Skocz do zawartości

akt notarialny z błędem - ważny czy nie? / spadek

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_magda74

Guest_magda74
  • Goście

Napisano 31 marzec 2010 - 01:11

witam,

chciałabym się dowiedzieć - czy akt notarialny zawierający błędy jest ważnym dokumentem?
(dokument ten dotyczy przekazania gospodarstwa rolnego)
dokładniej - w akcie tym jest "czeski błąd", tj. zamiast działki o numerze 554 wpisano numer 545 (czyli wg mnie jest to zupełnie inna działka lub w ogóle nie istniejąca)

drugie pytanie - czy taki dokument z błędem można unieważnić? osoby, które figurują w dokumencie już nie żyją (zarówno brat - spadkobierca jaki i siostra, z której to gospodarstwo było przepisywane)

jeśli udałoby sie unieważnić ten akt notarialny, to mogłabym starać się o nabycie spadku po siostrze (gospodarstwa i domu jeszcze po swoich rodzicach)
w innym wypadku cały majątek nabędzie córka niezyjącego już brata - ostatniego właściciela; bardzo upraszczając opowieść - sprawa wygląda tak, że brat nigdy nie mieszkał z matką córki, córka nie utrzymywała z nim kontaktu, nie bywała w naszym domu, nie pracowała na gospodarstwie, nie miała żadnego wkładu finansowego; pojawiła się natomiast po śmierci brata z informacją, że nabyła spadek po ojcu ...

czy to możliwe, że ot tak może zabrać cały dorobek niezyjących już moich rodziców, brata i siostry??? chciałabym odzyskać swój rodzinny dom... (wcześniej, dziedzicząc po rodzicach oddałam swoją część siostrze, a siostra przepisała wszystko na brata)
stąd pomysł na unieważnienie aktu notarialnego, w którym doszukałam się błędu (jeśli to by się udało, to ostatnim właścicielem byłaby moja siostra, a wtedy mogłabym po prostu do sądu wystąpić o spadek po niej; tym samym nabycie spadku przez córkę brata nie byłoby ważne ... chyba)

proszę o pomoc
z góry dziękuję

#2 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 23 maj 2010 - 16:03

Ustawa o notariacie
Art. 80. § 1. Akty i dokumenty powinny być sporządzone przez notariusza w sposób zrozumiały i przejrzysty.
§ 2. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.
§ 3. Notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej.
§ 4. Notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Do protokołu nie stosuje się przepisów art. 5, art. 92 § 1 pkt 4-8 i art. 94 § 1.

#3 Guest_iwona

Guest_iwona
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 00:24

Panie Michale,
jesli notariusz ma swoje obowiazki odnosnie aktu not.,jak pan pisze w paragrafie 3(wyjasnienia), TO PROSZE MI ODPOWIEDZIEC co mam zrobic, jesli babci w darowiznie-rok 2008 przekazala mi mieszkanie-wnuczce(na wykup pieniadze ja dalam),pani notariusz powiedziala ze nic nie bede placic, nawet zachowku,pytalismy sie-wiec wprowadzila nas w blad,(bo sie okazalo ze juz syn babci bedzie domagal sie tego zachowku) i co teraz....a nie stac mnie na wyplacenie 20 tysiecy. czy jest jakies wyjscie z tej trudnej sytuacji?

#4 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2011 - 20:21

Kwestia I - błąd notariusza.
- należy przeanalizować dokładnie treść aktu notarialnego, jeżeli błąd jest tylko w jednym miejscu (najlepiej gdy nie jest to w par. rozporządzającym), wówczas idziemy do not. w celu sprostowania oczywistej omyłki. Notariusz sprowadza stosowny protokół, który wysyła do sądu, US, i geodezji, Pani zaś otrzyma nowe wypisy. Powinien zrobić to za darmo. Jeżeli jednak okaże się, że w całym akcie jest błąd, albo pomylił numery działek sąsiednich, wówczas należy zrobić zmianę oświadczeń stron, co jest już bardziej skomplikowane i wymaga formy aktu notarialnego. Nie każdy notariusz praktykuje takie czynności,
Kwestia II - odpowiedzialność notariusza.
- tu jest mały problemik, w pewnych okolicznościach można pociągnąć notariusza do odpowiedzialności cywilnej, not. jest obowiązkowo ubezpieczony na min. kilkaset tysięcy złotych (nie pamiętam teraz dokładnie na ile ale reguluje to stosowne rozporządzenie).
- pamiętać też należy, że zachowek to roszczenie, uprawniony może go żądać ale nie musi. Odpowiedzialność odszkodowawcza notariusza moim zdaniem, co nie jest bezdyskusyjne, pojawi się dopiero przypadku wystąpienia z żądaniem zachowku.
Na przyszłość, jak chce Pani ominąć zachowek radzę robić umowy renty albo dożywocia.
Ale chyba nie odpowiedziałem na kluczowe pytanie "czy akt notarialny zawierający błędy jest ważnym dokumentem?" Przyjmijmy, że chodzi tu nie o nieważność aktu ale w ogóle umowy. Moim zdaniem nieważność umowy może być uznana absolutnie wyjątkowo, a przypadki takie wskazane są w ustawach. Zawsze trzeba zapoznać się z całą umową. Nie można tak poważnych zarzutów wysnuwać na podstawie kliku literówek.

pozdrawiam

#5 Guest_danika

Guest_danika
  • Goście

Napisano 08 luty 2011 - 18:27

W związku z tematem błędów w akcie not. mam pytanie co mogę zrobić jesli notariusz nie chce poprawić pomyłki w akcie? Moja mama i jej siostry 12 lat temu otrzymały spadek od swojej ciotki, była to działka , którą ciotka podzieliła na 4 nierówne części. Mojej mamie wg tego podziału należy się 37,5%. Jednak notariusz zaokrągliła sobie to do 37 % natomiast siostra mojej mamy , której należało się wg. woli ciotki 12.5% otrzymała 13%. Te 0.5% jest istotną częścią tej działki. Jak naprawić błąd, kiedy notariusz mówi że wszystko jest dobrze?

#6 Guest_Gata

Guest_Gata
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2018 - 12:01

Ważne żeby akt notarialny został sporządzony bez błędów, więc przez profesjonalnego notariusza. Ja miałam przyjemność korzystania z usług pani Cejrowskiej z Tczewa, więc takich problemów na szczęście uniknęłam.

#7 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2019 - 02:00

Co w sytuacji, gdy notariusz sporzadzil akt notarialny umowy bezplatnego dozywotniego uzytkowania mieszkania na spoldzielczym wlasnosciowym prawie do lokalu? Prawo mowi, ze taka "sluzebnosc" mozna zapisac tylko na nieruchomosci, nie innym prawie. Strona, ktora dokonala tego zapisu (wlasciciel prawa spoldzielczego) teraz chce uniewaznienia tej umowy argumentujac niewazna umowa uzitkowania?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych