Skocz do zawartości

PODWAŻENIE TESTAMENTU WŁĄSNORĘCZNEGO

20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-agus79

Guest_-praw-agus79
  • Goście

Napisano 21 październik 2007 - 20:37

Witam wszystkich , PROSZE O POMOC! :-) zwracam się z prośbą do forumowiczów o pomoc, a mianowicie. Chodzi o spisany ręcznie testament tzw. hollograficzny. Testamentem tym został przepisany cały majątek sąsiada na Panią X, o czym powiedział mi ten sąsiad, gdyz osoba ta wg niego zasługuje na cos na wypadek jego smierci bo mu w chorobie i w innych sprawach cały czas pomaga. Sąsiad ten jest kawalerem, rodzice nie zyją , bracia tez poumierali, pozostała mu tylko z bliższej rodziny bratanica i żona zmarłęgo brata. Spadek, ktory on posiada jest dziedzictwem rodziców oraz braci. W przypadku jego smierci ustawowo odziedziczyla by bratanica (wnuczka brata) z tego co wiem, która nie ma znim kontaktu, psuje mu opinie, utrudnia zalatwianie podzialu spadku. Sąsiad obawia się , że po jego smierci ona moze podawazyc testament napisany przez niego recznie( )fakt on nie stroni od alkoholu, ale są tygodnie kiedy nie pije, naprawde dobry , zyczliwy Pan z tą negatywna tylko cechą (alkohol)). W przypadku testamentu własnoręcznego odziedziczyla by Pani X , a do prawa zachowku wnuczka raczej prawa by nie miala. Czy istnieja przeslanki do tego by mogła go podważyc i sąd mógłby obalic testament? Czy jest łatwo taki testament podważyć ?Czy testament notarialny bylby bardziej bezpieczny. Proszę o poradę... Dziekuje

#2 Guest_-praw-kecoj

Guest_-praw-kecoj
  • Goście

Napisano 21 październik 2007 - 21:10

[b:4362bed2b8]Jeśli jest ryzyko, iż ktoś będzie chciał obalić testament - radzę sporządzić go notarialnie - nie są to duże koszta[/b:4362bed2b8]Natomiast testament wlasnoreczny jest najbardziej popularna forma testamentu.Wynika to zarówno z latwosci jego sporzadzenia, jak i z faktu, ze w przypadku testamentu wlasnorecznego testator moze ukryc przed zainteresowanymi sam fakt jego sporzadzenia.Zgodnie z art. 949§1kc spadkodawca moze sporzadzic testament w ten sposób, ze napisze go w calosci pismem recznym, podpisze i opatrzy data.Podstawowa cecha testamentu wlasnorecznego / holograficznego/ jest wiec sporzadzenie go pismem odrecznym tzn. testament musi zostac w calosci napisany wlasnorecznie przez testatora. Wylaczone jest tutaj poslugiwanie sie jakimkolwiek urzadzeniem do pisania np. maszyna do pisania czy komputerem.Nieistotne jest natomiast jakim "narzedziem" piszacym tzn. olówkiem, piórem czy dlugopisem posluguje sie testator i na jakim podlozu utrwala pismo.Druga przeslanka waznosci testamentu wlasnorecznego jest zlozenie wlasnorecznego podpisu pod testamentem, a takze pod kazda poprawka, skresleniem, dopiskiem w tresci testamentu.Brak podpisu pod testamentem pociaga za soba jego niewaznosc.Jezeli pod podpisem testator dopisal jeszcze jakies postanowienia, powinien sie pod nimi jeszcze raz podpisac, w przeciwnym wypadku postanowienia te nie beda brane pod uwage.Kodeks cywilny nie okresla jak ma wygladac podpis testatora. Moze to byc zarówno podpis wyrazny albo podpis skrócony lecz uzywany zwyczajowo przez testatora. Uwaza sie, ze podpis spadkodawcy powinien zawierac co najmniej jego nazwisko, a w zasadzie tez imie lub przynajmniej jego poczatkowa litere. Testament podpisany tylko imieniem spadkodawcy jest niewazny.Testament wlasnoreczny powinien byc równiez opatrzony data jego sporzadzenia.Umieszczenie w testamencie daty sluzy osiagnieciu dwóch celów: ustalenia czy testator w chwili sporzadzania testamentu mial zdolnosc testowania czyli byl w stanie swiadomie rozporzadzic swoim majatkiem, oraz w przypadku gdy spadkodawca pozostawil kilka testamentów ustalenia kolejnosci w jakiej zostaly one sporzadzone.Najbardziej precyzyjne jest podanie dnia, miesiaca i roku sporzadzenia testamentu.Brak daty, a takze data nieprawdziwa w zasadzie powoduje niewaznosc testamentu wlasnorecznego / art. 958 w zw. z art. 949§1kc/.Wyjatek od tej zasady przewidziany zostal w art. 949§2kc, zgodnie z którym brak daty nie pociaga za soba niewaznosci testamentu, jezeli nie wywoluje watpliwosci co do zdolnosci spadkodawcy do sporzadzenia testamentu, co do tresci testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

#3 Guest_-praw-agus79

Guest_-praw-agus79
  • Goście

Napisano 21 październik 2007 - 22:02

Dziekuje za odpowiedz ,i to się zgadza ze jest miejsze ryzyko podważenia testamentu recznego niż notarialnego, ale jak to sie wtedy agrumentuje w sadzie jakimi dowodami?a czy łatwo jest go obalić, bo powiem szczerze mało wiem na ten temat.rozumiem ze bratanicy nie przysługuje zachowek? pozdrawiam :-)

#4 Guest_-praw-agus79

Guest_-praw-agus79
  • Goście

Napisano 21 październik 2007 - 22:04

przepraszam za pomylke, notarialny trudniej obalic..Sorki :-) ;-) :->

#5 Guest_-praw-kecoj

Guest_-praw-kecoj
  • Goście

Napisano 21 październik 2007 - 22:34

Pierwszą sprawą będzie powołanie biegłego grafologa, który na podstawie próbek pisma testora zbada czy to on sporządził swoją ostatnią wolę. Grafolodzy potrafią na podstawie pisma stwierdzić jeszcze kilka innych rzeczy, np. czy osoba pisała i była zdenerwowana - czy tekst był dyktowany, ewentualnie jakie fragmenty... Powiem szczerze, że nie wiem jak oni to robią, ale miałem okazję czytać kilka takich opinii i nie wiem jak biegli do tego "dochodzą". Udowadnianie należy do strony,która podważa testament - mogą starać się uprawdopodobnić, że testor nie był w pełni poczytalny, zmuszany, pod wpływem alkoholu - okoliczności, świadkowie...Natomiast zachowek przysługuje osobom, które nie zostały ujęte w testamencie zmarłego, natomiast dziedziczyłyby one na mocy ustawy, a konkretniej zstępnym, rodzicom i małżonkowi spadkodawcy.

#6 Guest_-praw-grazia83

Guest_-praw-grazia83
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 08:50

Witam!ja się podepnę do tematu-jak można taki testament zabezpieczyć,aby jakaś osoba mająca w tym interes np. nie zniszczyła go?i druga sprawa ja mam zamiar spisać testament ,[b:eb7734162b]ale nie chce teraz nikogo o nim informować[/b:eb7734162b] i tu mam problem,co będzie jak nie zdążę(w życiu różnie bywa) skąd będą wiedzieć,że w ogóle jest testament jednym słowem nie mam pomysłu jak to zrobić?

#7 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 09:08

[quote:f22b959010]ak można taki testament zabezpieczyć,aby jakaś osoba mająca w tym interes np. nie zniszczyła go? [/quote:f22b959010]Jedyna możliwość to składać do sądu wniosek o nakazanie złożenia testamentu. Z resztą zniszczenie testamentu jest przesłanką do uznania takiej osoby za niegodną dziedziczenia.[quote:f22b959010]i druga sprawa ja mam zamiar spisać testament ,ale nie chce teraz nikogo o nim informować i tu mam problem,co będzie jak nie zdążę(w życiu różnie bywa) skąd będą wiedzieć,że w ogóle jest testament jednym słowem nie mam pomysłu jak to zrobić?[/quote:f22b959010]Sporządzić testament w formie notarialnej. Wówczas notariusz jeśli dowie się o Twojej śmierci złoży testament w sądzie.

#8 Guest_-praw-grazia83

Guest_-praw-grazia83
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 09:55

Pani Izo bardzo,bardzo serdecznie pani dziękuję za odpowiedź :-)przepraszam Aguś79,że weszłam ci w temat,ale mam jeszcze jedną wątpliwośćPan Kecoj bardzo wyczerpująco napisał na temat testamentu (i chwała mu za to) ''[b:3e930104a3]Druga przeslanka waznosci testamentu wlasnorecznego jest zlozenie wlasnorecznego podpisu pod testamentem, a takze pod kazda poprawka, skresleniem, dopiskiem w tresci testamentu.[/b:3e930104a3]''zastanawiam się tylko na podstawie tego cytatu,czy uzasadnienie dlaczego tak postanawiam a nie inaczej może być w testamencie czy powinno być jako osobny załącznik?

#9 Guest_-praw-agus79

Guest_-praw-agus79
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 18:36

Serdecznie dziekuje WAM ZA ODPOWIEDZI, ale z tego co wiem, to w testamencie raczej zadnych postanowien się nie pisze... Chyba ze jest oowiązkowe uzasadnienie swojej woli. Powiem jeszcze,ze czytajac wiele artykułów na temat sporzadzenia testamentów, to dochodze do wniosku, ze to nie jest problem podwazyc taki testament.., bo mozna duzo Sadowi naopowiadac.. i sąd moze taki testament uniewaznic... Jaka jest w ogole statystyka uniewaznienia takich testamentów?Czy ktos ma jakies orzeczenia Sądów dot. własnie uniewaznienia testamentu?Bede wdzieczna ZA KAZDA WSKAZÓWKEpozdrawiam ;-)

#10 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 22:10

Unieważnić testament jest bardzo trudno - a nie łatwo. Sąd nigdy nie unieważni testamentu na podstawie bajek i wiejskich plotek opowiadanych nawet przez cały zastęp świadków. Brak zdolności do testowania trzeba bowiem wykazać przesłankami obiektywnymi - zazwyczaj stanem zdrowia, dokumentacją medyczną itp. Sąd w takim wypadku dopuszcza dowód z opinii biegłych, którzy na podstawie akt sprawy (zeznań świadków), ale i dowodów z dokumentacji medycznej wydają opienię czy osoba taka mogła mieć zdolność do testowania czy nie. Przewaga testamentu notarialnego polega tu na tym, że notariusz niejako swoją osobą gwarantuje, że osoba ma świadomość i swobodę testowania. Jest to szczególnie ważne w tych sytuacjach, gdy stan zdrowia rzeczywiście wskazuje na to, że można mieć wątpliwości co do tego czy osoba ta mogła testować (np. choroba nowotworowa i przyjmowane w związku z nią silne środki przeciwbólowe lub narkotyczne). Kilkukrotnie mieliśmy takie sprawy, że rodzina chciała zaprzeczyć testament takiej osoby. Opinia biegłych była niepewna - wskazująca np. na to, że testator przyjmował duże dawki leków ograniczające możliwość zrozumienia podejmowanych czynów, ale tylko w przypadku napadu bólów. A skoro nie da się obiektywnie ustalić czy w chwili sporządzania testamentu osoba ta była pod wpływem działania środków - kluczowe znaczenie będą miały zeznania notariusza (szkoda tylko, że Ci bardzo często zasłaniają się niepamięcią i mówią ogólnie - że skoro był akt, to znaczy, że kontakt z testatorem był zrozumiały i świadomy). Natomiast w przypadku testamentu własnoręcznego te wątpliwości mogą przechylić szalę na drugą stronę....

#11 Guest_-praw-joanka-kacha

Guest_-praw-joanka-kacha
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 22:30

Również dołączę się do tych pytań !Czy obecność na testamencie, napisanym własnoręcznie (opatrzonym datą i podpisem) - dopisków innych osób - świadków, niebędących beneficjentami testamentu ( np. o takiej treści: "poświadczam wolę mojej siostry...") nie sprawia iż taki dokument może zostać unieważniony? Mam taki przypadek. Starsza osoba spisująca swoją wolę koniecznie chciała aby jej siostra zaświadczyła, że taką właśnie wolę wyraziła i że jest to jej własnoręczne pismo!!! Obecnie zmiana testamentu nie jest możliwa, bo po upływie kilku lat od jego sporządzenia testatorka utraciła umiejętności grafomotoryczne-już nie potrafi pisać i spadkobierczyni - wnuczka brata martwi się, że testament można obalić.

#12 Guest_-praw-joanka-kacha

Guest_-praw-joanka-kacha
  • Goście

Napisano 24 październik 2007 - 21:33

Ponawiam wątek....

#13 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 październik 2007 - 20:34

Ups - przepraszam, nie zauważyłem Twojego pytania ;-) .Takie zapiski - o ile nie znajdują się w treści testamentu nie wpływają na jego ważność. Nienaruszona musi być przestrzeć od daty po własnoręczny podpis - tam wszystko musi być spisane własnoręcznie, bez żadnych dopisków. Poniżej podpisu natomiast może być cokolwiek - nie ma to wpływu już na testament.

#14 Guest_alina

Guest_alina
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 16:50

potrzebuje pomocy
otrzymalam pismo z sadu o stwierdzenienabycia spadku z testamentem.
problem jest tego typu,ze mam watpliosci co do autentycznosci tego testamentu. od smierci tej osoby minelo prawie 30 lat i zawsz bylo powtarzane, ze nie ma zadnego testamentu. poza tym porpwnujac pismo stwierdzam wiele niezgodnosci. co w takiej sytuacji powinnam zrobic? gdzie powinnam to zglosic, czy powinnam napisac jakies odwolanie. prosze o pomoc

#15 Guest_aplikantradcowskikrakow

Guest_aplikantradcowskikrakow
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 19:13

Droga Pani,

Należy napisać pismo, w którym trzeba będzie wnieść o przeprowadzenie analizy autentyczności testamentu. Jeżeli będzie Pani miała jakieś dodatkowe pytania proszę na priv.

#16 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 30 maj 2014 - 08:54

Mam pytanie, jeśli ktoś zostawił testament własnoręczny, ale pesel i kilka cyfr jest wpisanych przez inną osobę (która przyznała sie do tego na pierwszej rozprawie) to czy testament ten może zostać uznany za nie ważny?

#17 Guest_arana

Guest_arana
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2014 - 18:25

Ja się podłączę ze świeżym zapytaniem. Jest dom rodzinny, jedyny właściciel zmarł. Problem jest następujący, że po śmierci rodziców dziedziczy dwoje dzieci, brat i siostra. Siostra zrzeka się wszystkiego, bo brat pije i rozpowiada o niej same najgorsze rzeczy bez pokrycia (odcięła go od pomocy finansowej, uciekł z odwyku itd), dodatkowo wynosi rzeczy z domu rodzinnego i sprzedaje. Niestety po kilku latach brat umiera i w międzyczasie robiąc siostrze na złość sporządza testament, w którym przekazuje "majątek" konkubinie, którą notabene 5 lat przed śmiercią wyrzuca z domu, bo pije a on przestał. Jakie prawa ma konkubina? Mało kiedy chodzi trzeźwa, ale pojawiła jej się perspektywa dość sporego zastrzyku pieniędzy, a ja (siostra) nie mogę w ogóle pomyśleć o tym, że w domu, w którym sie wychowywałam jest melina pijacka...

Czy mam jakieś szanse podważenia testamentu, jeżeli takowy jest? Czy już nie mam szans na odzyskanie domu rodzinnego, w którym się wychowywałam?

#18 mtzd

mtzd

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 869 postów

Napisano 05 październik 2018 - 13:20

Rowniez moge sie podłączyć. Podejrzewam, ze testament nie został sporządzony przez osobę zmarłą.

W jaki sposob moge go podważyć? 

#19 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 05 październik 2018 - 19:42

Złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

#20 BarbaraGruszka

BarbaraGruszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 581 postów

Napisano 08 październik 2018 - 07:40

Na stronie jest stosowny artykuł:

http://biznes-time.p...azyc-testament/

Opisane jest tutaj w jakiej sytuacji oraz kiedy można podwazyć testament. NIe mozna podwazyć go przy notariuszu. Wszystko musi sie odbyć sądowo ( mozesz samodzielnie złożyć wniosek, ale skorzystać również z pomocy prawnika)

Kiedy można podwazyć:

jeśli doszło do błedu formalnego w testamencie

jeśli osoba została przymuszona do napisania testamentu

albo osoba zostawiająca testament nie była w pełni władz umyslowych

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy