Skocz do zawartości

podział spadku - jaki?

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-kristi

Guest_-praw-kristi
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2007 - 05:04

Witam,Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda podział spadku w mojej rodzinie.Właścicielem gruntu na którym był wybudowany dom była moja mama (chyba nie ma na to dokumentów) po ślubie z moim tatą urodziło im się 2 dzieci, w tym ja. Mama jednak zmarła kiedy byłam jeszcze bardzo mała, a tata ożenił się ponownie. Z drugiego małżeństwa ma 1 córkę. Tata mieszkał na tej działce od samego początku aż do śmierci w 89 roku (ponad 30 lat). Nie zostawił testamentu. Do tej pory też nikt nie był chętny aby przeprowadzać sprawę spadkową. Ja nie mieszkam tam już ponad 30 lat, jednak mój brat, macocha i jej córka mają na tym gruncie wybudowane domy i tam też mieszkają.Kilka lat temu sąsiad, który hoduje sobie warzywka obok nas (działka bez ogrodzenia) chciał uregulować prawnie własność do gruntu pod hodowlą (amatorską). Okazało się, że miejsce, w którym sadzi sobie ogórki i pomidory należy do mojego zmarłego taty. Sąsiad oczywiście na razie nam nie przeszkadza, więc nic w tej sprawie nie robiliśmy. Cała ziemia należąca kiedyś do mojej mamy, postanowiem sądu należy teraz do mojego zmarłego taty. Obecnie interesuje mnie (jako córki z pierwszego małżeństwa) przeprowadzenie sprawy spadkowej, ponieważ mój syn chciałby postawić w tamtych okolicach dom.Czy w takiej sytuacji kiedy wszyscy potencjalni spadkobiercy żyją a tato nie zostawił testamentu nastąpi podział spadku ustawowo, czyli połowa dla mojej macochy i po 1/6 dla każdego dziecka? Czy macocha i córka z drugiego małżeństwa mają prawa do tej ziemi?

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2007 - 21:19

[quote:169fdefdfa]Cała ziemia należąca kiedyś do mojej mamy, postanowiem sądu należy teraz do mojego zmarłego taty.[/quote:169fdefdfa]Skąd takie stwierdzenie? W chwili śmierci mamy nieruchomość na której jest dom powinna przypaść dla taty, brata i Pani po 1/3 części. Czy Pani mama zostawiła testament?Jeśli nie to ojciec miał tylko 1/3 część tej nieruchomości. Po jego śmierci ta część podzieliła się pomiędzy jego drugą żonę, syna z drugiego małżeństwa, panią i brata. Należałoby więc przeprowadzić postępowanie spadkowe, a następnie fizycznie podzielić działkę stosownie do posiadanych udziałów - o ile oczywiście technicznie jest to możliwe.

#3 Guest_-praw-kristi

Guest_-praw-kristi
  • Goście

Napisano 07 luty 2007 - 21:11

Witam, Dziękuję za poprzednią wypowiedź.W tym tygodniu mieliśmy z mężem wolne więc pojeździliśmy troche po różnych urzędach pozałatwiać papierki do sprawy spadkowej.A więc tak mamy lub w najbliższym czasie będziemy mieli:a. Akt małżeństwa moich rodzicówb. Akt zgonu mojej mamyc. Akt zgonu mojego tatyd. Akt urodzenia mój (córka)e. Akt urodzenia mojego brata (syn) f. Akt urodzenia mojej zmarłej siostry (córka)g. Akt zgonu mojej zmarłej siostry (córka) --> brak dzieci i mężah. Akt małżeństwa mojego ojca z macochąi. Akt urodzenia córki z drugiego małżeństwaj. Akt małżeństwa mój i mojego mężak. Akt małżeństwa córki z drugiego małżeństwa i jej męża l. Kopia mapy działkił. Wypis z księgi wieczystej - tego jeszcze nie mamy, będziemy mieć jak zostanie wprowadzone do bazy komputerowej - za 2 tyg.CZY TO WSZYSTKO ???[color=red:0faad87836]pyt. 1[/color:0faad87836] Czy potrzebny do sprawy spadkowej będzie Wypis z rejestru gruntów?Wiem już natomiast jak wg prawa mój tata stał sie właścicielem działki, która należała do mojej mamy, a wcześniej babci. Otóż, to dopiero on w 1986r. założył Księgę Wieczystą, a ponieważ moja mama już nie żyła dlatego jest wpisany jako jedyny właściciel. (Po mamie nie została przeprowadzona sprawa spadkowa, nie zostawiła testamentu). Nie wiem dlaczego tata został wpisany do Księgi Wieczystej jako jedyny właściciel skoro dzieci były już wtedy pełnoletnie... ale teraz to już nieważne.Tata umarł w 1989r. nie zostawiając po sobie testamentu.Jak rozumiem w takim wypadku grunt zostanie podzielony pomiędzy mnie, mojego brata, macochę i córkę z drugiego małżeństwa. [color=red:0faad87836]pyt. 2[/color:0faad87836] W jakich częściach? Czy wszyscy dostaną po 1/4?Cała działka ma około 2000m2.Mój syn chce wybudować na części tej działki dom, rodzina zgodnie postanowiła, że dostanie pewną część (około 700-800 m2). Macocha i mój brat są chętni do nie przyjąć (zrzeczenia się) spadku.[color=red:0faad87836]pyt. 3[/color:0faad87836] czy w takiej sytuacji cała działka podzieli się na 2 pozostałych spadkobierców?Jeśli tak, to wychodzi, że ja i córka z drugiego małżeństwa dostaniemy po 1/2 spadku czyli około 1000m2. [color=red:0faad87836]pyt. 4[/color:0faad87836] Jak wygląda sprawa ustalenia i podzielenia fizycznego działki? [color=red:0faad87836]pyt. 5[/color:0faad87836] Jakie dokumenty są do tego potrzebne?[color=red:0faad87836]pyt. 6[/color:0faad87836] Co należy rozumieć przez stwierdzenie "o ile technicznie podział działki jest możliwy"?[color=red:0faad87836]pyt. 7 [/color:0faad87836]Jak przepisać działkę na mojego syna? Czy to trzeba załatwić w sądzie?[color=red:0faad87836]pyt. 8 i ostatnie [/color:0faad87836]Czy da się to wszystko zrobić na jednej rozprawie ? :mrgreen: :?:

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 luty 2007 - 23:03

Ad.1 Jeśli grunt stanowi gospodarstw rolne to Tak.Z uwagi, że spadek po ojcu otworzył się w 1989r - zastosowanie mają stare przepisy o dziedziczeniu gospodarstw rolnych.Ad2. Tak - wszyscy dostaną po 1/4 części spadku.Ad3. To już kwestia podziału spadku - jeśli się dogadacie to każde rozwiązanie jest możliwe.Ad4. Należy geodezyjnie wyznaczyć nowe działki, spisać stosowny akt notarialny i zaktualizować księgę wieczystą.Ad5. Jak wyżejAd6. Znaczy to czy działka jest na tyle duża, że da się z niej faktycznie wyodrębnić określoną ilość mniejszych działek.Ad.7 Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku przepisuje Pani aktem notarialnym udział w spadku na syna, ewentualnie po fizycznym podziale spadku - darować aktem notarialnym konkretną działkę.Ad8. Podział spadku wymaga osobnej sprawy po zakończeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Oczywiście powtórze, że podział spadku możecie dokonać ugodowo sami, bez mieszkania do tego sądu.

#5 Guest_-praw-kristi

Guest_-praw-kristi
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 01:49

Dziękuję za szybką odpowiedź :)Mam jeszcze kilka pytań.1. Zakładając, że wszyscy spadkobiercy są chętni do wspólnego ustalenia podziału spadku, rozumiem, że możemy podzielić działkę na nierówne cześci. Czy osoby, które zrzekną się spadku na rzecz innych spadkobierców, będą musiały być jakoś "spłacone"? Czy w takim wypadku jak się sami zrzekają to nic nie dostają?2. Jeśli wszyscy spadkobiercy napiszą wspólny wniosek o podział spadku to czy da się załatwić tą sprawę spadkową na 1 spotkaniu z sądem? (nie chcielibyśmy starszej, chorej kobiety ciągać po sądach więcej niż to potrzebne)3. Ile taki wniosek może kosztować ? <przedział cen> Czy wniosek powinien być napisany przez adwokata?4. Czy podatek od spadku będzie wg. starej Ustawy, czy też może wg. tej obowiązującej od 1 stycznia, skoro spadek otworzył się w 1989r. ?Kto określa wysokość spadku jeśli jest to działka?5. Czy okres 1 miesiąca na zgłoszenie spadku do US jest liczony od uprawomocnienia się postanowienia sądu? czy od jakiegoś innego terminu? 6. Czy lepiej przepisać mój udział w spadku aktem notarialnym na syna czy zrobić darowiznę? Oprócz opłat aktu notarialnego, jakie są wysokości podatków w obu tych przypadkach?

#6 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 18:42

1. Jeśli ugodowo dokonacie podziału to wszystkie możliwości są dopuszczalne: nierówne działki, przekazanie udziałów innemu spadkobiercy bez żadnych dopłat itp.2. Proszę się zdecydować w końcu jaki sposób chcecie - czy w sądzie chcecie tylko stwierdzić nabycie spadku czy również dokonać działu spadku (sądowy podział spadku). Tak jak pisał Łukasz są to dwa różne postępowania, dwa różne wnioski.Jeśli w sądzie chcecie tylko stwierdzić nabycie spadku to jest to zazwyczaj tylko jedna rozprawa. 3. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku 50 zł. Sądowy dział spadku: 300 zł przy zgodnym wniosku i jak dobrze pamiętam 1.000 zł w razie sporu co do sposobu działu. 4. Podatek będzie naliczony według starej ustawy.5. 1 miesiąc od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.6. Od darowizny udziału na rzecz syna obecnie nie będzie pobierany żaden podatek. Musi być jedynie forma aktu notarialnego.

#7 Guest_-praw-kristi

Guest_-praw-kristi
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 23:06

Dziękuję za odpowiedź.Ad. 2 Przepraszam, że może niejasno pytam, ale się w tym wszytkim gubię.Jeśli teraz dobrze zrozumiałam to pierwsza rozprawa dotyczy stwierdzenia nabycia spadku. Czyli składamy wniosek (50zł) i sąd ustala kto i w jakich częściach jest spadkobiercą. Na tym koniec pierwszej rozprawy w sądzie. Każde ze spadkobierców powinno teraz zapłacić podatek od swojej części spadku i tyle.Druga sprawa to podział spadku. Można to zrobić w dwojaki sposób. Albo złożyć wniosek do sądu o dział spadku przy zgodnym wniosku wszystkich spadkobierców (300zł). [color=red:3d20b580cc]Pyt 1.[/color:3d20b580cc] czy wtedy też jest zazwyczaj tylko jedna rozprawa?Albo podzielić działki geodezyjnie wg ustaleń wszystkich spadkobierców a następnie zgłosić się do notariusza i w formie aktu notarialnego (ugodowo) podzielić spadek prawnie. Potem zaktualizować Księgę Wieczystą. Wtedy każdy ze spadkobierców płaci podatek zgodny od wartości otrzymanego spadku po ugodzie i już. [color=red:3d20b580cc]pyt. 2.[/color:3d20b580cc] Czyli nie trzeba takiego aktu notarialnego przedstawić w sądzie? Wystarczy, że taki akt będziemy mieli my?[color=red:3d20b580cc]pyt. 3.[/color:3d20b580cc] czy podział spadku należy zrobić zaraz po nabyciu spadku? Jak się ma do tego miesięczny termin zapłacenia podatku do US, skoro przynajmniej jeden spadkobieraca chce się zrzec swojej części spadku na inną osobę?[color=red:3d20b580cc]pyt. 4.[/color:3d20b580cc] Kto określa wartość spadku (działka)?Jeśli podatek jest naliczany wg starej ustawy, to rozumiem, że dla pierwszej grupy podatkowej podatek od wartości spadku jest naliczany tak:przykładowo wartość spadku wynosi 200 000zł200 000 - 20 556 (kwota nadwyżki) = 179 444następnie od tego wyniku należy wyliczyć 7% i dodać 822,2zł, czyli 7% od 179 444 = 12 561,08 + 822,2 = 13 383,28 [color=red:3d20b580cc]pyt. 5.[/color:3d20b580cc]Czy taki podatek będzie do zapłaty, przy założeniu powyższej wartości spadku?[color=red:3d20b580cc]pyt. 6 [/color:3d20b580cc]Czy dobrze rozumiem że przekazanie synowi darowizny (działki) w formie aktu notarialnego, jest obecnie zwolnione od podatku nawet kiedy syn posiada już mieszkanie własnościowe otrzymane po dziadkach ze strony mojego męża (ponad 2 lata temu pół mieszkania dostał w spadku po teściu a drugą (pozostałą) połowę otrzymał od teściowej jako darowiznę i skorzystał wtedy z ulgi mieszkaniowej) ?Dziękuję z góry za odpowiedź i cierpliwość z moimi pytaniami.

#8 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 09 luty 2007 - 18:16

1. Jeśli nie wystąpią jakieś niespodzianki proceduralne to powinno się to zakończyć na pierwszej rozprawie. 2. Jeśli ugodowo w formie aktu notarialnego - to do sądu już nie idziedzie. Na podstawie aktu notarialnego dokonujecie zmian w księdze wieczystej.3. Miesięczny termin na rozliczenie się z US biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Postępowanie o dział spadku nie ma tu znaczenia. 4,5. Ogólna wartość spadku dzieli się na tyle części ilu jest spadkobierców. Każdy podaje całą wartość spadku, ale uwzględniając swój udział w spadku wylicza z niego odpowiednią wartość i od tej wartości wylicza podatek. 6. Tak - jest zwolnione. Zalecam lekture dzisiejszej Gazety Prawnej - jest tam to bardzo jasno i przystępnie opisane.

#9 Guest_-praw-kristi

Guest_-praw-kristi
  • Goście

Napisano 09 luty 2007 - 23:45

Dziękuję za odpowiedź. Rano usłyszałam o dzisiejszej Gazecie Prawnej i oczywiście ją kupiłam.Teraz się w nią wczytam, żeby wszystko dobrze zrozumieć zamiast zawracać wam głowę. Jeśli jednak jak będe mieć jeszcze jakieś pytania to będe pytać na forum.

#10 Guest_denima

Guest_denima
  • Goście

Napisano 22 październik 2019 - 11:43

W takiej sprawie bardzo pomógł mi adwokat Cejrowski z Tczewa. Specjalizuje się w tym i rzeczywiście ma ogromną wiedzę. Poza tym bardzo profesjonalny i zaangażowany w sprawę. 

#11 Amon.Set

Amon.Set

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 22 październik 2019 - 21:56

Witam. Szukam adwokata w okolicach Warszawy. No nie ukrywam, że pewne sprawy prywatne zmuszają mnie do poszukiwania takiego specjalisty, ale też nie znam się na adwokatach w okolicach Warszawy, więc prosiłbym o jakieś opinie. Co możecie powiedzieć na temat https://www.blach-kancelaria.pl/? Czy korzystaliście z usług tej kancelarii? Jeśli tak to prosiłbym o jakieś zdanie na temat ich działalności.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych