Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zaświadczenie dla emeryta o wysokości osiągniętego przychodu

zaświadczenie emeryt wysokość przychodu

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 mat1984

mat1984

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 08 czerwiec 2012 - 22:16

Witam,muszę wystawić zaświadczenie dla emeryta, który w 2011 roku był moim zleceniobiorcą. Umowa była podpisana w marcu 2011, wypłata za wykonanie zlecenia nastąpiła w grudniu 2011 roku wg następującego rachunku:---Kwota brutto: 100 złPodatek zryczałtowany 18%: 18 złUbezpieczenie emerytalne: 9,76 złUbezpieczenie rentowe: 1,50 złUbezpieczenie zdrowotne: 7,99 złDo wypłaty: 62,75 złPodsumowanie kosztów pracodawcy:Kwota netto: 62,75 złPotrącenia: 37,25 złKwota brutto: 100 złKoszty płatnika: 15,93 złSuma obciążeń ZUS/PIT 53,18 złŁączny koszt zlecenia: 115,93 zł---Co miesiąc była składana w zus deklaracja o tym, że w danych miesiącach roku zleceniobiorca nic nie zarobił, rachunek opisany wyżej został wystawiony przez zleceniobiorce dopiero w grudniu 2011 i w deklaracji składanej w zus za grudzień zostały odprowadzone odpowiednie składki.Emeryt dostał wezwanie z ZUS do przesłania zaświadczenia o wysokości osiągniętego przychodu, stąd moje pytanie jak takie zaświadczenie powinno wyglądać. Czy prawidłowe będzie wystawienie go w następującej formie:-------ZaświadczenieW 2011 roku XXX YYY, nr pesel XYZ zam. w XXX przy ul. XXX 22 jako zleceniobiorca osiągnął przychód wg następującego rachunku:Kwota brutto: 100 złPodatek zryczałtowany 18%: 18 złUbezpieczenie emerytalne: 9,76 złUbezpieczenie rentowe: 1,50 złUbezpieczenie zdrowotne: 7,99 złDo wypłaty: 62,75 złPodsumowanie kosztów pracodawcy:Kwota netto: 62,75 złPotrącenia: 37,25 złKwota brutto: 100 złKoszty płatnika: 15,93 złSuma obciążeń ZUS/PIT 53,18 złŁączny koszt zlecenia: 115,93 zł-------------Czy też rachunek powinien wyglądać inaczej i opisywać kolejno każdy z miesięcy tj. marzec - 0zł, kwiecień - 0zł {...} listopad - 0zł, grudzień - XXX zł (co powinno się znaleźć wówczas w miejscu XXX? czy jako przychód w tym przypadku określa się kwotę 100 zł tj. kwotę która obejmuje część wynagrodzenia do wypłaty + podatek + składki po stronie zleceniobiorcy? czy też w tym przypadku jako przychód należy podać 115,93 zł czyli kwotę która dodatkowo obejmuje również składki które były po mojej stronie jako zleceniobiorcy?)Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,mat

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13933 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 czerwiec 2012 - 10:46

W zaświadczeniu na pewno nie musisz wpisywać kosztów zleceniodawcy /nie pracodawcy/, to ich nie interesuje.

#3 mat1984

mat1984

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 20:27

Dzięki za odpowiedź, usunąłem koszty pracodawcy. Przeszukałem trochę internet i na podstawie znalezionych zaświadczeń 'stworzyłem' coś takiego:--- ZaświadczenieW 2011 roku XXX YYY, nr pesel xxxxxx zam. w XXX przy ul. XXX 22 jako zleceniobiorca osiągnął następujący przychód:marzec – 0 złkwiecień – 0 złmaj – 0 złczerwiec – 0 złlipiec – 0 złsierpień – 0 złwrzesień – 0 złpaździernik – 0 złlistopad – 0 złgrudzień – 100 złPodstawa zatrudnienia: umowa zlecenie.Łączny przychód w ciągu 2011 roku: 100 zł.---Kwota 100 zł którą wpisałem jest kwotą brutto dla pracownika i od niej był liczony podatek i wszystkie składki - czy to właśnie tą kwotę rozumie ZUS jako 'przychód'? Czy zaświadczenie w formie jw jest wystawione prawidłowo?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13933 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2012 - 20:40

myślę, że teraz już jest prawidłowo

#5 Barbara

Barbara

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 20:49

Kwota 100 zł którą wpisałem jest kwotą brutto dla pracownika i od niej był liczony podatek i wszystkie składki - czy to właśnie tą kwotę rozumie ZUS jako 'przychód'?
Tak, przychód (bruttto) w rozumieniu ustawy o pod.doch.od os.fizycznych, a zwłaszcza przychód, od którego są liczone składki emerytalne i rentowe.

#6 mat1984

mat1984

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 20:50

Dzięki :)I jeszcze jedno pytanie: wyczytałem, że takie zaświadczenie odnośnie przychodów osiągniętych przez zatrudnianych emerytów powinienem złożyć w ZUS w terminie do końca lutego (btw co jest dla mnie kompletnym bezsensem skoro co miesiąc i tak składam w ZUS deklarację odnośnie ich wynagrodzenia). Czy grożą mi jakieś kary za nieprzesłanie tych informacji w wymaganym przez zus terminie?

#7 Barbara

Barbara

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 21:08

Nie wiem czy są jakieś kary, zawsze trzymałam się terminu.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zaświadczenie, emeryt, wysokość przychodu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych