Skocz do zawartości

Podział spadku

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-waldek

Guest_-praw-waldek
  • Goście

Napisano 25 listopad 2006 - 22:02

Witam !Mam problem z ustaleniem w jakich częściach dziedziczą spadkobiercy. Po zmarłym ojcu pozostała działka oraz dom. Działka była własnoscią ojca otrzymaną w trakcie małżeństwa natomiast dom zbudowano na tej działce wspólnymi siłami w trakcie małżeństwa. Sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku po 1/3 na żonę i dwoje dzieci. W chwili obecnej musimy zgłosić spadek do Urzędu Skarbowego, jednak powstała wątpliwość dotycząca domu czy mama jest w tej chwili właścicielem 1/3 całego domu czy też ma prawo do połowy a druga połowa dzieli się na wymienionych wyżej spadkobierców. Czyli czy dom był współwłasnością małżeńską pomimo występowania we wszystkich pismach urzędowych jedynie zmarłego ojca i jak to ewentualnie udowodnić w Urzędzie Skarbowym.Z góry dziękuje za wszelkie opinie i sugestie

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 listopad 2006 - 22:11

Jeśli dom był nabyty (wybudowany) w czasie trwania małżeństwa rodziców to należy domniemywać, że jest to ich majątek wspólny. Jeśli majątek wspólny to w skład spadku weszlo tylko połowę domu. Pana mama ma obecnie 1/2 + 1/3 części domu.

#3 Guest_-praw-lynott

Guest_-praw-lynott
  • Goście

Napisano 27 listopad 2006 - 12:19

[quote:453261a521="Admin-Łukasz"]Jeśli dom był nabyty (wybudowany) w czasie trwania małżeństwa rodziców to należy domniemywać, że jest to ich majątek wspólny. Jeśli majątek wspólny to w skład spadku weszlo tylko połowę domu. Pana mama ma obecnie 1/2 + 1/3 części domu.[/quote:453261a521]Gdyby przyjąć taką wersję, to mama miałaby obecnie 4/6 domu, a dzieci po 1/6. Tylko czy tak jest to nie jestem przekonany. IMO Jedynym właścicielem domu był tata i po jego śmierci nieruchomość wraz z domem (zasada superficies solo cedit) odziedziczyła mama z dziećmi po 1/3 części. Inną kwestią jest sprawa roszczeń mamy do dzieci o zwrot nakładów na majątek zmarłego mężą, których to roszczeń może dochodzić w ewentualnym postępowaniu o podział majątku małżonków i dział spadku. Zobowiązanie męża do zwrotu nakładów z majątyku wspólnego weszły w skład spadku i jak najbardziej w części przeszły na dzieci.Czy dla celów podatkowych można przyjąć inną wersję przełamującą zasadę superficies solo cedit ? Nie podejmę się odpowiedzi. Wg mnie nie można, ale proponuję pytać we właściwym US.

#4 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 27 listopad 2006 - 17:49

Dom jest nieoderwalnie związany z gruntem - a więc należałoby przyjąć, że to jednak majątek osobisty ojca i jako taki w całości wszedł do spadku.Natomiast podstawa "rozliczenia" domu w postępowaniu działowym spadku byłby art. 686 kpc:[quote:c6eba80d55]Art. 686. W postępowaniu działowym sąd rozstrzyga także o istnieniu zapisów, których przedmiotem są rzeczy lub prawa należące do spadku, jak również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych. [/quote:c6eba80d55]

#5 Guest_Ilona

Guest_Ilona
  • Goście

Napisano 29 maj 2020 - 14:46

Miałam ostatnio podobną sprawę u notariusza i pomogli mi w kancelarii Cejrowska w Tczewie.  Bardzo wysoko oceniam jakość usług. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych