Skocz do zawartości


Nieruchomość obciążona hipoteką w testamencie


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Cordul

Guest_Cordul
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2010 - 13:19

Znajoma mi osoba (nie rodzina) chce zapisać mi w testamencie nieruchomość obciążoną hipoteką. Czy w takiej sytuacji testament musi być sporządzony urzędowo przed notariuszem czy wystarczy zwykły testament spisany odręcznie bez świadków. Czy dla sądu taki testament będzie wystarczająco wiarygodny? Czy rodzina (spadkobiercy ustawowi) mogłaby podważyć taki odręczny testament?
I jeszcze jedno pytanie - czy obciążenie wynikające z takiej nieruchomości, darowanej w testamencie byłoby egzekwowane z majątku wspólnego małżonków czy odrębnego, tj. jedynie mojego (nie ma rozdzielności majątkowej). Tzn. czy po nabyciu do niej prawa jeszcze przed spłatą hipoteki byłabym jedyną osobą obciążoną ciążącym na niej długiem czy mój małżonek musiałby również odpowiadać za to zobowiązanie?

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2010 - 17:04

1) Wystarczy testament odręczny.

2) Może ale jedynie w bardzo wąskim zakresie:
Kodeks cywilny
Art. 928. § 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
§ 2. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak by nie dożył otwarcia spadku.
Art. 929. Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.
Art. 930. § 1. Spadkobierca nie może być uznany za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.
§ 2. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Art. 945. § 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby.
§ 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

3) Jeżeli nic innego nie zostanie zapisane w testamencie to mienie spadkowe wejdzie do Pani majątku odrębnego.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Art. 33. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

4) Odpowiadać będzie tylko Pani za długi spadkobiercy nie tylko z nieruchomości ale również swoim majątkiem. Warto zatem złożyć w terminie 6 m-cy od śmierci spadkodawcy przed notariuszem oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wysokości wartości spadku.

#3 Kzajko

Kzajko

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 22 grudzień 2019 - 12:32

Szkoda, że takie odpowiedzi są zawsze z paragrafami. Tak jakby nie można było odpowiedzieć normalnym językiem

http://www.notariusz...ty-sporzadzanie

http://www.notariusz...wie.eu/hipoteka

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych