Skocz do zawartości

przepis domu

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-aniulek85

Guest_-praw-aniulek85
  • Goście

Napisano 27 luty 2010 - 22:15

witam
w październiku 2006 r. zmar mój tato, dom w którym mieszkamy figuruje nadal na mame (która żyje) i tate. Działka na której stoi dom jest w wieczystm użytkowaniu w tej chwili chcemy wykupić tą działke ale jest to nie możliwe ponieważ jak już pisałam dom jest na mame i tate. W jaki sposób to zrobić żeby przepisać dom tylko na mame i wykupić działke?

#2 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 10:00

Należałoby złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Żeby jedynym właścicielem domu stała się mama, inni spadkobiercy musieliby zrzec się dziedziczenia, albo poprzez darowiznę przekazać mamie swoje udziały.

#3 Guest_-praw-aniulek85

Guest_-praw-aniulek85
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 18:58

dziękiuję bardzo za szybką i rzetelną odpowiedź

1. Mam jeszcze jedno pytanie jaki to będzie koszt takiej sprawy i jak jest lepsza sytuacja (tańsza) czy zrzec się na mame czy poprzez darowizne przekazać mamie udziały również chodzi mi o koszty. Wiadomo że to jest grubo po czasie (czyli śmierci taty) bo słyszałam że jeżeli taką sprawe załatwi się do pół roku to koszt są małe. Słyszałam również że w takiej sytuacji będzie potrzebna wycena domu przez rzeczoznawce.
2. A drugie pytanie czy w takiej sytuacji dom można przepisać tylko na mnie i rozumiem że w takim przypadku również pozostali spadkobiercy musieliby się zrzec dziedziczenia lub przekazać mi udziały i jak to wygląda wtedy kosztowo? Chodzi mi o jakieś podatki itd.

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 20:41

1. Stwierdzenie nabycia spadku wiąże się z opłatą 50 zł.
W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku nie ma możliwości zrzeczenia się/darowizny udziałów na mamę. W tej kwestii po zakończeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku proszę udać się do notariusza.

#5 Guest_-praw-aniulek85

Guest_-praw-aniulek85
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 23:41

A więc moja sprawa wygląda tak: składam wniosek do sądu o nabycie spadku, ale chcemy żeby ten dom był tylko na mame a więc w sądzie zrzekamy się na mame?
Chciałam się jeszcze zapytać czy ze względu na to że minęło już 3 lata od śmierci taty nie będziemy musieli płacić jakiejś kary i czy mama nie będzie muaiała płacić jakiegoś podatku ze względu na to że zrzekamy się (ja i mój brat) tylko na nią?

#6 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 02 marzec 2010 - 16:17

Nie ma możliwości zrzeczenia się na mamę. W sądzie nabywacie wszyscy spadek. Następnie udajecie się do notariusza i tam przepisujecie swoje spadkowe udziały na mamę.

#7 Guest_-praw-aniulek85

Guest_-praw-aniulek85
  • Goście

Napisano 02 marzec 2010 - 21:07

teraz rozumiem i dziękuję bardzo;)
Mam jeszcze ostatnie pytanie czy nie będziemy musieli płacić jakiś dodtkowych kosztów za to że to nie zostało zrobione w ciągu pół roku od śmierci taty?

#8 Guest_Malutka

Guest_Malutka
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 15:08

Witam serdecznie...mam takie pytanie chodzi o przepis domu.Jeżeli tylko tesciu widnieje w papierach jako sam..Z teściową sa w tak zwanej seperacji i nie mieszkają ze sobą już od dawna czy jeżeli dojdzie do przepisu domu to ona też do tego jest?

#9 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 15:54

Co chce zrobić teść z domem. Komu darować/sprzedać? W jakich papierach teść jest sam, w księdze wieczystej

#10 Guest_gość gość

Guest_gość gość
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 17:28

Co z tego że są w separacji? Pozostaje wspólnota majątkowa małżeńska

#11 Guest_Malutka

Guest_Malutka
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 17:36

Chce Po prostu zrobić przepis domu na oby dwóch synów i od jednego syna jeszcze dodać żonę...

#12 Guest_Malutka

Guest_Malutka
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 17:38

Tak w księgach wieczystych...

#13 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2018 - 11:56

Jeśli to jego własność może zrobić co z nią chce. Może podarować synom, ale po jego śmieci żona ma prawo od synów żądać zachowku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych