Skocz do zawartości

Zdjęcie

Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671918 postów

Napisano 28 luty 2009 - 00:02

Komentarz do artykułu: Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

#2 Guest_RENATA

Guest_RENATA
  • Goście

Napisano 28 luty 2009 - 00:02

Witam...mam pytanie. Pracuję w sieci sklepów ok 70 w Polsce. Praca od 9-19 czyli 10 godz. 3 razy w mies przypada pracować po 4 godz dla wyrównania godz. miesięcznych. Urlop planowany jest pare miesięcy wcześniej, lecz mam naliczany godzinowo...czyli pomimo iż przysługuje mi 26 dni to mam 22 dni...bo liczone jest dzień urlopu =10 godz. Czy tak może być...??? Będę wdzięcznz za pomoc.Pozdrawiam serdecznie.

#3 Guest_renata

Guest_renata
  • Goście

Napisano 28 luty 2009 - 23:27

Witam ponownie....wszędzie gdzie czytam o urlopach godzinowych...to jest mowa o 1/2 lubo 3/4 etapu pracy....a jak jest w/w pyt na cały etat....??? czy to tak samo....czuję się oszukana bo przecież zamiast 26 dni urlopu dostaję 22 dni..???

#4 Guest_marecki40@interia.eu

Guest_marecki40@interia.eu
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 21:11

Jestem bardzo ciekawy jak to jest z urlopem wypoczynkowym .
Pracuje w firmie gdzie jestem zatrudniony na 1/2 etatu ale pracuje co miesiac prawie pelen etat ale urlopu otrzymuje 13 dni , dlaczego nie 26?
Pracodawca wykozystuje pracownikow zatrudniajac na pól etatu ??

#5 Guest_Magdalena Golińska

Guest_Magdalena Golińska
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 22:19

Pani Renato, niestety prawidłowo obliczany urlop obliczany godzinowo. Proszę jednak pamiętać, że w dni, kiedy pracuje Pani 4 godziny zabiera się Pani 4 godziny a nie cały dzień. 26 dni urlopu przysługuje osobom pracującym 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, pozostałe osoby mają obliczane urlop godzinowo niestety.

Panie Marku (?), niestety, jeżeli w umowie ma Pan zapisane, że jest Pan zatrudniony na pół etatu to niestety należy się Panu urlop za pół etatu. Fakt iż pracuje Pan ca cały etat nie ma tutaj niestety znaczenia, i jak sam Pan powiedział jest to zwyczajne wykorzystywanie. Oczywiście może Pan zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy, musi się Pan jednak liczyć z konsekwencjami - do zwolnienia zawsze znajdzie się powód.

#6 Guest_danuta57

Guest_danuta57
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2009 - 14:12

ja pracuje też na 1/2 etatu w dużej firmie a mam 26 dni urlopu.pozdrawiam

#7 Guest_Teresa

Guest_Teresa
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2009 - 04:07

Mam pytanie : Jestem pracownicą z 20 letnim stażem pracy, zostałam zatrudniona od 01.01.09r. na 1/2 etatu na czas nieokreślony. W maju br.wystąpiłam o urlop. Czy tu obowiązuje zasada proporcjonalności? Ile max mogłam dostać urlopu?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 październik 2009 - 12:18

jestem zatrudniona na 3/4 etatu ,dziennie pracuję 6 godzin 5 dni w tygodniu tj,od poniedziałku do piątku.Pracuję ponad 20 lat mam wiec prawo do 26 dni urlopu,jak to wygląda przy 3/4 etatu?

#9 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2014 - 00:51

Mam pytanie: pracuje na stacji paliw (system 24h 7 dni w tygodniu) i czasami w tygodniu pracuję 10 godzi a czasem 60, również dniówka ma od 3 do 12 godzin. jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Jak zatem rozliczyć urlop?

#10 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 24 grudzień 2014 - 07:18

Mam pytanie: pracuje na stacji paliw (system 24h 7 dni w tygodniu) i czasami w tygodniu pracuję 10 godzi a czasem 60, również dniówka ma od 3 do 12 godzin. jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Jak zatem rozliczyć urlop?

jesli wymiar roczny 26 to 1/2 x 26 = 13 dni /rok = 104 godziny

1 dzien urlopu to 8 godzin, udzielany wg harmonogramu, wg dni i godzin pracy;

jesli  masz 1 dzien urlopu, gdy harmonogram przeqwiduje 12 godzin pracy to masz 1 dzien i 4 godziny urlopu;

jesli masz pracowac w danym dniu np 6 godzin, to tyle odejmujesz z rocznej puli wymiaru urlopu

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 maj 2015 - 14:17

Witam Czyli ile przysługuje urlopu na żądanie? 4 dni czy 32h w takim trybie pracy jak powyżej

#12 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 22 maj 2015 - 17:59

Witam Czyli ile przysługuje urlopu na żądanie? 4 dni czy 32h w takim trybie pracy jak powyżej

4 dni, natomiast sam urlop pomniejszany jest o ilość godzin, które pracownik miał w tym dniu do przepracowania, np: 4 godz., 12 godz.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#13 Guest_ehhh

Guest_ehhh
  • Goście

Napisano 20 marzec 2016 - 14:43

Witam też mam do Was pytanie. Jestem zatrudniony na cały etat jednak "praca" jaką wykonuję zajmuje mi 4 godziny potem przez 8godzin jetem na "telefonie" w gotowości do działania, w sumie po za domem jestem 12 godzin 6 dni w tygodniu ( nie mam płatne za soboty ) czy w takim przypadku sobota powinna być płatna lub powinienem dostać dzień wolnego ?

#14 Guest_PASAZERKA

Guest_PASAZERKA
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2016 - 10:15

JEŚLI NAUCZYCIEL PRACUJE 2 GODZINY W TYGODNIU, I ZATRUDNIONY JEST Z KODEKSU PRACY , TO należy mu się 5 dni urlopu wypoczynkowego- ZA 3 MIESIĄCE PRACY .Jest zatrudniony za zgodą kuratorium, 2/18 etatu) to ile należy mu eis ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy- w godzinach.

#15 Guest_Anonim

Guest_Anonim
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2016 - 11:06

Witam, proszę o pomoc. Pracuję na 5/8 etatu, 25h tygodniowo, dziennie 5h. Księgowa twierdzi ze mój wymiar urlopu to 7dni (56h), moje pytanie brzmi, czy jeśli pracuje 5h dziennie to moge wziac 10dni urlopu? Wychodzi wtedy 50h...

#16 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 28 sierpień 2016 - 11:33

jaki wymiar roczny urlopu : 20 czy 26 dni ?

zatrudnienie cały rok kalendarzowy ?

#17 Guest_Adk

Guest_Adk
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2016 - 10:31

Witam ponownie....wszędzie gdzie czytam o urlopach godzinowych...to jest mowa o 1/2 lubo 3/4 etapu pracy....a jak jest w/w pyt na cały etat....??? czy to tak samo....czuję się oszukana bo przecież zamiast 26 dni urlopu dostaję 22 dni..???

26 dni urlopu daje 208 godzin urlopu.
i według tego należy odliczać od całej puli.
Może Pani wziąć urlop w dzień, w którym pracuje Pani 4 godziny, to da potencjalnie 52 dni urlopu.
Tak więc istotna jest ilość godzin, nie samych dni.

#18 Guest_ZZE

Guest_ZZE
  • Goście

Napisano 29 marzec 2017 - 13:16

Autor artykułu nie przeczytał dokładnie ustawy Kodeks Pracy. Wywody i pseudo obliczenia co do ilości dni dla zatrudnionych pracowników na 3/4, 1/2, itd.są błędne nie zgodne z Kodeksem Pracy. 1. Pracownikowi urlop UDZIELAMY w dniach a nie w godzinach -tyle dni ile wynika z art.154, §1., tj 20 dni lub 26 dni tak jak w Kodeksie Pracy (nie może być inaczej bo naruszamy Ustawę - Kodeks Pracy)! 2. Pracodawca za każdy dzień urlopu ma zapłacić pracownikowi zgodnie z osobistą stawką zaszeregowania, tj.: - 1 dzień urlopu dla 1/1 etatu, kosztuje 8 godz. x stawka osobistego zaszeregowania, - 1 dzień urlopu dla 3/4 etatu, kosztuje 6 godz. x stawka osobistego zaszeregowania, - 1 dzień urlopu dla 1/2 etatu, kosztuje 4 godz. x stawka osobistego zaszeregowania, itd. Wymiar urlopu w dniach dla każdego pracownika 10lat pracy i więcej - ZAWSZE 20 dni lub 26 dni ! Rozliczamy urlop z osobistej stawki zaszeregowania pracownika za każdy dzień urlopu. Uważam, że autor artykułu pomylił - ilość dni przysługującego urlopu z rozliczeniem - zapłaceniem pracownikowi za wykorzystany urlop, bo to są dwa różne zagadnienie ! Pozdrawiam

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 luty 2019 - 00:38

Pracuję na cały etat. Godziny pracy mam różne. Pracuję po 7,8,9,10 a nawet 11 godz. Mam do wykorzystania jeszcze 10 dni urlopu(80 godz). Już mam te godz urlopowe wypisane w kolejnym miesiącu. Zauważyła jednak ze przy każdym dniu urlopu mam wpisane 10 godz. I tu pytanie czy tak pracodawca może ponieważ nie wykorzystam 10 dni po 8 godz tylko 8 dni po 10 godz ☹️.

#20 Guest_Ewamaj

Guest_Ewamaj
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2019 - 15:14

Pracuje w takim systemie pracy jak cztery dni po np. 10.5 lub 10 godzin potem mam 4 dni wolne i następnie 4 dni pracy na popołudniu mam pytanie ile mam wypisać urlopu na 10 dni wolnego .i czy sobotę i niedziela też muszę zaznaczyć urlop

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych