Skocz do zawartości


CZY MOŻNA PODWAŻYĆ UMOWĘ DAROWIZNY?


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_BARBARA1976

Guest_BARBARA1976
  • Goście

Napisano 15 październik 2010 - 09:49

Dzień dobry.
W 1997 roku została u notariusza sporządzona umowa darowizny. Babcia darowała mi nieruchomość - wraz z gruntem- był to jej majątek odrębny co potwierdził wówczas żyjący jej mąż, "wolny od ciężarów i długów oraz roszczeń osób trzecich" . Zobligowałam się do dożywotnej nieodpłatnej służebności. Zamieszkałam w domu wraz z dziadkami. Mam zapytanie czy po śmierci babci jej 2 córki a moje ciotki, mają prawo do tej nieruchomości, czy mogą domagać się podziału majątku? Co należałoby zrobić aby do takiej sytuacji nie doszło?
Z niecierpliwością czekam na poradę.
Pozdrawiam serdecznie.

#2 Guest_niec-nota

Guest_niec-nota
  • Goście

Napisano 16 październik 2010 - 11:47

Podziału majątku nie mogą się wtedy domagać, ale będą mogły wystąpić o zachowek. Jest o tym dużo na forum, użyj wyszukiwarki lub w razie czego zadaj konkretne pytanie.

#3 Guest_darusia 5

Guest_darusia 5
  • Goście

Napisano 16 październik 2010 - 12:49

Mam pytania do Pana Niec-noty! Czy każda darowizna daje podstawę do domagania się zachowku osób do tego uprawnionych?
Czy istnieje przepis, że po upływie iluś lat nie można domagać się zachowku?
Czy można w umowie darowizny dokonać jakiegoś wpisu, aby rodzina nie mogła domagać się zachowku jeśli tak to jakiego?
Pozdrawiam seredcznie

#4 Guest_-praw-hieronim

Guest_-praw-hieronim
  • Goście

Napisano 16 październik 2010 - 21:54

Ludzie!!! Ile jeszcze razy trzeba powtarzać,że darowizna jest święta i nie do naruszenia!Darowiznę robimy za życia w akcie notarialnym!!!Czytajcie archiwum!!

#5 Guest_niec-nota

Guest_niec-nota
  • Goście

Napisano 17 październik 2010 - 18:49

Ludzie!!! Ile jeszcze razy trzeba powtarzać,że darowizna jest święta i nie do naruszenia!Darowiznę robimy za życia w akcie notarialnym!!!Czytajcie archiwum!!


Darowizna nie jest święta i nienaruszalna. Może ją odwołać darczyńca w określonej sytuacji.

#6 Guest_niec-nota

Guest_niec-nota
  • Goście

Napisano 17 październik 2010 - 19:01

Mam pytania do Pana Niec-noty! Czy każda darowizna daje podstawę do domagania się zachowku osób do tego uprawnionych?
Czy istnieje przepis, że po upływie iluś lat nie można domagać się zachowku?
Czy można w umowie darowizny dokonać jakiegoś wpisu, aby rodzina nie mogła domagać się zachowku jeśli tak to jakiego?
Pozdrawiam seredcznie

Rozdział kodeksu cywilnego o zachowku nie jest zbyt obszerny, warto tam zajrzeć. Są to art. 991 - 1011. Na pierwszą część pytania spokojnie sama się doczytasz odpowiedzi.

Przedawnienie roszczenia o zachowek w takiej sytuacji następuje po 3 latach od otwarcia spadku (od śmierci).

Przed roszczeniem o zachowek można się "uchronić" jeśli uprawnieni do zachowku zostaną wydziedziczeni przez spadkodawcę, o czym też mowa w tym rozdziale.

Można też w akcie darowizny uczynić zastrzeżenie, że rzecz darowana nie podlega zaliczeniu na poczet schedy spadkowej:

Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.


W tym przypadku trzeba by uzupełnić umowę darowizny o taki zapis (u notariusza), albo zastrzeżenie wyraźnie wpisać w testamencie, wtedy jednak lepiej gdy testament będzie w formie notarialnej.

#7 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2018 - 19:34

A jeżeli przepisujacy był chory psychicznie można podważyć?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych