Skocz do zawartości

Chcę sporządzić testament u Notariusza...

18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bozenaa

Guest_Bozenaa
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2012 - 20:26

Witam.

Sytuacja w rodzinie, ostatnio mój bardzo zły stan zdrowia nakazuje mi załatwić jedną bardzo istotną i ważną sprawę jaką jest sporządzenie testamentu.

Ogólnie jestem właścicielką sporego domu, budynków gospodarczych z sporą działką.
Razem będzie to jakieś 45 arów czyli ok. 4500m2.
Dom, budynki gospodarcze jak i działka leżą na jednej działce( jest jeden numer działki) Jestem jedyną właścicielką tego majątku.
Mam dwie córki, które mają dzieci. (obydwie córki). Męża już nie mam zmarł wiele lat temu.
Po Jego śmierci była sprawa spadkowa i obydwie córki zrzekły się przysługującego im spadku, więc cały majątek przeszedł na moją osobę.
Jestem jedyną właścicielką całego majątku.

Obecnie nasze życie wygląda tak, że dom jest mniej więcej zamieszkały po połowie. Tzn. pół domu zamieszkuje jedna z córek(CÓRKA B),a drugą połowę ja z drugą córką (CÓRKA A).
Podwórko które leży przy domie jest wspólne. Budynki gospodarcze też są w miarę podzielone na pół. Po jednej stronie podwórka należą do CÓRKI B i po jednej do mnie i CÓRKI A.
Działka, ziemia obecnie jest wykorzystywana jako ogród tu również podział obecnie mniej więcej po połowie.
Tak to mniej więcej wygląda.
Jak napisałam wszystko mniej więcej po połowie, no może z lekką przewaga większości po stronie mnie i córki z którą mieszkam (CÓRKA A) W stosunku procentowym jest to może jakieś 60% -40 %
Chciałabym zapisać w testamencie aby po mojej śmierci mniej więcej wszystko było podzielone tak jak to teraz wygląda. Czyli w części domu w którym mieszkam obecnie ja z CÓRKĄ A aby po mojej śmierci tak pozostało.
Czyli obecny podział budynków gospodarczych, części domu i mniej więcej działek był taki po mojej śmierci.
Chciałabym Państwa zapytać i poprosić o wskazówki jak to zrobić, zarządzić w formie testamentu.
Jak to zapisać i czy w ogóle się da tak zapisać oczywiste u Notariusza aby to miało potem zastosowanie i skutek po mojej śmierci.
Mam zamiar wybrać się do Notariusza w najbliższym czasie dwóch tygodni.
Obecnie sporo czytam i szukam informacji co powinna ze sobą zabrać, jakie dokumenty, co będzie potrzebne aby to załatwić?
Chciałabym załatwić tą sprawę jak najtańszym kosztem. Nie wiem różnie czytałam w Internecie i różnie ludzie mówią ile sporządzenie takiego testamentu mogłoby kosztować.
Mogłabym oczywiście od razu udać się do notariusza ale przed wizytą chciałabym mieć jakieś mniej więcej rozeznanie i jakoś to wszystko sobie poukładać.
Przez telefon nie bardzo idzie coś załatwić bo każdy Notariusz lub osoba która pracuje w sekretariacie mówi, że trzeba spotkać się osobiście. I byłoby wszystko w porządku, gdyby nie to że mój wyjazd do miasta jest trochę skomplikowany.
Mieszkam sporo km od miasta, sama ostatnio dość mocno choruję. O własnych siłach, bez pomocy rodziny, samochodu nie dam rady dojść.
Dlatego jak już mam wszystkich postawić na nogi i jakoś się przemóc i wybrać się do Notariusza to tak aby coś załatwić lub wiedzieć przynajmniej o czym mówi Notariusz. Słabo tez z moją pamięcią,. zwłaszcza jak się zdenerwuję więc chciałabym sobie jakoś pytania czy cały ten temat zapisać na kartce aby o czymś nie zapomnieć.

#2 Guest_-praw-sjp

Guest_-praw-sjp
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 16:08

Musi Pani dowiedzic sie w gminie czy podzial dzialki jest mozliwy wg Pani projektu i czy dom moze byc podzielony na dwie niezalezne domy. Raczej watpie.

#3 Guest_Bozenaa

Guest_Bozenaa
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 19:52

Dziękuje za odpowiedź.

Nie bardzo rozumiem, teraz mieszkamy wszyscy razem w domu.
Są oczywiście wspólne pomieszczenia czy części. Bo np. jest wspólny korytarz, jest wspólne podwórko czy wjazd i dojazd do podwórka.
To ja nie bardzo rozumiem, to jak to będzie po mojej śmierci?
Żadna z córek nie jest zamożną by mogła spłacić drugą.
Ten dom jest jedynym domem dla obu córek i ich rodzin.
Przeraża mnie to wszystko, nie mogę tego zrozumieć ani pojąć. To wszystko jest takie skomplikowane.
Przecież córki po mojej śmierci muszą mieć dach nad głową. Przez tyle lat inwestowały w remonty itd. Tu się urodziły, tu mieszkają i po mojej śmierci t powinno należeć do nich.

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego wszystkiego.
Nie myślałam, że to jest takie skomplikowane.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 20:27

Dziękuje za odpowiedź.

Nie bardzo rozumiem, teraz mieszkamy wszyscy razem w domu.
Są oczywiście wspólne pomieszczenia czy części. Bo np. jest wspólny korytarz, jest wspólne podwórko czy wjazd i dojazd do podwórka.
To ja nie bardzo rozumiem, to jak to będzie po mojej śmierci?
Żadna z córek nie jest zamożną by mogła spłacić drugą.
Ten dom jest jedynym domem dla obu córek i ich rodzin.
Przeraża mnie to wszystko, nie mogę tego zrozumieć ani pojąć. To wszystko jest takie skomplikowane.
Przecież córki po mojej śmierci muszą mieć dach nad głową. Przez tyle lat inwestowały w remonty itd. Tu się urodziły, tu mieszkają i po mojej śmierci t powinno należeć do nich.

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego wszystkiego.
Nie myślałam, że to jest takie skomplikowane.

to idź do prawnika, pogadaj z nim ze 2-3 godziny i wszystko ci wyjaśni.
Nie ufaj darmowemu i aninimowemu forum bo tu nie masz pewności że rozamawiasz z prawnikiem. tu udziela porad kazdy komu wydaje się ze cos wie. czasem za takie wydaje sie można słono zapłacić.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 20:41

Dojazd do kazdej czesci nieruchomosci musi byc zapewniony, czesc ziemi miedzy posesja a droga nalezy do gminy, tylko gmina ma prawo zrobic nowe wjazdy. Spotkalem sie z ustaleniem przez gmine szerokosci dzialki, nie mozna w nieskonczonosc dzielic dzialke i dlatego Pani musi porozmawiac z geodeta.
Podzial domu musi nastapic zgodnie z dyrektywami architekta, kazdy odpowiada za swoja czesc domu i za swoja nieruchomosc.
Jezeli Pani sie to uda przeprowadzic to musi byc zallozona nowa KW, musi byc wpisany nowy wlasciciel, w planach w gminie musza byc naniesione zmiany, kazdy za swoja nieruchomosc oplaca podatki do gminy.
To przeciez Pani chce podzielic nieruchomosc na dwie czesci a nie zadaja to corki. Moga corki byc wspolwlascicielami nieruchomosci, w przypadku gdy jedna z corek zechce wykupic pozostala czesc to mozna bez trudu to zalatwic, sad moze zlecic komornikowi sprzedaz nieruchomosci Pani jezeli corki nie dojda do porozumienia.
A gdzie Pani po darowiznie bedzie mieszkac ? U corki ? A Pani liczy sie z wydatkami na mieszkanie ? A czy druga corka bedzie chciala placic za Pani utrzymanie pierwszej corce ? I chce Pani zostac osoba ktora nic nie posiada ?

#6 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 21:52

W testamencie z zapisem windykacyjnym,
który musi mieć formę aktu notarialnego,
może Pani postanowić,
że wskazana przez Panią osoba
nabędzie w spadku wskazany przez Panią przedmiot.
Ma Pani dwie córki a jedną nieruchomość.
Trzeba z jednej nieruchomości "zrobić" dwie:
albo podzielić geodezyjne działkę na dwie
albo ustanowić odrębną własność dwóch lokali.
Jeżeli którąś z tych czynności uda przeprowadzić,
to wtedy mozliwe bedzie sporządzenie testamentu z zapisem windykacyjnym
Koszt około 250 zł
Trzeba mieć wypis z ksiegi wieczystej nieruchomości lub inny dokument potwierdzający prawo własności

#7 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 21:52

może Pani postanowić,
Koszt około 250 zł
Trzeba mieć wypis z ksiegi wieczystej nieruchomości lub inny dokument potwierdzający prawo własności

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 09:41

może Pani postanowić,
Koszt około 250 zł

nie ma czegoś takiego jak wypis księgi wieczystej!!!!

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 10:23

Pytającego nie interesuje, czego nie ma, a interesuje co jest
Jezeli zwróci się o wypis, to na pewno otrzyma to co trzeba

#10 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 12:10

może Pani postanowić,
Koszt około 250 zł

Chciałem popełnić błąd i to istotny, no i udało.
Dziękuję za pomoc w wykryciu !!!!!

#11 Guest_volcom0

Guest_volcom0
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 16:29

Również chciałbym sporządzić ten dokument i potrzebuje jakiegoś dobrego i najlepiej taniego notariusza bo oprocz testamentu mam kilka innych spraw o ktorych nie będę tu wspominał no ale najważniejszy testament. Wrocław jest moim miejscem zamieszkania i potrzebuje czegoś na miejscu.

#12 Guest_Bozenaa

Guest_Bozenaa
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 23:03

Dojazd do kazdej czesci nieruchomosci musi byc zapewniony, czesc ziemi miedzy posesja a droga nalezy do gminy, tylko gmina ma prawo zrobic nowe wjazdy. Spotkalem sie z ustaleniem przez gmine szerokosci dzialki, nie mozna w nieskonczonosc dzielic dzialke i dlatego Pani musi porozmawiac z geodeta.
Podzial domu musi nastapic zgodnie z dyrektywami architekta, kazdy odpowiada za swoja czesc domu i za swoja nieruchomosc.
Jezeli Pani sie to uda przeprowadzic to musi byc zallozona nowa KW, musi byc wpisany nowy wlasciciel, w planach w gminie musza byc naniesione zmiany, kazdy za swoja nieruchomosc oplaca podatki do gminy.
To przeciez Pani chce podzielic nieruchomosc na dwie czesci a nie zadaja to corki. Moga corki byc wspolwlascicielami nieruchomosci, w przypadku gdy jedna z corek zechce wykupic pozostala czesc to mozna bez trudu to zalatwic, sad moze zlecic komornikowi sprzedaz nieruchomosci Pani jezeli corki nie dojda do porozumienia.
A gdzie Pani po darowiznie bedzie mieszkac ? U corki ? A Pani liczy sie z wydatkami na mieszkanie ? A czy druga corka bedzie chciala placic za Pani utrzymanie pierwszej corce ? I chce Pani zostac osoba ktora nic nie posiada ?

Dziękuje za odpowiedź.
Ogólnie nie ma takiej możliwości aby zrobić dojazd do każdej nieruchomości. Wjazd na podwórko od ulicy jest jeden. I nie da się tak zrobić aby po obu stronach domu był taki wjazd.
Co więc w takim przypadku? Nie da się np. zrobić tak, że dojazd do posesji jest wspólny?
Z podziałem domu też może być kłopot.
Ogólnie wejścia do domu są osobne. Każdy ma swoje wejście od strony podwórka. Są też drzwi główne od ulicy ale z nich się nie korzysta do takiego wchodzenia czy wychodzenia. Prowadzą one do wspólnego korytarza którym to CÓRKA B ma dojście do pokojów na I piętrze, no i ja z CÓRKĄ A dojście do pomieszczenia na pierwszym piętrze, ogólnie nie korzystamy obecnie z tych pomieszczeń, są tam trzymane starocie.
Tak więc częściami wspólnymi obecnie w domu jest korytarz no i klatka schodowa na I piętro.
Tak to wygląda.
Jak Państwo widzą wydzielenie tego domu?
Poniżej wstawiam link do zdjęcia obrazującego ta sytuację ->
http://images44.foto...554b0d2e64a.jpg

#13 Guest_Bozenaa

Guest_Bozenaa
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 23:11

może Pani postanowić,
Koszt około 250 zł

Dziękuję za odpowiedź, czyli co wychodzi na to, że póki sie nie wynajmie geodety i nie podzieli się działek i budynków gospodarczych na nich oraz architekt nie podzieli domu to sporządzanie testamentu u notariusza mija się z cele i w sumie i tak nic nie da?
Czy może jednak warto go sporządzić, może jego treść i moje rozporządzenia w nim zawarte mogą w jakiś sposób później być pomocne i potrzebne w podziale majątku?

Ogólnie obecnie ja jak i córki nie jesteśmy w stanie opłacić architektów, geodetów, bo to pewnie bardzo dużo by kosztowało,? nie mówiąc już o tym co by się działo w domu, jakie kłótnie, atmosfera by były.

Drodzy Państwo, co byście zrobili na mim miejscu?

#14 Guest_-praw-sjp

Guest_-praw-sjp
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 23:26

Moze byc jeden wjazd od ulicy i wlasciciel tego wjazdu zobowiazuje sie odplatnie lub bezplatnie udzielic drugiemu wlascicielowi przejazd do swojej nieruchomosci.
Mozna podzielic dom na dwa mieszkania i ustalic dla nich osobne KW lacznie z gruntem ale miejscowu architekt musi ten plan zaakceptowac.
Tak jak pisalem, dlaczego Pani chce sie wyzbyc dorobku calego zycia i pozostac z zerem ? Jedna z corek moze dostac spadek, moze wygrac duza kwote czy dostac od kogos gotowke i zechce wykupic cala Pani nieruchomosc.
Pani corki odziedzicza spadek po polowie i sprawa podzialu - jezeli chca - beda mogly zajac sie w przyszlosci. I niepotrzebny jest testament.
A dlaczego maja byc klotnie w domu gdy Pani poprosi specjalistow do ewentualnego podzialu nieruchomosci ? Przeciez Pani moze nieruchomosc sprzedac, podarowac albo wymienic i corki nawet o tym nie musza wiedzic chyba ze nowy wlasciciel poprosi ich o opuszczenie nieruchomosci.

#15 Guest_Irena

Guest_Irena
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2012 - 21:58

Nie jest to takie skomplikowane jak ci się wydaje. Idż do notariusza najlepiej przy sądzie, wszystko ci powie jakie dokumenty musisz mieć. Dostaniesz listę dokumentów będziesz wiedziała co przygotować.Mogą zrobić to za ciebie córki. Wcale nie jest to takie trudne jak inni cię straszą. Wspólnie uzgodnicie czy działkę dzielić, czy lepiej zostawić we współwłasności, czy dom dzielić czy zostawić we współwłasności. Ty sama tego nie musisz dzielić. Później podzielą sobie dwie córki. Wszystko może być zrobione na jednym akcie własności u notariusza.Dobry notariusz również dużo ci podpowie, tylko musisz wiedzieć co się pytać. Zacznij już zapisywać pytania na pewno uzbiera się ich wiele. Gdybyś chciała podzielić dom i działkę dojdą koszty geodety.Może masz zgodne córki i nie będzie problemu płacić po połowie. Nie wiem dlaczego chcesz testament, przecież możesz im przepisać aktem notarialnym. One kiedyś ci zaufały, a ty im nie możesz? Przecież testament nic nie daje, jest ich dwie i tak mają po 1/2 części i
oczywiście muszą później wszystko załatwiać w sądzie i również u notariusza. Nie zapomnij dopisać tzn.zapewnić sobie opieki i mieszkania do końca życia.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2012 - 22:48

może Pani postanowić,
Koszt około 250 zł

Dziękuję za odpowiedź, czyli co wychodzi na to, że póki sie nie wynajmie geodety i nie podzieli się działek i budynków gospodarczych na nich oraz architekt nie podzieli domu to sporządzanie testamentu u notariusza mija się z cele i w sumie i tak nic nie da?
Czy może jednak warto go sporządzić, może jego treść i moje rozporządzenia w nim zawarte mogą w jakiś sposób później być pomocne i potrzebne w podziale majątku?

Ogólnie obecnie ja jak i córki nie jesteśmy w stanie opłacić architektów, geodetów, bo to pewnie bardzo dużo by kosztowało,? nie mówiąc już o tym co by się działo w domu, jakie kłótnie, atmosfera by były.

Drodzy Państwo, co byście zrobili na mim miejscu?

papiery w garść i do prawnika. Prawdziwego, nie internetowego. To chyba w ogóle nie ma prawników a porady często są wprowadzają w błąd.

#17 Guest_jurko

Guest_jurko
  • Goście

Napisano 26 maj 2019 - 09:15

Ja w tym celu korzystałem z usług Kancelarii Notarialnej Cejrowska. Sprawna obsługa, rzetelna i bezbłędna pomoc, a przy tym miła pani notariusz.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 maj 2019 - 09:27

Ja w tym celu korzystałem z usług Kancelarii Notarialnej Cejrowska. Sprawna obsługa, rzetelna i bezbłędna pomoc, a przy tym miła pani notariusz.

Taki nieudacznik

#19 astaro

astaro

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 30 maj 2019 - 16:07

Ja dobrze wspominam współpracę z http://www.majewska-notariusz.pl/ jest to kancelaria notarialna na Śląsku. Dobrze cenowo to wszystko wygląda, a przede wszystkim sprawy załatwiane są szybko i bardzo skutecznie. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych