Skocz do zawartości

odrzucenie spadku - czy konieczna jest rozprawa?

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2009 - 21:19

Prawdopodobnie wierzyciele spadkowi wystąpili z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku wskazując was jako spadkobierców ustawowych. Należy odebrać przesyłkę z sądu i w zależności od jej zawartości będziemy myśleć dalej.

#2 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2009 - 23:04

I jeszcze jedno - w jaki właściwie sposób ustala się wartość odrzuconego spadku? Po matce zostało trochę mało wartościowych rzeczy codziennego użytku. Czy pamiątki osobiste oraz rzeczy osobistego użytku wchodzą w wartość spadku? Czy ktoś mi to zabierze?

#3 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2009 - 21:19

Odrzuciłam spadek po zmarłej matce. Od jej śmierci minęło 7,5 miesiąca. Na poczcie czeka na mnie pismo z sądu z miejsca zamieszkania matki Zastanawiam się, co to może być, skoro odrzuciłam niefortunny (obciążony długami) spadek? Pozostali spadkobiercy - z dalszej linii - również odrzucili spadek. Czy do ostatecznego ustalenia nabycia/odrzucenia spadku konieczna jest rozprawa sądowa? Czy konieczna byłaby na niej moja obecność? A jeśli to nie to, co to może być za pismo???

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 14:59

To, że odrzuciła Pani spadek nie zwalnia Pani z obowiązku stawienia się jeśli wzywa sąd.

#5 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 22:56

Sąd ma już ten wypis. Otrzymał od notariusza. Mam na to dokument z sądu z nadanym numerem sprawy. W takim razie chyba nie muszę nic robić?

#6 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 21:05

Pani udział nie jest konieczny. Proszę w odpowiedzi przesłać do sądu wypis oświadczenia o odrzuceniu spadku.

#7 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 19:10

Pismo to to wniosek jednego z wierzycieli do sądu o uznanie nabycia przeze mnie spadku. Nie ma tam żadnych dodatkowych informacji poza kserokopią aktu zgonu mamy oraz odpisem wyroku sądu nakazującego mamie spłatę kredytu.
Rozumiem, że teraz odbędzie się rozprawa? Jeśli odrzuciłam spadek, to czy moja obecność na niej będzie konieczna? Sąd jest w miejscowości oddalonej ok. 200 km od miejsca mojego obecnego zamieszkania. Czy mam podjąć obecnie jakieś kroki?
I ponawiam pytanie - w jaki sposób określa się wartość odrzuconego spadku?

#8 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 10:51

Skoro wniosek złożyli wierzyciele - to Pani nie jest wnioskodawcą. Pani jest uczestnikiem postępowania. W piśmie proszę wskazać datę oraz kancelarię notarialną w której złożyła Pani oświadczenie.

#9 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 19:43

Rozumiem, że mam odpisać tylko wnioskodawcy? Do sądu chyba nie muszę już niczego słać, skoro notariusz dostarczył tam moje oświadczenie o odrzuceniu spadku?

#10 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 22:09

Wnioskodawca nie miał żadnej informacji co do tego, że odrzuciła Pani spadek - stąd wskazał Panią jako spadkobiercę. Sąd nie może już na tym etapie wyrokować i nie zawiadamiać Pani o sprawie.

Proszę na ten wniosek odpisać, że nie jest Pani spadkobiercą z uwagi na złożenie w dniu ........... oświadczenia o odrzuceniu spadku. Oczywiście pismo wraz odpisami (kserokopiami) do doręczenia dla wnioskodawcy i ewentualnych innych uczestników (o ile tacy występują).

#11 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 19:14

Odnoszę wrażenie, że nie czytają Państwo dokładnie postów i pytań. Przecież pisałam, że pismo jest wnioskiem do sądu ze strony jednego z wierzycieli o uznanie mnie za spadkobiercę. Nie jest to żadne wezwanie, stąd właśnie moje pytanie - czy mam coś robić w tej sytuacji, jeśli sąd ma moje oświadczenie o odrzuceniu spadku (od notariusza), na co mam dokument?
Pytałam tylko z ciekawości - czy jeśli dojdzie do rozprawy, moja obecność będzie na niej konieczna.
W jakich przypadkach obecność ta jest konieczna, jeśli odrzuciło się spadek?

#12 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2009 - 20:25

Może chodzi o to, bym wskazała znane mi osoby, które mogą nabyć spadek po moim odrzuceniu?
Jak najbardziej chodzi właśnie o to.

Tak - córka zmarłego brata również jest spadkobiercą.

#13 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2009 - 17:51

Tak, sygnatura to INs.
Może chodzi o to, bym wskazała znane mi osoby, które mogą nabyć spadek po moim odrzuceniu?
Jednak już to zrobiłam - przed notariuszem.
Z tym że kilka miesięcy później, przy porządkowaniu papierów Mamy, uświadomiłam sobie, że drugi z Jej braci, już nieżyjący, miał chyba nieślubną córkę, której na oczy nie widziałam, nie wiem, gdzie mieszka, nie wiem, jak się nazywa, nie wiem, ile ma lat ani czy nosiła nazwisko po ojcu, znam tylko imię. Czy ona też zalicza się w krąg spadkobierców, skoro nikt z nas nigdy jej nie widział i nie zna? Czy musiałaby spłacać długi po nieznanej ciotce?
I czy popełniłam przestępstwo, nie zgłaszając jej od razu? Jak mówię jednak, w tamtym czasie byłam w szoku, chora, i zupełnie wyleciała mi z głowy ta stara rodzinna historia, owiana jakąś tajemnicą.

#14 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2009 - 17:04

Trzeba się stawić - może to dotyczyć stwierdzenia nabycia spadku (czy wskazana sygnatura sprawy zaczyna się od INs ....?) - choć oczywiście z uwagi na to że odrzuciliście spadek sąd nie orzeknie, że to Wy dziedziczycie.

#15 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2009 - 13:41

Sąd XXX w YYY
Data
Sygnatura sprawy
Termin rozprawy
Pani AF
WEZWANIE
Sąd XXX w YYY Wydział Cywilny wzywa Panią do stawienia się osobiście jako uczestnik aby w dniu XXX stawiła się w tym Sądzie w sali..., gdzie będzie przesłuchiwana w charakterze strony w sprawie odezwy o udzielenie pomocy sądowej - Sąd ZZZ (właściwy dla miejsca zamieszkania Matki) z wniosku (wierzyciela) XXX z udziałem AF o przesłuchanie w drodze pomocy sądowej.
STAWIENNICTWO OSOBISTE OBOWIĄZKOWE
Sekretarz sądowy

POUCZENIE
(...)

#16 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2009 - 21:21

Prosimy o pełną treść wezwania z sądu (ewentualnie jego skan).

#17 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2009 - 12:28

W tej sprawie postąpiłam tak, jak mi Państwo zalecili. Od wierzyciela otrzymałam pismo treści: (...) Informuję, że w związku z przedstawieniem aktu notarialnego o odrzuceniu spadku w stosunku do Pani osoby nie będą podejmowane dalsze czynności windykacyjne (...)".
Jednocześnie jednak otrzymałam pismo z sądu w moim miejscu zamieszkania wzywające mnie do stawienia się na przesłuchanie z wniosku ww. wierzyciela dnia tego a tego w miejscu takim a takim - "w charakterze strony w sprawie odezwy o udzielenie pomocy sądowej (...) z wniosku XXX z udziałem AF o przesłuchanie w drodze pomocy sądowej".
O co chodzi? Czego dotyczyć może przesłuchanie, skoro działania windykacyjne miały zostać zaniechane wobec mnie?

#18 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2009 - 16:39

Czy dowiedzenie się o powołaniu do dziedziczenia odbywa się poprzez powiadomienie z sądu?

Nie koniecznie - dowiedzenie się może nastąpić w każdy inny sposób.

#19 Guest_-praw-agnieszka f

Guest_-praw-agnieszka f
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2009 - 13:37

Czy dowiedzenie się o powołaniu do dziedziczenia odbywa się poprzez powiadomienie z sądu? Czy osoby te otrzymają odpowiednie pisma po wtorkowej sprawie?
Ponadto nadal nie bardzo rozumiem, w jakim charakterze mam być przesłuchiwana, skoro odrzuciłam spadek? Jak będzie wyglądać taka sprawa? Nigdy nie byłam w sądzie w żadnym charakterze i zupełnie nie wiem, czego się spodziewać.

#20 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2009 - 14:37

Osoby te dziedziczą na równi z "rodzonym" rodzeństwem. Tak jak wcześniej wyjaśniano dla każdego spadkobiercy termin na odrzucenie spadku biegnie od dnia kiedy dana osoba dowiedziała się o powołaniu do dziedziczenia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych