Skocz do zawartości

Długi po wujku

33 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2016 - 19:15

jest jakaś określona kolejność dziedziczenia ustawowego

moje pytanie dot. kto ma pierwszeństwo, Babcia spadkodawcy (ojciec spadkodawcy nie dożył) czy siostrzeniec spadkodawcy?

Czy może gdy rodzice spadkodawcy nie dożyli, to w na jakiej pozycji dziedziczenia ustawowego jest rodzeństwo zmarłych rodziców spadkodawcy?

zaznaczam, że nie ma bliższych dziedziczących tzn rodzeństwa, dzieci, małżonków, rodziców (nie było, nie żyją lub odrzucili spadek)

#22 Guest_nieuffna

Guest_nieuffna
  • Goście

Napisano 30 marzec 2017 - 10:37

Mnie też spotkała taka niemiła niespodzianka, że okazało się, że jestem następna w kolejce do dziedziczenia długów po wujku. Jego żona i dzieci się zrzekły, ale jakoś nie było im śpieszno poinformować nas o tym. Moja mama babcia i ja musiałyśmy iść do notariusza. Trafiłyśmy do Kancelarii Notarialnej Cejrowska w Tczewie i nasz problem rozwiązał się jednym podpisem, ale mogło być niewesoło...

#23 Kiniam

Kiniam

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 kwiecień 2017 - 19:23

No to jest odwieczny problem, że aby zrzec się takiego spadku. 

#24 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2017 - 18:52

Ja rowniez dziedzicze dlugi po zmarlym wujku. Moja mama i jej rodzenstwo zrzekli sie spadku 26 09. 2016. Zawiadomienie o odrzuceniu spadku otrzymalam 27 01.2017. Wiec juz jest za pozno na odrzucenie przeze mnie? 😭

#25 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 16 maj 2017 - 21:42

Witam. 

Zmarł mój ojciec. 

Który pozostawił długi ( administracja, niespłacone kredyty )

Wraz z mamą mają mieszkanie własnościowe -  Mama spadek chce przyjąć,z racji mieszkania. 

Natomiast Ja wraz z bratem, aby nie odbierać mamie mieszkania i nie spłacać tych długów w bankach - chcemy spadek odrzucić. I moje pytanie brzmi takie :

Czy w powyższej sytuacji trzeba spadek odrzucać,jeśli mama go przyjęła ? 

I czy jeśli ojciec 2 lata przed śmiercią się ubezpieczył na życie - w razie śmierci, mamy otrzymać pieniądze.. To czy jeśli się zrzekniemy spadku, to tych pieniędzy nie otrzymamy  ?

#26 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 maj 2017 - 11:57

Jeśli nie chcecie spadku po ojcu, musicie go odrzucić. Mama przyjęła spadek, ale jeśli go nie odrzucicie, to wraz z mamą dziedziczycie.Polisy zwykle nie wchodzą w skład spadku, ale pytajcie w towarzystwie ubezpieczeniowym, tam uzyskacie dokładne wyjaśnienia.

#27 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2017 - 19:52

Nie jestem w związku z ojcem mojego syna nie ma z nami kontaktu któregoś dnia poinformowł mnie ze zmarł jego brat i mój syn otrzyma jego długi bo on i jego nowa rodzina się zrzekł co mam z tym zrobić?

#28 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2017 - 22:07

Witam. 3 lata temu zmarł wujek (brat matki) Mama nie zrzekła się długów. Ale jest niewypłacalna. Czy mam jeszcze szansę zrzec się długów po wujku? Gdzies za granicą żyje jego corka. Jak i gdzie się domagać by to ja szukali w pierwszej kolejności?

#29 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 643 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 11:27

Niestety, nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na zadane pytanie. Najrozsądniej będzie, jeśli udasz się o kancelarii prawniczej, specjalizującej się w prawie spadkowym. Jedną z nich jest http://kancelaria-ko...prawy-spadkowe/ (znajduje się w Warszawie).

#30 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 20:22

1 Brak 

lub,

jeżeli spadek odrzucili,

córka wujka, jej zstępni,

małżonka wujka

oraz rodzice wujka

spowoduje,

iż mama nabędzie spadek po wujku.

Może go wtedy przyjąć lub odrzucić.

Napisać pismo do sądu spadku z zapytaniem, kto po wujku odrzucił spadek.

Jeżeli wszyscy wcześniej wymienieni,

to od następnego dnia po doręczeniu pisma z sądu

mama będzie mogła  w ciągu 6 miesięcy

złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku po wujku.

Jeżeli mama odrzuci spadek, to nabędzie go Pan.

Data Pana oświadczenia o odrzuceniu spadku

powinna być przynajmniej o 1 dzień późniejsza, niż mamy.

Problemem może być uzasadnienie tak późnego zwrócenia się do sądu

2 Dopiero prawomocne postanowienie sądu

stwierdzające, iż spadek po wujku nabyła mama lub Pan

daje prawo wierzycielowi domagać spłaty długu przez was

3 Trzy lata,

to akurat okres, po upływie którego,

świadczenia okresowe ( np. raty pożyczki, comiesięczne opłaty za mieszkanie, prąd )

przedawniają.

Dłużnik ma prawo uchylić od spłacania przedawnionego długu.

Trzy lata liczy się oddzielnie dla każdej raty czy comiesięcznej opłaty np. za mieszkanie

cr

#31 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2019 - 08:39

Mój ojciec nie żyje 12 lat. Po moim ojcu odrzuciłem spadek jednak w tej chwili zmarł brat mojego ojca który był kawalerem bezdzietnym samotnym. Żyje jeszcze jeden brat mojego ojca i tym samym wujka. Czy ja mimo że odrzuciłem spadek po moim ojcu dziedzicze po wujku?

#32 Kalikst

Kalikst

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 styczeń 2019 - 15:31

§ 5. art. 932 K.c. stanowi, że "Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy".  Warto więc zainteresować się tematem. W Internecie mnóstwo na ten temat artykułów (np. tu: http://swiecichowska...by-go-odrzucic/).

#33 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 29 styczeń 2019 - 19:57

1 Odrzucił Pan spadek po ojcu, w skład którego nie wchodził spadek po wujku
2 Jest Pan spadkobiercą ustawowym po wujku

#34 Guest_ilka

Guest_ilka
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2019 - 17:13

Mi zrzec się niechcianego spadku pomogła notariusz Cejrowska z tczewskiej kancelarii. Cieszę się, że trafiłam właśnie na nią, bo uzyskałam szybką i skuteczną pomoc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych