygotowywuję się do ponownego zamążpójścia...możecie mi pogratulować rozwiązania

#17 Guest_łukasz

Guest_łukasz
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 00:30

czy otrzymam rozwód kościelny jesli żona mnie zdradza?

#18 Guest_łukasz

Guest_łukasz
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 00:37

uzupełniając moje pytanie jestem rok po ślubie nie mamy dzieci, moja żona była ze mną tylko ze względu na moje pieniądze choc kocham ją nadal lecz nie mogę tak życ.

#19 Guest_karol2

Guest_karol2
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 21:34

zdrada sama w sobie nie jest podstawą do orzeczenia nieważności, ale jeśli żona jest dotknięta nimfomanią, wykluczyła wierność lub nierozerwalność związku, albo była psychicznie niezdolna np. do relacji małżeńskich, to możliwe jest orzeczenie.

#20 Guest_www.kancelaria-veritas.com

Guest_www.kancelaria-veritas.com
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 23:53

może żona była materialistką... to też może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych