Skocz do zawartości

jak oblicza się wysokość zachowku?

40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_szabunka

Guest_szabunka
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 18:49

Moj tata zapisał mnie w testamencie jako spadkobierczynie całości majątku. Moja siostra chce podać mnie teraz do sądu o zachowek. Majątek to mieszkanie czyli około 120tyś. mamy jeszcze dwóch braci, z tym że jeden umarł i zostawil po sobie trójkę dzieci. Mama żyje. Podsumowując tata miał żone i 4 dzieci (z czego jedno nie żyje, ale ma 3 dzieci, które chyba tez się wliczają?)
Chcę wiedziec ile będę musiała zapłacić w sądzie za samą sprawę bo podejrzewam że ją przegram i jaką kwotę będę musiala zapłacic siostrze? Chciałabym też wiedziec jak w ogole oblicza się kwotę zachowku.
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

#2 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 22:15

90 000 zł : 8 (tylko dla siostry)

Wpis sądowy - 5% żądanej kwoty zachowku. Jeżeli przed wniesieniem pozwu siostra nie wystąpi do Pani z żądaniem zapłaty zachowku, a Pani na pierwszej rozprawi zgodzi wypłacic żądaną przez nią kwotę, to ona zaplaci wpis

#3 Guest_szabunka

Guest_szabunka
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2012 - 21:01

Dziękuje za odpowiedz.

Odczytanie testamentu przez sąd juz sie zakonczylo. Siostra dzwoniła i powiedziala ze chce 20 000 i tyle chyba będzie wnosić w sprawie o zachowek. Ja się nie chce wiadomo zapłacić jak najmniej bo niestać mnie na płącenie zachowków a w tym mieszkaniu o ktore jest spór mieszka mama to przecież jej nie wyrzuce i nie sprzedam zeby siostra dostała upragnione pieniadze.
a)Czy ma znaczenie to ze moja siostra jest z pierwszego małżeństwa taty i kiedy moj tata z pierwsza zona mieszkali ze swoimi rodzicami, tata wywalczyl w prezydium mieszkanie dla jego zony i dzieci, po czym kiedy sie rozwodzil z żoną zostawil im cały dobytek, a nastepnie z druga żona (moja mamą) zaczął wszysytko od początku dostali nowe mieszkanie itp. Czy to też jej sie nalezy skoro tata zostawil jej juz jedno mieszkanie?
B) babcia dała mi pieniadze na auto, które następnie kupiłam. Niestety zapisałam auto na tate ponieważ tata mial duzo znizek co sporo obnizalo ubezpieczenie. Czy mogę to przedstawic w sądzie? nie zabardzo mogę udowodnic to ze babcia dala mi pieniadze na to auto, jedynie chyba moglabym pokazać książeczke oszczędnosciową na ktora babcia skladala mi owe pieniadze.pytam o to bo boje się ze siostra doczepi się również do samochodu.
c) czy na taką sprawę warto brać adwokata czy to jest raczej zbyteczne?

#4 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2012 - 22:50

Zakładam, że:
spadkobiercami ustawowymi ojca jest Pani mama i wszystkie dzieci ojca - 4; darowizna ojca na rzecz siostry domagającej zachowku wynosi wg dzisiejszych cen 100 000 zł (raz Pani pisze dostali, a za chwilę - dostała tylko sama siostra mieszkanie wywalczone z prezydium );
odziedziczone po ojcu mieszkanie było współwłasnością mamy i ojca, jest warte obecnie 120 000 zł;
darowany przez Panią samochód wart jest dzisiaj 2 000 zł (zwiększył majątek ojca);
pozostały majątek ojca jest wart 10 000 zł.
Liczymy uzupełnienie zachowku dla siostry:
10 000 + 2 000 + 100 000 + 60 000 = 172 000
172 000 : 4 = 43 000
172 000 - 43 = 129 000
129 000 : 8 = 16 125
Uzupełnienie zachowku dla siostry:
16 125 - 100 000 = - 83 875
Oczywiście powinna Pani wziąć prawdziwe dane

#5 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2012 - 15:24

"Majątek to mieszkanie czyli około 120tyś"
Czy mieszkanie było współwłasnością Pani rodziców?
Czy te 120 tys to wartość całego mieszkania?

Pozdrawiam.

#6 Guest_szabunka

Guest_szabunka
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2012 - 18:22

Witam,
uzupełniłam wszystkie finansowe dane dotyczące tej sprawy.
Mama powiedziala ze to mieszkanie które tata wywalczyl w prezydium zapisał odrazu na swoją pierwszą żonę, więc nie ma o co się kłócić bo nie było zapisane na niego.
Proszę potwierdzić czy dobrze to liczę:
Mieszkanie zapisane na mamę i tatę - 120tyś.
samochód - 15tyś.
pozostały majątek ojca - 10 tyś.

60 000 (wartość połowy mieszkania) + 15 000 (wartość samochodu) + 10 000 (pozostały majątek ojca) = 85 000

85 000 : 5 ( mama,ja,siostra,brat, brat zmarły) = 17 000
85 000 - 17 000 = 68 000
68 000 : 7 (mama, ja, siostra, brat, 3-ka dzieci zmarłego brata)= 9 714

Czy te obliczenia są poprawne?

Mam rozumieć ze kwota 9 714 to będzie ta kwota którą będę musiala zapłacić siostrze jako zachowek?

Mam jeszcze jedno pytanie : Jeśli siostra zarząda 20 000, a ja nie zgodzę się na to, bo z wyliczeń wychodzi że jest to niecałe 10 000, to kto będzie pokrywał koszta postępowania sądowego i w jakiej to będzie wysokości? można je w takiej sytuacji podzielić po połowie?

#7 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2012 - 20:35

Wartość samochodu to cena rynkowa na dzień dzisiejszy a nie cena zakupu. Kupiony na ojca ale w czasie trwania małżeństwa to tylko 1/2 była ojca.
Przy obliczaniu pozostałego majątku proszę pamiętać o współwłasności majątkowej z Pani mamą np. kont bankowych i lokat nawet na nazwisko tylko ojca.
Jeżeli przyjmiemy jednak cały spadek jako 85 tys to ustawowe wirtualne udziały spadkobierców są następujące
żona minimum 1/4 czyli 21250,00 zł
4 dzieci dziedziczy pozostałe 3/4 spadku czyli po 3/16 każde, czyli
15937,50 zł dla każdego.
Dzieci zmarłego brata dziedziczą tylko w zakresie jego udziału czyli 3/16

Zachowek to 1/2 sumy dziedziczonej ustawowo, czyli siostrze należy się 7968,75zł.
Jeżeli w swoich obliczeniach nie uwzględniła pani współwłasności majątku ojca i matki to suma ta może być jeszcze mniejsza.
Jeżeli natomiast nie uwzględniła Pani rynkowej wartości mieszkania, tylko np. wartość podawaną przez spółdzielnię mieszkaniową - to wartość ta może być znacznie większa.

Pisze Pani, że odbyło się odczytanie testamentu. Czy było to odczytanie na sprawie z wniosku o nabycie spadku czy tylko odczytanie testamentu.
Czy składaliście już wniosek o nabycie spadku czy tylko o odczytanie testamentu?
Dopóki nie będzie prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku przez Panią na podstawie testamentu nikt nie może zwracać się do Pani z roszczeniem o zachowek, ponieważ tylko prawomocne postanowienie sądu przesądza o ostatecznym nabyciu spadku. Sąd powinien odrzucić taki pozew siostry ponieważ nie będzie ostatecznego ustalenia spadkobiercy. Jeżeli jednak przyjmie taki pozew to Pani w odpowiedzi na niego powinna napisać, że nie było jeszcze ostatecznego nabycia spadku i spadkobiercy nie są jeszcze ustaleni.
Radziłabym jeszcze raz przeliczyć ile ostatecznie siostrze się należy po uwzględnieniu tych moich uwag. Napisać do niej list (kopię zostawić sobie)za potwierdzeniem odbioru i te swoje wyliczenia solidnie jej przedstawić. Jeżeli rzeczywiście suma będzie dużo mniejsza od tej, którą żąda, uświadomić jej że więcej w sądzie nie uzyska i że przed ostatecznym nabyciem spadku nie może liczyć o żadną wypłatę zachowku z Pani strony. Jednocześnie zapewnić ją, że nie ma Pani zamiaru uchylać się od wypłaty zachowku i wypłaci go ale dopiero po ostatecznym nabyciu spadku. Będzie to ewentualny dowód dla sądu o Pani dobrej woli, gdyby siostra nie zgadzając się na wysokość już wypłaconego przez Panią zachowku, jednak złożyła pozew do sądu o wyższy zachowek.
Wypłata zachowku dla siostry powinna być przelewem bankowym z wyraźnym zaznaczeniem w tytule, że jest to zachowek należny ze spadku po ojcu.

Jeżeli natomiast to siostra pierwsza wystąpi do Pani na piśmie z żądaniem o zachowek, a nie było jeszcze sądowego nabycia spadku proszę jej odpisać w podobnym stylu jak wyżej.

Pozdrawiam.

#8 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2012 - 21:50

Zachowek mamie 10 625, siostrze i bratu po 7 969, a trójce dzieci zmarlego brata w sumie też 7 969 pod warunkiem, że wszystkie dzieci są pełnoletnie i trwale zdolne do pracy; jeżeli przynajmniej jedno nie jest pelnoletnie lub trwale niezdolne do pracy, to sumaryczny zachowek będzie większy.
Zażąda w pozwie 20 000 ( wpłaci wpis 1000), a sąd zasądzi 8 000, zaplaci Pani siostrze 8 000 + 400

#9 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2014 - 19:04

Witam,mam pytanie tescie przepisali mi i mojemu mężowi dom o wartości rynkowej 200.000 jako darowiznę i działkę o.9263 ha,jest to działka rolna .Mąż ma brata i siostre.Brat ma 3 dzieci i siostra 1 dziecko .Czy mają oni prawo do zachówku po smierci teściów,jak go obliczyć i czy ich dzieci mają tez do niego prawo.

#10 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2014 - 19:11

Witam,mam pytanie tescie przepisali mi i mojemu mężowi dom o wartości rynkowej 200.000 jako darowiznę i działkę o.9263 ha,jest to działka rolna .Mąż ma brata i siostre.Brat ma 3 dzieci i siostra 1 dziecko .Czy mają oni prawo do zachówku po smierci teściów,jak go obliczyć i czy ich dzieci mają tez do niego prawo. Mąż planuje remonty czy wartość zachówku bedzie liczona od tego zapisanego w darowiżnie czy jaki bedzie stan obecny np.po remontach

#11 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2014 - 21:40

Witam,mam pytanie tescie przepisali mi i mojemu mężowi dom o wartości rynkowej 200.000 jako darowiznę i działkę o.9263 ha,jest to działka rolna .Mąż ma brata i siostre.Brat ma 3 dzieci i siostra 1 dziecko .Czy mają oni prawo do zachówku po smierci teściów,jak go obliczyć i czy ich dzieci mają tez do niego prawo. Mąż planuje remonty czy wartość zachówku bedzie liczona od tego zapisanego w darowiżnie czy jaki bedzie stan obecny np.po remontach

Zachowek przysługuje lub nie
po spadkodawcy a nie po kilku naraz,
a więc nie może być po tesciach

Po smierci pierwszego z nich
po 1/8 x bratu i siostrze

x = wartość spadku + wartość darowizny (jeżeli jest doliczana do spadku) -
- długi

Po śmierci drugiego
1/6 x

Dzieci wtedy, gdy brat lub siostra umrze prze teściem lub teściową

Ustala się wartość darowizny, jaka była w momencie wydania obdarowanemu,
stosując ceny obowiązujace w chwili żądania zachowku (jeżeli dojdzie do sądu - to w chwili orzekania)_

#12 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2014 - 13:06

czyli jesli dom został wyceniony na 200.000 a za działkę nie ma ceny w akcie notarialnym od darowizny nie było zadnego podatku i nie mają długów raczej nie będą mieli,czyli jak umrze jedno to dostają obydwoje po 1/8 a jak drugie to 1/6,czyli jak obliczyć zachowek

#13 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2014 - 13:07

a co tzn.(jeżeli dojdzie do sądu - to w chwili orzekania)_

#14 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2014 - 22:00

No to inaczej:
ceny nieruchomości trzeba będzie brać takie,
jakie będą obowiązywać w chwili żądania wypłaty zachowków,
a stan nieruchomosci taki,
jaki był w momencie przekazania obdarowanym.
A wiec wartość darowizny nie musi być taka, jak w umowie darowizny

#15 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2016 - 00:03

Witam mam pytanie jeżeli babcia przepisala na mnie mieszkanie warte 200.000 tys zł a miała ona dwuch synów i jedna córek, i troje wnuczat plus ja wnuczka to kogo będę musiała spłacać w zachowku i ile by to wyniosło . Proszę o pomoc

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2016 - 12:11

Witam mam pytanie jeżeli babcia przepisala na mnie mieszkanie warte 200.000 tys zł a miała ona dwuch synów i jedna córek, i troje wnuczat plus ja wnuczka to kogo będę musiała spłacać w zachowku i ile by to wyniosło . Proszę o pomoc

50 tysięcy do podziału na  2 synów i jedną córkę. Wnuki nie dziedziczą, jeśli żyją ich rodzice.

#17 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 02 październik 2016 - 13:50

Witam

Jak obliczyc zachowek? Dziadek przed smiercia mial dwoch synów i córkę. Mieszkanie o wartosci 107 tys zapisal na corkę a wydziedziczyl jednego syna, drugi syn zmarl i zostalam po nim ja (wnuczka) Ile mi sie nalezy zachowku jako wnuczce?czy zachowek nalezy sie rowniez mojej Mamie(żonie po zmarlym synu)?

Prosze o odpowiedz

#18 Guest_agnieszka

Guest_agnieszka
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2017 - 11:43

Witam,
Mama podarowala mi mieszkanie wraz z działką o wartości 2 000 000zl. Mam czworo rodzenstwa. Jaki zachowek muszę im wypłacić.
Prosze o odpowiedź.

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18336 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 styczeń 2017 - 11:55

Wartość spadku ustaloną dla potrzeb obliczenia zachowku mnożymy przez udział danego spadkobiercy wynikający z dziedziczenia ustawowego oraz przez ułamek należnego zachowku, a od wyniku odejmujemy darowizny dla uprawnionego do zachowku. W ten sposób otrzymujemy wartość zachowku.

#20 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2017 - 14:14

Dziękuję za odpowiedź

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych