Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie są prawa i obowiązki świadka

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670938 postów

Napisano 11 styczeń 2009 - 12:45

Komentarz do artykułu: Jakie są prawa i obowiązki świadka?

#2 Guest_barbara75.75

Guest_barbara75.75
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2009 - 12:45

do mojego męża przychodza wezwania w charakterze świadka ja ich nie odbieram gdyż męża od 2 lat nie ma w kraju;mieszka i pracuje w Angli. Czy sąd w takim przypadku ma może ukarać go karą grzywny lub wyśłać za nim list gończy?wiem że to wezwanie w charakterze świadka bo ja też dostałam to samo,zaznaczam ja męża wezwania nie odebrałam więc nie podpisałam odbioru.Prosze o odpowiedz.

#3 Guest_MKrysztofiuk

Guest_MKrysztofiuk
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2009 - 21:32

W sytuacji opisanej przez Panią sąd nie ma możliwości ukarania Pani męża grzywną , a tym bardziej ścigać go listem gończym , który może zostać wystawiony wyłącznie wobec podejrzanego(oskarżonego) , a nigdy wobec świadka . Ukarania świadka przez sąd grzywną nastąpić może w przypadku gdy świadek zostanie prawidłowo wezwany na rozprawę , na którą się następnie nie stawi oraz nie nadeśle usprawiedliwienia niestawiennictwa. Proponuję powiadomić Sąd ,że Pani mąż przebywa za granicą oraz wskazać kiedy planuje chociażby krótkotrwały pobyt w kraju . Sąd wówczas będzie miał możliwości dostosowania terminu rozprawy do czasu kiedy mąż będzie przebywał w kraju. POza tym są inne mnożliwości przesłuchania Pani męża , np. w drodze pomocy prawnej w miejscu w którym przebywa.

#4 Guest_barbara75.75

Guest_barbara75.75
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2009 - 14:58

Diękuję Panu za poradę trochę się uspokoiłam .Powiadomiłam już męża co można zrobić w takiej sytuacji.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 21:31

Czy w trakcie przesłuchania świadek może domagać się nieujawniania jego danych adresowych?
Żona została wezwana jako świadek w sprawie o napaść na nią. Na rozprawie będzie oskarżony, a sąd odmówił przesłuchania żony bez obecności oskarżonego. Moim zdaniem jest to zachowanie aroganckie i spodziewam się, że w obecności oskarżonego padnie imię, nazwisko i adres zamieszkania żony - chcielibyśmy tego uniknąć.

#6 Guest_kask

Guest_kask
  • Goście

Napisano 01 październik 2009 - 18:39

Przyszło po południu do mojego mieszkania dwóch policjantów i zapytało o mojeggo syna. Poprosiłem aby weszli do mieszkania. Powiedzieli, że chcą rozmawiać z synem jako świadkiem w sprawie kradzieży telefonu w restauracji, gdyż w tym czasie, kiedy skradziono telefon, między innymi i mój syn przebywał w tej knajpie. Zapytałem dlaczego policja nachodzi moje mieszkanie w bloku i przynosi mi wstyd, bo sasiedzi, jak to sąsiedzi..gdy wchodzi Policja to wiadomo, że są ich ciche, sąsiedzkie komentarze!...."to nasz obowiązek, bo jest zgłoszenie kradzieży" odpowiedzieli. Odpowiedziałem ze rozumiem oraz osnajmiłem im, że syna nie ma bo jest w pracy oraz to, że nie wiem, jak będzie syn pracował w przyszłym tygodniu. Poprosili więc o syna numer telefonu..odparłem że nie wiem, (bo rzeczywiście nie wiem) oraz o to, czy mogę odebrać zawiadomienie... odparłem, ze nie! Po takim moim "nie" poprosili następnie o mój telefon domowy...odparłem, ze "NIE DAM"...bo nie! Wówczas jeden do drugiego policjanta: "chodź idziemy"...i wyszli..dowidzenia...dowierzenia i na tym się rozmowa skończyła!....Ad rem! Czy miałem obowiązek podać tym policjantom swój domowy numer telefonu oraz czy miałem obowiązek odebrać zawiadomienia do wstawienia sie mojego syna w policji! Ponadto pytam, czy jeżeli ktokolwiek z nas znajduje sie w knajpie i doszło w niej do kradzieży, czy policja ma prawo nachodzić klienta restauracji i wzywać, bo mają takie widzimisię!?

#7 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 14 listopad 2009 - 01:17

Proszę Pana,

Policja działa kierując się zasadą praworządności i tzw. legalizmu czyli obowiązku ścigania przestępstw. W myśl tej reguły policja wręcz musi dążyć do wyjaśnienia sprawy wszechstronnie, w tym przesłuchania wszystkich świadków. Zachowania tych policjantów było jak najbardziej na miejscu i zgodne z prawem, skoro odeszli od mieszkania po tej rozmowie i nic więcej nie chcieli od Pana.

Co do Pana zachowania, było ono w pełni zgodnie z prawem. Miał Pan prawo odmówić podania domowego numeru telefonu, jak i numeru komórki syna. Co do odbioru wezwania przez Pana również nie był Pan zobowiązany do jego odebrania. Zgodnie z przepisami KPK doręczenia wezwania należy dokonać osobiście do rąk danej osoby, chyba że dokona się tzw. doręczenia zastępczego domownikowi jeżeli wyrazi on na to zgodę i zobowiąże się przekazać mu to pismo. Miał Pan prawo odmówić przyjęcia tego doręczenia i tak też Pan uczynił. Najprawdopodobniej wezwanie dla syna zostanie ponowione.

#8 Guest_Mascar

Guest_Mascar
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 14:31

Zostałem wezwany do sądu w sprawie wykroczenia drogowego (nie przyjąłem mandatu od policjanta). W sprawie na świadka powołano 2 policjanta, który pełnił służbę razem z policjantem który mnie zatrzymał. Problem w tym, że ów policjant (ten powołany na świadka), jedynie dokonał pomiaru radarem i zatrzymał mnie. Następnie "przekazał" mnie koledze a sam "złapał" kojelną osobę i zajmował się jej sprawą.
Podczas rozprawy świadek opisał całą sytuację zatrzymania mnie wraz z pewnymi szczegółami dotyczącymi mojej rozmowy podczas kontroli dokumentów, kontroli trzeźwości itp. I tutaj sedno sprawy: ów policjant był ŚWIADKIEM jedynie 10% swoich zeznań (części dotyczącej tego gdzie zostałem zatrzymany, jaki był odczyt na radarze i jakim samochodem jechałem). Reszty mojej rozmowy z drugim policjantem NIE SŁYSZAŁ bo był poza samochodem i zajmował się drugim złapanym kierowcą. Czy takie zachowanie jest naruszeniem zasady o mówieniu prawdy i nie zatajaniu prawdy opisanej w powyższym artykule?

#9 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 22 marzec 2010 - 00:01

Mam małe pytanie czy świadek zdarzenia moze byc pod wpływem alkoholu( czy te zeznania sa wiarygodne(?

#10 Guest_LASZLO

Guest_LASZLO
  • Goście

Napisano 23 maj 2010 - 11:40

koledzy zeznaja ze palili ze mną marihuane urzyczali mi, jestem ciekaw czy ja mam sie teraz przyznac jak oni czy jest jakies inne wyjscie z tej sytuacji.

#11 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2010 - 23:33

witam mam dreczace mnie bardzo pytanie przez ktore nie moge spac po nocach. jezeli prokurator wspolpracuje z osadzonym i mowi mu o statusie swiadka koronnego to czy moze oklamac osadzonego i w momencie kiedy ten opowie prokuratorowi o wszytskich przestepstwach i dzialalnosciach to zwyczajnie i tak trafi za kratki mimo obietnic????i jak dlugo trwa proces przyznania takiego statusu???byalabym bardzo wdzieczna za odpowiedz

#12 Guest_AAA

Guest_AAA
  • Goście

Napisano 11 marzec 2013 - 23:33

ODPOWIADAM SWIADEK KORONNY BEDĄCY W MAFI DO KONCA ZYCIA ON I JEGO RODZINA SA POD OCHRONA A NORMALNYCH SPRAWACH RACZEJ NIE NALEZY UWAZAC CO SIE MÓWI NAPRAWDE

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 09:30

Jestem świadkiem w sprawie karnej.Nie mogę stawić się w wyznaczonym terminie ponieważ jestem na studiach za granicą .Zaproponowałem przesłuchanie mnie drogą elektroniczną lub w terminie kiedy będę w Polsce .Nie otrzymałem z Sądu żadnej odpowiedzi.Czy Sąd ma obowiązek odpowiedzi oraz co to może oznaczać dla mnie jako świadka? XYZ.

#14 Guest_Arletta Bolesta

Guest_Arletta Bolesta
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 09:33

Witam,
z kolei nt. Świadka w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zapraszam również na mój blog względnie do artykułów na Tymże Portalu.
dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

#15 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13975 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 wrzesień 2017 - 10:25

Witam,
z kolei nt. Świadka w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zapraszam również na mój blog względnie do artykułów na Tymże Portalu.
dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

No i co to ma do rzeczy, że jakiegoś nieudolnego adwokacinę na Forum trzeba reklamować? :P

#16 Baniger

Baniger

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 wrzesień 2017 - 10:27

No właśnie świadkowie są ważni.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych