Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak bronić się przed zapłatą zachowku

34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671392 postów

Napisano 17 luty 2009 - 15:00

Komentarz do artykułu: Jak bronić się przed zapłatą zachowku

#2 Guest_MARCIN

Guest_MARCIN
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 23:40

MAM PYTANIE. KIEDY I W JAKICH okolicznościach JEST ogłaszany TESTAMENT? CZY ZA życia OSOBY KTóRA NAPISAłA TESTAMENT MOŻE być ON ogłoszony?

#3 Guest_Adam Kret

Guest_Adam Kret
  • Goście

Napisano 13 marzec 2009 - 14:41

Nie- ogłoszenie testamentu następuje zawsze po śmierci testatora.

#4 Guest_katiol

Guest_katiol
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 20:28

mam pytanie. mój dziadek podarował mi mieszkanie aktem notarialnym 3,5roku temu.na mieszkaniu wpisana była hipoteka 30tys. do dzisiaj ja spłacam.darowizna była określona na kwotę 50tyś i mieszkanie do kapitalnego remontu. 1,5roku dziadek zmarł. ma dwoje dzieci. czy mogą one żądać zachowku? kiedy mija termin zachowku? testamentu dziadek nie napisał.

#5 Guest_czekający na odpwiedź

Guest_czekający na odpwiedź
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 01:13

Mam pytanie. Maria i Antoni mają 4 dzieci. Każdemu z nich wybudowali nowe domy, natomiast ich najmłodszy syn Michał mieszka z nimi w starym, rodzinnym domu, którego jest właścicielem pod warunkiem zapewnienia dożywotniej opieki rodzicom. Michał ma żonę i 2 dzieci, niedawno sporządził testament, w którym zapisał swój majątek żonie i dzieciom. Mam w związku z opisaną sytuacją kilka pytań: czy po śmierci rodziców, każde z 4 rodzeństwa ma prawo ubiegać się o zachowek? (rodzice ustanowili spadkobiercą najmłodszego syna Michała)Co stanie się, jeśli Michał umrze wcześniej od swoich rodziców? Czy zgodnie z jego testamentem, spadkobiercami będą żona i dzieci Michała, czy też trójka pozostałych dzieci Marii i Antoniego? Z góry dziękuję za odpowiedź

#6 Guest_jarek

Guest_jarek
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2009 - 16:02

Mam pytanie czy podstawą do zachoweku może być zeznanie podatkowe od spadków zatwierdzonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Dziękuję za odpowiedz.

#7 Guest_klaudik

Guest_klaudik
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 16:26

Witam serdecznie
MAM ważne dla mnie pytanie.
Odziedziczyłam po zmarłej ciotce dom z polem (0,79 h) wola testamentu Jej córka nie została ujęta w testamęcie jedynie wnucza której mósze zapłacic 20 tys. zadośćuczynienia że nic nie dostała . Teraz córka domaga sie zachowku, od odczytania testamentu minęło 1,5 roku czy nalezy jej sie ten zachowek (czy ma prawo do niego )?

#8 Guest_maniek

Guest_maniek
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 17:09

witam man pytanie dziadek zostawił mi mieszkanie w spadku mama chce wystąpić o zachuwek ja zeby ją zpłacić musze sprzedać to mieszkanie a wiąże się to z tym że nie będe miał gdzie mieszkać do tej pory mieszkałem z dziadkiem i opiekowałem się nim czy sąd weźmie to pod uwagę?

#9 Guest_irena

Guest_irena
  • Goście

Napisano 11 maj 2010 - 17:37

Tak.roszczenie uprawnionego do zachowku przedawnia się z upływem 3 lat od daty ogłoszenia testamentu.

#10 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 17 maj 2010 - 10:52

Mam taką sytuację. Tato zapisał w testamencie na mnie cały swój majątek:dom i działkę - w zamian za dożywotnią opiekę dla mamy. Tato żyje ale po drugim zawale postanowił napisać testament.Mam jeszcze siostrę, która od 8 lat mieszka na drugim końcu Polski, widujemy się z tego względu bardzo żadko. Na dom, wzieliśmy razem z męzem i moimi rodzicami kredyt hipoteczny zeby wyremontować go, aby móc tam mieszkać (zrobiliśmy mieszkanie ze strychu). Kredyt spłacamy tylko my z męzem. W testamencie tato zapisał, abym część działki użyczyła w razie jego smierci mojej siostrze, tak by mogła tu przyjeżdżać np. na wakacje itp. Czy mojej siostrze należeć się bedzie zachowek? Czy w zamian za zachowek mogę dać siostrze ten kawałek ziemi o której pisze tato? W obecnej sytuacji cała opieka nad rodzicami spada tylko na mnie i mojego męża. Czy możliwe jest zrzeczenie się przez siostrę zachowku w zamian otrzymania tej ziemi?

#11 Guest_kakusia33

Guest_kakusia33
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2010 - 13:51

Moja babcia mieszka w mieszkaniu wykupionym przeze mnie od miasta już jakieś 8 lat temu (potwierdzne notarialnie). Obecnie martwi się, że po jej śmierci jej syn (ma dwoje dzieci, ale tylko syn może domagać się pieniędzy) będzie żądał ode mnie zadośćuczynienia, że mieszkanie nie należy do niego lub zachowku. Co może babcia zrobić, aby czuć sie spokojnie, że mieszkanie zostanie w moim posiadaniu (marzy o tym, aby mieszkanie to zostało w rodzinie i użytkować ma je prawnuk-mój syn), że nie będę musiała spłacać wuja. Wujek jest chętny na pieniądze. Jest też alkoholikiem. Na co dzień babcią zajmuje się moja mama. On jedynie odwiedza swoją matkę (moją babcię) raz na jakiś czas. Babcia zdecydowanie nie chce jednak, aby cokolwiek z tego mieszkania otrzymał. Co ma zrobić?

#12 Guest_seba

Guest_seba
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2010 - 20:45

Jak bronic sie żeby nie wypłacic zachowku?

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2010 - 18:51

MAM PYTANIE. KIEDY I W JAKICH okolicznościach JEST ogłaszany TESTAMENT? CZY ZA życia OSOBY KTóRA NAPISAłA TESTAMENT MOŻE być ON ogłoszony?

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2010 - 15:15

Mam pytanie czy podstawą do zachoweku może być zeznanie podatkowe od spadków zatwierdzonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Dziękuję za odpowiedz.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2010 - 15:15

Dziękuję za odpowiedz.

#16 Guest_panktoss

Guest_panktoss
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2010 - 10:28

Artykuł poniekąd pożyteczny, chociaż niestety autor dwu lub trzykrotnie pomylił spadkodawcę ze spadkobiercą.

#17 Guest_HMMM

Guest_HMMM
  • Goście

Napisano 20 luty 2013 - 21:48

HMMM

#18 Guest_Anna S

Guest_Anna S
  • Goście

Napisano 22 marzec 2016 - 19:06

czy jeżeli otrzymaliśmy z mężem darowiznę 1997 roku i 2006r-od mojej mamy i pięciu braci też dostały a dwie osoby nie otrzymały bo nie chciały przyjąć darowizny a teraz po śmierci mamy w 2010r i rozprawie o podział majątku(brak testamentu) po 5 latach wniosła o zachowek czy istnieje możliwość nie wypłacenia zachowku?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 marzec 2016 - 11:40

czy jeżeli otrzymaliśmy z mężem darowiznę 1997 roku i 2006r-od mojej mamy i pięciu braci też dostały a dwie osoby nie otrzymały bo nie chciały przyjąć darowizny a teraz po śmierci mamy w 2010r i rozprawie o podział majątku(brak testamentu) po 5 latach wniosła o zachowek czy istnieje możliwość nie wypłacenia zachowku?

Minęło już 5 lat od śmierci mamy, więc zachowek nie przysługuje, sprawa przedawniła się.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2016 - 11:38

Witam tata wykupil mieszkanie na wlasnosc razem z druga zona ktora zmarla 2 lata temu (miala 3 dzieci z pierwszego zwiazku)tata zmarl miesiac temu (mial mnie i syna tagze z pierwszego zwiazku)w testamecie juz po smierci zony przepisal cale mieszkanie tylko na mnie kto moze domagac sie zachowku ...Z gory bardzo dziwkuje

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych