Skocz do zawartości

Zrzeczenie się spadku gdy jest testament

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_fuks12

Guest_fuks12
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 21:56

Czy jest jakaś różnica przy zrzeczeniu się spadku jak jest testament (że przepisuję dom na konkretną osobę ) a przy zrzeczeniu ustawowym, chodzi o to czy i tu i tu można zrzec się (zarówna jak dziedziczę testamentowo i jak nie ma testamentu czyli z ustawy) i druga kwestia jak się zrzekam to moi zstępni już nie muszą, bo automatycznie też ich to obejmuje (czy jak jest testament to też tak jest - czyli jak zrzeknę się tylko ja to czy dzieci też muszą skoro są w testamencie?)

#2 Guest_-praw-joanka-kacha

Guest_-praw-joanka-kacha
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 22:56

Bez względu na formę dziedziczenia:
testamentową czy też ustawową można zrzec się spadku.

W ciągu pół roku od śmierci spadkodawcy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku u notariusza.

Odrzucenie spadku powoduje , że do dziedziczenia dochodzą następni spadkobiercy czyli np. zstępni (dzieci, wnuki) osoby odrzucającej spadek.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 23:04

Bez względu na formę dziedziczenia:
testamentową czy też ustawową można zrzec się spadku.

W ciągu pół roku od śmierci spadkodawcy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku u notariusza.

Odrzucenie spadku powoduje , że do dziedziczenia dochodzą następni spadkobiercy czyli np. zstępni (dzieci, wnuki) osoby odrzucającej spadek.

kryśka pisze bzdury i nie jest prawnikiem. Zrzec się dziedziczenia mozna tylko ustawowego i tylko umową w formie aktu notarialnego. Może być tak, że ktoś kto zrzekł się dziedziczenia (Kryśka doczytaj sobie i nie wprowadzaj w błąd bo nie zawsze będzie mi się chciało twoje głupoty prostować), ale następnie został powołany do spadku z testamentu. Może przyjąć spadek mimo iż wcześniej się go zrzekł.
Radzę udać się do prawnika, bo błędy kryśki moga sporo kosztować, a wiadomo, zgodnie z zasadami forum nikt nie bierze tu odpowiedzialności za pisanie bzdur.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 23:04

kryśka czy kacha, jeden czort;)

#5 Guest_-praw-joanka-kacha

Guest_-praw-joanka-kacha
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 23:14

To nie jest forum kiboli i proszę przestrzegać net-etykiety.

Nikt nie może zmusić nikogo do przyjęcia spadku przekazanego testamentem.
Na rozprawie dotyczącej postępowania spadkowego można wnieść brak zgody na dziedziczenie testamentowe i wtedy dochodzi do dziedziczenia ustawowego.

#6 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 00:53

Czy jest jakaś różnica przy zrzeczeniu się spadku jak jest testament (że przepisuję dom na konkretną osobę ) a przy zrzeczeniu ustawowym, chodzi o to czy i tu i tu można zrzec się (zarówna jak dziedziczę testamentowo i jak nie ma testamentu czyli z ustawy) i druga kwestia jak się zrzekam to moi zstępni już nie muszą, bo automatycznie też ich to obejmuje (czy jak jest testament to też tak jest - czyli jak zrzeknę się tylko ja to czy dzieci też muszą skoro są w testamencie?)

Nieprzyjemna wymiana postów nastąpiła w wyniku pomylenia pojęć.
Obaj dyskutanci maja rację ale tymi samymi określeniami opisują zupełnie inny problem.
Czym innym jest odrzucenie spadku a czym innym jest zrzeczenie się dziedziczenia. Słusznie więc pisze gość 31.174.*.*"Zrzec się dziedziczenia mozna tylko ustawowego i tylko umową w formie aktu notarialnego".
Rację ma też joanka-kacha, tyle że automatycznie po autorze wątku użyła określenia "zrzeczenie "spadku zamiast poprawić na odrzucenie spadku.

Odrzucenie spadku następuje po śmierci spadkodawcy.
Zrzeczenie się dziedziczenia następuje za życia spadkodawcy.
Spadek można przyjąć lub odrzucić.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Przy dziedziczeniu testamentowym 6 miesięcy liczy się z reguły od otwarcia testamentu.
Przy dziedziczeniu ustawowym 6 miesięcy liczy się od dnia śmierci spadkodawcy , albo od dnia kiedy się o tym dowiedzieliśmy, lub gdy początkowo miało to być dziedziczenie testamentowe a potem ustawowe.
Jeżeli nic się nie zrobi przez 6 miesięcy to następuje nabycie spadku z urzędu.
Jeżeli spadek odrzucamy to jesteśmy traktowani tak jakbyśmy nie dożyli otwarcia spadku.
Możemy spadek odrzucić z testamentu a przyjąć go wg ustawy.
Jeżeli odrzucimy spadek zapisany testamentowo i nie jesteśmy jedynym w nim spadkobiercą , to nasza część zostaje rozdzielona na pozostałych spadkobierców testamentowych ( udział z przyrostu).
link

http://czy.wieszjak....przyrostu-.html

Jeżeli jesteśmy jedynym spadkobiercą testamentowym i odrzucamy spadek lub wszyscy spadkobiercy testamentowi odrzucą spadek z testamentu to dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Wtedy dla kręgu tych nowych spadkobierców ustawowych zaczyna biec na nowo ten 6 miesięczny okres na przyjęcie lub odrzucenie spadku, bo dopiero teraz dowiadują się że są spadkobiercami.

Spadek odrzuca każdy za siebie. Przy odrzucaniu spadku w dziedziczeniu ustawowym kolejno dochodzą do dziedziczenia następne osoby wg kodeksu cywilnego.
Dziedziczenie ustawowe
Art. 931.
§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
Art. 932.
§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.
§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.
Art. 933.
§ 1. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
§ 2. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
Art. 934.
§ 1. W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych.
§ 2. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy.
§ 3. W braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.
Art. 9341.
W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z usta-wy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.
Art. 935.
W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przy-pada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Pozdrawiam.

#7 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 09:57

Jeżeli odrzucimy spadek nabyty na podstawie testamentu,
to nasz udział przechodzi na pozostałych spadkobierców testamentowych.
Jezeli wszyscy oni spadek odrzucą,
to odziedziczymy spadek na podstawie ustawy.
Jeżeli go odrzucimy, to nabędą nasze dzieci.
One muszą też go odrzucić.

#8 Guest_fuks

Guest_fuks
  • Goście

Napisano 23 marzec 2013 - 10:48

A co gdy mam małoletnie dziecko i chcę się zrzec dziedziczenia (cały czas mówię o zrzeczeniu, odrzucenie mnie nie interesuje). Chodzi mi o to, że teoretycznie jak się zrzekam dziedziczenia to i moje dzieci też, a jak są małoletnie, to czy jest tak jak przy odrzuceniu, że trzeba o zgodę do sądu?
W jednym z komentarzy kc znalazłem to, do art. 1048 o zrzeczeniu ("W imieniu spadkobiercy małoletniego umowę taką może zawrzeć jego przedstawiciel ustawowy, za zgodą sądu opiekuńczego") i to mnie zaciekawiło, bo przecież skoro już to obejmuje moje dzieci to czemu jest coś takiego?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 marzec 2013 - 11:22

A co gdy mam małoletnie dziecko i chcę się zrzec dziedziczenia (cały czas mówię o zrzeczeniu, odrzucenie mnie nie interesuje). Chodzi mi o to, że teoretycznie jak się zrzekam dziedziczenia to i moje dzieci też, a jak są małoletnie, to czy jest tak jak przy odrzuceniu, że trzeba o zgodę do sądu?
W jednym z komentarzy kc znalazłem to, do art. 1048 o zrzeczeniu ("W imieniu spadkobiercy małoletniego umowę taką może zawrzeć jego przedstawiciel ustawowy, za zgodą sądu opiekuńczego") i to mnie zaciekawiło, bo przecież skoro już to obejmuje moje dzieci to czemu jest coś takiego?

no to lepiej się idź do prawnika, bo nie potrafisz czytać tekstów prawnych i szukasz nie tam gdzie trzeba i źle interpretujesz. Jak ty się zrzekniesz to juz nic więcej nie trzeba robić.

#10 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 24 marzec 2013 - 16:38

Ten komentarz nie dotyczy Pana sytuacji.
Przedstawiciel ustawowy to nie zawsze rodzic.
A jeżeli to rodzic to nie musi być sam spadkobiercą ustawowym po danej osobie ale już jego dziecko jest. Najlepszym przykładem jest rodzic rozwiedziony.
KC
Tytuł IX
Umowy dotyczące spadku
Art. 1047.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.
Art. 1048.
Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Art. 1049.
§ 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od odziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.
Art. 1050.
Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Dodam jeszcze że to zrzeczenie obejmuje także zstępnych nienarodzonych, a więc jak to się mówi do "siódmego pokolenia", chyba że umówiono się inaczej.

Pozdrawiam.

#11 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 24 marzec 2013 - 17:11

Uważam, że na zawarcie umowy obejmujacej również i zstępnych,
bedzie konieczna zgoda sądu opiekuńczego

#12 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 24 marzec 2013 - 17:24

Uważam, że na zawarcie umowy obejmujacej również i zstępnych,
bedzie konieczna zgoda sądu opiekuńczego

Co w takim razie oznacza ten zapis w KC

Art. 1049.
§ 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

oraz komentarz z tego portalu

http://spadki.wieszj...edziczenia.html

Pozdrawiam.

#13 Guest_tr

Guest_tr
  • Goście

Napisano 24 marzec 2013 - 19:03

Dziękuję za odpowiedz.

#14 Guest_filip

Guest_filip
  • Goście

Napisano 24 marzec 2013 - 19:05

Tylko dlaczego miałem tak, że notariusz powiedział, że skoro dziecko jest małoletnie to nie mogę się zrzec spadku?! (chodziło o spadek dla mnie po rodzicach i to ja miałem się zrzec). Czyżby pomyłka notariusza i złe zinterpretowanie przepisów?

#15 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 25 marzec 2013 - 00:49

Ciągle Państwo mylicie dwa pojęcia - zrzeczenie się dziedziczenia i odrzucenie spadku.
Zrzeczenie się dziedziczenia ustawowego to umowa między osobami żyjącymi, czyli między żyjącym jeszcze spadkodawcą a jego spadkobiercą ustawowym.
Nie ma w tym momencie jeszcze żadnego spadku bo spadkobierca żyje. Więc nie może być czegoś takiego jak zrzeczenie się spadku. Wyraźnie o tym mówi art. 1047, że nie może być umowy o spadek po osobie żyjącej, ale dopuszcza się wg art. 1048 zrzeczenie się dziedziczenia umową w formie aktu notarialnego.
KC
Tytuł IX
Umowy dotyczące spadku
Art. 1047.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.
Art. 1048.
Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Art. 1049.

§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od odziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.
Art. 1050.
Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Spadek powstaje dopiero po śmierci spadkodawcy i wtedy można go odrzucić.

Do filipa
Czy rodzice jeszcze żyli? Czy wręcz przeciwnie oboje zmarli i Pan odrzucił spadek , wtedy spadek z prawa przeszedł na Pana małoletnie dziecko w imieniu którego to dziecka, jako jego opiekun prawny, chciał Pan spadek odrzucić. Wtedy rzeczywiście potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego dla odrzucenia spadku w imieniu dziecka.

http://www.poradapra...ego,132517.html

Pozdrawiam.

#16 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 25 marzec 2013 - 12:03

Tylko dlaczego miałem tak, że notariusz powiedział, że skoro dziecko jest małoletnie to nie mogę się zrzec spadku?! (chodziło o spadek dla mnie po rodzicach i to ja miałem się zrzec). Czyżby pomyłka notariusza i złe zinterpretowanie przepisów?

W mojej ocenie moze Pan zrzec,
ale umowa powinna zawierać klauzulę,
ze zrzeczenie nie obejmuje zstępnych,
jeżeli nie ma zezwolenia sądu.
A jezeli jest zezwolenie sądu,
to umowa bez klauzuli bedzie obejmowała Pana i Pana zstępnych

#17 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 26 marzec 2013 - 14:10

Polecam lekturę

http://lexvin.pl/pra...spadku-za-życia

http://twojeporady.o...nikniesz-dlugow

http://www.forumpokr...tyczace-spadku/

http://www.we-dwoje....tykul,7316.html

http://pieniadze.fak...ly,91829,1.html

http://www.radca.pra...e-dziedziczenia

http://wyborcza.biz/...7,12020306.html

http://www.bsskancel...l/blog/spadkowy

http://lexplay.pl/ar...e_dziedziczenia

http://spadki.wieszj...ie-zyjacej.html

Celem tej umowy jest fikcyjne "uczynienie" z potencjalnego spadkobiercy ustawowego osoby która nigdy się nie urodziła, a więc także nie narodzą się jego zstępni.

Pozdrawiam.

#18 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 09:50

Jeszcze raz wracam do tej sprawy, bo wyglada, ze nie miałem racji i notariusz też, jezeli na pewno chodzi o
zrzczenie się dziedziczenia a nie o odrzucenie spadku.
Stronami umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest
przyszły spadkodawca
oraz spadkobierca ustawowy.
Spadkobierca ustawowy, zawierając umowę o zrzeczeniu dziedziczenia,
nie działa w imieniu zstępnego,
nie podejmuje żadnej czynności w jego imieniu
i z tego, moim zdaniem, wynikałaby zbędność zgody sądu opiekuńczego.
Ale konsekwencje takiej umowy mogą być bardzo dotkliwe dla zstępnego.

#19 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 09:51

Jeszcze raz wracam do tej sprawy, bo wyglada, ze nie miałem racji i notariusz też, jezeli na pewno chodzi o
przyszły spadkodawca

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 14:17

przyszły spadkodawca

Ustawa wyraźnie mówi " chyba że umówiono się inaczej". Jeżeli nie chcemy aby zrzeczenie się dziedziczenia objęło z ustawy naszych zstępnych to dodajemy taką klauzulę. I na to nie potrzebujemy także zgody sądu rodzinnego ani zgody naszych pełnoletnich zstępnych.
W praktyce taką umowę raczej podpisuje się z tego powodu, że nasz przyszły spadkodawca ustawowy już nas bardzo hojnie obdarował a resztę majątku po jego śmierci mają dostać inni spadkobiercy za jego życia nie obdarowani. Ta umowa zamyka nam i naszym zstępnym drogę do zachowku po śmierci tego spadkodawcy, ale nie zamyka drogi do dziedziczenia testamentowego jeżeli coś nam lub naszym zstępnym będzie chciał jeszcze zostawić w spadku.

Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych