Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców

113 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670938 postów

Napisano 27 luty 2009 - 21:24

Komentarz do artykułu: Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 21:24

Witam i proszę o wyjasnienie mi, bulwersującej kwestii. Córka moja ma 25 lat, dwa dni temu otrzymała wezwanie do sądu w sprawie alimentów jakich domaga się od córki jej ojciec a mój były mąż.Prosiłabym o podanie mi adwokata, który w rozsądny sposób zająłby się tą sprawą. Mieszkam w Lęborku w woj. pomorskim. Sprawa odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Artykuł, który przeczytałam wyżej zwrócił moją uwagę na problem niegodności alimentacji. Myślę, że w sprawie mojej córki ta okoliczność ma miejsce. Z góry dziękuje za odpowiedź.

#3 Guest_M.atka

Guest_M.atka
  • Goście

Napisano 28 luty 2009 - 13:17

Przeczytałam artykuł, ponieważ dotyczy on moich dzieci, które uczą się ale - być może - za kilka lat mogą znaleźć się w sytuacji, że ich ojciec, który ich nie widział i nie interesuje się nimi od ponad 10 lat a od 6 lat nie płaci alimentów zażąda płacenia dla niego alimentów, bo będzie w trudnej sytuacji materialnej. Moje pytanie jak temu zapobiec w aktualnej sytuacji. Będę wdzięczna za odpowiedź.

#4 Guest_Córka

Guest_Córka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 16:17

Nie mam pojęcia co myśleć na ten temat...mój ojciec jest w kiepskiej sytuacji materialnej, niestety sam doprowadził do takiego stanu rzeczy, przez nadużywanie alkoholu. Kiedy razem z bratem byliśmy w wieku szkolnym, a ojciec pił i nie łożył na nasze utrzymanie, mama złożyła pozew o alimenty (rodzice są po rozwodzie). Oczywiście nie on je płacił tylko państwo, a teraz kiedy otrzymuje pomoc z MOPSu, komornik mu część zabiera i nie ma na życie, a do nas sie odgraża, że będzie nas (swoje dzieci)sądził o alimenty i teraz to my będziemy mu płacić...więc ja sie teraz pytam gdzie jest w tym kraju sprawiedliwość??? Ten człowiek miał swoje dzieci w tyłku przez kilkanaście lat, nie obchodziło go że nie mają co jeść itd. a teraz sie odgraża bo ma, co jest najgorsze w tym wszystkim, takie prawo???.To jakaś kpina jest, nic więcej. Gdyby był ojcem z prawdziwego zdarzenia to mógłby liczyć na naszą pomoc, ale kompletnie na to nie zasługuje...niech koledzy od kieliszka go utrzymują bo to przecież oni byli dla niego najważniejsi, nie rodzina.

#5 Guest_Tomasz Bareja

Guest_Tomasz Bareja
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 16:25

Osobiście uwarzam ten przepis za absurdalny gdyż działa ona na szkodę wielu dorosłych ludzi, i jeszcze nie narodzonych dzieci.
Wielu rodziców popada w stan ubustwa po przez nadmierne wspieranie ulubienców z posród swego potomstwa , i wten sposób po przez tą ustawę wyłudzają od swoich dzieci tych mniej lubianych niekiedy ciezko zarabiane pieniądze a nawet z trudem
zdobyte tylko po to by ich pupile były zadowolone bo i tak w koncu trafiają do nich .
ustawodawca okreslił wyraznie w konstytucji RP. że obowiązek zpoczywa na panstwie i zanim ktoś podejmie nastepny raz prubę uchwalenia podobnej ustawy niech najpierw przeczyta konstytucję
i najlepiej parę razy za nim podejmie ten temat z powarzaniem.

#6 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 22:08

Drodzy Państwo, bardzo interesuje mnie temat alimentów przyznawanych przez sądy na rzecz rodziców. Śledzę temat od jakiegoś czasu i widzę coraz więcej absurdów z nim związanych. Jak na przykład "zmuszanie" dorosłych dzieci by pomagali rodzicom, którzy nigdy się nimi nie interesowali. Jestem dziennikarzem Telewizji Polsat i chcę zrobić o tym materiał. Będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś z Państwa, kto jest w podobnej sytuacji, zgodzi się ze mną porozmawiać. Bardzo proszę o kontakt: jmajewska@polsat.com.pl.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 12:09

a ja mysle ze rodzice maja prawo do tego zeby im dzieci pomagaly jesli maja trudna sutuacje

#8 Guest_iks

Guest_iks
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 15:24

Zgadzam sie, ale tylko w sytuacji, gdy rodzice wywiązywali się ze swoich obowiązków względem dziecka wcześniej, a nie tak, jak to miało miejsce w przypadku opisanym przez Córkę, bo to byłby jakiś kompletny absurd!!

#9 Guest_Samotna matka

Guest_Samotna matka
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 22:36

dot. postu M.atka 12:17 28-02-2009
Moja rada która ja zastosowałam a moja i mojego dziecka sutuacja jest bardzo podobna. Wnioskuję iż Twoje dzieci są jeszcze niepełnoletnie i w tym wypadku jak najszybciej złóż pozew do sądu o pozbawienie władzy rodzicielskiej na dziecko A i dziecko B. Możesz sama wziąść Kodeks Rodzinny i opiekuńczy znaleźć rozdział władza rodzicielska i napisać na jego podstawie bardzo porządny pozew. Ja tak zrobiłam. Odrazu dodam iż po złożeniu takiego pozwu bedziesz miała Ty i ojciec Twoich dzieci wizytę kuratora rodzinnego celem zebrania wywiadu rodzinnego, który zostanie przez niego przesłany do sądu. W moim przypadku była to tylko jedna sprawa która miałą wynik pozbawienie władzy rodzicielskiej. Na tej podstawie w przyszłości ojciec dzieci może domagać się alimentów ale one nie będą zobowiązane do ich płącenia (można się tu odnieść jeżeli dobrze pamiętam do Kodeksu Cywilnego art.5), oczywiście jeżeli jej choć częściowo nie odzyska przed uzyskaniem przez nie pełnej zdolności do czynności prawnych czyli uzyskanie 18 roku życia.
Dodam jeszcze ze jeżeli Twoje dzieci mają juz skończone 13 lat warto zapytać je o zdanie w tym temacie.

Zatem bierz się do pisania pozwu bo czas goni a lepiej jest zabezpieczyć dzieci. Oczywiście nigdy nie wyrzucaj wyroku sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej gdyż może się przydać Twoim dzieciom na wypadek ewentualnego pozwu alimentacyjnego od ich ojca.
Moje dziecko jest już pełnoletnie i teraz mogę spać spokojnie.

#10 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 10 maj 2009 - 15:48

Mam pytanie?mieszkam z rodzicami ,mój ojciec ma dzieci z pierwszego małóżenstwa ,jednak wystapił o alimenty tylko mnie,dwóch braci i moją mame ,która jest na recie.Obecnie mieszka z nami gdzie zapewniamy mu mieszkanie,jedzenie ,opłaty ,niema renty nigdy niekwapił sie zeby zapewnic nam byt,jest inwalida i bierze pieniadze z opieki 130 zł pielegnacyjnego ponieważ nigdzie nie pracował,teraz domaga sie po 34 latach,wybierając sobie dzieci,jestem osoba obecnie na bezrobociu,ale pracuje dorywczo za granicą gdzie nabierząco posyłam pieniądze na opłaty itp.tak jak reszta członków rodziny pomaga.Co mam w takiej sytuacji robic? płacic ojcu pijakowi,który przebija swoje załosne 130zł mając pomimo wszystko byt zabezpieczony,który nigdy sie mna i bracmi nie interesował ani mamą ,która patrzała nas wychowac na ludzi

#11 Guest_adik22

Guest_adik22
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2009 - 12:55

witam moja mama dostała list od kobiey która jest zona jej ojca!ze prosi o kontakt bo jesli nie kieruje sprawe do sądu!własnie o alimenty,bo nie dają sobie rady potrzebują pieniędzy!ojciec mojej mamy zostawił ją gdy mama miała 2 lata i płacił alimenty do 18roku!ale od tamtej pory nie mieli ze sobą kontaktu!teraz ten mój 'dziadek' ma wysoką rente inwalidzką jego żona tez!wiem że mają jakąś opiekunke.
moja mama zarabia w markecie 1000zł i bardzo to przezywa!
Czy mogą jej zasądzic alimenty dla jej ojca który ma większą
rente jak ona wypłate?a czy ja jako wnuk tez będe w to wplatany jesli dojdzie do sprawy?

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2009 - 23:14

Jak ktoś ,kto się nie interesuje dziećmi przez kilkanaście lat, może upominać się o alimenty od nich.Jakie mamy w Polsce prawo ,że sądy się na to zgadzają,żeby dzieci płaciły "kochanemu tatusiowi"alimenty.Taki typek sam niech na siebie zapracuje,a nie wyciąga ręce do innych,w tym przypadku do dzieci.WSTYD!!!!!!!!!!!!!

#13 Guest_gość*

Guest_gość*
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2009 - 00:05

spokojnie prawo takie jest ale mysle ze ojcowie ktorzy nie placili i saalkoholikami zadnych alimentow sad im nie przyzna,mam taka nadzieje ,,,,,

#14 Guest_Majka

Guest_Majka
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2009 - 13:24

To jakis absurd,uwazam,jak większosc,ze to jest niesprawiedliwe. Moj tata np cale zycie w ogole sie nie przejmowal moim wyksztalceniem,wszystko fonansowala moja babcia. Mama moja nie pracuje odkad urodzila 2 dzieci.Popadla w alkoholizm,a ojciec jest hazardzistą.Dzis ja jestem bez pracy, skonczylam studia,szukam...,a moi rodzice sie nie pytaja skad mam pieniadze. Moj tata przynosil mi rachunki swego czasu,bo wiedzial,ze zarobilam troche w Anglii. Moje oszczednosci sie koncza i ciagle slysze,ze "przezarlam". To bardzo przykre. Mama chce pieniedzy ode mnie na papierosy i wodke.Ostatnio tata powiedzial cos o alimentach -mowil o tym, w odniesieniu do swego kolegi,ale ja juz go znam, pewnie mysli tak o sobie,ze moze za kilka lat ja bede mu placila.Gdzie tu jest sprawiedliwosc? nikt sie nie martwi o mnie, od 10 lat, a nawet 12 lat tata nic mi nie kupil do ubrania itp, o nic sie nie pytal.Mieszkam teraz u rodzicow i czuje sie strasznie obco.Ten przepis jest bardzo krzywdzący takich doroslych jak ja, ktorzy mieli złe dziecinstwo.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2009 - 23:10

Czytając powyższe komentarze ja również obawiam się o moją przyszłość... Mój ojciec odkąd pamiętam nadużywał alkoholu, co zakończyło się tragedią, zabił moją mamę, która utrzymywała całą rodzinę. Byłam już pełnoletnia, ale ciągle studiowałam, więc poradzono mi bym założyła sprawę o alimenty. Ojciec był w więzieniu to płaciło państwo (jeszcze wtedy fundusz alimentacyjny) do 25 roku życia. Teraz obawiam się co będzie jak ojciec wyjdzie z więzienia, bo nie ma on na sobie nawet żadnego mieszkania. Czy ja i moje rodzeństwo będziemy musieli utrzymywać mordercę nasze Ś.P, mamy??? Jeśli tak, to będę mogła powiedzieć tylko tyle "że jest mi wstyd że jestem Polką". Mam nadzieję że nie będę musiała ...

#16 Guest_DDA

Guest_DDA
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2009 - 22:15

Czy instytucje stanowiące prawo zajmą się w końcu zmianą ustawodawstwa dot. alimentowania rodziców przez dzieci ?!

Obowiązujące przepisy karzą dzieci alimenciarzy, alkoholików, bandytów tylko za to, że nie poszły w ślady swoich oprawców i starają się żyć uczciwie, chcąc zapomnieć o losie zgotowanym przez własnych rodziców. Ale tak skonstruowane prawo nie daje im zapomnieć, a bierze w obronę katów.

Płacimy podatki również na cele socjalne - są domy, które gwarantują dach nad głową i wyżywienie. Tam powinni trafiać oprawcy swoich rodzin. Na nic więcej nie zasługują. To i tak zbyt wiele za to, czego doznały od nich ich własne dzieci.

Ten, kto może- zwracajcie się proszę do różnych instytucji, organizacji pozarządowych, fundacji, posłów,senatorów, rzecznika praw obywatelskich, żeby podjęli inicjatywę ustawodawczą w celu zmiany tak absurdalnego prawa.
Nie dajmy się ! Powodzenia.

#17 Guest_kalina

Guest_kalina
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2009 - 20:27

Temat domagania się alimentów na rzecz rodziców jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Dopóki jednak nie zmieni się prawodawstwo w tym zakresie, nadal dzieci - ofiary swoich "rodziców" będą zobligowane do ponoszenia kosztów utrzymania swoich katów, którzy wcześniej (a czasem nadal) znęcali się nad nimi- psychicznie i fizycznie.
Takie jest prawo, które głównie dostrzega niedostatek i kiepski stan zdrowia "kochanych tatusiów" , nie dostrzegając (trzeba mieć twarde dowody), że stan w jakim są obecnie jest udziałem ich samych (wieloletnie picie, unikanie pracy skutkujące brakiem renty/emerytury).
Na opiekę społeczną (tam zazwyczaj trafiają po pomoc) też nie można liczyć, bo ta kieruje się własnymi przepisami i nie jest zainteresowana często przestępczą przeszłością swoich "podopiecznych". Na początku zazwyczaj wypłaca jakieś zasiłki, udziela pomocy rzeczowej, przyjdzie na wywiad do delikwenta (spotkanie jest zapowiedziane, więc na pewno nie zastanie go pijanego) .
Aż pewnego dnia, przychodzi czas na wyegzekwowanie alimentów od dzieci. Pomagają więc "biedakowi" składając w jego imieniu wniosek do sądu. W ten sposób "kochany tatuś" ląduje na garnuszku dziecka, które wcześniej katował.
To demoralizujące prawo, które należy zmienić systemowo. Zacznijmy o to walczyć. Jak?
Zgłaszać pisemnie swoje problemy naszym przedstawicielom (od tego są) - posłom, senatorom, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, do komisji sejmowych i senackich zajmujących się polityką społeczną, Ministerstwu Sprawiedliwości, organizacjom mającym w tytule polityka społeczna.
Te osoby/instytucje mają obowiązek nadania biegu sprawie, przeanalizowania problemu i wprowadzenia zmian ustawodawczych.
Nikt nie zadba o nasze interesy, musimy głośno domagać się zmian, zalewać pismami odpowiedzialne za te zmiany instytucje. Bez tego nasze słuszne prawa nie będą respektowane.
Podaję przykładowe adresy, gdzie można składać wnioski (żeby wniosek został rozpatrzony, trzeba podać swoje dane: imię nazwisko i adres).:

- strona Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: [www.mpips.gov.pl]
- Rzecznik Praw Obywatelskich: rzecznik@rpo.gov.pl
- Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości: dl-p@ms.gov.pl,
- Biuro Ministra Sprawiedliwości: bm@ms.gov.pl
- Biuro Prezydenta RP: listy@prezydent.pl
- Joanna.Kluzik-Rostkowska@sejm.pl (Komisja Polityki Społecznej)
- Izabela.Jaruga-Nowacka@sejm.pl (jw)
- Iwona.Guzowska@sejm.pl (jw)
- Zdzislawa.Janowska@sejm.pl (jw)
- kp-pis@kluby.sejm.pl (Klub Parlamentarny PIS)
- kp-lewica@kluby.sejm.pl (Klub Parlamentarny Lewicy)
- kp-po@kluby.sejm.pl (Klub Parlamentarny PO)
- listy@sejm.gov.pl (Marszałek Sejmu)
- krps@nw.senat.gov.pl (Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej)
- SEJM RP: Listy do Sejmu, List do Komisji PSR (Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny)

===================
Przekażcie, proszę ten apel i kontakty osobom potrzebującym.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2009 - 00:42

Dam wszystkim dobra radę- jeśli wasi rodzice nie wywiązują się ze swoich obowiązków (teraz lub w przeszłości), potrzebne będą dokumenty, zeznania, zdjęcia, nagrania na poparcie waszego stanowiska, jeśli taka potrzeba zaistnieje. Zbierajcie te materiały już dziś.

#19 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2009 - 21:09

Witam..po przeczytaniu tych artykulów az sie boje isc na sprawę z moim rodzenstwem,poniewaz dostalismy wezwanie do sadu w sprawie alimentacyjnej wniesionej przez naszego ojca.Sprawa jest dosc powazna poniewaz zlozyl wniosek o alimenty na 2 synow i dwie corki,wszystko sie zaczęlo kiedy nasza mama powiedziala-dosc- by utrzymywac swojego meza ze swojej 650zl.renty Ma 55lat jest zdrowy nie chodzil do lekarza..potrafi uprzykrzyc zycie mi i mojej mamie a takze mojemu rodzenstwu,mieszkamy na wsi mama do jakiegos czasu placila za niego krus poniewaz maja 7h gospodarstwo.Ojciec posiada maszyny rolnicze(siewnik,opryskiwacz,talerzowke ciagnik rolniczy"Zetor")a takze dwa samochody,ani razu nie byl zarejestrowany w urzedzie pracy bo uwaza ze on nie musi pracowac poniewaz jemu dzieci"dadza"mi zalozyl sprawe o pobicie i zagrozenie zycia- naprawde boje sie o swoje rodzenstwo sprawe mamy 29.09.09 chcialem wziasc prawnika ale to kosztuje dlatego bedziemy sie bronic dowodami takimi jak zdjecia maszyn rolniczych,posiadanego pola,i trzoda chlewna ktora sprzedaje do dzis...prosze powiedzcie mi jak sie moge jeszcze obronic..jakie dowody powinienem zbierac..z gory dziekuje i prosze 3majcie kciuki-Mariusz z Wroclawia.

#20 Guest_gość29

Guest_gość29
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2009 - 21:10

MAM PYTANIE OD 10 ROKU ZYCIA NIE MIESZKAM Z OJCEM PŁACIŁ MI ALIMENTY DO 25 ROKUZYCIA. DZIŚ KIEDY PRACUJE ON ZŁZYŁ POZEW O ALIMENTY ODEMNIE. JEGO SYTUACJA MATERLIALNA JEST TAKA ŻE PRACUJE MAŁO ZARABIA PIJE ALKOCHOL.MA DZIECI Z DROGIEGO MAŁŻEŃSTWA NA KTÓRE PLACI ALIMENTY.CZY W TAKIM WYPADKU MA MOZLOIWSC UZYSKANIA ALIMENTÓW ODEMNIE CZY POWINIEN W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI UZYSKAC ALIMENTY OD DROGIEJ ZONY --.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych